Rechtszaken GEMENGDE BERICHTEN. de mare, dat de Compagnie failliet was. Deze had nog dit van de Compagnie te vorderen, gene had de eigendomsbewijzen van zijn land nog niet ontvangen. Nu was het of iedereen het hoofd verloren had en onder het motto»Het is beter, dat wij het doendan een ander" liepen verschei- denen onzer naar advocaten en legden beslag op de landen van hun mede-kolonisten, voor zooverre dezen nog geen eigendomsbewijzen hadden. Het was in een woord een algemeen »sauve qui peut". Toch heb ik de persoonlijke overtuiging, en verscheiden zijn van ditzelfde gevoelen, dat in een zaak waar een man als onze land genoot Nijgh een der bestuurders is, alles weer terecht moet komen, en ook zal te- recht komen. Maar men heeft zooveel ophef gemaakt van deze zaak, dat het mij niet zou verwonderen als verscheiden Nederlanders thans af zullen zien van het plan om aan de roepstem van de Holland-California-Land Cy. gehoor te geven. Als een niet onbelangrijk feit en als be wijs der toeneming van het handels- en scheepvaartverkeer tusschen Amsterdam en de Ned. Oost.-Indische koloniën mag vermeld worden, dat binnen 41 dagen van daar 7, zegge zeven, stoomschepen van de Maat schappij Nederland naar Padang en Java vertrekken, en wel op 30 Aug. e. k. twee tegelijk, voorts op 10, 13 en 27 Sept., 4en 10 Oct. Dinsdag-namiddag ongeveer te 4 ure ge raakte de koren- en houtzaagmolen van den heer D. te Dedemsvaart in brand. Binnen een goed uur tijds was bijna alles door het vuur verteerd; de muren alleen staan nog overeind. Ofschoon in het naastgelegen per ceel, de kapitale boerenwoning van den heer R., door het overwaaiende vuur ook reeds een begin van brand ontstond, mocht het der brandweer, kloek geholpen door de aldaar ingekwartierd zijnde militairen, gelukken, dit gebouw voor verdere brandschade te bewaren. Eene hoeveelheid koren, in den molen aan wezig, is mede verbrand. Het gezaagde hout is grootendeels behouden. De molen was verzekerd. Dinsdagmiddag, ongeveer 12 uur, ontstond er door een totnogtoe onbekende oorzaak brand in den stal der boerderij, bewoond door Van der Linden, te Reek (bij Grave; en toebehoorende aan Van Wiechen,te Reek. In betrekkelijk korten tijd was de geheele boerderij, benevens het grootste deel van den inboedel, een prooi der vlammen. Het daaraan grenzende huis der dames De Marez en de fabriek met schuur van Beuters, verbrand den bijna geheel, bij gebrek aan water. De verschillende gebouwen benevens den inboedel waren verzekerd. VLAARDINGEN. Van de werf derheeren E. J. Smit Zonen, scheepsbouwers te Hoo- gezand, is te water gelaten de schoefstoom- boot Hendrika Cornelia, bestemd voor een nieuwen dienst tusschen Rotterdam en Vlaar- ^ingen. De compound-stoommachine van 120 'ndicateur p. k. en de stoomlieren voor deze boot worden door den heer A. Van der kchuijt, te Rotterdam, vervaardigd. ROTTERDAM. Aan boord van het in de blostkous liggende schip Acadie werd gis teren-ochtend de stuurman vermisthet ver moeden ontstond dat den man bij het aan boord komen een ongeluk was overkomen, daar men een pet drijvende had gezien. Dit vermoe den is gebleken waar te zijn. Na den gan- schen dag naar het lijk gevischt te hebben, is liet tegen den avond opgehaald. De arrondissementsrechtbank te Rotter dam veroordeelde in hare zitting van Dins dag 26 Augustus 11. L. G. P., oud 35 jaar, kermisreiziger, wo nende te Antwerpen, wegens diefstal te Schie dam, tot drie maanden gevangenisstraf. Als een bijzonderheid en een bewijs van moed mag wel vermeld worden, dat te Am sterdam iemand woont met twee schoonmoe ders onder zijn dak, nl. de moeder van zijn eerste en die van zijn tweede vrouw. De heer A. J. Bronkhorst te Haarlem, de bekende africhter van postduiven, die sinds jaren deze nuttige zaak beoefent en veel op dit gebied tot stand bracht, o. a. het middel vond om de duiven als heen-en weer- vliegers af te richten, deelt aan het H. D. mede dat hij, door zijne ondervinding geleid, de tot dusverre nog onverklaarbare eigenschap van de postduif om op zoo groote afstanden den weg naar haar hok terug te vinden, daar door verklaart dat de gezichtsscherpte van de postduif zoo groot moet zijn, dat zij tot op een afstand van 200 kilometer kan zien. De Zando. Badcourant kan mededeelen dat de twee bij het spoorwegongeval aldaar gewonde conducteurs in beterschap toene men. Beiden gaan reeds uit. De toestand der gekwetste badgasten is algemeen gunstig, ook van de jonge dame, die een belangrijke hoofdwonde bekwam. Een in het Kurliaus te Scheveningen on der een (waarschijnlijk verdichten) adellijken