13e Jaarg. Woensdag 10 September 1890. No. 3780. VERSO H IJ N T DAG E LIJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Advertentie» ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs van dit Klad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van ilcn in houd de/er courant ia ver reken! volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsil. no. 124 Van 16 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. ƒ0.60 0.10 billijke BELGIE. j Het derde katholieke Congres voor maat schappelijke aangelegenheden is Zondag-avond i te half zes met plechtig Lof en Veni Crea tor in de kerk van het Jezuïeten-college te Luik geopend. De bisschop van Luik offici- eerde in tegenwoordigheid van den kardi naal-aartsbisschop van Mechelen, de bisschop pen van Namen, Gent, Luxemburg, Mont- Pellier, van twee Engelsche bisschoppen en van den wij-bisschop van Keulen. Omtrent de daarna gevolgde openingszitting ontlee- nen wij aan de Tijd, de volgende bijzonder heden. In de aula van het College werd de eerste °penbare zitting gehouden, welke door meer dan -1000 personen werd bijgewoond, terwijl het getal afgegeven kaarten van lidmaatschap reeds bijna het dubbele van dat cijfer heeft hereikt. Allereerst werd een schrijven des Lausen voorgelezen, waarbij deze het streven der vergadering prijst en haar zijn zegen schenkt. In een prachtige openingsrede vatte hierop de bisschop van Luik de lessen en leeringen van Leo XIII omtrent het sociale yraagstuk in het kort samen. Brieven van '"stemming van de kardinalen Gibbons, Planning, Langémeux en Mermillod, van ^Vindthorst en andere voorname personen bij het bureau ingekomen, werden vervolgens voorgelezen. Vooral de brief van kardinaal Manning maakte diepen indruk. De kardi naal dringt met allen nadruk aan op de invoering van wetten tot bescherming van arbeiders. De Rijksdag-afgevaardigde (Winterer?) brengt den groet over van de "'tsche vrienden graaf Blume spreekt na mens de Oostenrijksche Katholieken. Le laatste spreker was de afgevaardigde Mfoeste, die in een schitterende redevoering gevaren aanwees, waarmede de wereld door de sociale crisis bedreigd wordt. Hij deed vooral uitkomen de plichten, welke de boogere klassen tegenover de lagere te ver hullen hebben. Het stelsel van reglemen teering van den arbeid door den Staat wordt c °°r hem afgekeurd hij verwacht veel meer Van het particulier initiatief. De conclusie ^'joer redevoering werd zeer toegejuicht, el zoo goed als zeker zal de richting door °este vertegenwoordigd bij het te ver achten debat de bovenhand houden. DUITSCHLAND. veizer Wilhelm nam gisteren te Glücks- Urg deel aan het van wege de provincie gehouden feestmaal. De landdag-maarschalk 'acht een toost uit op den Keizer en de Keizerin, waarin hij den Keizer een steunpi laar van binnen en buitenlandschen vrede noemde. De Keizer zeide in zijne dankbe tuiging, dat hij vertrouwde het hem ge stelde doel te zullen bereiken, wanneer iedere Duitscher hem steunt in zijne pogin gen om op het gebied der binnenlandsche politiek de schaduwen te doen verdwijnen. Aan het parade-diner te Gravenstein heeft de Keizer gisteren een toost uitgebracht op de marine, waarin hij inzonderheid met lof sprak over het commando van het eskader, over de geoefendheid der manschappen in het vuren en over de torpedovloot. Hij gaf de overtuiging te kennen, dat de vloot elke haar opgelegde taak, van welken ernstigen aard die ook moge zijn, zal volbrengen tot zijne volle tevredenheid, tot welzijn, heil en roem des vaderlands. De admiraal Von Goltz betuigde den Keizer dank, onder ver zekering dat de marine wanneer de Keizer haar noodig zal hebben, steeds bereid en ge reed zal zijn. Ilij eindigde met een