13e Jaarg. Dinsdag 2 September 1890. No. 3773. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. l'rijs der Advertentiëu: ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCH Prijs van dit Klad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommersy> 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (JStsbl. no. 124.') Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van 30 Augustus geseind De troepen blijven nog alle nachten onder de wapenen. In de provinciën bedaart de opgewondenheid. De commissie van den Senaat heeft het voorstel van den minister van financiën om zestig millioen aan schat kistbiljetten uit te geven, goedgekeurd. De liquidatie ter beurze is heden zeer ongunstig geweest. Volgens berichten uit Mexico had de revo lutionaire generaal Parrundia passage geno men naar San Josse in Guetamala aan boord van een Amerikaansch vaartuig. Officieren sommeerden daarop Parrundia zich over te geven. De generaal weigerde en werd daarop in eene worsteling gedood. BELGIE. Uit Brussel wordt van gisteren geseind Het is waar, dat er eene Portugeesche nota bij het gouvernement van den Congostaat is ingezonden, betreffende de vorming van een oostelijk Congodistrict. Het genoemde gou vernement maakt een antwoord gereed, waarvan de tekst nog met definitief is vast gesteld, maar dat in zeer gematigde bewoor dingen vervat en van voldoenden aard zal zijn, om eene spoedige vereffening van het geschil te doen verwachten. De verwachting dat de werkstaking in de Borinage spoedig ten einde zou loopen, is niet bewaarheid geworden. De voorstellen, welke ile gedelegeerden der mijnwerkers in een samenkomst met den provincialen gou verneur aannemelijk hadden verklaard, zijn door de werkstakers in hunne meetings ver worpen. Bij beschikking van den gouverneur wordt thans de Kamer van handel en nijver heid in de gemeente Wasmes tegen den3n September aanst. bijeengeroepen om een onderzoek in te stellen naar het geschil tus- schen werklieken en patroons en naar een middel uit te zien, waardoor aan den tegen- "Woordigen toestand een einde komt. Dit besluit van den gouverneur zal wellicht de opgewondenheid doen bedaren en de werk stakers tot kalm beraad brengen. DUITSCHLAND. Be Reiclisanzeiger meldt in zijn niet-offi- cieel gedeelte. Daar er tengevolge der herfst- ^anoeuvres slechts een zwak wachtcomman- te Berlijn aanwezig is, is er naar aan leiding der ongeregeldheden, die den 25 dezer alhier bij de socialistische vergadering in den kriedrichshain hebben plaats gehad, bepaald dat eene brigade infanterie van het 3e le gerkorps ter aanvulling voor den garnizoens dienst tijdelijk te Berlijn zal worden ge plaatst. Volgens een te Zurich in Zwitserland ver schijnend dagblad hadden twee inwoners van Zurich dezer dagen een onderhoud met Bis marck, die hun o. a. zeide, dat hij niet we gens de lompheid van Wohlgemuth met Zwitserland in geschil was geraakt, maar enkel om eene betere bewaking der Duitsche socialisten te verkrijgen. »Overigens", zei- de hij, zal Duitschland steeds Zwitserlands neutraliteit erkennen. Of ook Frankrijk in tijd van nood er aan houden zal, is de vraag maar zoo niet, dan zou Duitschland zeker Zwitserland als bondgenoot nemen." Volgens den Schwab. Merk. voegde Bismarck er nog bij, dat »een poging tot verzoening van Kapitaal en Arbeid wel aanging in Zwitser land, maar niet in een Monarchie, tenzij deze zich-zelf wil verloochenen. Den 20n September zal keizer Wilhelm na het einde der legeroefeningen in Silezië, graat Moltke, die weldra zijn 90n verjaardag zal vieren, een bezoek brengen op diens bui tenverblijf in Kersau. Ook