Ingezonden. Kantoor* BINNENLAND. Katholieken van Schiedam, AD VER TEN TIEN. Beste Grondvaten, Beslagbak- ken (zoo goed als nieuw), Pom pen, Goten, Kitten, enz. Planken, Binten, Ramen, Beu ren, Brandhout, enz. in zake de sociale kwestie. Het socialisme moet met alle wettige middelen worden be streden, maar men moet ook alle rechtmatige eischen der werklieden steunen. Wij zullen onze voorstellen aanhoudend hernieuwen. (Zooals men weet, zijn de voorstellen van liet Centrum in zake de sociale kwestie her haaldelijk afgestemd. Red. IV. S. Ct.) Maar ook het huisgezin moet aan de verbetering meewerken. Ten slotte besprak de groote redenaar den toestand des Pausen en de beteekenis van de souvereiniteit des H. Vaders voor den wereldvrede. De Paus toch is de aangewezen scheidsrechter. Mocht ik het komende jaar er niet meer zijn dus be sloot Windthorst zijn rede houd mij dan in uwe vriendelijke herinnering en denk aan mij in uwe gebeden. Met den aartsbis- schoppelijken zegen en een shoch" op den president werd de vergadering gesloten. Onder de resoluties die op den Katholieken dag werden genomen, verdienen vooral ver melding die tot het stichten van een missie huis voor Afrika, het herstel van de wereld lijke macht des Pausen, de erkenning van het recht van Kerk en ouders op het onder wijs, het gebruik van goede schoolboeken en het oprichten van een standbeeld voor Görres te Coblenz. De Saale-Zeitung bevestigt een bericht, dat reeds elders is gemeld, volgens hetwelk po gingen worden gedaan om de vervreemding tusschen den Duitschcn keizer en prins Bis marck bij te leggen. Te Kissingen (aan de Saaie), waar de oud-kanselier zich thans be vindt, schijnt hij meer geneigdheid tot ver zoening aan den dag te leggen dan te Frie- drichsruhe, waar hij elke poging, in dien geest gedaan, van de hand wees. Een der Duitsclie vorsten zou als bemiddelaar zijn op getreden met alle hoop op goeden uitslag. ENGELAND. De Standard, het officieus orgaan der Britsche regeering, de gevolgen van keizer Wilhelm's bezoek aan czaar Alexander over wegende, komt tot de slotsom, dat er niets is tot stand gebrachtdat de Czaar alle toenadering van de zijde des Duitschen kei zers koel heeft afgewezen. Dit zou de haast verklaren, waarmede Wilhelm II het Rus sische rijk weder heeft verlaten, zonder zelfs de hoofdstad te bezoeken, en die zoo groot was, dat men de manoeuvres heeft moeten inkorten en eenige der voorgenomen hof feesten geschrapt heeft. Geheel anders oordeelt de Daily lelegraph. Dit blad verneemt uit »goede bron", dat de keizers van Duitschland en Rusland den Euro- peeschen toestand au fond hebben behan deld en dat de Czaar overtuigende en geheel onverwachte bewijzen heeft gegeven van zijne vredelievende gezindheid. De Czaar zou be reid wezen, zijn troepen aan de grenzen terug te trekken, wanneer Duitschland het voor beeld gaf. Wat Oostenrijk aangaat, Alexander III zou aan deze mogendheid het recht laten, Bosnië en Herzegowina definitief te annex- eeren, op voorwaarde dat men Rusland zou toestaan radicale hervormingen in het Ser vische regime te verhinderen. De Czaar verbindt zich alle inmenging in de binnen- landsche aangelegenheden van Turkije ach terwege te laten, maar stelt voor, de her vormingen in Armenië te verhaasten. Wat Bulgarije aangaat, de eerste minister aldaar, Stamboulofl', moet geneigd zijn aan Rusland alle mogelijke concessies te doen. De half- officieele Novoie Wremia dringt nu dan ook op een compromis met StamboulotT aan. De Czaar is daartoe gunstig gezind en verlangt eon modus vwendi. Men acht dat te Poters burg meer dan ooit verzekerd. De New-York Herald deelt in berichten uit Guatemala ontvangen, de volgende voor waarden van het vredestractajat met San Salvador medevolledige onafhankelijkheid van San Salvador de legers van beide staten zullen binnen 48 uren van de grenzen terug trekken geen der beide staten is gehouden eenige vergoeding te betalen wegens ver oorzaakte schade. ROME. De hitte te Rome is verstikkend. De H. Vader zoekt na den middag eenige verfris- sching in een gebouwtje inde tuinen van het Vatieaan, een soort van torentje, dat twee zeer sober gemeubelde kamers bevat. De tachtigjarige opperpriester is zeer gezond, werkt veel en voelt geen vermoeienis. Dezer dagen bracht de secretaris van een der Con gregatiën Z. II. een aantal stukken. »Ik zal ze onderzoeken", zeide de Paus. Den volgen den dag kreeg de secretaris de stukken niet alleen onderteekend terug, maar zelfs van kantteekeningen voorzien. Op 's Pausen naamfeest waren alle aan wezigen getroffen door het krachtig uiterlijk