Hoch op den Keizer, hetwelk met volle geestdrift werd begroet. Prins Bismarck bezocht Vrijdag te Hom- burg-Vor-der Höhe het schietterrein, waar hij het eereboek der hooge bezoekers teekende. Des avonds werd hem bij fakkellicht een serenade gebracht, waarbij de scherpschut terskapitein Wodickza een Hoch! op hem uitbracht, dat door den Prins beantwoord wei d met een llochop den Keizer, hetgeen een uiterst aangenomen indruk maakte en jubelend werd herhaald door de menigte. De Post behelst een officieuse mededee- liug, volgens welke in de eerstvolgende rijksbegrooting geen enkele post uitgetrok ken wordt voor versterking van het leger of voor nieuwe troepen-formatiën. Tot den af loop van het septenaat zal de regeering zich van dergelijke aanvragen onthouden. Alleen voor het verder invoeren van de nieuwe be wapening en ten behoeve van bouw en in richting van kazernes zal thans worden aan gevraagd. FRANKRIJK. De onthullingen in de lngaro over het Boulangisme blijken nog een geheele nasleep van protesten der daarbij betrokken perso nen en zelfs van duels te hebben. Zoo ver klaart 0. a. de heer La Bruyère, dat Mer meix in een tweegevecht, om hem te kwet sen, een oogenblik gebruikte, waarin Maxime Dreyfus als leider het gevecht had doen staken, en waarin La Bruyère zijn degen in den grond had gestoken. Op het terrein- zelf heeft La Bruyère iedere wandaad aan Mermeix verweten. Castelin weigert daarom een tweegevecht met Mermeix. Het tweegevecht tusschen Henri Rochefort en George Thiebaud had Zaterdag 11. plaats in Nederland nabij Hulst, grondgebied van Zeeuwsch Clinge. De heeren duëlleerden op den degen. Nadat Thiebaud driemaal licht gewond was, onder het oog, aan de zijde en in de heup, werd het gevecht gestaakt. De verpleging van Thiebaud had plaats te Bel gisch Clinge. Rochefort en zijne getuigen waren op het terrein gekomen per rijtuig uit St. Nicolaas. Thiebaud per spoor tot Clinge. De politie verscheen een oogenblik te laat op het terrein. Drumont in de XlXe Siècle zegt, dat ba ron Hirsch 200,000 fr. uitgaf voor de ver kiezing van Boulanger in het Noorder-depar tement en dat de graaf van Parijs eenen briel bezit van Boulanger, waarin deze be looft het herstel van de monarchie, onder voorwaarde van een jaargeld van 200,000 den hertogstitel en den maarschalkstaf. Bou langer wilde de Republiek vernietigen en 300 monarchisten in de Kamer brengen. Volgens Drumont wisten de Boulangisten meerendeels zeer goed, van wie Boulanger geld kreeg, en dat Dillon zelf het niet geven kon. De mededeelingen van Mermeix zijn nog niets, vergeleken bij hetgeen er ge beurd is. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt van 8 September 11. ge meld: De definitieve uitslag der verkiezingen is dat gekozen zijn265 aanhangers der regeeringspartij, 20 oppositie-leden en 10 kandidaten van uiteenloopende richtingen. Stambouloff is in 5 districten gekozen. De Temps zegt dat de overwinning van Stamboulof bij de Bulgaarsche verkiezingen verkregen is door verregaande officieele can- didatuur en pressie op de kiezers. Er is uitzicht op eene toenadering van Stamboulof tot Rusland. De brand te Salonika ontstond Woensdag door eene ontploffing in de Joodsche wijk. Door eenen hevigen wind aangewakkerd, verspreidden de vlammen zich snel. De moskee, de Grieksche kerk en vele andere groote gebouwen zijn in de ascli gelegd. Van het regeeringsarchief in de Griekscha kerk kon slechts een klein deel gered wor den. Ook het Grieksche hospitaal brandde af, waarbij verscheidene zieken omkwamen. De brand duurde 12 uren en heeft zich over 100 hectaren uitgestrekt. Er zijn 18,000 menschen zonder dak. De schade voor de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1