de geruchten omtrent eene aanstaande samenkomst tus- sche den Keizer en zijn vroegeren kanselier winnen steeds meer veld. Verschillende Duit sche bladen bevestigen het bericht dat er door tusschenkomst van een hooggeplaatst persoon eene toenadering tusschen Wilhelm en Bismark is bewerkt. HET OOSTEN. Uit diplomatieke bron wordt gemeld, dat Vulkomitsch, Bulgaarsch agent te Constan- tinopel, den Sultan een eigenhandig schrijven van vorst Ferdinand heeft overgereikt. Men vermoedt, dat dit schrijven betrekking heeft op de voorgenomen onafhankelijk-verklaring van Bulgarije en het uitroepen van prins Fer dinand tot koning, waarover naar het heet tusschen Constantinopel en Sofia reeds in zooverre overeenstemming is verkregen, dat Turkije de onafhankelijkheid van Bulgarije zal erkennen. Volgens particuliere berichten uit Belgra do, zou de ex-koningin Nathalie voornemens zijn, de brieven openbaar te maken, welke koning Milan haar schreef na de nederlagen bij Slivmtza en Pirot. Daarin gaf Milan zijn voornemens te kennen om öf afstand van den troon te doen, öf zich van Oostenrijk af te keeren en eene Russischgezinde poli tiek te gaan volgen. Voornamelijk Nathalie zou het geweest zijn, die hem hiervan afge houden heeft. Aan de Times wordt uit Weenen gemeld, dat de Turksche regeering zich ten stellig ste voornemens verklaard heeft, ingrijpende hervormingen in Armenië in te voeren. De Standard meldt uit Weenen, dat het verhaal van zoogenaamde gruwelen in Armenië een samenweefsel van overdrij ving is. ITALIË. Dat de Italiaansche regeering tot de be kende maatregelen tegen de irredentistische vereenigingen is overgegaan, moet, naar men verzekert, het gevolg zijn van eene nota van het Oostenrijksche kabinet, gedateerd van '18 Augustus. Daarin verlangde Oostenrijk met nadruk de strenge onderdrukking van manifestaties, als zich op 10 dezer voor het gebouw der Oostenrijksche ambassade te Rome hebben voorgedaan. Bovendien wenschte men de opheffing van alle irredentistische en radicale vereenigingen, welke ware broeinesten zijn van de oppositie tegen Oos tenrijk. De minister Crispi trachtte aan dezen eisch te ontkomen, daar een krachtig optre den tegen de irredentisten aan den voor avond der verkiezingen der Regeering niet veel goeds voorspelt, maar te Weenen liet men zichnietverleidenenhet Italiaansche kabi net ging daarop tot de bekende maatregelen over. Crispi zal derhalve in November heel wat pressie bij de stembus moeten uitoefe nen, wil hij zijn wankelende meerderheid behouden. De ondervinding heelt echter sinds lang geleerd, dat hij in die kunst een meester is. RUSLAND. Het opzienwekkende bericht der Daily Telegraph, als zou de Czaar zich door keizer Wilhelm hebben laten bewegen tot erken ning van Bulgarije's onafhankelijkheid en tot terugtrekking der Russische troepen van de Oostenrijksche grens, wordt door den Peterburgschen correspondent van de Stan dard beslist tegengesproken met de ver nieuwde verzekering, dat Wilhelm niets an ders heeft verkregen dan een bevestiging der wederzijdsche vredelievende bedoelingen. Men heeft zelfs opgemerkt, dat te Narwa de verhouding tusschen de beide keizers minder hartelijk was dan twee jaar geleden, terwijl door de schitterende manoeuvres alle tijd werd in beslag genomen en dus de po litiek van zelf geheel op den achtergrond moest raken. (Alsof niet Caprivi en Giers een achterafje gehad hadden 1) De Daily Chronicle is van hetzelfde gevoelen als de Standard en acht vooral Rusland' s inschik kelijkheid in zake Bulgarije zoo onwaar schijnlijk mogelijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1