Miffl Binnenlandsche Berichten. IJ VOEGSEL van 31 AUG. en 1 SEPT. 1890. behoorende bij de {Vervolg.) De gemeenteraad alhier zal Dinsdagaanst. des namiddags ten kwartier voor twee uren eene openbare vergadering houden ter be handeling van de volgende onderwerpen. Ingekomen stukken, waaronder ontwerp besluit tot betaling uit den post voor onvoor ziene uitgaven id. tot verhooging van- of toevoeging aan de begrooting der gemeente, beiden voor 1890een verzoek van den Gemeente-Secretaris tot uitbreiding van het personeel op de Gemeente-Secretarie alsmede adressen van C. Steenewaart en A. H. Ris om afschrijving van PI. Dir. Be lasting over 1890welke stukken zijn ter visie gelegd, ten einde te worden behandeld. Rekeningen van het algemeen Handels- Entrepot en wegens beheer der heel- en verlosk. instrumenten-verzameling der ge meente over 1889, met de daaromtrent uit gebrachte rapporten door de Financiëele Commissie. Voorstel van B. en W., in Over eenstemming advies der Commissie van toe zicht op het L. Onderwijs tot reorganisatie en uitbreiding der openbare herhalingschool voor meisjes. Adres J. W. Kleiss om continuatie der aan hem toegekende weke- lijksche toelage. Adressen van M. E. Damme, Wed. Dr. A. Maas, H. J. Kreuger, S. C. M. en J. J. Zoetmulder, C. Steenewaart en A. H. Ris, om afschrijving van PI. Dir. belasting over 1890. Benoeming van twee Wethouders wegens periodieke aftreding. —Idem vanleden der Gascommissie en van de Commissie van Fa bricage. Idem van een Regent der Hof jes van Belois, in de plaats van den heer J. A. Nolet Wzn., overleden. Samenstelling der afdeelingen tot onderzoek der Gemeente- begrooting voor 1891. En verdere voor stellen en mededeel ingen. den handelsstand binnen hare muren verga derd en was zij getuige Van den wisselenden voor- en tegenspoed, in zoo tal van jaren on dervonden. En al werd zij ook in de laatste jaren met glas overdekt, zij kon Schiedam's nij veren niet beschutten tegen den regen van den onspoed, die in zoo groote druppels nederviel. Dat na den langdurigen regen de zaken aan de Beurs spoedig weder onder het genot van een verkwikkenden zonne schijn mogen behandeld worden, is gewis ons aller wensch. Door mevrouw de wed. J. G. van Dussel- dorp —De Kok, onlangs te dezer stede over leden, is bij testamentaire beschikking bepaald, dat allen die onderstand van haar ontvingen, dit gedurende hun gansche leven zullen blij ven genieten, uitgezonderd de minderjarige verpleegden in gestichten, bij wier uittreding uit het gesticht de onderstand ophoudt, ter wijl zij aan het Diaconiehuis der Ned. Herv. gemeente alhier f4000 heeft vermaakt. Gisteren-avond omstreeks half tien ure, kregen twee buren aan de Broersvest met hunne respectievelijke wederhelften onder elkander twist. Van woorden kwam het tot da den, en werden de twistenden handgemeen, of liever stokgemeen, want op vrij handige ma nier werd er van een eindje hout gebruik gemaakt, en wel zoo, dat twee der twistenden het met een bebloed hoofd moesten bekoo- pen. De komst der politie maakte een einde j aan het standje. Het bewuste eindje hout 1 werd als corpus delicti medegenomen naar het politiebureau. t mei ijk te Apeldoorn-zelf, te Loenen, Hoen- derloo, Uddel, Beekbergen, Hoog Sceren, enz., zoowel openbare als bijzondere scholen eene uitnoodiging ontvangen voor tien tot dertig kinderen. De circus zal prachtig ver sierd zijn. Des avonds zal een kinderfeest op het Paleis gegeven worden voor de Prinses, die dan, evenals de vorige maal, van het Paleis uit, het schitterend vuurwerk kan gadeslaan, waaraan de heer Ruijsch, uit Utrecht, weder zijn beste krachten zal wijden, gelijk on langs op den verjaardag van H. M. de Ko ningin. Voor het publiek speelt Carré Maan dag-, Dinsdag- en Woensdagavond. Bo vendien Woensdag-middag kindervoorstelling. Naar wij vernemen hebben vele personen in de residentie uitnoodigingen ontvangen om aanstaanden Maandag de gala-voorstel ling van het Koninklijk Nederlandsch Circus Oscar Carré bij te wonen, welke op Het Loo voor H. M. de Koningin, H. K. H. prinses Wilhelmina en de Hofhouding zal gegeven worden. {Dbl. v. Z.-H.) Dinsdag den 3n September aanst. