BINNENLAND. Het Gemeente-Verslag. zal met saluutschoten ontvangen worden. Hij heeft verder aangeboden de schuldigen te straffen en eene vergoeding beloofd. Schiedam, 20 Augustus 1890. Voor het nieuw te stichten kerkje te Hems- worth, in Engeland, is in dank aan ons bureau ontvangen Totaal der vorige giften f 127.50 Ingevulde Prikkaarten VanW.B. 1 - 1.50 M. H. 1 - 1.50 J. M. A. v. G. 1 - 1.50 Kollekteer» of JPrikkaarteu zijn aan ous Bureau te verkrijgen. Heden 20 Augustus is het 12^ jaar geleden, dat onze H. Vader Paus Leo XIII tot Paus werd gekozen. Wij achten het niet ondienstig de aandacht te vestigen op dit verblijdend feit, dat ons de vruchtbare werkzaamheid van onzen roemrijk regeeren den Opperherder gedurende het achtste eener eeuw, dankbaar doet herdenken. Het ontlokt gewis aan ieder rechtgevoelig katholiek hart den wensch en de bede, dat de jaren van het Pausschap van Z. H. Leo minstens nog tot een kwart eeuw mogen verlengd worden. De Gemeenteraad zal Vrijdag aanst., des namiddags ten kwartier voor twee uren, eene openbare vergadering houden ter behandeling van de volgende onderwerpen Ingekomen stukken, waaronder adres der St. Willebrordus-Vereeniging alhier om af stand van grond voor de te bouwen school, en, in verband daarmede, aankoop van grond door de gemeente van genoemde Vereem- ging. Voorstel tot regeling der toelage voor het schoonhouden der 2e Openbare Armenschoolwelke stukken zijn ter visie gelegd ten einde te worden behandeld. Het opmaken van een voordracht ter benoe ming van zetters. En verdere voorstellen an mededeelingen. Onze stadgenoot, de heer M. Mak, firma Frans Mak, is voor zijne inzending van een koperen veiligheidstoestel voor helmen van distilleerketels, door den inzender uitgevon den en sedert 1854 toegepast, met eene teekening van toelichting van bovengenoemd toestel, op de Veiligheidstentoonstelling te Amsterdam bekroond met de zilveren waar- deeringsmedailje. Ook in 1858 werd dit zeer practische toe stel bekroond, nl. op de tentoonstelling der Yereeniging tot bevordering van fabrieks-en hand werksnij verheid door de af deeling Dor drecht aldaar gehouden, toen met een bron zen inedailja. Bevreemding wekt het dan ook, dat dit toestel niet meer de aandacht onzer industrieelen voor practisch gebruik in de branderijen heeft getrokkan. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 22 dezer, en die van den minister van binnenlandsche zaken op Zaterdag 23 Augustus a. s. niet plaats heb ben. Het wetsontwerp tot wijziging der Gemeen tewet, hoofdstuk belastingen, alsmede dat tot wijziging der grondbelasting, dat hiermede verband houdt, is gereed en zal eerstdaags bij de Tweede Kamer worden ingediend. De directeur van het pensioentonds voor Weduwen en Weezen van burgerlijke ambte naren, de heer Mulder, heeft degenen, die hetzij voor zichzelven of voor anderen aan spraken doen gelden om met 1 Januari 1891 in het genot van weduwen- of weezenpensioen te worden gesteld, verzocht met de indiening van aanvragen en bescheiden te wachten tot eene uitnoodiging daartoe, met opgaaf der over te leggen stukken, in de Staats courant heeft plaats gehad. Werklieden, ouder dan 33 jaren, zullen met het in werking treden der nieuwe spoorwegovereenkomsten bij de »Exploitatie- Maatschappij" niet meer worden aangeno men. Vroeger was deze termijn 35 jaren, terwijl zij, die den leeftijd van 60 jaren hebben bereikt, geen aanspraak meer zullen kunnen maken op verhooging van loon. Er is tevens sprake van, om de nog in dienst zijnde werklieden boven de 65 jaren te pen sioneeren. Naar het Dagblad, v. Z.-H. verneemt, zijn de overzichten van de in andere Rijken en Staten bestaande bepalingen betreffende le gervorming en legerorganisatie, welke overzichten aan het departement van Oorlog bewerkt worden, en waarvan onlangs in de dagbladen melding werd gemaakt, samen gesteld, teneinde aan ieder der leden van de beide Kamers een exemplaar daarvan te kun nen doen toekomen. neelen wedstrijd. Op beide dagen zal h®. concours door verschillende feestelijkheden worden opgeluisterd. Vcor den Korps-wed strijd worden uitgeloofd 4 medailles, een gouden, twee verguld zilveren en een zilve ren, terwijl voor den Personeelen wedstrijd eveneens eenige medailles als prijzen gesteld worden. Tijdens de oefening van het Leger dês Heils te Kampen, eergisteren-avond, hebben weder ongeregeldheden plaats gehad. Eenige volontairs van het instructie-bataljon zijn uit het lokaal