des H. Vaders. Questa famiglia dei Pecci riep een kardinaal uit. nHet zijn krachtige naturen" voegde een ander er bij. »Welk een verschil met het tegenwoordige geslacht" zeide een derde. Dien dag duurde de audiëntie meer dan een uur. Eenige kardinalen waren afwezigzij waren gelukkiger dan de H. Vaderzij hadden vacantie. Schiedam, 30 Augustus '1890. Voor het te stichten kerkje te Ilemsworth, in Engeland, is dank aan ons bureau ont vangen. Van N. N. een coupon stad Amsterdam f 1.50. Kollekteer- of Prikkaarten zijn nog steeds aan ons Bureau te verkrijgen. In overeenstemming met achterstaand in gezonden stuk van den zeereerw. heer A. H. Hulsker, verklaren wij ons gaarne bereid, de giften in ontvangst te nemen en over te maken van hen, die alsnog iets voor den nood zakelijken kerkbouw te Hellevoetsluis zou den willen bijdragen. Aan het commissariaat van politie alhier is als op straat gevonden aangegeveneen armband van 2 strengen blauwe koralen met gouden sluiting, een rozenkrans, het onderstuk van een gouden oorbel, een sleutel, een ring met sleutel en een lichtgeel gladharig hond je, reu. Bij de Kamer van koophandel en fabrie ken alhier is het volgende schrijven inge komen, dat wij gaarne ter kennis van den handel willen brengen Société commerciale serbe, Belgrade (Serbie), directeurs S. Nicolitch L. H. Mairin. La guerre éeonomique qui vient d'éclater entre notre pays et un grand Etat voisin, ayant demontré la nécessité pour la Serbie, d'étendre ses relations commerciales avec l'étranger, il s'est formé a Belgrade une Société mercantile sous le nom de sSociété commerciale serbe d'importation et d'expor- tation." Nous prions toutes les industries de l'Etran- ger de vouloir bien nous transmettre leurs prospectus et échentillons, et de notre cóté, nous nous mettons a la disposition de tout Négociant ou importateur de l'extérieur, pour lui fournir tout renseignement désiré sur le Commerce et l'exportatien de notre pays. La Société commerciale serbe facilitera les transactions entre acheteurs et vendeurs, importateurs ou exportateurs, donnera des in formations exactes sur la situation des ache teurs et procurera au Commerce étrangerle moyen d'escompter son papier sur la Serbie. La Société Commerciale Serbe. Références. Banque Nationale pivilegiée Belgrade Banque de Crédit de Belgrade. Banque de Crédit Serbe (Zie verder het Bijvoegsel.) Bij het verlaten van Schiedam is het mij een aangename taak, U allen mijn hartelijken dank te betuigen voor de milde bijdragen ten behoeve mijner kerk geschonken. Uw geloof, uwe liefde voor den godsdienst en hare belangen is daardoor op nieuw be wezen en bevestigd. Moge als vrucht van dat geloof en die liefde ruime zegen van boven uw deel zijn en uwe giften en gaven, ter eere van Gods huis gegeven, verdubbeld tot U terugkeeren Daartoe zullen onze gebeden voor U allen en voor aller algemeene en bijzondere belan gen, voortdurend tot den Gever van alle goede gaven opgezonden worden. Mecht deze of gene onwillekeurig zijn ge passeerd, of wel mochten er zijn onder U, die gaarne een penningske over hadden voor Hellevoetsluis, doch aan wie de gelegenheid mocht hebben ontbroken het mij ter hand te stellen, iedere gift zal mij alsnog hoogst welkom zijn. Gaarne verklaart zich de Redactie der Nieuwe Schiedamsche Courant bereid, die giften in ontvangst te nemen en aan ons over te maken. Mijne parochie in uw gebed en mijne nieuwe kerk en pastorie in uwe blijvende weldadigheid aanbevelend, ook wat de meu bileering er van betreft, heb ik de eer mij met dankbare hoogachting te noemen van U allen de dv. dn. en vriend, A. H. HULSKER, pastoor. Schiedam, 30 Augtustus 1890. Voorspoedig bevallen van een ZOON: H. G. M. REBERSEngering. Schiedam, 30 Augustus 1890. Voor de menigvuldige blijken van belang stelling en deelneming, ons betoond tijdens de ziekte en bij het overlijden van onzen ge liefden Broeder en Behuwdbroeder, den Zeer- Eerw. Heer L. P. A. GOMPERTZ, R. K. Pastoor te Feijenoord, betuigen wij onzen oprechten dank. Uit aller namen, Joh. GOMPERTZ. Amsterdam, 30 Aug. 1890. De Deurwaarder A. BOSMAN is voorne mens, op Vrijdag 5 September a. s., 's voormiddags 10 ure, aan den Aoordmolen alhier publiek te verkoopen, den inventaris van eene voor enkele jaren nieuw gebouwde Branderij, als: voorts de afbraak van vier onlangs ge bouwde huizen, als Een JONGELING, oud 14 jaar, die alle klassen der lagere school heeft doorloopen en bekend is met de Fransche Taal, zoekt plaatsing op een Adres aan het Bureau dezer Courant.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2