wif R Van 1-6 rege,s 13e Jaarg. Donderdag 28 Augustus I V E R 8 O H IJ N T DAGE L1J K S. algemeen overzicht. o. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van tlit Itlad: Prijs der Adverteiitiëu ƒ0.60 «0.10 ESCHIED Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nominers 0.05 Het auteursrecht van aen' inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Sisil. no. 124. Elk gewone regel meer. Voor herhaalde plaatsing worden liisll overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. De cholera is thans ook in Zuid-Afrika opgetreden. Uit Port d Urban of kortweg Durban werd g'steren geseind, dat Natal door de Britsche gezondheidscommissie als besmet is verklaard. Aanleiding tot dit be sluit gaf de aankomst van de stoomboot Congella uit Madras te Durban. Van de pas sagiers en de bemanning dezer boot waren op reis acht personen aan diarrhee overleden, en zes zieken werden te Durban aan wal gebracht. Een dezer lijders overleed spoe dig en de geneesheeren verklaarden de ziekte waaraan hij overleden was voor cholera. De landverhuizers die zich aan boord van de Congella bevonden, zijn terstond afgezonderd. Volgens den Transvaal Observer hopen de Boeren nog steeds Lorenzo Marques van de Portugeezen te krijgen, en zouden dezen laat- sten niet ongenegen zijn om zich voor 60 mil- lioen te laten vinden, zullende zij alsdan dit bedrag aanwenden om hun havens op de kust van Mozambique in een beteren staat te brengen en over het geheel zich uit de veel- jange koloniale insluimering eens ter dege wakker te schudden, nu Engeland en Duitsch- land hun het voorbeeld van bedrijvigheid hebben gegeven. Generaal Joubert zou volgens dat blad te Londen permissie vragen om met de Portugeezen dien koop te sluiten. BELG1E. Op het kerkhof te Evere werd gisteren het gedenkteeken ter nagedachtenis van de te Waterloo gevallen en in België begraven Engelsche soldaten onthuld. De hertog van Cambridge, de lord-mayor van Londen, het personeel van het Engelsche gezantschap, de leden van den gemeenteraad van Brussel, de meeste aldaar gevestigde Engelschen en een aantal Belgen woonden de plechtigheid bij, die, ondanks het zeer ongunstige weder, een indrukwekkend karakter had. Er wer den verscheidene redevoeringen gehouden en de hertog van Cambridge droeg het monu ment op aan de hoede dei stad Brussel. De werkstaking in de kolenmijnen van de provincie Henegouwen houdt aan. Zondag en Maandag zijn in de Borinage vele mee tings gehouden, waarbij eenparig tot volhar ding besloten werd. Op den grondslag van de eischen der stakers schijnt alle verzoe ning onmogelijk. De directeuren willen ge dekt zijn door een deugdelijk ieglement, 'naar de stakers willen daar niet an hooren eïl wenschen ten allen tijde vrijheid van handelen te behouden, gelijk hun door de leiders is aanbevolen. Een regiment uhla- nen en twee bataljons jagers zijn uit Brus- I gel naar Bergen gezonden ter versterking van het garnizoen en zullen voorloopig blij ven. Overal blijven de werkstakers tot dus ver volkomen kalm. DUITSCHLAND. De Duitsnbe Katholiekendag te Coblenz heeft Maandag zijne eigenlijke zittingen be gonnen, nadat mgr. Korun, van Trier, een pontificale mis in de St. Castorkerk had opgedragen. I11 de eerste gesloten vergade" ring, welke door genoemden bisschop werd bijgewoond, werd 0. a. een telegram aan den H. Vader gezonden. Aan dr. Windhorst, die juist eergisteren zijn naamdag vierde (St. Lo- dewijk) werd een reusachtige ruiker aange boden. In den vroegen ochtend was hem ook reeds een aubade gebracht, want di Muller had Zondag-avond na Windhorst stoe spraak in de voorbereidende vergadering alle aandacht op het feest der Kleine Excellentie gevestigd door den met groot gejuich be groeten uitoep morgen ist Ludwig. In de vergadering van Zondag-avond had Windhorst zich op zijne gewone