13e Jaarg. Vrijdag 29 Augustus 1890. No. 3770. VERSCH IJ NT DA6EE IJ K S. algemeen overzicht. Bureau: Boterstraat, E 39. NIEUWE SCHIEDAMSC I»rijs van dit UUd: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van <W inhoud de?er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124^ I'rijs der Advertentiën Van 16 regels0.00 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Uit New-York wordt gemeld, dat de repu blikeinen in Ohio opnieuw Mc. Kinley tot kandidaat hebben gesteld voor het Huis van Afgevaardigden. Mc. Kinley verklaarde het aannemen van zijn tarieven-ontwerp als zeker te beschouwen, en zich overtuigd te houden, dat dit ontwerp het land tot eene weerga- looze welvaart zal verhellen. Volgens berichten uit Mexico zou de strijd tusschen Guatemala en San Salvador hervat worden, daar Ezeta weigerde het vredes- protocol te onderteekenen. intusschen had het diplomatenkorps op een uitstel aange drongen, dat heden ten einde loopt. DUITSCHLAND. In de eerste openbare vergadering door den Katholiekendag te Coblenz gehouden, heeft mgr. Korum, die na een inleidend woord van den welbespraakten Badenschen presi dent von Buol het woord nam, zijn gehoor geëlectriseerd en medegesleept tot de hoogste hoogten. Met het aanzien van een apostel stond daar deze bisschopalles hing aan zijne lippen en werd door het vuur verwarmd, dat uit zijn binnenste stroomde. »De stemmen zijn verstomd, sprak de Bis schop, die voor de Kerk reeds liet graf had den aangezegd. De Katholiekendagen hebben bewezen, dat de geest die over den machti gen eik der Kerk zweeft, nog in volle leven isde beweging die wij hier zien, is niet te vergelijken met de laatste stuiptrekkingen van een stervende. De vergaderingen heb ben heerlijk zaad uitgestrooid en een heerlijken oogst binnengebracht. Met den apostel, die tegenover de rottende heidensche wereld op trad met het woord: non erubesco evange- lium, hebt ook gij gezegd; swij schamen ons niet, ons geloof te belijden! Wij zijn Katholieken en verlangen recht en vrijheid voor de Kerk, opdat zij in volle kracht haar werk ten zegen der menschheid volbrenge! Men wil ons van verzet en oproei beschuldigen. Men leze toch de geschiedenis der Kerk AVie vreest de moeder, wanneer zg tot hare kinderen treedt om alle wonden te heelen AVat verlangen wij Laat de moeder toch begaanin haar moederhart heeft zij liefde kracht genoeg, om de wereld te verwar- lnen, de verdwaalden terug te roepen, '/.ij was vroeger een verheven Koningin, vooi wie allen In liefde en eerbied neerknielden (tan kwam het oproer, de Koningin werd beleedigdvan de moeder wilde men een slavin maken. Toen herinnerden zich de kinderen hare liefde en wilden de vrijheid voor haar redden. Is het dan een droom, dat de moeder alleen zal verzoenen, wanneer slechts één Credo gehoord wordt, één liefde j allen vereenigt? Wanneer het slechts een droom is, och laat dan toe, dat wij hem droomen, laat ons werken, bidden en strijden met de wapenen des geestes, om met den Apostel het licht van het Evangelie te ver spreiden. Men behoeft ons niet te vreezen. Daarom zegent ons de Kerk met den zegen van den heiligen Benedictus, die niet sprak dan pax, pax, pax, of vrede, vrede, vrede het woord van den Heiland bij Zijne komst op aarde en toen Hij afscheid nam. Deze vrede kan slechts worden bereikt, wanneer wij al onze krach ten in vrijheid kunnen gebruiken, wanneer het ons vergund is mannen te wezen gelijk die waarvan de apostel aan Titus schrijft ut curent bonis operibus praeesse, qui credunt Deo, mannen die geheel van een warm en levendig geloof zijn doordrongen. En opdat gij allen zulke mannen moogt zijn en blijven, geef ik u uit de volheid van mijn hart den bisschoppelijken zegen." Onder