S <2 Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. *~aSii waarvoor zij blijkbaar niet gakomen waren. Het duurde echter vrij lang voor er iets, dat naar eene verlichting zweemde werd te zien gegeven, en onderwijl stond men vrij wel in den donker; immers, behalve de sobere verlichting van den muziektent, was er geen enkel lichtje in de Plantage te ontdekken, zeker niet tot spijt van de dartele jeugd, die nu naar hartelust haar zucht tot stoeien enz. bot kon vieren. Eindelijk, omstreeks half negen, daagde het Bengaalsch licht op op drie plaatsen tegelijk werd het (resp. rood wit en blauw) ontstokenhet rood bleek het best stand te houden de andere kleuren verdwenen spoedig. En toen de Militaria gespeeld werd en onder het gedreun der salvo's het statig geboomte zich in den roo- den gloed der Bengaalsche verlichting ver toonde, was de aanblik werkelijk zeer opwek kend. Het talrijke publiek werd er dan ook inderdaad tot geestdrift door opgewekt en mengde zijne stemmen met de tonen der muziek, toen tot slot de volksliederen werden gespeeld. Wij vertrouwen dan ook dat het publiek niet onvoldaan huiswaarts keerde, toen het na afloop van het Concert in breede scharen de Plantage verliet. Desondanks moeten wij beslist ontraden, zulke concerten bij herha ling te geven. Wat wij er van gezien heb ben, versterkt ons in de meening, dat con certen des avonds in de Plantage niet moeten gegeven worden. Maar wil men ze toch per se doen houden, dan zorge men ten minste voor eene afdoende verlichting eene kleine feestverlichting van de muziektent en verder op in de Plantage, zou meer prac- tisch zijn geweest dan de Bengaalsche ver lichting, wier effect slechts voorbijgaand is. Een suppletoire Begrooting van Oorlog is ingediend voor 1889, ten gezamelijken bedrage van f237,277, welk bedrag geheel gedekt wordt door verminderingen op andere posten. De voornaamste verhoogingen zijn: f50,000 wegens het langer in dienst houden van mi liciens, f40,500 voor den geneeskundigen dienst en f 37,500 op den post voor scheeps- en wagenvrachten, enz. De overige verhoo gingen zijn over verschillende kleinere posten verdeeld. De rechthebbenden op de nalatenschap van den gewezen matroos A. Bakkers, die als vermoedelijk overleden beschouwd wordt en waarschijnlijk afkomstig is uit Wageningen, worden uitgenoodigd zich bij het Ministerie ran Buitenlandsche Zaken bekend te maken. Genoemde Bakkers is den 28sten April 1889 te Rotterdam op het Duitsche schip Aradus", kapitein Mengedath, van Bremen, aange monsterd, welk schip den 12den Augustus daaraanvolgende van Kingston (Jamaïca) naar Fleetwood vertrokken is, doch zijne bestem ming niet heeft bereikt. (St. Ct.) Gedep. Staten van Noord-Holland hebben afwijzend beschikt op het verzoek van het hoofdbestuur van Schuttevaêr om uitdieping van het Noorder-Spaarne, daar bij onderzoek is gebleken dat zoowel in de oude als in de nieuwe geul over de geheele lengte en breedte een diepte wordt aangetroffen van respectievelijk 2 M. 7 en 4 M. 2 A. P. In verband met het plan dat bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen bestaat om ook de werklieden der Cen trale werkplaats in het pensioenfonds van het vaste personeel op te nemen, is, naar wij vernemen, door de directie der Maat schappij de gunstige bepaling gemaakt, dat het personeel hetwelk met 1 Maart a. s. den 65-jarigen leeftijd heeft bereikt en dus tengevolge dier nieuwe bepalingen op dien datum den dienst der Maatschappij moet verlaten niettegenstaande het nog niets tot het pensioenfonds heett bijgedragen, ook in het genot van pensioen zal worden ge steld. Eene wekelijksche uitkeering van 3 tot 6 gulden wordt daardoor aan de betrok kenen verzekerd. (Zw. Ct.) Bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij bestaat het voornemen om de lijn tusschen Utrecht en Hilversum uitsluitend door locaaltreinen te doen berijden. Met den winterdienst zal deze regeling een aan vang nemen. Passagiers en goederen, voor Amsterdam, zullen dan aan het kruispunt bij Blauw-Kapel op den Centraal, waarvan de Hollandsche lijn voor dat gedeelte het medegebruik heeft, overgaan en de reis naar Amsterdam via Amersfoort maken. Het Venloosch Weekblad meldt dat Mgr. W. A. F. Wulfingh, titulair bisschop van Camboysopolis, vicaris apostoliek van Suri name, den 9n dezer per stoomschip Prins Willem II te Paramaribo is aangekomen. Zondag-namiddag werd op Het Loo door de kapel van de Deventer huzaren op het eiland in den vijver van het Park muziek gemaakt. De Koningin, de Prinses en tal van genoodigde kinderen zaten onder het lommer van de voormalige badtent, thans paviljoen, van de muziek te genieten en gebruikten ondertusschen verschillende ver snaperingen en lunch. Het Concert