geworpen en mishandeld, ten gevolge waarvan bij het uitgaan der oefeningen zich een groote menigte voorliet lokaal vereenigd had. De kapitein en de luitenant van het leger zijn onder politiegeleide naar huis gebracht. De zaak is in handen der politie. Ongeveer 12000 personen namen Zondag 11. deel aan de meeting voor algemeen kies- en stemrecht te Heerenveen, die van 12 tot 5 uren werd gehouden. Per spoor waren er 4500 aangevoerd de overigen met een 14- tal stoombooten. Domela Nieuwenhuis was uit Zwitserland niet overgekomen. Er traden 9 sprekers en 1 spreekster op (mej. Drucker uit Amsterdam.) Het heeft Z. H. den Paus behaagd, den heer J. F. van Uden, Oud-Lid der Prov. Sta ten van Noord-Brabant en secretaris der ge meente Boxtel, te benoemen tot Ridder der Orde van den H. Gregorius den Groote. Zijne Exc. de Apostolische Internuntius mgr. Rinaldim bracht eergisteren in ge zelschap van zijnen secretaris en enkele vrienden uit Rome te Gouda een bezoek bij den zeereerw. deken P. C. Th. Malingré. In den namiddag werden ook de »Goudsche glazen" met een bezoek van Zijne Excellen tie vereerd. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. keizer Frans Jozef van Oostenrijk- Hongarije celebreerde de te Scheveningen ver blijf houdende aartsbisschop van Hongarije, Z. D. H. Mgr Von Erlau, bijgestaan doorzijn secretaris, een pontifisale Mis in de katho lieke kerk aldaar. Tal van Oostenrijksche fa- miliën woonden de H. Offerande bij. Met loffelijken ijver is door de politie in Den Haag een onderzoek ingesteld naar de geschiedenis van het telegram, in zake me vrouw Bulkley. Er is geconstateerd, dat het telegram te Arnhem is aangeboden door een jongetje van omstreeks 10 jaren, die ver klaarde, het te hebben ontvangen van een heer, die op den Singel liep. De politie meent in het schrift van 't oor spronkelijk telegrafisch bericht de hand te herkennen van een ingezetene van Den Haag. Door de Justitie wordt de zaak niet vervolgbaar geacht, omdat het zenden van het bericht geen strafbare daad oplevert. (Dbl. v. Z.-H.) Aan gezamenlijke bureau's van politie te Rotterdam is door een groot aantal ingeze tenen aangifte gedaan van het ontvangen van valsch geld. De politie heeft een streng onderzoek ingesteld. Vanwege den Algem. Nederl. Kegelbond zal op het sportterrein van de Sociëteit »De Phoenix" te Haarlem op 7 en 8 September a. s. het eerste bondconcours gehouden worden. De eerste dag is bestemd voor den Korps-wedstrijd, de tweede voor den Perso- Het onweder dat gisteren-ochtend en nacht over vele plaatsen van ons land gewoed heeft, heeft hier en [daar nogal schade en onge lukken veroorzaakt. Te Bolsward werd de toren der St. Fran- ciscuskerk door den bliksem beschadigd. Van een schip dat langs de Workumervaart aan kwam, werd de mast geheel vernield. In de buurtschap Gerner, gem. Dalfsen, is een boerenhuis door den bliksem getroffen en to taal afgebrand eenig vee kwam in de vlam men om. Ook te Diepenveen is de bliksem in een boerenplaats geslagende levende have werd geheel, de inboedel gedeeltelijk ge red. Een begin van brand door het inslaan van den bliksem veroorzaakt in een boerderij te lvlein-Azewijn werd spoedig gebluscht. Te Middelburg ging de onweersbui verge zeld van een regen, die als een wolkbreuk bij stroomen neerviel en veel schade ver oorzaakte. Te Ochten werd de laatste pluk van de tabak, het zgn. bestgoed geheel verhageld. VIL Verdere Scholen van b ij zon de ren aard en strekking. Van deze Scholen bestaat alhier a. Eene gesubsidieerde bijzondere gym- nastiekschool, welke door eene commissie, bestaande uit 8 leden, bestuurd wordt. Het lokaal voor die school wordt, van wege de gemeentewegen vergoeding voor het genot van vuur en licht, onder zekere voorwaarden kos teloos in gebruik gegeven. Zij werd in 1889 bezocht door 98 leerlingen, als 53 jongens en 45 meisjes. Onderwijzer aan die School is de heer C. K r ij g e r. b. Eene huisvlijt-school, opgericht d»or en onder het toezicht staande van het alhier gevestigde departement der Maatschappij. y>Tot Nut van 't Algemeen." Het onderwijs bepaalt zich hoofdzakelijk tot knippen, snij den, kleuren, vlechten, cartonneeren, knoopen en figuurzagen. De school is alleen toegan kelijk voor jongens en werd in 1889 bezocht door 29 betalende en 14 niet-betalende leer lingen, verdeeld in 5 klassen. De onderwij zer aan die inrichting, de heer L. S c h e (- fers,is tevens onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2