de redenaars van Dinsdag-avond moet vooral genoemd worden de Oostenrijk- sche Dominicaan, de eerw. pater Weiss, die over het hooge nut eu de noodzakelijkheid der orden, die de maatschappij zullen redden, heerlijke woorden ten beste gaf. Hij was de laat ste redenaar van den dagen onderden indruk van zijne bezielende taal gingen de 5 a 0000 toehoorders en toehoorderessen met heilige opgetogenheid naar hunne haardsteden ot in den vroolijken kring hunner kennissen terug. De Katholiekendag, zoo heerlijk begon nen, belooft ook in alle opzichten zoo tot het einde voort te duren. FRANKRIJK. De minister van buitenlandsche zaken heeft een aantal brieven ontvangen, waarin hem in naam der belangen van de Republiek verzocht wordt, op te treden tegen den terug keer der Dominicanen te Havre. De heer Constans heeft, volgens een officieus entrefilet, bevel gegeven deze brieven te rangschikken onder de rubriek vbrieven, die niet beant woord dienen te worden." Een der medeplichtigen aan den diefstal van penningen en handschriften uit de Rou- aansche boekerij is te Marseille gevat, waar hij een der manuscripten trachtte te ver- koopen. De overige handschriften en de meeste munten had hij te Madrid verkocht. Bij regeeringsdecreet is te Marseille een nieuw lyceum voor jongens opgericht onder den naam Lycé-Voltaire. HET OOSTEN. Omtrent het verblijf van koning Karei van Rumenië te Weenen en te Ischl wordt ge meld, dat de vorst niet alleen met keizer Frans Jozef maar ook met graaf Kalnoky en baron Beck, chef van den Oostenrijkschen generalen staf heeft geconfereerd. Het blijkt dus dat de reis van den Koning geenszins vreemd is gebleven aan politieke oogmer ken. Naar men zegt, heeft de Koning met generaal Beek een overeenkomst besproken, krachtens welke het Rumeensche leger in geval van oorlog onder het opperbevel van den keizer van Oostenrijk zou komen. De hoofdstad van het land, Bucharest, zou tot versterkt kamp van de militaire operaties der verbonden legers dienen. Rumenië zou 50.000 man beschikbaar stellen, behalve zijn reserve, welke meer bijzonder tot taak zou hebben de verdediging van het koninkrijk. Daarentegen zou Oostenrijk aan koning Karei zijn steun toezeggen tegen binnen- landsche woelingen door Rusland aangestookt, welke zijn kroon zouden kunnen bedreigen. Teneinde de Armeniërs tevreden te stellen en verdere muiterijen te voorkomen, heeft de Sultan besloten, den Kurdischen roover- hoofdman Moussa-Bey te Mekka te inter neeren. Moussa-Bey is echter ontsnapt en zal dus zijne gruweldaden hervatten, daar hij zeker is niet veroordeeld te zullen wor den. Immers bij zijn laatste proces werd hij, in weerwil der meest overtuigende be wijzen, van schuld vrijgesproken, krachtens eene grondstelling uit den Koran, welke het vermoorden van een Christen door een Mu zelman een Gode welgevallig werk noemt, dat lof in plaats van straf verdient. ITALIË. De politie heeft eergisteren nog verschei dene Oberdank- en Barsanti-vereenigingen in een aantal steden in de provinciën ont bonden en overal na onderzoek een aantal papieren in beslag genomen. Aangezien deze radicale en irredentistische clubs overal hunne vertakkingen hebben, zal het aan de noodigt protesten tegen Crispi's maatregel niet ont breken. Een Engelsch eskader onder bevel van den hertog van Edinburgh wordt heden of mor gen te Toulon verwacht, en zal aldaar eeni- gen tijd naast de Fransche vloot ankeren «n dan naar Spezzia gaan, om koning Humbert aldaar te begroeten. Om aan deze beleefd heid alle politieke beteekenis te ontnemen, heeft de Engelsche regeering bevolen, dat 1 het eskader eerst naar Toulon moet gaan, om den Franschen bodem te begroeten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1