BINNENLAND. Kerknieuws. Schiedam, 19 Augustus 1890. Voor het nieuw te stichten kerkje te Hems- worth, in Engeland, is in dank aan ons bureau ontvangen 0.50 Totaal der vorige giften Van G. M. K., ter eere vau het H. Hart, een klein offertje voor eene goede uitkomst. Ingevulde Prikka.arten Van D. H. 2 - 3. W. B. 1 1.50. Kollekteer- of Prikkaarteii zijn aan ons Bureau te verkrijgen. Met ongewonen luister werd heden-ochtend in de parochie-kerk van O. L. Vrouw Visita tie alhier de plechtigheid gevierd der Eerste H. Mis van den weleerw. heer J. D. M. Meijer, den 15n dezer in de kathedrale kerk te Haar lem door Z. D. Hw, mgr. Bottemanne tot Priester gewijd. Zelden zagen wij het pries terkoor der kerk zoo rijk gesierd met levend groen en bloemen, waar tusschen ook het beeld onzer heilige Schiedamsche Maagd prijkte. Een overvloed van waslicht deed deze versiering op het schoonst uitkomen en vormde haar met de beide schoone exposi tie-vanen aan de kolommen en het fraaie beeld van den H. Antonius van Padua ter zijde van het hoogaltaar, tot een geheel dat inderdaad een treffenden aanblik bood. Ten acht ure werd aan het feestelijk ge tooide altaar door den jeugdigen priester voor het eerst op plechtige wijze het H. Mis offer opgedragen, nadat vooraf het Veni Creator in statigen beurtzang door de gees telijkheid en de koristen was gezongen. Bij deze plechtigheid werd de offerende rieophiet geassisteerd door den hoogeerw. pastoor Lans als 'presbyter assistens, en door de eerw. heeren Th. J. Zoetmulder, kapelaan te Voor schoten, en G. Van der Burg, theologant van het seminarie Warmond, resp. als diaken en subdiaken, terwijl de eerw. heer F. Jansen, theologant van Warmond, als ceremoriiarius fungeerde en cantores waren de eerw. heeren J. Kabel, kapelaan in de Haarlemmermeer, en J. Niedfeld, theologant van Warmond. Na het H. Evangelie werd de feestrede ge houden door den weleerw. pater G. A. Meijer, van de Orde der Predikheeren, professor te Nijmegen. Deze begaafde priester, die in zijn ordegewaad den kansel besteeg, schetste ons naar aanleiding van den tekst in den U5n psalm v. 4.»Ik zal den kelk des Heeren nemen en den naam des Heeren aanroepen," de waardigheid en verhevenheid van den Priester, die bekleed is met eene dubbele macht, nl. lo over het geestelijk Lichaam van Christus, de geloovigen, en 2o over het wezenlijk Lichaam van Christus, de H. Euchaiistie. In treffende bewoordingen maalde ons de geleerde Dominicaan het beeld van den Priester, die herder en leeraar is tege lijk en den mensch vergezelt van de wieg tot aan het grafja hem zelfs nabij blijft als alle anderen hem ontvlieden, om hem dan nog voor de groote reize te versterken en tot eene gelukzalige eeuwigheid te bren gen. De macht waarmede de Priester bekleed is over het wezenlijk Lichaam van Christus zoo betoogde de gewijde rede naar blijkt in de H. Eucharistie. Hier wordt het grootste wonder in Gods Kerk afhankelijk gesteld van den wil van den Priesterhier gehoorzaamt in waarheid de Schepper aan Zijn schepsel. In schoone be woordingen zette spr. dezen gedachtengang nog verder uiteen, en schetste ons de on eindige waarde van het H. Misoffer, waarin Christus op onbloedige wijze hernieuwt het j Offer, dat Hij eens aan het kruis den Eeuwi- I gen Vader bracht, en waarin Hij Zich opnieuw j ten zoenoffer biedt voor de zondige wereld. Met eene opwekking aan den jeugdigen priester om het H. Offer voort 'te zetten en f 192 50 'S ^eme's 2eSen af Ie smeeken voor al zijne dierbaren en alleirhier tegenwoordig, besloot de feestredenaar zijne overSchoone rede. Na deze feestrede werd door den jeugdi gen offeraar het H. Misoffer voortgezet, waar onder door het koorgezelschap de Mis van den heer Gores zeer verdienstelijk werd uitge voerd. Treffend was het oogenblik, waar in de nieuwgewijde het H. Offer, zijnen dierbaren en allen geloovigen ten heil, ten hemel mocht heffen, maar indrukwekkend ook de stonde, waarop hij zijne dierbare be trekkingen in het H. Offer deed deelen en hun met eigen hand het Brood des Levens ten eeuwigen leven mocht uitreiken. Voor zeker waren het onvergetelijke oogenblikken, niet alleen voor zijne bloedverwanten en vrienden, maar voor alle geloovigen, die er zich oprecht over verheugen, dat opnieuw een priester des Heeren het altaar mocht betreden en het hoogheilig offer opdragen. Dat den jeugdigen priester vele heilvolle jaren van priesterlijken arbeid mogen ge schonken worden, wenschen gewis met ons allen die het voorrecht hadden deze tref fende plechtigheid bij te wonen. Misschien wisten de buitenlandsche bladen, naar aanleiding daarvan, te vertellen, dat de gezondheid des Konings in den laatsten tijd Zondag 