geestige wijze over het bekende Beiersche incident uitgelaten, hoewel zijn woord van groote gematigdheid getuigde. «Ik. voor mij, zeide de eminente spreker 0. a., «koester het grootste vertrouwen, dat de doorluchtige regent van dat land levendige belangstelling gevoelt voor de katholieke zaak en ik ben overtuigd, dat de ervaring het ons verder leeren zal, wanneer wij omtrent dit punt nog niet ingelicht waren. (Tusschenroepen) Ik bemerk, dat dit hier in twijfel getrokken wordt. Laten wij niet zoo spoedig oordeelen en vóór alles niet de posities prijs geven, welke wij innemen. Wij zijn dit jaar niet naar Munchen gegaan. Wij zullen er waar schijnlijk ook het komende jaar niet heen gaan (hilariteit). Maar wij komen zeer zeker wel eenmaal te Munchen. (langdurige bij val.) Men roept mij toe Zeer spoedigDit is een zeer vrome wenschik moet hem deelen, daar ik anders gevaar loop niet mee te komen, (groote hilariteit) Wij zullen ons hierover verder het hoofd niet breken, welke dwalingen en misstanden de zaak ook moge hebben in 't leven geroepen." Maandag-avond is te Berlijn eene socialis tische vergadering gehouden, waarin onge veer 7000 personen aanwezig waren en die eerst des nachts na 1 ure was afgeloopen. Nadat Bebel twee uren achtereen had ge sproken, heeft de vergadering op hem een votuni van vertrouwen uitgebracht. Daaiin was de verklaring opgenomen, dat de vooi- stelling alsof de socialistische partij in den Rijksdag een bedorven club zou zijn, eene zware beleediging is, waarvoor geen enkel bewijs kan worden aangevoerd. Verder strekte het votum om de partijgenooten aan de sporen, alle onderlinge polemiek in de pers en in de vergaderingen te staken en de beslissing in de bestaande punten van strijd op te dragen aan de algemeene ver gadering der partij. Bebel's voornaamste tegenstander, dr. Bruno W ille, kon nauwe lijks aan het woord komen, en werd spoedig zoodanig uitgejouwd, dat hij moest zwijgen. Voorloopig heeft Bebel derhalve een schit terende zegepraal behaald. Evenwel, daar de laatst ontstane louter persoonlijke geschil len een dieperen grond hebben, blijft nog de vraag, hoe het verder met de partijtwis ten zal gaan. Gelijk bekend is, vertegen woordigt Bebel de gematigde richting, en dienaangaande heeft de volgende zinsnede uit een zijner jongste redevoeringen eene kenmerkende beteekenis »Wij hebben niet noodig, revolutionaire phrasen te maken, die in zekere zeer toongevende kringen onge vallig zijn het is voldoende licht te versprei pen over de feiten, die echter ook buitendien een steeds meer uitbreidend socialisme ten gevolge hebben. Tijdens te Berlijn de boven beschreven socialisten-vergadering werd gehouden, waai- in de beraadslagingen den indruk maakten, dat ten slotte een breuk tusschen de «ouden" en «jongen" onvermijdelijk zal zijn, hebben er in den Friedrichshain eenige uren lang rumoerige, zelfs ook bloedige tooneelen plaats gehad. Toen het vergaderlokaal sinds des namiddags 3 uren reeds overvuld was, kwam er nog een toeloop van duizenden, die, ziende dat zij er niet binnen konden komen, groot tumult begonnen te maken. De poli tie poogde tevergeefs de menigte uiteen te drijven, en toen zij een aantal personen had „earresteerd, werden deze door de menigte bevrijd. Nadat er toen versterking van politiemacht was aangekomen, moeten er herhaaldelijk aanvallen worden gedaan om den Friedrichshain en aangrenzende wegen te doen ontruimen, hetgeen eerst omstreeks middernacht gelukte. Vele manschappen der politie zijn door steenen, vele oproermakers door sabelhouwen gewond. FRANKRIJK. Het Hygiënisch Comité voor Frankrijk was gisteren te Parijs vergaderd. Uit de gedane mededeelingen blijkt 0. a., dat de algemeene gezondheidstoestand in Egypte I niets te wenschen overlaat. Op de insche-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1