BINNENLAND. koorts nog aanhoudt is deze toch zoo gering, dat alle gevaar geweken is. De Koningin, een dochter van den graaf van Parijs, vervangt den Koning in vele ge vallen. Men houdt het er voor, dat zij in de toekomst een grooten invloed op de regee- ringszaken zal krijgen. Te Oporto is eene vergadering gehouden van progressisten en katholieken om te pro testeeren tegen het Anglo-Portugeesch trac- taat betrelFende Afrika. SPANJE. Uit Madrid wordt van 9 September ge seind: De te Malaga in garnizoen liggende veldartillerie heeft bevel ontvangen zich naar Manilla te begeven. Deze tijding heeft groote opschudding teweeg gebracht. Men schrijft haar toe aan ernstige berichten uit Ma rokko. Blijkens te Parijs ontvangen berichten zouden nabij Gibraltar drie Engelsche offi cieren door Spanjaarden zijn mishandeld. Als het bericht waarheid bevat zal dit fe;t ge wis tot ernstige vertoogen van de zijde der Engelsche regeering aanleiding geven. Schiedam, 10 September 1890. Voor het te stichten kerkje te Hemsworth, in Engeland, is in dank aan ons bureau ont vangen Totaal der vorige giften f217.50 Van N. N. ter navolging 1. Kollekteer- of Prikkaarten zijn nog steeds aan ons Bureau te verkrijgen. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1800, benoemd inr. A. van Naamen van Eemnes, lid van die Ka mer. Bij kon. besluit is bepaald, dat in het provinciaal krankzinnigengesticht »Meer-en Berg" te Bloemendaal niet meer dan 1303 krankzinnigen mogen verpleegd worden, na melijk 255 mannen en 255 vrouwen in het gebouw, tot stand gebracht krachtens de ver gunning, verleend bij kon besluit van 30 November 1885, No. 19, en 388 mannen en 405 vrouwen in het andere gebouw. In eene particuliere correspondentie van Curasao aan liet Centrum worden nog de volgende bijzonderheden omtrent het plotse ling overlijden van den zeereerw. heer Vin cent J. A. M. Jansen gemeld »Op 1 Aug. was de eerw. Pastoor op Pietermaai aangekomen, om de noodige toebereidselen voor zijn reis te maken. Hij was toen zoo afgevallen en zwak, dat N. er werkelijk van schrok. Hij bleef bij ons onder behandeling van de dokters, die hem geen hoop op herstel gaven, als hij geen koelere luchtstreek ging opzoeken. De frissche zee lucht, meenden zij, zou hem terstond ver kwikken, en langzamerhand opknappen. In deze hoop vertrok hij op St. Dominicusfeest middags ten 4 uur. Pater Jansen, (zijn broeder) Pater Helling en ik brachten hem met een schuitje naar de boot. Onderweg sprak hij nog van zaken, die hij in Holland te verrichten had, en spiegelde zich nog een heele reeks van werkzaamheden voor, na zijn herstel te verrichten. Noch hij, noch wij dachten dat zijn einde zoo nabij was. Tot 's avonds 8 ure gevoélde hij zich vrij wel. Hij keuvelde nog lang met den kapitein, en langs zijn parochie van San Willebrordo stoomende, sprak hij met hem over de nieuwe kerk, die men van daar kon zien, over zijn j goed volkje van Willebrordo, enz., enz. Ook 1 had hij omstreeks 6 uur nog smakelijk ge dineerd. »Na achten, werd het mis en tegen 4 uur in den nacht overviel hem een beving, die den dood tengevolge had. De toege schoten doctoren konden slechts den dood constateeren. De uitmuntende kapitein der Prins Mau- rits (wien geen lof genoeg kan gegeven worden), wilde het lijk niet aan de zee prijsgeven, maar stoomde met kracht door tot Jacmell (zuidelijke haven van Haïti), waar het met alle kerkelijke plechtigheden en onder de algemeene deelneming begra ven is." Betreffende het wetsvoorstel Bahlman ter voorziening in den kwijnenden toestand van den landbouw, heeft de Kamer van Koophan del te Groningen besloten zich tot de Tweede Kamer te wenden met een adres, inhoudende het ernstige verzoek, niet mede te werken tot vaststelling van invoerrechten op graan en aanverwante artikelen. Men meldt ons Hoewel men te 's-Hage berekend had binnen den tijd van anderhalf jaar gereed te zullen zijn met de schifting enz. der kaarten van de volkstelling, zal dat tijdperk waarschijnlijk belangrijk worden overschre den, aangezien vau sommige gemeenten de ingekomen kaarten, wat de invulling betreft, zeer weinig beantwoorden aan de gestel de eischen. Zoo moet o. a. de inzending van Amsterdam teruggezonden zijn ter verbetering, aanvulling en juister sorteering. Vooral ook de controle bij het ophalen der kaarten moet veel te wenschen hebben