Ingezonden. Rechtszaken. Kerknieuws. GEMENGDE BEKICHTEN. In het afgeloopen jaar werd eene openbare les, met daaraan verbonden tentoonstelling van voorwerpen, door de leerlingen vervaar digd, gehouden, aan welke, evenals in vorige jaren, een druk bezoek ten deel viel. De niet-gesubsidieerde bijzondere gymnas- tiek-school, die in het laatst van 1887 door den heer A. B. M e i 1 i n k was opgericht, werd den 15 November gesloten. L a t ij li s c h e scholen, gymnasia en athensea. Van deze scholen bestaat alhier een gym nasium. Bij den aanvang van het jaar 1889 telde het 24 leerlingen. Aan 3 leerlingen der 6e klasse en 1 extraneus, die het eind-examen aflegden, werd het bij de wet bedoelde ge tuigschrift uitgereikt. Tengevolge van het admissie-examen werden 10 leerlingen tot de le klasse toegelaten. Bij den aanvang van het studiejaar 1889/90 waren aanwezig 26 leerlingen. De uitgaven voor het gymna sium beliepenf 20472.62 Aan schoolgeld (minerval) werd in 1889 ontvangen- 1744.16" 118728.455 Bij Kon. besluit van 23 Mei, no. 21, werd voor het jaar 1889 aan de gemeente, ten behoeve van het gymnf.sium, een rijkssubsidie verleend vanI 9650. liet gymnasium kostte dus aan de gemeente90/8.45' Aan het gymnasium, dat in 1889 door 24 leerlingen bezocht werd, zijn verbonden, be halve een rector op een jaarwedde van f3000 en een conrector op eene jaarwedde van f2500, negen leeraren, die te zamen aan salarissen f 12.700 genoten, behalve het geen de meesten hunner nog alsleeraar aan de hoogere burgerschool en voor de lessen aan de burger-avondschool ontvingen. Vergelijkt men het getal der leerlingen met dat der leeraren, dan blijkt het, dat ieder hunner door een genomen er nog geen 3 voor zijne rekening had. Nog grooter wordt de wanverhouding als men het bedrag der schoolgelden vergelijkt met het bedrag der uitgaven of met de som die het gymnasium in 1889 aan de gemeen te kostte. Het blijkt dan, dat deze school eene zeer kostbare instelling is en de vraag rijst onwillekeurig of de vruchten van dat onderwijs in verhouding staan met de kosten die er voor gemaakt worden. Zeker is het, dat de leerlingen die aan bedoelde inrichting onderwijs genieten en die meerendeels kinderen van gegoede ouders zijn, een buitengewoon privilege genieten ten koste van alle belastingschuldigen, ook van hen die bij het gymnasiaal onderwijs niet betrokken zijn of willen zijn. van een grooten martelaar der H. Kerk, die daarenboven de eerste pastoor was van die gemeente. Naar de Zuidh. verneemt, is de zeereerw. heer A. J. Van Houten, pastoor te Noord- wijk, met de laatste HH. Sacramenten be diend. Bij breed gemotiveerd vonnis deed de va- cantiekamer der rechtbank te Rotterdam gis teren uitspraak in de zaak tegen I. de Koster, kleedermaker te Leiden, en J. Oostenbrug, horlogemaker te Oude Wetering. Zij ver klaarde hen schuldig aan poging tot diefstal door middel van inklimming, braak en valschen sleutel, ten aanzien van no. 1 met bedreiging, en veroordeelde hen tot gevangenisstraf, van zes jaar voor den eerste, en van vier jaar voor den tweede. L. G. P., 35 jaar, kermisreiziger, wonende te Antwerpen, stond gisteren terecht, be klaagd van diefstal. Gedurende geruimen tijd in dienst van de familie H. met tenten de ker missen bezoekende, bij wie hij het volle vertrouwen genoot en volgens getuigenis als zoon des huizes werd behandeld, bevond bekl. zich in die betrekking 13 Juli te Schiedam, bij gelegenheid der kermis aldaar. Op dien dag had hij met een persoon ruzie gehad, een stevigen borrel daarop gezet, en in dien toestand eenige zilveren voorwerpen en klee- dingstukken weggenomen, behoorende aan genoemde familie. Met die goederen had hij zich naar Rotterdam begeven, doch juist op het oogenblik dat hij eenige daarvan te gelde wilde maken, werd hij door de politie aangehouden. Bekl. schreef het gebeurde aan dronkenschap toe, en beweerde bij de wegneming niet de bedoeling te hebben ge had een en ander zich toe te eigenen. Het O. M. toonde het tegendeel daarvan aan, daar bekl. reeds aan het onderhandelen was over den verkoop. Had bekl. aandenéénen kant schandelijk misbruik gemaakt van het vertrouwen, dat hij genoot, aan den anderen kant zou het O. M. letten op bekl.'s zeer gunstig verleden. Het vorderde veroordee- O O ling tot drie maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. C. P. Zaaijer, wees zijnerzijds op verzachtende omstandigheden en op den langen tijd door bekl. reeds in preventieve hechtenis doorge bracht, waarop de rechtbank bij haar te wijzen vonnis wel zou willen letten. Uit spraak over 8 dagen. Jl. Zondag was het 1034 jaren geleden