BINNENLAND. Het Kroningsfeest in den Acd. K. K. Volksbond, afd. 's-Hage. bij La Faloise ontspoord. Een persoon werd gedood en twee gekwetst. De Engelsche post had daardoor groote vertraging. GRIEKENLAND. Uit Athene wordt van 4 September ge seind Een ontzettende brand is te Saloniki tegelijkertijd op acht punten uitgebroken. De woningen en pakhuizen van Grieken en andere Europeanen zijn in asch gelegd. De Regeering heeft wegens deze ramp drie oorlogsschepen naar Saloniki gezon den. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De Keizer heeft de legeroefeningen te Tesch wegens de geweldige overstroomin gen afgekommandeerd. Verscheidene stre ken in Silezië zijn overstroomd. Te Praag hielden gisteren de regens nog steeds aan, tengevolge waarvan alle laag ge legen wijken onder water staan en een aan tal bewoners met den grootsten spoed hun woningen moeten verlaten. Schiedam, 5 September '1800. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter kennis van de ingezetenen lo dat door den Raad dier Gemeente, in zijne Openbare Vergadering van den 2 Sep tember jI.tot Wethouders zijn benoemd de heeren Elzevier Dom en J. B. N o - 1 e t. 2o dat, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 54 der wet, regelende de samenstel ling, inrichting en bevoegdheid der Gemeen tebesturen van den 29n Juni 1851 Staats blad no. 85), zijn benoemd Tot leden der Commissie, belast met de Directie der Stedelijke Gasfabriek, onder voorzitterschap van den Burgemeester, de heeren J. Loopuvt, A. Schieveen, 0. J. P. Van der Schalk en A. K n a p- p e rt Lz. Tot leden der Commissie, belast om Bur gemeester en Wethouders bij te staan in het toezicht op het beheer de Fabricage betref fende, onder voorzitterschap van den Wet houder J. L o o p u y t, de heeren G. Vis ser B z n., J. Tak, A. Schieveen en C. J. P. V a n d e r Schalk. In de Waard. Courant van Woensdag 3 September werd op verzoek uit onze courant overgenomen het ingezonden stuk van X in ons nummer van Zaterdag 30 Augustus over de Bescherming van de Haven monden. De Redactie van dat blad plaatst daarbij harerzijds de volgende noot Wij kunnen aan den inhoud van dit stuk nog toevoegen, dat, volgens ingewonnen infor matie, de heer Post, havenmeester alhier, dezelfde meening is toegedaan. Door den snellen voortgang dier groote zeebooten en de daardoor ontstane zuiging in het water, lijden niet alleen de havenhoofden, maar menigmaal wordt er ook averij toegebracht aan schepen in den mond der haven liggende. Ook heeft de heer Post zich menigmaal tot bevoegde autoriteiten gewend om te trachten daarin verandering ten goede te brengen, doch is in die verwachting tot nog toe teleur gesteld." Uit Maassluis wordt aan het N. v. d. D. gemeld, dat de Spoorweg Schiedam Maassluis met 15 Mei 1891 in exploitatie komt. Z. M. de Koning heeft goedgekeurd de door Prov. Staten van Zuid-Holland vastge stelde wijziging van de verordening betref fende het leggen van spoorstaven in de openbare wegen en haar gebruik. Den 25 Augustus 11. is de Koninklijke goed keuring verleend aan de Statuten der Ne- derlandsche Stenografen-Vereeniging »Wil- lem Stolze" te 's-Hage. Blijkens de gister-avond in de Staatscou rant medegedeelde opgaven omtrent de ze vende algemeene tienjaarlijksche volkstelling, bedroeg de werkelijke bevolking der provincie Zuid-Holland op 31 December 1889 456,455 mannen, 494,186 vrouwen, totaal 949,641 en die van Rotterdam 94.230 mannen, '107,628 vrouwen, totaal 201,858 personen. De audiëntie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal a. s. Zater dag, 6 September, niet plaats hebben. Op hooger last wordt een zeer nauwkeu rig onderzoek ingesteld in zake het treurig ongeval op het fort llijnauwen bij Utrecht, op Donderdag 28 Augustus jI., waarbij de milicien van V. het leven verloor. Naar men verneemt, moet het voorgevallene alleen te wijten zijn aan verregaande zorgeloosheid, daar het stuk geschut, na te zijn afgescho ten, niet werd gewischt, alvorens op nieuw te worden geladen. Recht voor Allen deelt thans mede, dat het eene dagvaarding ontvangen heeft ter zake van den »Open Brief aan Z.Exc. den minister van binnenlandsche zaken, den heer jhr. inr. A. F. de Savornin Lobman. Als schrijver van dien brief maakt zich in de Ziv. Ct. bekend mr. J. W. Spin. Na een paar weken van proefrijden, heeft de electrische tram te 's-Hage den gewonen dienst weer aangevangen. De wagens rijden om het uur. Ter herdenking van den dag, waarop nu 1300 jaar geleden de II. Gregorius de Groo te, beroemd