over gelaten. (N. R. Cl.) H. M. de Koningin en prinses Wilhelmina, die aanstaanden Donderdag in de residentie worden verwacht, zullen een rijtoer door de stad maken, terwijl te 4 uur ten paleize een dejeuner-dinatoire van 40 couverts zal worden - gegeven, waarbij de genoodigden in klein tenue zullen verschijnen. De muziek van de konink lijke militaire kapel zal zich voor het paleis doen hooren. Tot de genoodigden aan het dejeuner be lmoren, behalve Z. K. H. de groothertog van Saksen en Hare Hoogheid mevrouw de her togin Johann Albrecht van Mecklenburg en HDr. gevolg, de grootofficieren en dames du paleis te 's-Hage aanwezig, de luitenant- generaal Mansfeldt, de presidenten van de beide Kamers der Staten-Generaal, de mi nisters, de vice-president van den Raad van State, de deken van het corps diplomatique, de Duitsche zaakgelastigde, de kanselier der Nederlandsche ridderorden, de president en de procureur-generaal van den Hoogen Raad, de voorzitter van de Algemeene Rekenka mer, de directeur van het Kabinet des Ko- nings, de secretaris des Koning voor de zaken van het groothertogdom Luxemburg, de gou verneur van de resideiftie, de commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, de burgemeester der residentie en verder gevolg van H. M. Omtrent de aankomst en het verblijf van II. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses te Arnhem meldt de N. R. Ct. nog het volgende Buiten het station speelde de schutterij- muziek de volksliederen. De schutterij was als eerewacht opgesteld; artillerie en infan- tie zetten den weg af. H. M. en het Prinsesje maakten een rij toer door de stad, waarbij de weg aldus ge nomen werd bovenover, onderlangs, Rijn kade, Velperplein. In het tentoonstellings-gebouw waren alle burgelijke en militaire autoiiteiten bijeen. De president van het comité, de heer mr. Aber- son, sprak den dank van het comité uit door de eer der komst van IJ. M. en H. Kt H. Dit bezoek zeide hij getuigt, dat de Koningin dezelfde liefde heeft als Z. M. de Koning, en van den wetisch der koninklijke ouders om ook bij de prinses die liefde aan te kweeken. Hierna had de voorstelling van het comité en de autoriteiten plaats. De Koningin ver toefde ruim een half uur in de zaal. De jongejuflrouw Aberson bood bouquetten aan. Daarna werd de rijtoer voortgezet door vele straten naar de markt, waar een bezoek werd gebracht aan den Commissaris des Ko ning. Onderweg werden vele ruikers aan geboden. Na dit bezoek werd de rijtoer vervolgd naar Bronbeek. Hier werden door de lie dertafel Aurora verschillende liederen Volks lied", »Ons Vaderlandenz.) gezongen. Van Bronbeek werd, na drie kwartier toevens, de rijtoer voortgezet over de steenen tafel naar de stad en het station terug. De groothertog van Saksen-Weimar en zijne dochter zullen, voor hun terugkeer naar Duitschland, nog een bezoek brengen aan Amsterdam en van daar de terugreis naar Duitschland aannemen. Het verblijf van den prins en de prinses van Thurn und Taxis te Scheveningen heeft in het bijzonder voor de residentie rijke vruchten gedragen. De vorstelijke vreemde lingen nemen twee waggonladingen goederen mede, welke tijdens hun verblijf door hen zijn aangekocht en voornamelijk bestaan in antiquiteiten en kostbare lijfsieraden, waar onder vele van belangrijke waarde aan edel gesteenten. Voor een damesparure o. a. werd alhier 120,000 mark besteed. Ook te Amster dam werden onderscheidene aankoopen ge daan. (H-) Het aantal ambtenaren en beambten aan de Rijn-Spoorwegmaatschappij, behoorende tot den stations-en goederendienst en welke door de Exploitatie-maatschappij zullen wor den overgenomen, bedraagt ruim 100 per sonen. Aan het Scheveningsche strand zijn gisteren door de artillerie groote schietoefeningen ge houden, die ook door een buitenlandsch offi cier werden bijgewoond. De nu geëindigde Veiligheidstentoonstel ling, te Amsterdam, werd in 't geheel be zocht door 109,779 personen. Te Baarn overleed in den ouderdom van 78 jaren de heer E. baron Van Lynden van de Cannenburgh, oud-lid van Gedeputeerde Sta ten van Gelderland, een edelman, die zich in vele opzichten verdienstelijk maakte en in uitgebreiden kring de warmste sympathi* genoot. (-H- De Geldersche IJsel is in de laatste dagen zoodanig gewassen, dat zoowel te Deventer al*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2