dat de H. Jeroen, eerste pastoor van Noord- wijk, na op allerlei wijzen gepijnigd te zijn, door de Noormannen werd onthoofd. Door de ijverige zorgen van den doorluchtigen kerkvorst van Haarlem Mgr. Bottemanne is ften zeer groot gedeelte van het heilig ge beente van den glorierijken bloedgetuige, vroeger uit de abdij van Egmond naar Haar lem overgebracht, als dusdanig erkend en de echtheid dezer overblijfselen bewezen en vastgesteld. Z. D. H. heeft deze kostbare overblijfselen voor de parochiekerk der ge meente Noordwijk bestemd, en weldra zul- lan de Katholieken van Noordwijk in het be zit gesteld worden van reliekwieën zoo als bijna geen enkele parochie bezit, relikwiëen Mijnheer de Redacteur, De gegronde vraag: sWaarom", in uw nummer van 14 Aug. 11. gesteld naai aan leiding van het jaarverslag van de centrale commissie van de Rijnvaart in 1889, geeft ook mij aanleiding te vragen. Wat is de reden, dat reeds bij de gesloten overeen komst op den '17 October '1868 te Mannheim, waarop het Kon. Besluit van 3 Mei 18U9 volgde, Schiedam niet bij name genoemd werd Alsmede waarom in art. 6 van het Kon. besluit van 19 December 1882 Staatsblad no. 234) bepalingen voorkomen, die Schie dam's Rijnhandel kunnen belemmeren, en ook in strijd geacht worden met art. 5 en art. 22 (3e alinea) van gemeld Kon. besluit van 3 Mei 1869; want om gedwongen te worden te Rotterdam (oostpunt Ruigeplaat) te lossen tot op 30 of 50 cM. onder het boord, b. v. op de reis van Ruhrort naar Schiedam enz., is waarlijk bedroevend. Waarom zoo veroorloof ik mij ten slotte te vragen wordt Schiedam ten opzichte van de Rijnvaart zoo achteruit gesteld Met de opname dezer regelen zult U., M. de R., wel verplichten, Uw bestendigen lezer, Mekcurius. Een gelukkige huisvader te Hof van Delft heeft op het bureau van den Burgerlijken Stand aangifte gedaan van de geboorte van zijn 20ste kind. Door eenen ongeveer 12-jarigen jongen werd gisteren-middag op de Rotterdamsclie kermis aan een boerenmeisje, terwijl zij iets betaalde, de geldbeurs uit de hand gerukt, waarna hij het op een loopen zette. Hij gelukte niet den deugniet te achterhalen. De Rotterdamsche diergaarde werd Zondag bezocht behalve door een groot aantal leden met hun dames en kinderen, door 846 stad- genooten en vi'eemdelingen met 159 kinderen en door 9006 handwerkslieden, te zamen 10,011 personen, het hoogste cijfer, dat ooit werd bereikt. Zondag jl. kwam een buitengewoon groot aantal plezierreizigers ir. de residentie. De Holl. IJzeren Spoorwegm. deed 20 extra-trei nen loopen per tram van genoemde maat schappij naar en van Sehevening werden ruim 8000 passagiers vervoerd. De Rijnspoorweg vervoerde naar en van Den Haag ruim 11,000 reizigers. De Haagsche Trarnweg-maatsch. vervoerde op haar lijn Plein Kurhaus 13,821 personen. Toen Zondag de extra-trein uit Amster dam met passagiers, die deel gingen nemen j aan de meeting te Heerenveen, te Meppel i aankwam, waar hij moest kruisen met den I sneltrein, werd van het oponthoud van pl. i m, een half uur gebruik gemaakt om ver- schillende geschriften uit de portieren te werpen, zooals Recht voor Allen, het Radi- cale VV eekblad, de Oproerkraaier en kleine 1 vlugschriften. Zondag werd onder Gastel de kleeding ge vonden van den sedert een paar weken ver misten soldaat Koops. Vermoedelijk heeft hij zoodoende willen doen veronderstellen, dat hij zich verdronken heeftmen houdt het er echter voor, dat hij naar Duitschland is uit geweken. Jl. Maandag ontstond er, door een niet bekende oorzaak, brand in de woning van Mikkers, te Aalst (N.-Br.), die zoo hevig toenam, dat ook twee aangrenzende, hem toebehoorende woningen in zeer korten tijd werden in de asch gelegd met de inboedels der drie gezinnen. Alles was, ofschoon zeer laag, verzekerd. In den laten middag wandelden eergiste ren eenige infanteristen van het garnizoen te Vlissingen langs de duinen aldaar, toen een hunner lust kreeg om een zeebad t« nemen. Nauwelijks was hij te water of de kameraden vernamen zijn hulpgeroep; doch zij moesten hem voor hunne oogen zien ver drinken zonder eenige hulp te kunnen ver- leenen. De zwemmer was waarschijnlijk in eene draaiing gekomen en door kramp over vallen. In den nacht van 16 op 17 dezer is ingebroken in de aan den ouden Scheve- ningschen weg gelegen villa »Erica", toebe hoorende aan den burgemeester van Am sterdam. Uit de woning zijn o. m. ontvreemdeen dames werkdoos, lang 30 cM., hoog en breed 20 cM., van bruin geschilderd hout, inhou dende o. a. een gouden vingerhoed en een klein rond gesneden houten doosje, waarin

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3