BINNENLAND. ding der pelgrims wordt nauwlettend het oog gehouden. In Mesopotamië blijft de cholera heerschen, maar het wordt niet be vestigd, dat de ziekte de Russisch-Perzische grens overschreden zou hebben. Op de Fransch-Spaansche grens wordt voortdurend een streng toezicht onderhouden. De keizerin van Oostenrijk is te Parijs aangekomen, vergezeld van een gevolg van zes heeren en zes dames. Keizerin Elisa beth kwam geheel incognito onder den naam «mevrouw Nicholson" aan en nam haren intrek in een hotel. H. M maakte voor het diner eene wandeling door de stad. Hoe lang zij te Parijs vertoeven zal is onbekend. ITALIË. De irridentisten-vereenigingen Oberdank en Bersanti, die in alle steden van Italië vertakkingen hebben, zijn bij besluit van den minister Crispi ontbonden, na huiszoekingen, waarbij alle papieren in beslag zijn genomen. Het bevel tot ontbinding is uitgevaardigd op grond dat zij daden verheerlijkten, die volgens de wet strafbaar czijn, en dat zij strekten om storing te brengen in de be trekkingen met bevriende mogendheden. De radicale partij gaat eene beweging in de kiesvereenigingen organiseeren. Schiedam, 27 Augustus 1890. Voor het nieuw te stichten kerkje te llems- worth, in Engeland, is in dank aan ons bureau ontvangen Totaal der vorige giften f197. Ingevulde Prikkaarten: Van A. B. 1 1.50 W. B. 1 1.50 R. M. L. T. J. 1 - 150. J. B. J. Z. 1 - 1.50 Kollekteer» of Prikkaarten zijn aan ons Bureau te Terk rijgen. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een Eer lij nsch-zil veren armband, een blauw kinder schoentje, en een doosje met oliespuitjes voor naaimachines. Bij gunstig weder zal aanst. Zondag, den lOn verjaardag van H. K. H. prinses Wilhel- mina, in het Exercitieveld alfaier eene inspectie over de dd. Schutterij worden gehouden. Naar wij vernemen, zal onze vroegere stad genoot, de weleerw. pater A. Beukers, van de orde der Redemptoristen, in den loop der volgende maand uit de missie van Suriname naar het Vaderland terugkeeren, en zal hem een werkkring in een der stichtingen van zijne orde hier te lande worden aangewezen. Gisteren-avond omstreeks half zes is de vierjarige Bastiaan van Wamelen al spelende in de Lange Haven nabij de Groentenmarkt te water geraakt. De kleine drenkeling, die reeds begon te zinken, werd, gelukkig, nog bijtijds gered door den groentenschipper Tewe, die met zijne boot in de nabijheid lag. Daar op kon hij, zonder merkbaar letsel bekomen te hebben, naar de ouderlijke woning aan de Hoogstraat terugkeeren. Zullen de steenkolen goedkooper of duur der worden Tegenover de bewering, dat een daling van de steenkolenprijzen was te wachten, geeft een deskundige in de Haagsche Ct. •en betoog, waarin hij duidelijk aantoont, dat rijzing, aanzienlijke rijzing zelfs, onver mijdelijk is. Hij wijst op den verminderden invoer uit de Ruhrstreken, in verband met den afloop der termijnen van vroeger gesloten contrac ten. De Ruhrhandel brengt nu nog zeer groote geldelijke offers om het verloren de biet terug te bekomen, maar langzamerhand zullen ook de prijzen der Ruhrkolen in ver houding komen tot die van andere mijnen, te meer daar thans ook de mijnen samen spannen en den verkoop harer kolen in één hand geven. «Volgens de Rheinisch Westfalische Ztg. zullen de kolenmijnen met 1 October één bestelbureau oprichten en zijn daartoe 15 groote mijnen toegetreden, om zoo min mogelijk concurrentie onderling te hebben. «De belangrijke mindere productie door de werkstakingen (verleden jaar) in de mij nen, gaf den stoot tot de enorme verhoo ging der prijzenmaar meteen de onder vinding aan de exploitanten, dat deze ver mindering der opbrengst hun groote ver meerdering van winsten gaf. Vandaar dat zij onderling besloten, niet meer te produ- ceeren dan de vraag noodig maakte en de totale opbrengst van 11500 per dag tot slechts 8250 waggons per dag geredu ceerd is. Dat de vraag niet groot was, eindigt de schrijver, lag mogelijk ook wel aan de hoo- ge prijzen maar zullen die prijzen lager of hooger worden, als de vraag moet komen Mij dunkthooger, zelfs, indien een strenge winter komt, enorm hoog." (R. N.) De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij is voornemens wegens de hooge retributie, welke zij aan de gemeente Rotterdam voor een stoomtram moet betalen, de overgenomen lijn naar Overschie in een paardentram te ver anderen. Tevens is zij niet van plan deze lijn tot Delft door te trekken, omdat die exploitatie geen rente zou opleveren. Hoofd zakelijk is de