13e Jaar"-. Woensdag 3 September 1890. No. 3774. VERSCH J J N T DAG E IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. I'rijs van dit Blad: ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. O Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht vau den inhoud (lerer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (S/si/, no. 124..) Prijs der Adverteuiiëii Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. De Keizer moet het verzoek om ontslag door den minister van oorlog, Von Verdy, voor 's Keizers reis ingediend, na zijn terug komst ingewilligd hebben. In tegenwoordigheid van het keizerspaar heeft eergisteren de doop van de dochter van den erfprins van Hohenzollern in diens particuliere woning plaats gehad. De Kei zerin hield de jeugdige prinses ten doop. De plechtigheid werd nog door den vorst van Hohenzollern, den prins-troonopvolger van Humenië, prins Alexander van Pruisen en den minister van het koninklijk huis Wedell- Piesdorf bijgewoond. In Dantzig heerscht groote blijdschap over het feit dat de Katholiekendag van Coblentz de stad Dantzig heeft aangewezen als het allereerst in aanmerking te komen voor het Congres van 1891, terwijl Regersburg eerst als no. 2 genoemd is. De Katholieken van Hantzig stellen zich nu voor, door spoedige voorbereiding alles zoo in te richten, dat de permanente commissaris Löwenstein geen termen kan vinden om Dantzig om een of andere reden af te keuren en alsnog de voor keur aan Regensburg te geven. Slecht drie maal hebben de Duitsche Katholieken in het Noorden des Rijks vergaderd, en telkens Was Breslau de bevoorrechte plaats van bijeen komst. Voor het eerst zal nu West-Pruisen aan de beurt komen. I11 het aartsbisdom GnesenPosen heeft het schrappen van alle namen op de kandi datenlijst van het kapittel (voor het benoemen Van een nieuwen aartsbisschop) bittere teleur stelling gewekt. Men denkt ernstig aan eene openbare protestvergadering, doch som migen willen het resultaat der tweede kan didatenlijst afwachten. Majoor Wismann, Duitsch rijkscommissaris, Wordt te Ostende verwacht, om aldaar met honing Leopold van België eene samenkomst to hebben. ENGELAND. Een der Engelsche bladen bericht ons, dat <le H. Vader de plechtige uitvaart voor kard. Newman heeft uitgesteld tot de eerste dagen ^Ul October. Bij de plechtigheden in den nt Pieter zal Z. H. zelf de H. Mis celebree- rft'< terwijl behalve vele kardina'en ook aan- *ler'lijke Engelsche geestelijken der verschil- ende colleges zullen tegenwoordig zijn. Men Wacht op den terugkeer van prelaten, die thans buiten Rome op vacantie zijn. Op het Congres der Trades Unions te Liverpool, dat door 490 afgevaardigden, ver tegenwoordigende 1.500.000 leden wordt bij gewoond, is met eenparige stemmen een voorstel aangenomen van John Burns, waarbij sympathie wordt betuigd met de werkstakers in Australië en een beroep wordt gedaan op alle op het congres vertegenwoordigde ver- eenigingen, tot het openstellen van inschrij vingen, teneinde de werkstakers in Australië, waar thans een grooter veldslag geleverd wordt dan ooit in de zaak der Trades Uni ons heeft plaats gehad, te steunen in den strijd. Het Engelsche eskader, dat koning Hum- bert in de haven van Spezzia zou begroeten, is gisteren van Cannes naar Toulon vertrok ken. De admiraal, die eerst alleen naar Tou lon gegaan was en het eskader in de golf Juan achtergelaten had, heeft de uitnoodiging van den marine-pref eet te Toulon aangenomen, na de Engelsche regeering geraadpleegd te hebben. FRANKRIJK. De tigaro bevat het volgende telegram uit Londen Engeland heeft aan Duitschland en Rusland voorstellen gedaan betrekkelijk het herstel van den vrede in Oostelijk Euro pa. Het plan omvat een Balkanconferentie, die, hoewel afhankelijk, een bhjvenden en uitgebreiden staat zou vormen, welks neu traliteit door alle Europeesche mogendheden moest worden geëerbiedigd. Rumenië, Ser- vie, Bulgarije, Montenegro en Albani zouden tot dezen bond toetreden. In dezen zin wordt ijverig onderhandeld te Londen, te Berlijn, te Petersburg en te Constantinopel. De Fransche gezant te Berlijn, de heer Herbette, zal altreden. De generale raad van het departement der monden van de Rhone sprak in eene eergisteren gehouden vergadering den wensch uit, dat alle handelsverdragen ontbonden en een algemeene hervorming van het belas tingsysteem, ter bescherming van den land en tuinbouw, in bewerking genomen worde. Tevens werd de wenschelijkheid uitgespro ken van een verzoek tot de regeering om middelen uit te denken, om Frankrijk van de handelsbepalingen van het Frankfurter ver drag vrij te maken. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt gemeldOp bevel van den Sultan heeft Artin Pacha, onder secretaris van buitenlandsche zaken, Woens dag en Donderdag 11. langdurige conferen ties gehad met den afgetreden Armenischen bisschop. Artin Pacha beloofde, in naam van den Sultan, dat binnen een tijdsverloop van 1 hoogstens twee maanden hervormingen in Armenie zullen worden ingevoerd en de vra gen betreffende de privilegiën van het patri archaat tegelijkertijd zullen geregeld worden. De Patriarch is hedeiy door den Sultan ont vangen, die de belofte van Artin Pacha be vestigde. ITALIË. De irredentisten, wier vereenigingen Ober- dank en Barsanti dezer dagen door den minister-president Crispi zijn opgeheven, om dat hij niet langer den Oostenrijkschen bond genoot mocht laten hoonen, hebben zich niet onaardig gewroken door terstond eene nieuwe vereeniging te stichten onder den naam van den minister Francesco Crispi zeiven! Het bestuur der sCrispi-Vereeniging" maakt een program gereed, waarin het revolutionair ver leden van den minister onbarmhartig zal ge constateerd worden. Een telegram, waarin bericht wordt dat ko ning Humbert zich niet naar Spezzia zal bege ven (waar het pantserschip Sardegna te water zal worden gelaten) geeft te Rome aanleiding tot vele gesprekken. Het bericht heeft daar een zeer ongunstigen indruk ge maakt en het zal dien ook in het geheele land maken. ZWITSERLAND. Ingevolge de gemeenschappelijke aanvraag der Engelsche, Portugeesche en Noord-Ame- rikaansche gezanten alhier zoo meldt de Berner Bund zou de Bondsraad, gelijk reeds bekend is, een scheidsrechtelij k comi té van drie leden samenstellen, ter vereffe ning van het geschil over den Delagoabaai- spoorweg. Naar wij thans vernemen, is daaraan de voorwaarde verbonden, dat die leden Zwitsers moeten zijn. Wij gelooven dat dit de Bondsregeering niet zal verhin deren, voor die benoeming ook in het bui tenland woonachtige rechtsgeleerden van Zwitsersche nationaliteit in aanmerking te nemem Schiedam, 2 September 1890. Ter viering van den tienden Verjaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina werd gis teren-avond door de Stafmuziek der dd. Schut terij in de Plantage een Concert gegeven, waarbij grootendeels hetzelfde program werd uitgevoerd, dat den vorigen avond in den Officierentuin ten gehoore was gebracht. In den aanvang was er weinig publiek, doch allengs werd de belangstellende menigte groo ter en met ongeduld verbeidde men de aan gekondigde Bengaalsche verlichting, die velen dan ook zeker meer aantrok dan de muziek,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1