17 Augustus zijn wij in de gele genheid geweest een kijkje te nemen in de groote zaal der Officieren-Vereeniging. De serie oefeningen «speelgoed," die uit een zeer groot aantal nummers bestond, was zeer netjes tentoongesteld. De verscheidenheid was zoo groot, dat de ouderen het speelgoed van vroeger, de jongeren dat van dezen tijd konden vinden. De klappers, jou-jou's, de vangballen, alle schietbogen, de kegels, de schommels, de onwillige varkens, de kijkkast en nog veel meer algemeen gewilde nummers, zijn bijna geen oogenblik uit de handen der vele be zoekers geweest, 't Was een alleraardigst gezicht, klein en groot met de verschillende voorwerpen even te zien spelen. Als het onderwijs in handenarbeid ook het vervaar digen van zulke voorwerpen beoogt, zal het zeker den lust tot bezig zijn wel aanwak keren. Behalve het speelgoed, zagen wij er ook snijwerk, dat door netheid uitmuntte, 't Was afkomstig van de vervolgklasse uit Dordrecht en had 1.1. Zaterdag op de vergadering, welke eveneens m de zaal der Off. Ver. plaats had, dienst gedaan bij de inleiding van het punt: «Iets over de vervolgklasse." Ook lag er het Ie en 2e leerjaar van het leerplan voor het onderwijs in handenarbeid op de lagere school, benevens een serie zeer eenvoudige oefeningen in papier en vlecht- koord. Dat allen zeer voldaan huiswaarts keerden, was duidelijk merkbaar. weder achteruitgaande is. Naar de Standaard verneemt, is door den minister van binnenlandsche zaken een klacht bij den officier van justitie te 's-Gravenhage ingediend tegen Reclit voor Allen, wegens een in dat blad opgenomen artikel, waarin* den minister geweldpleging wordt ten laste gelegd. Een zeer groot aantal personen uit omlig gende dorpen was Zondag II. te Pernis om het optreden van het Leger des Ileils bij te wo nen. Het Leger verscheen echter niet. Naar men verzekert, is de schuur van den slach ter Baris door het Leger voor een jaar ge huurd. Het historische huis «In duizend vreezen" op de Groote Markt te Rotterdam wordt binnenkort voor afbraak in veiling gebracht. Woensdag 27 Aug. wordt het door notaris De Kuyper in twee perceelen geveildlo de geschiedkundige tegels met jaartal en voor stelling van hetgeen aldaar ruim 300 jaar geleden door de Spanjaarden onder graaf Van Bossu is geschied, en 2o. het pand met uitzondering van de tegels. Te Haarlem is Vrijdag een instructie ge houden, in zake de Amsterdamsche vergifti gingszaak. De heer Smissaert die daar ver blijf houdt, werd verhoord. In den loop van de volgende maand zal te Amsterdam een nieuw station van den IIol- landschen Spoorweg, genaamd «Amsterdam Petroleumhaven", voor het goederenverkeer (zoowel ijl- als vrachtgoederen), bij wagenla dingen van minstens 5000 kilogram, worden geopend. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Bolsward (parochie van den H. Franciscus) den weleerw heer A. A. L. Van Wouw. De manoeuvres op de Zuiderzee zullen, naar wij vernemen, tot in het laatst dezer maand duren. De schepen zullen daarna de bestemming volgen, die door de directeuren en kommandanten zal worden aangegeven. Men deelt aan het VI. BI. v. A. mede, dat keizer Wilhelm heeft te kennen gege ven, dat 't hem aangenaam zou zijn een be zoek te brengen aan onzen koning en ons land. De Koning moet daarop geantwoord hebben, dat hoe aangenaam 't hem ook zou geweest zijn den Keizer te ontvangen, zijn gezondheidstoestand niet van dien aard is, om zich te verplaatsen. Z. D. Hoogw. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den 15n dezer in de metropolitaan- kerk de HH. wijdingen toegediend van het sub-diaconaat aan de eerw. heeren F. X. W. Bult, H. Campman, A. H. G. Driessen, A. A. L. Ledel, H. J. Lubbers, C. E. Osse, J. N. A. Rijnboutt, H. J. Staal en C. T. Voss' die met de eerw. fraters van den H. Augus- tinus J. Wilderbeek, F. Frank en P. Van Rijn den lOn 11.'de tonsuur en de vier klei nere wijdingen hadden ontvangen van het diaconaat aan de eerw. fraters Carme- lieten J. Stumpel en S. Ter Haaren van het H. priesterschap aan de eerw. heeren J. W. Van Beurden, H. B. G. Van Bijlevelt A. B. A. Derksen, E. A. Van Hinsbergh, J. C. Janssen, E. L. Kolkman, A. H. Meijer, P. W. A. Pieck, J. H. Scholten, A. C. H. Vossenaar en B. II. Weenink, alsmede aan den eerw. pater P. Jansen, van de Orde van den H. Augustinus. Den 27n Maart 1891 zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat aan Z. D. II. Mgr. P. M. Snickers, aatsbisschop van Utrecht, de H. Priesterwijding werd toegediend. Reeds wer den ons plannen ter viering van ditaanstaande gouden priester-jubilé medegedeeld. Wjj meenen echter beter te doen met voorloo-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2