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Koopmansbeurs alhier is afgebrand. Den 3n September 1840, s avonds omstreeks negen ure, meenden eenige voorbijgangers op den Dam brand in het beursgebouw te bespeuren. Weldra werd hun vermoeden bevestigd. De brand, waar schijnlijk in het lampenhok ontstaan, had zich over het geheele gebouw uitgebreid en de vlammen sloegen uit den toren. Aan blusschen viel niet meer te denken het fraaie gebouw brandde geheel uit; en zoo hevig woedde het vernielend element, dat reeds ten elf ure de toren met een vreeselijk gekraak nederstortte, en 's nachts ten drie ure het scho«ne in 1788 gestichte gebouw met alle voorwerpen aan onderscheidene inrichtingen toebehoorende, geheel was vernieldde brand werd vier mijlen in zee alsmede nabij Am sterdam gezien. Nadat de handelsstand zich aldus van het gebouw waar dagelijks de zaken werden be handeld, zag beroofd, werd gedurende eenigen tijd beurs gehouden op het plein voor het verwoeste gebouw. Daarna deed het voormalige Oude Mannenhuis aan de Lange Kerkstraat tij delijk als beursgebouw dienst. Als een Phoenix uit hare assche verrees echter weldra weder de Beurs, geheel naar de plannen van het vernielde gebouw. Sedert zag zij ongestoord In eenige katholieke bladen wekt de heer II. 1. Mattaar op de volgende wijze zijne katholieke geloofsgenooten op tot vreugdebe toon op het aanstaande Kroningsfeest van Z. H. Leo XIII, den 3n Sept. e. k. »Zooals bekend is, zal het op den 3 Sep tember 1890, 12t jaar geleden zijn, dat onze roemrijk regeerende Paus Leo XIII het Opperpriesterschap der katholieke Kerk be kleedt. Zal deze dag onopgemerkt voorbijgaan Voorzeker neen. Integendeel van verschil lende zijden worden reeds toebereidselen ge maakt dit heuglijk feit te herdenken. Mogen velen op dien dag de Vaderlandsche driekleur, met den Pauselijken wimpel voor zien, uit hunne woningen doen wapperen 1" De leden van het congres te Luik genie ten op vertoon hunner kaart 50 percent re ductie op de Belgische Spoorwegen op de Nederlandsche Staatsspoorwegen betalen zij voor heen en terug den prijs eener enkele reis. De Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij heeft alle reductie geweigerd, omdat er te veel Congressen zijn. De Rhijnspoor- weg heeft niet geantwoord. Z. K. H. de groothertog van Saksen is voornemens in het begin der volgende maand een bezoek te brengen op den huize Ame- rongen, van graaf Bentinck, te Amerongen. De voorstelling van het Kon. Ned. Circus Carré op Het Loo voor H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina, benevens de hofhouding, is bepaald op Maandagmid dag van 2 tot 5 uren. Deze voorstelling zal door een aantal genoodigden worden bijge woond, waarvan velen uit Apeldoorn, do°ch ook een groot getal van elders, vooral uit Den Haag. Bovendien heeft H. M. last ge geven, dat het personeel van het Paleis, den Stal en de Domeinen deze voorstelling mede mag genieten. Voorts hebben alle hoofden der scholen uit de gemeente Apeldoorn, na- De heer W. A. Nijgh, directeur voor het buitenland van de «Holland California Land Company" te San Francisco, schrijft, naar aanleiding van den brief van een der kolo nisten in Merced aan de Iiaarl. Ct., welke wij in ons vorig nummer hebben overgeno men, het volgende aan genoemd blad Hoewel ik tot op dit oogenblik zonder uit voerige officieele gegevens ben, kan ik, naar aanleiding van ontvangen telegrammen, me- dedeelen dat mijne mede-directeuren in de «Holland California Land Company", de hee- ren J. Alva Watt, John H. Durot en Wm. E. Lutz, zijn vervangen door de heeren Fred. Crocker, le vice-president van de Southorn Pacific Sp.-Mij, te San Francisco, Milton H. Huffman, bankier te Merced, en mr. Warden, secretaris van de «Crocker Huffman Land and Water Company" te Merceddat de belangen van de kolonisten als van de geld beleggers niet minder goed zullen worden behartigd, dan tot dusver, en dat ik met alle kracht, die in mij is, de zaken zal blij ven beheeren als tot nu toe. «Verder kan ik nog meedeelen, dat onze consul der Nederlanden te San Francisco, thans verblijf houdende te Villurs sur Aigle, Vaud, Suisse, den 13n Augustus van zijn broeder, den vice-consul, het navolgende tele gram heeft ontvangen «Crocker Huffman purchased controlling interest Holland Company. Colonists saved harmless." «Hieruit blijkt dus voldoende, dat sedert 1 Augustus de zaken geheel geschikt zijn, en de kolonisten geen verliezen hebben te lijden gehad. J «Zoo ooit, is het bestuur van de Holland- California Land Company thans in uitste kende handen en zal dus, hoop ik, niet be waarheid worden de meening van bovenbe doelden kolonist, dat «het hem niet zou verwonderen, als verscheiden Nederlandei's thans af zullen zien van het plan om aan de roepstem van Holland California Land Co. gehoor te geven. Ter eere van den Verjaardag van H. K. II. Wilhelmina, Kroonprinses der Nederlan den, zal Zondag-namiddag ten 1 ure in de Maliebaan te 's-Hage door het garnizoen der residentie een groote parade worden gehou den, welke gekommandeerd zal worden door kolonel jhr L. J. H. Teding van Berkhout, kommandant van het 3e regiment huzaren. In een brief uit Paramaribo in het Vader land leest men Wij zijn hier in het bezit van officieele tijdingen uit Cayenne tot op 28 Juli, en tot op dien dag was de status quo nog niet her steldintegendeel, ging men er voort nieuwe concessies op het betwist gebied uit te geven. Maar al wordt later de status quo afgekon-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5