De Vosmaerbron. GEMENGDE BERICHTEN. bederf verschoond en leveren evenals de blauw- putters" een buitengewoon beschot. IECTÜIIK. De tijdschriften in ons land, die op een 23-jarig bestaan mogen bogen, zijn met de lantaarn te zoeken. Dit ligt niet aan de onverschilligheid van het Nederlandsche volk "voor lectuurintegendeel, de vloed geschrif ten van allerlei aard en vorm bewijst voor Mjn leeslust. Waarin mag het geheim dan wel schui len dat de Katholieke Illustra tie onverzwakt in jeugdigen, frisschen bloei en tintelend van levenslust, zich elke "week nog aan het Nederlandsche volk ver toont Eenvoudig hierin, dat zij zich belangwek kend weet te maken bij den lezeren die kunst schijnt de 111 u s t r a t i e ten volle meester te zijn. Geen gewichtige gebeurtenis, welke in den loop van dit jaar de belangstelling op wekte, liet de Illustratie onopgemerkt voorbijgaan. Hetzij de ramp van Antwer pen en de brand van Laeken ons opschrik ten, dan wel de opmerkelijke lotwisseling van een kunstwerk als Millet's «Angelus» ons verraste hetzij Bismarck's val gansch Europa verbaasde of de gruwelen van den slavenhandel de oogen der beschaafde we reld naar het zwarte werelddeel trokken, de Illustratie verzuimde niet door platen en portretten met toelichtenden tekst de weetgierigheid barer lezers te gemoet te komen. En vooral hield zij het oog ge vestigd op hetgeen inzonderheid den ka tholieken Nederlander belang moest inboe zemen. Men herinr.ere zich slechts de portretten van pater Damien, den apostel der melaat- schen, van den gelukzaligen Perboyre, den eersten martelaar van China, aan Windt- borst met zijne zwarte petekinderen, aan de ri)k geïllustreerde schilderingen uit Afrika, zoo betreffende de slavenjachten en den ivoor- bandel als omtrent den zegenrijken arbeid onzer missionarissen. Bovendien wijzen wij nog op den keurigen Familie-kalender en de aanzienlijke prijzen, Welke aan de oplossing der rebussen ver konden zijn. Geen tijdschrift kan, ook wat *bt betreft met de Illustratie wed ijveren, en zoo zijn aan den eersten rebus niet minder dan vier-en-twintig-prijzen ver konden. Gelijk men ziet, is dus het nemen van een abonnement op de Katholieke II- u s t r a t i e het geld driedubbel waard. VL AARDINGEN. De 10e verjaardig van K. H. de Prinses zal hier den 3 Septem- ker worden gevierd met een turnfeest, waar om kan worden deelgenomen door jongens koven de 13 jaren, die eenigermate bedre- ven Zijn in de gymnastiek. De commissie, onder presidium van den heer Hummelinck, Zal flinke prijzen uitloven. BEN HAAG. Het plan voor den histori eken optocht op Prinsessedag is thans voor lopig vastgesteld. De stoet zal Maandag 1 September, te 2 uren 's namidd., uitgaan ket Hoogd. Schouwburglokaal in de korte Houtstraat. De Nationale Vereeniging za ei in vertegenwoordigd worden door 100 personen, gekostumeerd naar het historisch tij vak dat voorgesteld zal worden. Dit ge deelte van den stoet wordt gevolgd door een zegewagen enz. De afdeeling Metalen Kruis, de vereeniging Het Vaderland getrouw zullen zich aansluiten bij de leden der vereenigin- gen Crescendo, Amicitia enz., en deputation van andere genootschappen. Twee militaire muziekkorpsen zullen den stoet opluisteren, die voorts door allegorische afdeelingen, na der nog te regelen, zal worden aangevuld en op deze wijze een goed en fraai geheel belooft te zullen vormen. Op eenvoudige .wijze werd gisteren het hul deblijk van een groot aantal bewonderaars van het talent van Carel Vosmaer, in de fraaie Scheveningsche hoschjes opgericht ten gerieve van de bezoekers, in gebruik geno men. Op eene verhevenheid bij den ingang van een der lanen, te midden van een kling van statige stammen, wier kruin zich hoog genoeg verheft om den aanblik van het monu ment niet te schaden, is de drinkbron opge richt, waarvan reeds gisteren een beschrij ving werd gegeven. Ter aanvulling daarvan zij vermeld, dat behalve de namen van Rem brandt en Homeros, ook die van Nanno en Amazone in vergulde letteren op den dek- steen zijn gegrift. Ten half 12 hadden zich op die plek een aantal genoodigden vereenigd, kunstenaars, letterkundigen en vrienden van den overledene. Wij noemen Mesdag, Israels, Jan 1 en Brink, Gerard Keller, Prof. Blok, uit Groningen, Smit, Kleine, Tideman. Van het gemeentebestuur, was dr. Mesdag, wethouder, tegenwoordig. Zij, en de leden van de Commissie die het initiatief nam tot dit huldebetoon, schaalden zich met hunne dames om de 'slanke zuil, waarboven Vosmaer's beeld in steen gehou wen, welgelijkend, prijkt. Nadat de weduwe van den diepbetreurden doode, zijn dochter er zijne zonen waren ontvangen en hunne plaats namen voor het monument, waarvan het