vooral door zijne verbetering en verheffing van den kerkelijken zang, den Pauselijken Troon beklom, zal door het zang koor Te Deum laudamus der kathedrale kerk te Haarlem, onder directie van den heer N. H. Andriessen, in den loop dezer maand eene uitvoering van Gregoriaansche en Palestrijnsche kerkmuziek (voor gemengd koor) worden gegeven, in de muziekzaal van de sociëteit »de Kroon" (met introductie voor belangstellenden). Het zangkoor voornoemd bestaat uit ruim 30 heeren en 54 jongelieeren, die sinds eenige jaren met innige toewijding en met succes zich op de beoefening van den au- thentieken kerkzang onder de bekwame en zeer gewaardeerde leiding van den heer Andriessen toeleggen. (IV. TL Ct.) Uit Enschede wordt van eergisteren gemeld Dezen morgen van 9 uur af, heerscht er in de stad een ongemeene drukte. Verscheiden extra-treinen kwamen aan met de militairen, voor de te houden manoeuvres in deze streken. Vanmiddag moeten nog verscheiden treinen voor 4 uur aankomen, als wanneer de oor logstoestand intreedt. Morgen-ochtend 7 uur vertrekt de geheele legermacht in de rich ting van Boekeloo, alwaar ook eenige kam pementenzijn opgeslagen, om gezamenlijk den vijand te gemoet te trekken, die van de richting Lochem komt. Het groote treden zal waarschijnlijk Vrijdag plaats hebben. De Fransche en Russische officieren worden hedenavond ook hier verwacht. Ook de militaire wielrijders zijn reeds aangekomen, doch dezen zullen weinig van dienst kunnen zijn, daar de wegen hier voor dergelijke voertuigen ongeschikt zijn. (R. N.) A Men schrijft ons uit 's-Hage Woensdag-avond werd door de Afdeeling »'s-Gravenhage" van den Ned. R. K. Volks bond, in de Foyer van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een buitenge wone vergadering gehouden ter herdenking van het 12|-jarig kroningsfeest van Z. H. den Paus. Op de estrade, die fraai versierd was met groen en bloemen, te midden waarvan zich verhief de buste van Leo XIII, geflan keerd door de borstbeelden van H. II. M. M. den koning en de koningin, stond de zangver- eeniging St. Cecilia opgesteld, welke vereeni- ging zeer verdienstelijk eenige liederen zong. In de zaal was geen enkel plaatsje on bezet, ja, men verdrong elkander zelfs in de koffiekamer en gaanderijen. Verschillende eereleden van den Bond o. m. de kamerledengeneraal Van der Schriek, Bevers, de Bruijn, van Vlijmen, Michiels van Verduijnen, benevens de pas toor-deken en vele geestelijken uit de paro chie, woonden de vergadering bij. In een kort openingswoord, heette de voorzitter den aanwezigen welkom, en bracht hij hun zijn dank voor de trouwe opkomst op deze bijzondere vergadering, te meer bijzonder daar het de viering gold van het koperen pontilicaat van Z. H. Paus Leo XIII. Voorts werd door hem voorlezing gedaan van een telegram, dat Zondag jl. ontvangen is van het Loo, als antwoord op het draad- bericht door de afdeeling ter gelegen heid van den Prinsessedag, daarheen gezon den, en daarna van het telegram van gelukwensch, dat dien dag aan den H. Vader was toegezonden. Daarna besteeg een der eereleden den katheder. In eene korte, kernachtige rede, schetste hij den Paus «eerstensals drager van het recht en als man van verzoenings gezindheid ten tweede als den steunpilaar van het staats- en burgerlijk gezag, en ten slotte als handhaver van het geloot en be vorderaar bij uitnemendheid van kunsten en wetenschappen. Voorts teekende de spreker den Paus als mensch en als opperhoofd der Kerk, besp rak zijne verzoeningsgezindheid, herinnerde hoe veel ook de beschaving aan Leo XIII, als philosoof jen groot beoefenaar der letteren, en zijne voorgangers te danken heeft. De bezielende spreker eindigde met het uitspreken van heilbeden, in het vertrouwen hiermede de tolk te zijn van al de aanwezige geloofsgenooteri. Ten eerste dat het Gode moge behagen dat Leo XIII nog jaren lang tot heil van de Kerk mag werkzaam zijn en ten andere een heilwensch aan Z. M. den Koning, luidende: VVij Katholieke Neder landers, die met evenveel warmte en liefda als ieder ander, ons Vaderland beminnen en liefhebben, wij weuschen U een zeer hoo- gen ouderdom toe, en hopen dat ons geliefd Prinsesje, dat teere bloempje van den krach- tigen stengel, niet alleen tot Uwe vreugde, maar tot welzijn van geheel ons dierbaar Vaderland moge opgroeien." Dit zal wel de bede zijn geweest zeide spr. dia uit elke waarachtige Nederlandsche borst op den dag van 31 Augustus is opgeweld. (Ap plaus; Leve de Koning!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2