Ingezonden. GEMENGDE BERICHTEN. wandeling naar Schoonhoven begaven wij ons °m half negen op weg. Tusschen hier en Wijngaarden viel er bij een frisch koeltje uit het noordwesten een flinke motregen, die tot aan Bleskensgraaf aanhield en nu en dan in een kleinen plasregen overging. De zon brak door, en de regen hield nu op, doch het scheen a's kwam er uit het noordwesten eene schrik barende onweerslucht opzetten. Het bleef horten tijd doodstil, doch plotseling, toen de dreigende wolken juist boven ons heen waren getrokken, vernamen wij een geluid als wa- 'en verscheidene watermolens in volle wer king. Er was echter niets bijzonders te be speuren. totdat wij opeens, ongeveer tien '"eter achter ons, een paar hooimijten in bliksemsnelle vaart eer. paar honderd meter "aar omhoog zagen draaien, terwijl het wa- 'or uit den Graafstroom tot eene groote zuil opgezogen werd. Na eenige oogenblikken in eene nabijstaande schuur geschuild te hebbeu, zagen wij de hoos reeds op grooten atstand steeds hooger trekken, om zich ten slotte in bet donkere zwerk op te lossen, als werden benige lichtgrijze wolken uiteen grootenhoorn geblazen, terwijl een geduchte riet-, hooi- en stofregen langzaam naar beneden daalde. (N. R. Ct.) Uit Den Haag wordt ons gemeld Dank het waakzame oog der politie is gisteren een plan tot verstoring van den feestdag tijdig verijdeld. Een troep socialisten, ongeveer 50 man sterk, scheen het voorne- ^en te koesteren, zich achter den optocht van de welgezinde werklieden te scharen en met een bord, waarop een doodshoofd en opschriften als arbeid en broodeloosheid, een soort van contra-manifestatie aan den dag Ie leggen. Het gelukte hun evenwel niet échter den stoet plaats tef krijgen, zoodat zij 2lcb spoedig uit de voeten maakten en zich verder niet meer vertoonden. (N. R. Cl.) Zondagnacht is te Woerden inbraak ge pleegd in de R. K. kerk. J3e daders hebben een gouden kelk van groote waarde mede genomen en eenige offerbussen geledigd. Ier gelegenheid van haar geboortedag beeft de Prinses een afbeelding ontvangen van haar Ierschen hond Swell", evenals baar ponney ten vorigen jare, geschilderd door den beer Eerelman. De hond, een zeer fraaie Iersche setter met lang zijdeachtig bruin haar, is levensgroot voorgesteld, ge heel van ter zijde, recht en vierkant op de pooten, de ooren gespitst en de vernuftige °°gen gericht naar den kant vanwaar een gerucht tot het waakzame dier doordringt. Dfschoon pal stilstaande, is de hond vol ^ctie en leven. De anatomische bouw van bet dier komt zeer schoon uit onder het 'angharige vel, waarvan de bruine kleur en ('e zachte, zijde-achtige gloed de gelijkenis v°ltooien. De hond staat op een dikke vacht,o die gespreid ligt over een vloer van vv'f marmer. Tegen het wit van vacht en '"'■"'rner en tegen het blauw van een zware aweelen draperie op den achtergrond, komt c'e bruine kleur van het dier zeer fraai uit, Zo°dat hier tevens uit een zuiver artistiek °°gpunt een uitstekend geslaagd kunstwerk vverd voortgebracht. Niet minder blijde zal de verrassing van *e jarige geweest zijn, toen zij van Zijne •iesteit ten geschenke ontving een van die zeldzame Louis XV-pendules, waaraan in de Vorige eeuw, wat het inwendige en wat de uiterlijke versiering betreft, zoo veel smaak kunst werd besteed. De met sierlijke °peren ornamenten en muziekinstrumenten versierde pendule bevat een speelwerk, een miniatuur klokkespel metzes airs, uit den tijd dat het uurwerk vervaardigd werd. Mijnheer de Redacteur, Mag ik U voor het volgende een plaatsje in uw geëerd blad verzoeken, ontvang daar voor bij voorbaat mijnen dank. Op de Algemeene vergadering van de Vereeniging tot bevordering van fabrieks-en Handwerksnijverheid, dezer dagen te Amster dam gehouden, is eene belangrijke beslissing genomen. Door het Hoofdbestuur was de volgende vraag op de Agenda gebracht, nl. Is de invoering van eene octrooiwet in Ne derland wenschelijk Na vrij uitvoerige be sprekingen over dit onderwerp, waaruit o. a. bleek dat de Vereeniging nog verleden jaar zich tegen de wederinvoering van eene octrooiwet had verklaard, werd thans met 22 tegen 16 stemmen de bovengestelde vraag in bevestigenden zin beantwoord. Dit is zeker wel een bewijs hoezeer het denkbeeld, dat het billijk en rechtvaardig is om zoowel op nijverheidsgebied als op het gebied van letterkunde en van fabriekswerken den gees telijken eigendom te beschermen, meer en meer ingang vindt. Opmerkelijk is ook eene mededeeling, dooi den heer Patijn, lid van het hoofdbestuur gedaan. Deze heer zeide o. a.»Het is mij bekend, dat op de thans gehouden tentoon stelling (van veiligheidsmiddelen) vele dingen ontbreken, die zijn achtergehouden, omdat men zich tegen diefstal (door namaak) wilde vrijwarenook dat Hollandsche nijverheids mannen zich haasten voor nieuwe uitvindin gen octrooi te vragen in het buitenland en er