FEUILLETON. De Poolsche Nachtegaal. ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAN D. voor wat hij hier verrichtte, om den waar- digen priester een eervolle begrafenis te bezorgen, zijn de familie en vrienden van den ontslapene hem ten hoogste dankbaar. Den 2n Augustus ten 7 uur in den mor gen kwam de Prins Maurits te Jacmel aan. De vlaggen half-steng geheschen meldden de bevolking reeds een droevige tijding. Weldra was de treurmare overal verspreid en door de bemoeiingen van den kapitein en den heer M. Monsanto, die de reis medemaakte en aan wien zich alle betrekkingen van den overleden priester in 'nooge mate verplicht rekenen, waren de autoriteiten, zoo wereld lijke als geestelijke, spoedig van de droevige gebeurtenis onderricht. Geheel Jacmel met den Nederlandschen Consul, de heer J. B. Vital, aan het hoofd nam deel aan de plech tige begrafenis, die den overledene werd be reid. Ook de talrijke vlaggen, halfstok geheschen, bewezen dat de deelneming inde stad algemeen was. Ten halt elf uur werd het lijk door gees telijken en hooggeplaatste leek en en een onmetelijke schare volks plechtig van de boot afgehaald en naar de kerk gevoerd, waar de ZEW. Pastoor d' Arnaïz de troostrijke cere moniën dei'katholieke uitvaart voltrok. Kwart voor twaalven werd liet kostbaar overschot naar zijn laatste rustplaats gebracht. Zielroerende optocht, die ons, bij het ver haal daarvan alleen, nog de tranen uit de oogen doet springen. Voorop gingen de onschuldige kinderen van het broederschap van het Heilig Hart, en hun vaandel wapperde hoog in de lucht. Een schaar van liefdezusters trad achter de kinderen aan. Dan volgde een rij van pries ters, die baden voor de zielerust van hun ontslapen medebroeder. Daarachter het lijk, dat door de equipage van de Prins Maurits werd gedragen. In den stoet, die volgde, be vond zich behalve genoemde Nederlandsche consul, die de eer van Nederland op zeer waardige wijze heeft hoog gehouden, en meerdere hooggeplaatste leeken, ook de ka pitein met de officieren en machinisten dei- stoomboot, die het lijk niet verlieten. Nog eenige laatste plechtigheden werden bij de groeve voltrokken, nog een afscheidsgroet door de Eerw. Zusters den Overledene toe gezongen en het graf sloot zich over den geliefden, dierbaren Ontslapene, die voorzeker zijn kroon bij God reeds ontvangen heeft en met de Engelen in den hemel juicht, maar zijn volk te San Willibrordo vooral in rouw, zijn medearbeiders in 's Heeren wijngaard in diepe droefheid, allen in verslagenheid achterlaat. Bid God, o, gij waardige priester, die in uw ijver bezweken zijt, bid God voor allen die hier in droefheid achterblijven, opdat de wonden, die uw verlies geslagen heeft, spoe dig mogen geheeld worden (Slot.) Op Kerstavond zat Marcelline in het kamertje van haar nieuwen vriend. Een kleine kerstboom had daar gebrand, en aan den boom had eene viool gehangen, die zij nu even teeder in den arm hield, als voor eenige dagen hare pop. De vreugde was ook te lezen op het gelaat van haar vader, toen hij daar, naast den ouden muzikant staande, op zijn kind nederzag. Vlijtig leerde de kleine en begeleidde hem weldra op de viool wanneer Von Janowitz de melodieën speelde van Chopin. Zij is mijn Kerstboompje, zoo noemde hij haar schertsend, ter herinnering aan hunne eerste ontmoeting. 8 September '90. In een nieuw artikel geeft Mermeix nog meer onthullingen omtrent het Boulangisme in de Figaro. De graaf van Parijs was in Spanje, toen Arthur Meyer het verbond tus- schen de royalisten en Boulanger ontwierp. In Engeland teruggekeerd, nam de graaf van Parijs zelf de leiding der zaak op zich. De royalisten waren verdeeld in twee kampen de oude parlementairen, die een verbond met het Cesarisme eene schande vonden en den hertog van Au male beschouwden als den aan gewezen generaal der monarchie, en de jon ge monarchalen, die handelend wilden optre den door Boulanger als werktuig te gebrui ken. De graaf van Parijs, onterfd door den hertog van Aumale wat diens kasteel te Chan- tilly aangaat, luisterde niet naar de ouden maar naar de jongeren, die gesteund werden door de gravin van Parijs, die voor eene ener. gieke handeling pleitte. De graaf van Parijs dacht aan de onvruchtbaarheid der terugge trokken houding van Chambord en aan Lo- dewijk XVIII, die in overleg trad met Barras en Fouché en Koning werd hij vreesde door werkeloosheid de Bonapartisten van zich te vervreemden, die na den dood van den kei zerlijken prins tot de monarchie gekomen waren. Vele monarchalen zouden toch Bou langer volgen en zouden voor de monarchie verloren zijn, als de graaf van Parijs zelf niet medeging. Te Parijs is Vrijdag 11. een vergadering van Boulangistische afgevaardigden gehouden, de leden van het nationaal comité, om over de veel besproken onthullingen te beraadsla gen. Vijftien afgevaardigden, waaronder de schrijver der Coulissen, de heer Mermeix, waren aanwezig. De vergadering was ge heim, maar