13e Woensdag: 27 Augustus 1890. No. 3768. V E R S C H IJ N T DAGE L IJ K S. 1 algemeen overzicht. BINNENLAND. Bureau: Boterstraat, E 39. rfrjr, Prijs vim «lit ISlud: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht vau ilen' inhoud ilerer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 J uui 1881 S/sblno. 72^.) Prijs der Adverteiitiëu Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft Rusland reeds weder verlaten en den terugweg naar zijn heimath genomen. Zaterdag-avond is hij uit Peterhof vertrokken na een schitterend feestmaal, waar ook de wederzijdsche kanseliers Caprivi en Giers aan deelnamen, en waarna de beide Keizers zich tijdens de illuminatie te zamen op het balkon vertoonden, teneinde van daar een blik te werpen op de schitterende ver lichting van het park en de prachtige water werken. Bij het vertrek droeg keizer Wil helm de Russische uniform; hij nam een hartelijk afscheid van de keizerlijke familie. Toen de Keizer aan boord ging, stonden de officieren van zijn regiment van Wyborg, dat hij dien dag nog zelf gekommandeerd had, als eerewacht opgesteld. Wilhelm gaf aan iederen officier ten afscheid de hand. Toen de boot wegstoomde, riep de Czaar den Keizer toe: »Goede reis, tot weerziens!" Te Berlijn loopt dan ook reeds het gerucht, dat de Keizer en de Keizerin van Rusland tegen half October in de Duitsche hoofdstad een tegenbezoek zullen brengen. En men voegt er bij dat de Czaar dit aan keizer Wilhelm stellig heeft beloofd dat de keizer lijke familie daarom hare beschikkingen om trent haar najaarsverblijf in de Krim zal veranderen, en dat zij waarschijnlijk half September ten bezoeke van de koninklijke familie van Denemarken op het kasteel Fre- densborg zal komen. Bij een feestmaal, gisteren ter eere van de Duitsche officieren van de Hohenzollern en Irene te Kronstadt gegeven, stelde de Russische admiraal Schwartz en de kommandant van Kronstadt ieder een dronk in op keizer Wilhelm. De Duitsche kapitein von Arnim antwoordde met een toost op den Czaar. De 37e Duitsche Katholiekendag te Koblenz is geopend. De stad is alsom met kransen en vlaggen gesierd. Het lokaal waar de al- gemeene openbare vergaderingen zullen ge houden worden, is geheel nieuw voor deze gelegenheid gebouwd, 't Is 74 meter lang, 26 breed en 16 hoog, terwijl aan de twee lengtezijde en aan eene korte zijde galerijen van 5 meter breedte zijn aangebracht. Ach ter de tribune verrijst een groote beelden- f'oep, voorstellende de H. Maagd met het kindje Jezus benevens den H. Castor (pa- troon van de twee hoofdparochiën) en St. Matthias (patroon van het bisdom van Trier), Disschen groen en bloemen, en verder de borstbeelden van paus Leo XIII en keizer W ilhelm II. Aan den voet der beeldengroep ontspringen twee fonteinen. Het gebouw, niet ver van den Rijn op de Schlossplatz tegenover het postkantoor gelegen, is ge makkelijk van het station en de landings plaats der stoombooten te bereiken het bevat 8000 zitplaatsen. Volgens het Re gensburger Morgenblatt zal door eene depu tatie der katholieke vereeniging te Regens burg aan den Katholiekendag verzocht worden, de volgende (38e) jaarlijke vergade ring te Regensburg te houden. Sedert onlangs werd gemeld, dat drie mijnwerkers uit Hermsdorf eene audiëntie bij den Duitschen keizer hadden gehad, waar omtrent zij de stiptste geheimhouding in acht namen, heeft het natuurlijk niet ontbroken aan gissingen met betrekking tot de vraag, wat er in die audiëntie toch wel verhandeld zou zijn. Nu verklaart de Reichzanzeiger dat het gerucht onwaar is. Volgens een ander blad is er eenige dagen geleden aan het koninklijk paleis te Berlijn een adres afge geven, inhoudende het verzoek