BINNENLAND. drukkelijk tot zijne ministers zeide Es soil dem Volke die Religion erhalten bleiben, toen eerst gingen den dwazen de oogen open en keerde Bismarck om althans halver wege om Maar verder kwam hij ook toen nog niet: steeds bleef hij in halfheidsteken en kon hij er niet toe komen, de ellende van zijn noodlottig wanbestuur ridderlijk te erkennen en het verlorene goed te maken. Thans is hij zelf ter zijde gesteld, en mag men hopen, dat de nieuwe mra met de lessen van het verledene haar voordeel zal doen. De Kuryer Poznanski bevat een telegram uit Rome, waarin gemeld wordt, dat de Rus- siche minister van eeredienst, de heer Von Goszler, gedreigd had zijn ontslag te nemen, wanneer niet de geheele voordracht voor de benoeming van een aartsbisschop van Posen- Gnesen, waartoe zes Poolsche kandidaten wa ren voorgedragen, door den Keizer werd afgewezen. Zoo wordt aan de elfmaal hon derdduizend katholieke Polen onthouden, wat hun rechtmatig toekomteen aartsbisschop van hun eigen nationaliteit. ENGELAND. In eene groote, gisteren te Londen gehouden vergadering van Engelsche reeders, die geza menlijk een kapitaal van 100,000,000 verte genwoordigen, is eenparig besloten tot het vor men van eenen bond door al de reeders van het Vereenigd Koninkrijk, ten einde zich met de arbeids-vraagstukken bezig te houden, inzon derheid om het hoofd te bieden aan de tirannie der Trades Unions. Het hoofdbestuur van den bond zal te Londen gevestigd zijn. Bij de opening van het congres der Tra des-Unions heeft de president Watkin ge zegd «Ongetwijfeld is de tijd gekomen om krachtige stappen te doen, teneinde langs wetgevenden weg voor de werklieden een dag van acht uren te verzekeren." Hij sprak verder ten gunste eener rechtstreeksche ver tegenwoordiging van den arbeid in het par lement en meende dat in landnationalisatie de eenige oplossing der agrarische kwestie lag. In de voornaamste havensteden van Aus tralië houdt de werkstaking aan. In de straten van Melbourne is een proclamatie aangeplakt waarbij alle samenscholingen die ten doel hebben niet-werkstakers den arbeid te be letten, verboden worden. De groote arbeiders- betooging, die op touw was gezet, liep in de beste orde af." Meer dan 40,000 man van alle takken van bedrijf trokken in or delijken optocht door de straten. Een sterke politiemacht was op de been, maar behoefde niet handelend op te treden, daar de orde gehandhaafd bleef. Door het voortduren van de werkstaking der gasarbeiders is nog steeds gebrek aan gas en worden vele straten elec- trisch verlicht. De heer Kegan Paul, een der grootste Londensche uitgevers, is tot het katholiek geloof overgegaan. Zijne beheering wordt nogal besproken, daar hij een algemeen be kend persoon is zij verwondert echter niet. Kegan Paul was juist tijdens de beweging der Tractarians op de hoogeschool te Oxford en volgde den door rev. Newman ingeslagen weg. Hij volgde hem evenwel niet geheel en werd Anglicaansch predikant. Spoedig legde hij dit ambt neer en trad in den boek handel. Zijn huis «Kegan Paul, Trench Trub- ner Cy gaf meer werken van katholieke schrijvers uit dan eenige andere Protestant- sche boekhandel. Eenige dagen voor den dood van kardinaal Newman zwoer Kegan Paul de dwaling af Schiedam, 3 September 1890. Voor het te stichten kerkje te Hemsworth, in Engeland, is in dank aan ons bureau ont vangen Totaal der vorige giften f203. Ingevulde Prikkaarten Van W. C. M. H. J. '1 - 1.50 J. tl M. K. 1 - 1.50 Iiollekteer- of Prikkaarten zijn nog steeds aan ons Bureau te verkrijgen. In de zitting van den Gemeenteraad op gis teren waren nog ingekomen eene missive van den onderwijzer J. van Meurs, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot on derwijzer der derde klasse, aangenomen voor kennisgeving een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, om haar, tot bergplaats van het archief der Kamer, in bruikleen af te staan het lokaal boven het beursgebouw, vroeger in gebruik als bureau voor den majoor-kommandant der dd. Schutterij, werd ter visie gelegd ter be handeling in eene volgende vergadering evenzoo een adres van J. F. C. Willeman, afschrijving verzoekende van plaatsel. dir. belasting voor zijne branderij aan de Bui tenhaven, die op 9 Augustus in eigendom en gebruik is overgegaan aan den heer A. J. van de Ven. Aan M. E. Damme, wed. dr. A. Maas, H. ,1. Kreuger, S. C. M. en J. J. Zoetmulder (voor hunne firma S. J. Zoetmulder) A. 11. Ris en C. Steenewaart werd op hun verzoek afschrijving van plaats, dir. bel. verleend, hetzij