Trammaatschappij tot het be sluit gekomen om voor f20.000 van de Hollandsche IJsselstoomtrammaatschappij de lijn over te nemen, doordat zij bedreigd werd met een concurrentie voor haar stoom tram naar Schiedam, welke bijzonder goed rendeert, fie 4 pCt. obligatie-leening van 1100.000 zal niet publiek, maar ondershands worden uitgegeven. Het is bekend, schrijft men uit Den Haag aan de Midd. Ct., dat sedert lang gewerkt wordt aan een wetsontwerp tot verplichte verzekering van werklieden tegen ongeluk ken dosr de aannemers. Met dien arbeid schijnt het echter met best te vlotten, daar nu het voornemen moet bestaan, om een voudig, voor wat rijkswerken betreft, in de bestekken een verplichting tot zoodanige verzekering op te leggen, in navolging van het voorbeeld, door verschillende gemeenten gegeven. Men verneemt, dat tegen een der Scheve- ningsche reeders proces-verbaal is opgen aakt, wegens door zijn schipper gepleegd verzuim, inzake de wet op den zoutaccijns. De daar tegen bedreigde boete moet meer dan 500 gulden bedragen. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om de miliciens van 1886, 1887 en 1888, behoorende tot de eerste divisie infanterie, van 13 October a. s. af bij opvolging elk 12 dagen onder de wapenen te roepen, ten einde in de behandeling van de gewijzigde uitrusting in het nieuwe geweer te worden geoefend. Van Het Loo wordt gemeld Tot de uit voering van den circus Oscar Carré op 2 September, welke bijgewoond zal worden door het koninklijk gezin en genoodigden, worden namens den Koning ook uitgenoo- digd het geheele personeel van het paleis en van het park, en hunne ongehuwde kin deren. De voorstelling zal van drie tot half zes duren. Des avonds om 9 uur wordt vuurwerk afgestoken, en de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer zal 's avonds voor de hotels Röge en Bloe- mink een concert doen geven, Zoowel bij de Staatsspoorwegen als bij an dere groote Maatschappijen zijn tegenwoordig zeer veel buitenlanders in dienst. Met het in werkingtreden der nieuwe spoorwegregeling is evenwel bepaald, dat noch bij de Exploitatie maatschappij, noch bij de Hollandsche Spoor wegmaatschappij buitenlanders als ambtenaar of beambte zullen toegelaten worden. Dit besluit zal niet van terugwerkende kracht zijn. Het oude spoorwegstation te Zandvoort lag zeer ondoelmatig voor de ingezetenen. De gemeenteraad heeft daarom een som van f12,000 toegestaan om een nieuw station aan de lijn, dicht bij het dorp te maken. Dit station is thans gereed en werd gisteren feestelijk ingewijd. Intusschen heeft de Hol landsche Spoorweg Maatschappij, terwijl de gemeente haar station bouwde, vijftig pas sen verder een houten haltegebouwtje ge plaatst. Omtrent de te Hoevelaken plaats gehad hebbende vergiftiging verneemt De Stand, nog, dat al de huisgenooten herstellende en buiten gevaar zijn. De daderes, nl. de dienstbode, hield zich eerst bij de ontdekking alsof zij van niets wist en ried haren meester aan naar den waarzegster te Amersfoort te gaan, opdat deze den dader zou aanwijzen. Hij vond deze evenwel niet thuis, maar deelde zijne verdenking op de dienstbode aan de politie mede, die haar spoedig tot bekentenis bracht. Zij is reeds in verzekerde bewaring gebracht. Haar vermoedelijke medeschuldige ontkent totnogtoe alle medeplichtigheid. De politie te Kampen wordt in den laat- sten tijd gedurende de oefeningen van het «Leger des Heils" nogal eens ter assisten tie geroepen om personen, niet tot de broe ders behoorende en die zich vrijheden ver oorloven, welke minder gewenscht zijn, uit het lokaal te verwijderen. Zondag was het dankdag voor den oogst en de «soldaten" hadden zooveel fruit in het lokaal bijeenge bracht, dat menige huismoeder er van zou watertanden. Dit overkwam ook enkele be zoekers, die naar voren drongen om de vruchten te beproeven. Het ging niet ge makkelijk hen te verwijderen, en voor dat men hierin slaagde, had er een hevige vechtpartij plaats, welke op straat werd voortgezet. De plechtige onthulling van het gedenktee- ken ter nagedachtenis aan de graven Lode- wijk en Hendrik van Nassau, die in 1574 op de Mookerheide sneuvelden, zal, naar men verneemt, in het begin der maand Decem ber aanst. plaats hebben in de Oude Kerk te Heurnen. De gevreesde aardappelziekte doet tot he den in de omstreken van Oosterhout veel minder nadeel dan men wel gevreesd had. De zoogenaamde «lapjes", die steeds hevig werden aangetast, zijn dit jaar bijna van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2