om gra tie voor een mijnwerker, die tot vier weken gevangenisstraf was veroordeeld, en naar men vermoedt, is daaruit het gerucht ont staan. De Bisschopsconferentie te Fulda heeft zich bezig gehouden met de stichting van een missiehuis te Munster voor de Duitsch- Afrikaansche bezittingen, waar leden van een andere orde zullen worden opgeleid dan die der Benedictijnen, welke te St. Ottiliën in Beieren een missiehuis hebben. Op de derde plaats zal voor de Duitsche jongelie den, die zich aan de missiën willen wijden, ook gelegenheid bestaan, om zich in een in het groothertogdom Luxemburg te vestigen huis der Witte Paters van kardinaal Lavi- gerie te doen opnemen. HET OOSTEN. Uit Belgrado wordt aan de Temps gemeld j>De metropolitaan Michael heeft eene memo rie aan den Czaar gezonden betreffende den toestand der Servische K^rk. Hij verzoekt den Czaar aan den bisschoppelijken zetel van Belgrado het patriarchaat te verleenen over den geheelen Balkan, waaraan alle bis schoppen van Bulgarije, Macedonië, Bosnië en Herzegowina zouden worden onderwor pen met goedkeuring van den Sultan. De bisschoppen van Macedonië en Servië worden voorgesteld door den Sultan of door eene Europeesche commissie, maar het recht van benoemen zou aan den nieuwen patriark voor behouden blijven. De voorgestelde hervorming in de schis matieke Kerk van den Balkan zou een groote politieke strekking hebben. Reeds thans dankt de Czaar zijn voornaamsten invloed in den Balkan aan zijne kwaliteit van hoofd der schismatieke Kerk. En het ligt voor de hand dat deze invloed zich merkbaar zou uitbreiden, wanneer de met Rusland innig bevriende metropolitaan van Servië door den Czaar tot patriark werd verheven, met zulk eene uitvoerige macht. De Oostersche kwes tie zoo is herhaaldelijk betoogd is op de eerste plaats eene religieuse kwestieen de opschudding kortelings door het verleenen der berats aan de Macedonische bisschoppen door den Sultan verleend, bewijst hoe innig in het Oosten het verband is tusschen staat kundige en kerkelijke aangelegenheden. RUSLAND. De Czaar heeft den Duitschen Keizer eene troïka (Russische slede voor drie paarden) met een span prachtige goudvossen geschon ken. Generaal Caprivi ontving de orde van den H. Andreas, eerste klasse de andere heeren van het keizerlijk gevolg werden met mindere onderscheidingen vereerd. De Petersburger Zeitung ziet in het ver leenen van de St. Andreas-orde, de hoogste van Rusland, aan den Duitschen rijkskanselier Caprivi, een bewijs van den voortreflëlijken indruk, dien deze heeft achtergelaten, zooals dan ook Caprivi zich heeft kunnen overtui gen van Rusland's ernstige begeerte om den vrede te bewaren. Het terrein voor een vreedzaam samenleven van de buide machtige naburige staten is mitsdien blijkbaar voor bereid. Schiedam, 26 Augustus 1890. Van verschillende zijden wordt ons ver zocht de aandacht te vestigen op een feit, dat ook onze opmerkzaamheid niet was ont gaan, nl. dat in de voordracht door den heer G. A. E. Visser, ter vervulling van de bestaande vacature in het college van re genten der Hofjes van Belois, bij den Raad ingediend, weder het bekende vrijzinnige mtsluitingssysteem- op de Katholieken is toegepast. In de plaats van wijlen den heer J. A. Nolet Wz. worden ter benoeming tot regent van bedoelde hofjes voorgedra gen de heeren J. M. van der Schalk on A. Sehieveen. Was er dan werkelijk geen enkel Katho liek te vinden geschikt om zijne medewer king tot het bestuur der Hofjes van Belois te verleenen Onze bekende winkelstraat is een nieuwen winkel rijk geworden, die werkelijk een sie raad van de Hoogstraat mag genoemd worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1