liet Gemeente-Verslag'. Landbouw en Veeteelt. gekomen is. Door brieven, valschelijk on derteekend met den naam van H. van Hei ningen, rijksveearts te Schiedam, had hij zich ten nadeele van de firma Sinkel te Rotterdam weten meester te maken van verschillende goederen. Hij werd gearres teerd op het oogenblik dat hij kwam infor- meeren of eene tweede, door hem aan ge noemde firma gedane bestelling, nog niet was aangekomen. Heden-middag omstreeks half twee is door het uitschieten van een plank aan de Kreu- pelstraat vrouw K. te water geraakt. Zij werd, gelukkig, door de omwonenden spoedig weder op het droge, gebracht, zonder dat een hunner zich te water behoefde te begeven. Aan de Kamers van koophandel en fabrie ken te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage Dordrecht, Schiedam, Middelburg, Vlissingen, Zaandam, Haifingen en Groningen en aan de Twentsche Vereeniging ter bevordering van nijverheid en handel is een exemplaar toegezonden van de Accounts relating to tra- de and navigation of the United Kingdom, nopens de maand Juli. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandseh-Indië van 20 Augustus wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 130,000 picols. Uit het Loo wordt gemeld, dat Z. D. H. de Groothertog van Saksen en zijne doch ter eer: dejeuner ten Paleize gebruikten. Na afscheid genomen te hebben van Z. M. den Koning vertrokken de vorstelijke personen per trein van 4.45. H. M. de Koningin en Prinses Wilhelmina deden haar verwanten uitgeleide. Hare Majesteit plaatste zich met den Groothertog in één rijtuig, Prinses Wilhelmina met de hertogin van Mecklen burg in het andere. Na vertrek van den trein, wandelden de Koningin en de Prinses naar het paleis terug. Op het plankier was een talrijke schaar van dames en heeren verza meld, die de'vorstelijke personen eerbiedig groetten. Op de lijnen der Staatsspoorwegen werden, zooals bekend is, enkele rijtuigen van gas verlichting voorzien, vooral de doorloopende rijtuigen naar het buitenland. Dit gas werd tot dusver door de Hollandsche Spoorweg- Maatschappij en andere aansluitende buiten- landsche spoorwegen verstrekt. Deze wijze van verlichting wordt thans voor eigen reke ning door de Exploitatie-Maatschappij aan 40 rijtuigen le en 2e klasse aangebrachtlater zal achtereenvolgens al het personenmateri- eel daarvan voorzien worden. Ook bij het gemeentebestuur van 's-Her- togenbosch is niets bekend van de aange kondigde komst van H. M. de Koningin en de Kroonprinses. Naar het Dbl. v. Z.-H. verneemt, heeft de minister van Binnetilandsche Zaken, jhr. mr. De Savornin Lohman, een huis gehuurd in de Van de Spiegelstraat te 's-JIage, waar hij in November aanstaande met zijn gezin intrek hoopt te nemen. De minister vertrok eergisteren naar Am- terdam, van waar hij zich gisteren voor e«nigen tijd naar 't Schwarzwald heeft be geven. Volgens Recht voor Allen is bij de redac tie van dit blad nog niets van een vervol ging door den minister van Binnenlandsche Zaken bekend. Spoorwegongeluk bij Zandvoort Het Raarl. Dagbl. ontvangt van officieele zijde omtrent het spoorwegongeluk, dat nabij Zandvoort is voorgevallen, de volgende me- dedeelingDe trein moet daar ter plaatse, sinds de lijn is overgegaan aan de Holl. Spoorw. Mpij., rijden in d l minuten, terwijl dit vroe ger 14 minuten was. De raïls zijn niet zoo zwaar als van dn hoofdlijnen Rotterdam Amsterdam en de biels of dwarsliggers zijn ook van mindere hoedanigheid. liet zand is niet zoo goed als het zand, dat gebruikt wordt op de andere lijnen en toen de machinist kwam aanrijden, zag hij op de rails voor zich een klein bochtje daar om wilde hij remmen om te voorkomen, dat de veeren door die bocht braken, doch vruch teloos. De locomotief ging even links en sloeg toen rechts van den weg af. De ach- terkomende bagagewagen stiet een stuk van de locomotief af juist op de plaats waar de stoker stond, die daardoor doodelijk werd getroffen. Het circus-Carré, dat ter gelegenheid van den lOn verjaardag van prinses Wilhelmina op Het Loo eenige voorstellingen zal geven, is in aanbouw. Men is druk bezig met de gasleidingen te leggen, terwijl reeds verschei dene waggons materiaal voor het circus zijn aangekomen. Hoogstwaarschijnlijk zal Zondag-middag op den verjaardag de eerste uitvoering voor de vorstelijke personen en genoodigden gegeven worden. Vermoedelijk zal ook denzelfden dag het vuurwerk voor het paleis worden ontstoken. -««woaw—- VLAARDINGEN. Ook in deze gemeente zal, bij gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina, feest gevierd worden; er bestaat namelijk plan om een volksturnfeest met wedstrijd te organiseeren. PERNIS. Het Leger des Heils (afdeeling Schiedam) had het voornemen gisteren-avond weder alhier eene vergadering te houden. Door A. Bavis is echter het verder gebruik zijner schuur geweigerd, en ook heeft de ge meentebode niet bij bekkenslag willen uitroe pen, dat er eene vergadering zou worden gehouden. DEN HAAG. De vorst Albert von Turn und Taxis met zijn jeugdige gemalin, aarts hertogin Margaretha van Oostenrijk, is gis teren hier ter stede aangekomen en terstond doorgereisd naar Scheveningen. Lord Reay (baron Donald Mackay), oud-gouverneur van Bombay, is mede in deze residentie aange komen en heeft in het Hótel des Indes zijn intrek genomen. NIJMEGEN. Naar aanleiding van het be kende adres van de R. K. geestelijken en van de kerkeraden van een drietal Protes- tantsche Gemeenten alhier, heeft de burge meester bepaald, dat de spellen, kramen en andere inrichtingen van vermaak gedurende de aanstaande kermis op de beide daarin vallende Zondagen niet vóór 5 uren des na middags mogen geopend worden. IX. Landbouw. Handels- of voedergewassen worden hier niet verbouwd. Behalve enkele kleine tuin derijen is in deze gemeente al het land binnen dijks met gras begroeid. De huur- en koop prijzen der landerijen waren gelijk aan het vorige jaar. De uitgestrektheid weidelanden en hooi landen bedroeg 670.40 HA.die van de tui nen en warmoezerijgronden 1.92 HA., ter wijl 21.77 HA. boscli aanwezig is. De ge- heele uitgestrektheid der gemeente bedroeg 1187 HA. De toestand der weidelanden evenals die der hooilanden was gunstig. Slechts 2 hec taren land zijn gedraineerd, daar de uitkom sten daarvan voor deze gemeente niet in ver houding staan tot de kosten, die het leggen van buizen eischen. Het grasgewas had te lijden van wilde ganzen. Vele landbouwers klaagden over den nadeeligen invloed, dien zij van genoemd schadelijk gedierte ondervonden. De gemiddelde opbrengst van het hooi ('le snede) was 4000 kilogram per hectare. De kwaliteit was goed. Op een enkele uit zondering na wordt hier algemeen nageweid. De tweede snede van het hooi was echter gunstig. De gemiddelde pacht van de hectare land om te hooien en daarna te beweiden, bedroeg 185.--; ongeveer 23 hectaren wer den verpacht. De werktuigen bij den landbouw in gebruik, zijn 5 hooischudders en 10 paarden-hooi- harken. Omtrent de houtteelt kunnen wij mede- deelen, dat de toestand van het houtgewas middelmatig was. Vooruitgang in de hout teelt is echter' niet te bespeuren. Daar hier geen houtsoorten zijn verhandeld, is er geen prijs van op te geven. Alleen kunnen wij vermelden, dat de prijs van 4-jarig wilgen- griendhout, hetwelk verkocht werd, zeer laag was en slechts f200 per hectare bedroeg. Voor het beplanten der wegen, hetgeen hier vrij algemeen is, wordt hoofdzakelijk iepenhout genomen. V eestapel. De algemeene gezondheidstoestand van den veestapel was gunstig. De aanfok bleef on veranderd. De handel in rundvee bleef naar België stationairop Engeland was hij voortdurend levendig met klimmende prijzen door de stijgende zuivelprijzen en duurte van het magervee had men toename van melk- en afname van mestveede omzet van wolvee bepaalde zich hoofdzakelijk tot het bin nenland. Door de hooge prijzen van het melkvee werd dit minder aangekocht het natte najaar dwong tot verkoop van wolvee, hoewel door grooten aanvoer in Londen de prijzen daalden. Bij de laatstgedane opening is gebleken, dat in de gemeente aanwezig waren paar den 297, ezels en muilezels 2, springstier 1, melkkoeien en melkvaarzen 2597 Kalveren, pinken, hokkelingen en 23 jarige vaarzen, die nog niet in de melk zijn 3 Mestossen en ander mestvee 1739; schapen 237 geiten en bokken 25; varkens (de biggen onder de 2 maanden daaronder niet begrepen) 167. Omtrent het aanwezige pluimvee geven wij de volgende ruwe begrootinghoenders 3700 kalkoenen 70 eenden 250 ganzen 60 duiventillen 50. Omtrent de bij het modelverslag gevraagde opgaven der middenprijzen en der aange brachte hoeveelheden veld- en tuinvruchten, ooft. boter, kaas, hout en schors moeten wij herhalen wat wij in vorige jaren opmerkten, dat, uithoofde voor deze artikelen geene be paalde markten gehouden worden, deswege geene opgave kan geschieden, en het onder zoek te dien aanzien, met opzicht tot de dagelijks- aangevoerd wordende hoeveelheden, niet mogelijk is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2