toch is een en ander daarvan uitgelekt. Mermeix trachtte te betoogen, dat hij zeer onpartijdig zijn boek heeft geschre ven. Hij beweerde tot op de algemeene ver kiezingen niets geweten te hebben van de onderhandelingen van Boulanger met de Rech terzijde. Eerst later bemerkt hij dat hij be drogen was. Persoonlijk heeft hij onderzoek gedaan voor de artikelen, die hij geschreven heeft, en uit niets is hem gebleken, dat wat hij heeft geopenbaard niet alles zuivere waar heid was, en dat hij door zijne zegslieden niet gemachtigd was het bekend te maken. Indien de algemeene verkiezingen ten gunste van Boulanger waren uitgevallen, dan zou of de monarchie hersteld zijn, indien Boulanger zijne verbintenis met de Rechterzijde ware nagekomen, óf de burgeroorlog zou ontstaan zijn, indien bij onttrouw aan zijne verbintenis ware geworden. Aanhoudend viel men den spreker in de rede en schold men hem voor «verrader", «lafaard" enz. Ten slotte verliet Mermeix bleek en ontdaan de zaal. Op de straat werd Zij zal u geluk in huis brengenluidde zijne voorspelling, Ik weet echter nog niet of ik haar naar Franz Liszt of naar Jozef Joachim zal brengen. Zij wordt eene virtuoos óf op de piano, óf op de viool, misschien wel op beide Marcelline zelf brak zich het hoofd niet met zorgen voor de toekomst. Zij bleef kind in haar doen en laten, even geneigd met hare pop te spelen, als met ijver de muziek te studeeren. Zoo gingen een paar jaren als in een droom voorbij. Het Kerstboompje werd grooter. Het oogenblik brak aan, waarop de oude muzikant inzag, dat het jammer zou zijn, het onderwijs van Marcelline niet systema tisch voort te laten zetten. Wel ging het den ouden man aan het hart, van haar te moeten scheiden. Ge moet nu meer leeren, dan ik u leeren kan, anders komt ge niet vooruit in hij insgelijks door een hoop volks uitgejouwd. De Boulangisten die in de zaal waren geble ven, hebben eene motie aangenomen, waarbij zij op hun eer verklaren, het met Boulanger eens te zijn, met hem een eerlijken strijd ge voerd te hebben voor de herziening en dat zij trouw zullen blijven aan hun programma. De artikelen van Mermeix worden voorts ten strengste afgekeurd. De lemps meldt in eene Grieksche cor respondentie, dat er toenadering is tusschen Griekenland, Servië en Montenegro, tegen de aanmatiging der Bulgaren in Macedonië. De Bulgaarsche geestelijkheid is bevoorrecht door de Porte tegenover den orthodoxen Griekschen patriarch, die daarom ontslag genomen heeft. De Grieksche regeering is ontstemd tegen Engeland en Duitschland, die de Porte hierin steunen. Zij zal reclameeren bij de Porte, wanneer de nieuwe oorlogs schepen gereed zijn. De officieren aan boord van het Oosten- rijksche oorlogsschip Minerva te Spezzia voor anker hebben een bezoek gebracht aan het Vaticaan, waar zij door den H. Vader in audentie zijn ontvangen, terwijl zij als goede Katholieken de koninklijke familie te Rome zijn voorbij gegaan. De heer Crispi heeft hier over natuurlijk een protest naar Weenen ge zonden. Of het hem veel baten zal Schiedam, 8 September 1800. Burgemeester en Weihouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der Wet tot rege ling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap (Staatsblad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is in gekomen van Cornelis Johannes Knoops, tot verkoop van sterken drank in het klein, in het pand aan de Overschiesche slraat, wijk A, no. 94. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gezien op art. 9 der Verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de Wateringen en Ileinslooten in het Oud- en Nieuw-West- Frankeland binnen genoemde gemeente Brengen ter kennis van de Eigenaars van Landerijen, Huizen en Erven in genoemd Frankeland, dat op Maandag den 22 Sep tember 1890, des voormiddags ten Negen ure, een Schouw zal gedreven worden over bo venbedoelde Wateringen en Heinslooten. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd om te zorgen, dat aan het voorgeschrevene bij de boven aan gehaalde Verordening alsdan behoorlijk vol daan zij. Blijkens de zevende tienjaarlijksche volks telling bedroeg de werkelijke bevolking van de wereld! zeide hij eens zuchtend tot zijn lieveling ik zal u dus naar een anderen mees ter brengen. Ge moet nu ook nog andere muziek leeren kennen, als ik u tot nu toe liet spelen Nog meer leeren, als u weet En andere muziek? Ik ken toch Chopin luidde het ant woord, en twee kinderarmen vatten hem om den hals. Ge weet, er zijn nog andere meesters in de wereld. Ge moet ze allen leeren bewon deren, mijn kind. En werkelijk vervulde Von Janowitz, in overleg met hare ouders, de voor hem zware taak, en bracht het meisje naar liet Lember- ger Conservatorium, waar de jeugdige pro fessor Wilh. Stengel haar na eene korte proef als leerlinge aannam. Ja, nu erkende Marcelline, dat er nog andere meesters waren behalve Chopin, noganderemu-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2