hier zoo min mogelijk over reppen. Is het wonder, dat men in den vreemde ons met wantrouwen aanziet, waar wij zelf voor onze vindingen octrooi vragen in het bui tenland, doch in ons eigen land de vrijheid hebben alle vindingen van anderen na te maken Uit vrees voor namaak houden dus velen hunne uitvindingen geheim! Ligt hierin niet het beste bewijs, dat het gemis van eene octrooiwet in menig opzicht schadelijk is voor onze nijverheid? Alleen zij, die niets weten uit te vinden en slechts teren op de gees- tesvoortbrengselen van anderen, kunnen dus tegen eene octrooiwet zijn. Maar die hee- ren worden dan ook als vrijbuiters op dit gebied beschouwd1 Met de plaatsing dezer regelen zult U, M. d. R., wel verplichten, Uw bestendigen lezer, X. Als een bewijs, dat in Maas en Waal de varkensteelt een bijzonder grooten omvang genomen heeft, wordt medegedeeld, dat door drie handelaren in varkens in die streek ge durende het thans loopende jaar voor ruim f250,000 aan jonge varkens, meest alle voor Duitsche rekening, zijn opgekocht geworden. Tengevolge van het springen van een ka non op de passagiersboot Mercurius, bij het doen van saluutschoten ter eere van het Prinsessefeest te Bommel, werden zekere v. d. Pijl van Zuilichem gedood en twee per sonen gekwetst. Generaal Joubert bezocht eergisteren to Amsterdam, vergezeld van zijne echtgenoote, zoon en kleindochter, de tentoonstelling in het Volkspaleis en de Transvaalsche tentoon stelling. Eenige vrouwen te Katwijk aan Zee waar schuwden gisteren de politie, dat jongens in de nabijheid hunner woningen kruit in den grond geborgen hadden, dat in bussen uit zee aangespoeld moest zijn. Zij verkeerden daarover in grooten angst. Spoedig werd d..t zoogenaamde kruit in beslag genomen en bleek dat het geen kruit was, want de politie, die de donkerbruine stukjes onschadelijk wilde maken door het bij gedeelten in het water te werpen, bemerkte tot hare verbazing dat elk stukje onder water begon te vlammen en te flikkeren, en dat zich uit het water een stank verspreidde, die de gansche om geving verpestte. De rest van de vondst werd daarop bewaard om nader te worden onder zocht, om te weten te komen met welke stof men te doen heeft. Te Middelburg is eergisteren-avond te on geveer 12 uur een kleermaker uit Vlissingen, die het feest ter eere van de prinses had bijgewoond en huiswaarts wilde keeren, op de Pottenmarkt op de tram willende sprin gen, voordat deze stilstond, met beide bee- nen er onder geraakt. Hij werd zoo zwaar gewond, dat hij binnen een uur overleden was. Meer dan 1500 magazijnhouders en win keliers te Berlijn zijn tot de Vereeniging voor de Zondagsrust toegetreden en zullen voortaan dien dag hun zaken gesloten hou den. Een commissionair in effecten zat dezer dagen in een omnibus te Londen en bemerkte, dat hij door een van zijn medepassagiers bij zonder weid opgenomen. Na eenigen tijd zeide zijn bekijker, vertrouwelijk zich naar hem buigend »Zag ik u niet te Liverpool in 1879?" De commissionair was in dat jaar niet te Liverpool geweest, maar nieuwsgierig waar dit op uit zou draaien, knikte hij beves tigend. Herinnert ge u, dat ge een armen drom mel, die op een avond, van kou verkleumd, buiten het Royal Hotel stond, een halve kroon hebt gegeven?" »Ja wel", zei de ander. »Nu, die man ben ikhet was zoo goed als gedaan met me 'k was buiten werk en op het punt om me van kant te maken. Dat geld maakte een ander mensch van me. Het was het begin van mijn voorspoed, en thans ben ik 5000 pond waard." »Het doet me veel genoegen, dit te hooren." »En nu wensch ik mijn schuld met inte rest af te betalen in plaats van de halve kroon moet ge een souverein van mij aan nemen." De commissionair bedankte, maar de ander hield met klem van redenen aan hij wilde zich vrij gevoelen, en de commissionair kon het geld immers voor een liefdadig doel be stemmen. Eindelijk gaf hij dan ook toe. Hij nam het aangeboden bankbiljet van p. st. 5 en gaf uit zijn portemonnaie p. st. 4 terug. Niet lang daarna verliet de vreem deling den omnibus, en toen de commissio nair op zijn kantoor kwam, bemerkte hij al spoedig dat het bankbiljet valsch was, en hij dus heel handig voor p. st. 4 (f 48) was op gelicht. De graaf van Parijs, die tegen het einde dezer maand naar Amerika vertrekt, om de herinnering op te frisschen aan den veld tocht, dien hij aan de zijde der Noordelijken in den burgeroorlog heeft meegemaakt, heeft van zijne vroegere krijgsmakkers de uitnoo- diging ontvangen voor een gastmaal, dat zij te zijner eere willen geven. Ziehier wat de prins daarop geantwoord heeftIk verlang dat mijn bezoek uitsluitend een militair ka rakter draagt en wensch buiten alle per soonlijke of staatkundige discussie te blijven. Het moge vaststaan, dat ik niet kom met een staatkundig doel. Ik zal weigeren iets

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3