naam vertoevend persoon, die den portier een bedrag van f31 afhandig had gemaakt, heeft getracht een magazijnhouder van de Galeries te Scheveningen voor een belang rijke waarde aan diamanten enz. en voorts nog een bankier op te lichten. Geen van beiden liep in de val. Er bestonden redenen van wantrouwen. De politie, met de zaak in kennis gesteld, heeft de ledige kolTers van den bewusten persoon voorloopig in bewa ring genomen. Ofschoon een pleiziertrein van de H. IJ. S. Mij. gisteren uit den Helder entusschen- gelegen stations, ruim 800 reizigers in de residentie bracht, werd Scheveningen dit maal niet druk bezocht. Het was daar dan ook alles behalve aangenaam. Ten gevolge van het gure weder der laatste dagen verlaten ook reeds vele vreemdelingen de badplaats. Een geachte Rotterdamsche dame, mevr. HansenVan der Schalk, is in den omtiek van Davos, tengevolge van een sprong uit het rijtuig, waarvan de paarden op hol gin gen, overleden. Haar dochter, die ook den gevaarlijken sprong waagde, bekwam weinig letsel. Voor eenigen tijd werd uit een stilstaand water langs de Moreelselaan te Utrecht op gehaald het lijk van een onbekend mans persoon, in een zoodanige staat van ontbin ding verkeerende, dat men veilig kon aanne men, dat hij 4 a 5 weken te voren te water geraakt en verdronken zijn moest. Toen hij reeds gekist was, daagde er eene vrouw op die uit de kleeding en de voorwerpen die men op het lijk gevonden had, verklaarde haren man, zekeren F. B., te herkennen. Thans heeft zich iemand aangemeld, die uit de kleeren, het horloge, en de portemonnaie van den overledene een bij hem inwonend persoon herkent. Een onderzoek zal thans worden ingesteld, en wel in verband met het feit, dat vrouw J. C. J. verklaarde dat haar man de Hervormde godsdienst beleed terwijl op het lijk een rozenkrans gevonden werd. Dinsdag werd gevankelijk naar Roermond overgebracht een Duitscher, die met nog een vagebond te Vlierden, ten huize van een landbouwer, na daar goed gegeten te heb ben, diens geld vorderde. Deze hierop minder gesteld, laadde zijn geweer en verzocht bei den zijne woning te verlaten toen hieraan geen gevolg gegeven werd, loste hij het schot, waardoor de eerste in het been ge troffen werd. Hij werd aangehouden, terwijl de andere de vlucht nam. De verwonde werd te Roermond per rijtuig van het station naar het huis van arrest overgebracht. Een der grootste processen wegens smok kelarij zal den 22 Oct. e. k. door de recht bank te Verviers behandeld worden. Het betreft de vervolging van 18 personen, te Luik,. Antwerpen Hasselt, Leuven en enkelen te Keulen en in Duitsche gronplaatsen we gens 306-maal frauduleus invoeren van 364.626 liters alcohol, waarvoor 680.635 fr. reshten moest zijn betaald. De eisch van 't Openb. Min., bij dagvaarding reeds gesteld strekt tot veroordeeling tot betaling van 7,219,942 fr., zijnde de tienvoudige som der ontdoken rechten en de waarde van 't ge smokkelde. nGeneraal", Booth heeft aan zijn colda ten" verboden, in geval van overlijden en begraven gebruik te maken van aansprekers, die in de plechtigheid toch geen ander be lang stellen dan dat zij er voor betaald wor den, of rouw te dragen, wat maar onge zond is en veel geld kost. Een zwarte band met een S, om den arm gedragen, is ruim schoots voldoende. Het Tijdschr. voor Geneesk. bericht dat de Vereenigde Staten van Noord-Amerika besloten hebben in de voornaamste havens van Europa, waaruit emigranten vertrekken, een bureau van geneeskundig onderzoek te vormen, ten einde landverhuizers naar Ame rika geneeskundig te onderzoeken en hun alleen bij afwezigheid van gebreken en chro nische of besmettelijke ziekten een exeat naar de Vereenigde Staten te verschaffen. Met de vorming dezer bureaux is belast dr. Hamilton, het hoofd van de maritieme gast huizen. Een deskundige geeft de volgende behar tigenswaardige wenken, betreffende de voe ding van hen, die aan longziekten lijdende zijn en een goede maag en goeden eetlust willen behouden 1. Bied der maag nimmer iets aan, dat haar niet past of haar niet behoort, b. v. slik nimmer opgehoeste stoffen we der in. 2. Eisch van de maag geen andere dien sten, dan die welke van haar geëischt kun nen worden. De maag moet de voedings stoffen verteren, niet kleiner maken, daarvoor heeft de mensch mes en vork, en voor alles zijn tanden. Goed kauwen is half verte ren. Een eenigszins ruw, maar waar spreekwoord zegtnEet als de kat en drink als de hond, dan wordt gij oud en blijft ge zond." 3. Eisch nimmer meer werk van de maag

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3