13e Jaarg. Zaterdag 23 Augustus 1890. No. VERSCHIJNT DAGELIJKS. algemeen overzicht. O o Bureau: Boterstraat, E 39. BINNENLAND. Prijs v»n *lit «hul: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.) Prijs der Advertentie»: Van 1—6 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. ƒ0.60 »0.10 billijke AMERIKA. Uit Washington wordt van gisteren ge* seind De Staatssecretaris heeft bekend ge maakt, dat de vier strijd voerende republie ken van Centraal-Amerika de bemiddeling van de regeering der Vereenigde Staten hebben ingeroepen. De samenkomsten der hoofden van de vereeniging Ridders van den arbeid en het bestuur van den New-York Central Spoorweg hebben tot geen resultaat geleid. De »Rid- ders van den arbeid" hebben besloten tot het uiterste vol te houden tegen de maat schappij. De Vereeniging der Spoorweg ambtenaren vergadert Zaterdag, om een be sluit te nemen of zij de Ridders van den arbeid" steunen, en uitbreiding geven zal aan de werkstaking. De toestand is ern stig, daar ook de spoorwegmaatschappij be sloten heeit, aan de werkstakers niet toe te geven. Een militair blad te Montevideo behelst een artikel, waarin zekere door de militaire hoofden aangebrachte veranderingen in het leger scherp afgekeurd worden. Volgens een gerucht heeft een Fransch syndicaat der Regeering een voorschot in goud aan geboden tot intrekking der papieren munt. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft aan de inwoners van Uammerfest, die bij den brand schade hebben geleden, 10.000 mark geschonken. Gisteren zou keizer Wilhelm uit Narva ver trekken. De beide volgende dagen brengt de Keizer met den Czaar in liet kamp door en den 23n Aug. komt de Keizer te Peterhof. Na alloop van het groote feestmaal, dat daar Zaterdag wordt gegeven, vertrekt de Keizer naar Kroonstadt. Van daar gaat keizer Wil helm weer over zee naar huis. Laatstleden Zondag hebben een aantal in gezetenen te Kissingen, benevens vele bad gasten, alsook corporatiën en vereenigingen, prins Bismarck een luisterrijke serenade ge bracht. Het was een optocht, omringd met ongeveer 2000 fakkels, en met twee muziek korpsen aan het hoofd. Na het zingen van lederen door een mannenkoor richtte de burgemeester Fuchs een toespraak tot prins Ihsrnarck, eereburger der stad. loen Bis marck hierop wilde antwoorden, liep een liugelschman tGreat Bismarck, the maker °f the history, hip, hip, lmrrah!' Na het daarop gevolgde gejuich betuigde Bismarck zÖn dank, onder verklaring, dat deze hulde hem zooveel te meer trof, omdat hij niet meer in officieele kringen met de Regeering stond. Hij nam die eerbetooning aan als een nieuw bewijs van «oude liefde roest niet". Als eereburger eindigde hij met een »Hoch" ter eere der stad. De toestand, van den Beierschen oud-mi- nister von Lutz is geheel hopeloos water zucht en asthma zijn dermate toegenomen, dat de patient niet meer kan liggen en ook niet door morphine rust verkrijgt. In een leun stoel gezeten, lijdt hij ondragelijke be nauwdheden, doch dikwijls is hij bewusteloos. Te Dantzig is eergisteren een internatio naal congres van viscbkweekers geopend. Vertegenwoordigd zijn de Nederlandsche, Hongaarsche, Zweedsche en Deensche re geeringen, de eerste door dr. Hoek. ENGELAND. Het ministerie van binnenlandsche zaken maakt bekend, dat de matroos van wien gezegd is, dat hij door Aziatische cholera is aangetast, inderdaad lijdt aan een ziekte, welke de verschijnselen vertoont van inlandsche cholera. Men hoopt dat de patient weldra zal herstellen. Dinsdag heeft de begrafenis plaats gehad van kardinaal Newman. Bij de plechtighe den in de kerk van het ccllege van Edgbas- ton waren niet alleen vele bisschoppen en andere aanzienlijke katholieken, maar ook voorname prelaten en professoren der Staats kerk tegenwoordig. De bisschop van Bir mingham celebreerde de Requiem-Mis, tei- wijl drie andere bisschoppen de absolutie uitspraken. Mgr. Clifford hield de lijkrede. De plechtigheden aan het graf werden ver richt door de paters van het Oratorium. Kardinaal Newman heeft zijn laatste rust plaats gevonden op het buitengoed zijner congregatie te Rednal, acht mijlen van Edg- baston. Volgens een correspondent van het Daily News heeft de in Armenië verwachte moord op de Christenen reeds een aanvang genomen in het stadje Moesj. De Turkschebevelheb ber Zekkia pacha, die met twee bataljons infanterie en een bataljon artillerie op weg was van Erzeroem naar Bajazid, heeft daarom plotseling zijn route veranderd, om naar Moesj te rukken. Tusschen Bajazid en Wan is alle gemeenschap verbroken. Te Wan zelf hebben de Christenen hun behoud tot dusver alleen te danken aan de tusschen- komst der consuls van Rusland en Engeland. Volgens gerucht trekt Perzië troepen bijeen op de Armenische grenzen. Vermoedelijk zal, zoodra het Parlement weer vergaderd zal wezen, een wetsontwerp worden ingediend om misbruiken, die ten gevolge van het hypnotiseeren van personen voorkwamen, te beletten. ITALIË. De Pomeinsche Tribuna bericht, dat zich Toskane een bende vrijwilligers heeft ge vormd, ongeveer honderd man sterk en allen met oude geweren gewapend, die van plan is naar de Oostenrijksche grens te trekken en een opstand in Triest teweeg te brengen. De Regeering heeft onmiddellijk last gegeven alle posten over de Appenijnen door soldaten te bezetten, en de bende te beletten haar dolzinnig voornemen ten uitvoer te brengen. Te Rome en te Milaan hebben irredentis- tische woelingen plaats gehad. Te Castro Caro eveneens, waar tusschen gendarmerie en volk bloedig is gevochten. Eene bende van omstreeks honderd boeren met geweren gewapend, is naar de Oostenrijksche grens getrokken. Troepen zijn uitgezonden, om hun te beletten, een aanval op het gebied der bevriende mogendheid te doen. SPANJE. Het gerucht loopt, dat de koninklijke fa milie tot einde September te San Sebastian zal blijven, waar zij mogelijk een bezoek zal ontvangen, tegen den 25n, van den keizei van Duitschland. Volgens tijdingen uit Tanger zou de Sul tan na een strijd van vijf dagen tegen de j opstandelingen, op het punt zijn zich mees- j ter te maken van de stad Marokko. Schiedam, 22 Augustus 1890. Voor het nieuw te stichten kerkje te Hems- worth, in Engeland, is in dank aan ons bureau ontvangen Totaal der vorige giften f 149.50 Ter eere van de drie HH. Harten Jezus, Maria, Jozef, om zegen over de zaken f Ingevulde Prikkaarten Van A. B. 1 l-s® H. B. 1 - 1.50 H. K. 2 3.— J. B. J. Z. 1 - 4 -50 P. Z. 1 - 1-50 Kollekteer- of Prikkaarten asiju aan ons Bureau te verkregen. Door de politie werd Dinsdag-avond aa* het station alhier aangehouden een persoon, genaamd T. P., een zwerver, die volgens zij* opgaaf veertien dagen geleden uit Amerika

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1