duurde tot 5 uur. Des avonds maakte H. M. de Koningin, zooals zij in den laatsten tijd ge woon is te doen, met eene hofdame een rijtoer door Apeldoorn. Gisteren-ochtend vingen de feestelijkheden Ij aan met een optocht waaraan de kinderen van alle scholen der gemeente Apeldoorn deelnamen. Daarna begonnen op het ver- sierde terrein, dat door tallooze vlaggen en wimpels en de enorme menschenmassa een vroolijk aanzien had, de kinderspelen, welke te U uur met de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en de Prinses werden vereerd. Twee kleine meisjes boden bou- quetten aan. De hooge bezoeksters luister den met genoegen naar de feestcantate en de redevoeringen, die door den eere-voorzit- ter en den voorzitter der feestcommissie werden gehouden en vertrokken daarna voor het genotene minzaam dankend. Het optreden van het Leger des Heils te Pernis werd Zondag-avond gevolgd door wanordelijkheden, veroorzaakt door een aantal polderjongens uit Charlois. De politie had moeite om hen de gemeente uit te drijven. De maskeradefeesten der Leidsche studen ten op 1 Juli jl. te Nijmegen hebben zulke gunstige geldelijke uitkomsten gehad, dat de regelings-commissie reeds nu, in afwachting van definitieve afrekening, het gestorte waar borgfonds ten volle aan de aandeelhouders kan terugbetalen. De bloemententoonstelling te Apeldoorn, gehouden op 1 Augustus en twee volgende dagen, sluit met een niet onaanzienlijk tekort. De deelnemers in het waarborgfonds zullen, zoo niet alles, dan toch het grootste gedeelte van hun inschrijving kwijt zijn. De Tijd ontving bericht van eenige onge regeldheden, op Zondag 25 Aug. te Neder- horst-den-Berg. Bij de plechtige ontvangst van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem hadden zich een 50-tal Katholieke jongelin gen vereenigd tot een eerewacht en het terrein om de nieuwe kerk hoogst eenvoudig, maar smaakvol doen versieren. Een der tigtal van hen zouden het rijtuig van Mon seigneur tegemoet gaan, een twintigtal ble ven op het terrein om de kerk. Een en ander schijnt aanstoot gegeven te hebben aan de niet-Katholieken, met name aan degenen, die als zoogenaamd doleerenden bekend staan. Bij de aankomst van den bisschop werden door de malcontenten be- leedigende kreten aangehevener werd be proefd de jongelieden der eerewacht van het paard te lichten, wat bij een twee- ot drietal van hen gelukte er werden steenen gewor pen, en een der paarden uit den stoet werd op een drietal plaatsen met een scherp werk tuig, waarschijnlijk een mes, gewond. Ten einde een vaderlandsch schijntje aan hun optreden te geven, werd door de aanvallers druk sOranje boven geschreeuwd, waarbij men echter niet vergat, de meest gemeene scheldwoorden te voegen aan het, adres van den hoogwaardigen kerkvoogd, wiens rijtuig een der belhamels beproefde te openen. Had niet de rijksveldwachter op afdoende wijze den aanvaller onschadelijk gemaakt, wie weet wat schandtooneel nog verder de onverdraag zaamheid onzer niet-katholieke bevolking te aanschouwen had gegeven. Aan de tusschenkomst van den rijks-veld wachter en den gemeente-veldwachter van Nederhorst-den-Berg en Vreeland vooral is het toe te schrijven dat geen ernstiger afloop te betreuren valt. Naar de Amst. Ct. verneemt, zullen Burg. en VVeth. den Raad voorstellen, de verdere proeven met schoolbaden te staken en de schoolbaden niet in te voeren. uraaoawn DEN HAAG. De prins en de prinses van Thurn en Taxis woondag Zondag-voormiddag te 10 uren met gevolg de Hoogmis in de R. K. kerk te Scheveningen bij. ROTTERDAM. Gisteren is opFeijenoord zonder bijzondere plechtigheid de R. K. School, de laatste stichting van pastoor Gompertz z. g. geopend. De school voorziet in eene sedert lang gevoelde behoefte. PERNIS. Door een der schippers van een alhier thuis behoorende sloep is bericht ge zonden aan den boekhouder, dat de vangst zeer slecht gaat en er dagen zijn, dat men slechts 1 kabeljauw vangt. DORDRECHT. Uit officiëele bron kan de D. C. mededeelen, dat H. M. bericht heeft, tot haar leedwezen geen gevolg te kunnen geven aan de uitnoodiging de hier te houden tentoonstelling met een bezoek te vereeren. De zeereerw. heer P. A. De Bruijn vierde gisteren onder algemeene deelneming zijner parochie het feest van zijn 12^ jarige be diening als pastoor te Loosduinen. Het feest werd niet weinig verhoogd door de plech tige opening der nieuwe Katholieke school aldaar. De luchtreiziger Rodenhof, die Zondag-na middag met zijn ballon uit den tuin van stads Doele te Delft opsteeg, daalde tusschen Overschie en Schiedam. Hij bereikte een hoogte van 1690 Meter. Jl. Zondag had de machinist van de »Voor- uitgang," die op Hellevoetsluis, Middelharnis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2