omhulsel reeds was afgenomen, plaatste de vice-voorzitter van het comité de voor zitter dr. Campbell behoort helaasniet meer tot de levenden zich op de trappen van het monument. In schoone, bezielende taal schetste diA. G. Van Hamel, hoogleeraar te Groningen, de beteekenis van het gedenkteeken, juist in deze omgeving. De rede van den heer Van Hamel maakte een diepen indruk, vooral op de nabe staanden van den betreurden Vosmaer, die hun aandoening vaak niet konden verbergen zij mochten het eerst zich laven aan het heldere water dat uit de bron ontsproot. De heer Van Hamel reikte aan mevr. Vosmaer en hare kinderen beurtelings den nap, die verbonden is aan de vaas, welke het water uit het marmer opwellende, ontvangt. En toen ook later menig lief meisjesgezichtje zich over dat bekken bevallig heenboog, gaf de bron eerst 't rechte beeld te aanschouwen van hetgeen het comité zich had voorgesteld. Overgedragen aan het gemeentebestuui zooals hij monumenten gebruikelijk is werd dit gedenkteeken niet. Na eindelooze teleurstellingen was het comité er ten slotte in geslaagd dit sieraad van de Boschjes te mogen plaatsen, maar ook nu nog scheen onbekende redenen dat bestuur te verbieden het huldeblijk te aanvaarden. Te meer werd dan ook gewaardeerd dat de wethouder Dr. Mouton tegenwoordig was. Wel daarentegen werd op zeer gelukkige wijze door een der zonen van hem, ter wiens eere de bron is opgericht, den heer dr. G. C. J. Vosmaer, de dank zijner nabestaanden vertolkt, voor de vereering van zijns vaders nagedachtenis. Hij verzekerde dat, bij al de droefenis die diens verscheiden nog opwekte, deze vereering door de leden zijner familie hoog werd gewaardeerd, te meer waar het een gedenkteeken was dat ten publieken nutte strekte. Hartelijk dankte hij het comité datzicli zooveel moeite had gegeven, den rede naar in'tbijzonder, wiens woorden een onverge- telijken indruk zouden achterlaten, en voorts aan allen die op eenige wijze tot de oprich ting hadden meegewerkt. Zóó werd de bron geopend die menig wandelaar lafenis en verkoeling zal aanbren gen en in elk opzicht getuigt van die piëteit, welke, ondanks alle hindernissen, begaafde Nederlanders blijven koesteren voor een on- vergetelijken Nederlandschen letterkundige. Dat het fokken van zwijnen op Tessel nogal met succes wordt uitgeoefend kan de uitvoer bewijzen, die hoofdzakelijk geschiedt naar den Helder. Vrijdag werd een varken uitgevoerd, dat 610 halve kilo's woog. Terwijl zich tegenwoordig in den regel voor alle vacant zijnde betrekkingen, van hoe geringe bezoldiging ook, tal van lief hebbers aanmelden, is op de oproeping voor directeur-leeraar aan de Zeevaartschool te Vlieland, traktement f 1300, geen enkele sol licitant opgekomen. De heer G. B., te Alkmaar, die den strijd tusschen de Noordelijke en Zuidelijke Staten van Amerika in 1863—65 heeft medegemaakt vernam onlangs, dat hij daarvoor in de ter men viel van pensioen te genieten. Daarom trent inlichting vragende hij den Amerikaan- schen consul te Amsterdam mocht hij ver nemen, dat dit werkelijk het geval is, en dat hij ook recht had op een aardig spaarpotje voor hem aan de andere zijde van den Oce aan gegaard in de vorige jaren. De noodige maatregelen zijn nu genomen, om de uitbe taling te bevorderen. Het pakket diamanten, ter waarde van fl0,000, te Amsterdam eerst als gestolen", daarna als «verloren", opgegeven, is in de woning van den rechtmatigen eigenaar terug gevonden. Mej. Maria Speet, te Arnhem, is benoemd tot leerares in den zang en in de stemvor- ming aan de Tooneelschool te Amsterdam, ter voorloopige vervanging van mej. Aafke Kuijpers. In de Scheveningsche boschje is door eene dame eene kap- ot naaidoos gevonden, welke afkomstig moet zijn van den diefstal in de villa Erica op den ouden Scheveningsche weg. Den tolbaas te Kuitaart (bij Hulst) is Zon dagavond door F. B. een steek zoodanig in het onderlijf toegebracht, dat de ingewan den te voorschijn kwamen. De gewonde is niet buiten gevaar en de dader is gear resteerd. Vrijdag zijn twee arbeidersgezinnen uit Biervliet° naar Noord-Amerika vertrokken. Twee andere arbeidersgezinnen, die in het bezit van reiskaarten waren en hunne inboe dels reeds verkocht hadden, zijn op het laatste oogenblik nog tot andere gedachten gekomen. Door de Keizerin van Oosténrijk is een bedrag van 200 mark ter beschikking gesteld voor het treinpersoneel der Staatsspoorwe gen, dat den trein heeft begeleid, welke te haren behoeve op den 20sten dezer heeft geloopen. Onlangs begaf zich onder de gemeente Asten een paartje in den echt, waarvan de bruidegom reeds vijf kruisjes achter den rug

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3