op grond van art. 34 der bestaande verordening, hetzij op grond van art. 245 der gemeentewet. Op het verzoek van J. W. Kleiss, om continuatie der aan hem toegekende weke- lijksche toelage werd gunstig beschikt, en hem met ingang van 17 September voor één jaar toelage verleend van f 5.per week. Bij de samenstelling der afdeelingen tot onderzoek der gemeente-begrooting voor 1891 werd bepaald, dat de Burgemeester en de twee oudste Wethouders voorzitters zullen zijn van een der afdeelingen, terwijl de drie leden der financieele commissie als rappor teurs in een der afdeelingen zullen optreden. Bij loting werden nu in de eerste sectie be noemd de heeren Prins, Tak, Swart en Brillenburgin de 2e sectie Bergsma, Van der Schalk, Hoogendam en Van Erpecum en in de 3e sectie Knappert, Roelants, Schieveen en dr. De Bruijn. Daarna werd de vergadering door den voorzitter gesloten onder mededeeling dat hij voornemens is, op of omstreeks 15 September voor een maand de gemeente te verlaten. De logger Harmonie II, die Maandag 11. met 18 last haring alhier was binnengeko men, is heden weder ter haringvangst uit gezeild. De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij vervoerde in de maand Augustus 686.182 reizigers, opbrengende f 51.176,99J tegen 669.299 reizigers, opbrengende f 49.654.06 in dezelfde maand van het vorige jaar. In 't geheel is dit jaar tot dusver ontvangen f411.31095, tegen f414.353.60 in hetzelfde tijdvak van het jaar 1889. De internationale commissie voor de be spreking van de zalmvisscherij op de rivier de Maas heeft gisteren hare werkzaamheden aangevangen in een. der lokalen van het ge bouw van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal. De commissie heeft tot haren voorzitter benoemd den lieer G, van Diesen, inspecteur van 's rijks waterstaat, een der Nederland- sclie gedelegeerden. Het secretariaat zal beur telings door een lid der commissie worden waargenomen. De sub-commissien voor de arbeiders- enquête zullen met het afnemen van verbooren werkzaam blijvendie te Rotterdam c. a., voorzitter mr. A. Kerdijk, tot 18 September die in Twente, voorzitter mr. Veegens, tot 21 September a. s. Door den heer D. P. Van Cappellen, vee houder en handelaar, te Kapelle a/d IJsel, en vele der voornaamste veehouders en handelaars in deze provincie, is aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken een adres gezonden, waarin verzocht wordt, bij de Britsche Regeering de noodige stappen te doen, opdat zij de opsluiting van ons vee aan de landingsplaats weder tot 12 uren vermindere, en, mochten er bij haar ernstige bezwaren bestaan om deze gunstiger bepa ling voor al ons vee toe te staan, alsdan pogingen aan te wenden om den vrijen in voer in Groot-Britannië na een oponthoud van 12 uren voor ons melk- en fokvee te ver krijgen. De Raad van Toezicht op de spoorwegdien sten zal, onder de nieuwe regeling van het spoorwegwezen, gereorganiseerd worden, waarvoor de kosten bij afzonderlijk voorstel aan de Staten-Generaal zullen worden aan gevraagd. Eerst daarna zou een nieuwe in richting van de afdeeling spoorwegen aan het departement van Waterstaat worden over wogen. De fabelachtige sommen, die de restaura teurs in sommige stations der Rijnspoorweg- Maatschappij aan pacht hebben te betalen, zullen, nadat genoemde Maatschappij bij de Exploitatie-Maatschappij zal zijn overgegaan, bij nieuwe verpachtingen of wel bij verlen ging der loopende pacht, aanmerkelijk lager worden gesteld. De opening der spoorweglijn Vlijmen 's-Bosch zal waarschijnlijk 15 October plaats hebben. De goedkeuring der bestekken betreffende den bouw van het nieuwe spoorwegstation te 's-Bosch wordt spoedig verwacht. In verband met het instellen van een arbei ders-enquête in Frankrijk heeft, naar men verneemt, het Fransche gouvernement, door tusschenkomst van zijn gezant te 's-IIage, inlichtingen en gegevens verzocht, omtrent de vroegere enquête naar fabriekstoestanden en het loopende onderzoek omtrent den ar beid hier te lande. Een uitvoerig verslag zal dienaangaande langs den gebruikelijken diplomatieken weg aan de Fransche Regeering worden ingele verd. De Ass. Ct. verneemt uit Curapao, dat tot chef of directeur van de onlangs gekocht» werf aldaar benoemd is de heer Willem Prins, kapitein van het verleden jaar in December gezonken stoomschip Prins Wil lem I. Men schrijft ons uit Sliedrecht Zondag-ochtend werd hier een zeldzaam natuurverschijnsel waargenomen. Op eene

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2