Ingezonden. GEMENGDE BERICHTEN. Kerknieuws. Rechtszaken. O. M., aan te toonen dat in deze wel dege lijk van noodweer sprake kan zijn, waarvoor pleiter de geheele toedracht der zaak naging, die zijn oorsprong vond in de wederrechte lijke aanranding van den kant van den mis handelde door het werpen met eene lamp. Subsidiair toonde pleiter nog aan, dat zoo de grenzen van noodweer overschreden waren, dit dan een gevolg is geweest van eene hevige gemoedsbeweging, door de aanranding ver oorzaakt en waarin bekl. heeft verkeerd. Pleiter concludeerde op grond van een en ander tot toepassing van art. 41 strafwet boek, mitsdien tot ontslag van rechtsvervol ging van den beklaagde. 's-Gravenhage, 5 Sept. 1890. Mijnheer de Redacteur, Door de Nederlandsche Stenografen-Ver- eeniging «Willem Stolze" werd, bij gelegen heid van den lOen verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden, aan Z. M. den Koning, als hulde aan H. K. H. de Prinses aangeboden, een in prachtband gebonden «Leerboek der Nederlandsche Ste nographic (systeem Stolze) voor de Neder landsche taal bewerkt door J. L. Wéry". In de heden-avond door de Vereeniging ge houden Bestuursvergadering had de secretaris het vereerend genoegen, voorlezing te doen van een, van wege Z. M. den Koning, bij hem ingekomen schrijven van den volgenden inhoud 't Loo, 4 September 1890. Zijne Majesteit de Koning draagt mij op, de Nederlandsche Stenografen-Vereeniging «Willem Stolze" te 's-Graveuhage, dank te zeggen voor het «Leerboek der Nederland sche Stenographie," Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Wilhelmina der Nederlanden op 31 Augustus 11., aangeboden, eft als blijk van hulde der Stenografen-Vereeniging voornoemd gaarne aangenomen. De Adjudant Particulier Secretaris des Konings (w. g.) S. M. J. de Ranitz. Aan de Nederlandsche Stenografen-Vereeniging voornoemd. Bij de jongste opgravingen in de St. Ser- vatiuskerk te Maastricht heeft men nog ge vonden eene sarcophaag zonder deksel, die, naar men verneemt, onder de oudste Fran kische zerken kan gerekend worden. werd gisteren-avond met dit lied gevent. Er ontstond een oploop en de politie bracht den venter naar het bureel. Op de lettergieterij van de firma Tetterode op de Bloemgracht te Amsterdam heeft het geheele personeel het werk gestaakt, Het verschil van meening betreft niet alleen het loon, maar ook de aanstelling van een mees terknecht. Te Amsterdam is gisteren bij het binnen rijden van trein 24 uit Haarlem in het cen traalstation bij den overgang van de wes telijke viaduct een jongen van ongeveer 14 jaar overreden en onmiddellijk gedood. Naar de Oorlogskreet, orgaan van het «Leger des Heils", mededeelt, zal mej. kapt. C. Schoch den 18n dezer in het huwelijk treden met den kommandant Herbert Booth, derden zoon van den gene raal. Twee personen, die Donderdag ter Alme- losche kennis zijn gegaan, worden tot heden vermist, Rekmauspool uit ,1 leringen en een meisje dienende in den Krommendijk. Men vreest, dat zij na kermis gehouden te heb ben door de duisternis misleid in 't kanaal zijn gevallen en verdronken. Reeds heeft men in 't kanaal, doch tot nog toe te vergeefs ge dregd, weshalve men zich in allerlei gissingen verdiept. Toen op den 17 Augustus bij gelegenheid de groote processie te Antwerpen de zegen met het Allerheiligste op de Meirplaats werd gegeven, was eene Engelsche Protestantsche dame zoo diep bewogen, zegt de Godsdien stige week van Vlaanderen, dat zij met tranen van aandoening in de oogen en als door eene onweerstaanbare kracht overmees terd zich op de beide knieën nederwierp. Een ander toeschouwer zeide tot iemand uit Antwerpen: «voor weinige dagen zag ik te Ostende de inhaling van den machtigen Duitsehen keizer. Het was schoon en over heerlijk, maar op verre na kon dit schouw spel de luistervolle grootschheid niet even aren der godsdienstige plechtigheden ter eere van den Koning der koningen. langs de geheele rivier vele landerijen onder water staan. De schade daardoor veroorzaakt, is zeer groot. nMiufvri PQtw w1 DELFT. In de eergisteren gehouden com missie-vergadering in zake het onreine gracht water is besloten zich nogmaals met een adres tot den Koning te wenden, en dit adres reeds heden te verzenden. AMSTERDAM. De lieer Schaepman zal °p uitnoodiging eene voordracht houden voor de leden der afd. Amsterdam van den Soc.- Democratischen bond. Z- D. Hw. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Steenwijker- wold den weleerw. heer C. G. Muiteman, en lot pastoor te Kuinre den weleerw. heer R. J. J- Ter Horst. Zondag 7 Sept. zijn wederom zes postu lanten na korten proeftijd uit Huize Gerra vertrokken naar Maison Carrée bij Algiers, °m daar in het Moederhuis der Missie van de missionarissen van O. L. Vr. van Afrika l'Un noviciaat te beginnen, Onder de plechtige Hoogmis werd hun door «en der paters een hartelijk vaarwel toege roepen. Er werd met voldoening op gewe en, hoe het Katholieke Nederland edelmoe digheid aan offervaardigheid weet te paren, waar het geldt de uitbreiding van het H. Geloof. Dat de goede God die edelmoedige jonge lingen zegene, dat wetischen wij, en zij als here Hollanders altijd getrouw en standvas tig mogen zijn in den strijd, getrouw aan hunne roeping. Dat velen spoedig in staat mogen worden gesteld hun voorbeeld te volgen Voor de rechtbank te Rotterdam stond giste ren tercht W. K., 22 jaar, baas in de distilleer derij der firma J. K. te Schiedam, beklaagd van op den 19 Juli jl. P. H. van K., met wien hij twist had en die hem daarom aan greep, opzettelijk met een kuipersmes ver schillende verwondingen aan aangezicht en hoohl en in de mondholte, zoomede aan den linkerarm, door snijden en steken te hebben toegebracht. Aanleiding tot dezen twist was, dat v. K., meesterknecht in genoemde distil leerderij, aan bekl. (die wegens afwezigheid van diens patroon, met het toezicht was be last) had gezegd dien dag zijne betrekking le verlaten. In den ochtend van dien dag had de mishandelde den beklaagde reeds met «ene koperen lamp geworpen, den geheelen dag door was er ruzie, totdat zij eindelijk in den namiddag van dien dag handgemeen werden. Dekl. bekende nu wel z jne tegenpartij mis handeld te hebben, doch beweerde daartoe tot zelfverdediging verplicht te zijn geweest, er bijvoegende dat hij niet wist een mes in handen te hebben gehad. Het O. M. de vordering toelichtende, wil de niet ontkennen dat er van de zijde van den mishandelde wel eenige aanleiding tot het gebeurde was geweest, doch toonde aan dat hier van noodweer geen sprake kon z'jn. Met het oog op bekl.'s gunstig verleden, z°u het voor deze overigens ernstige verwon ding niet de zwaarste straf vorderen. Het eischte gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. Bekl.'s verdediger, mr. Jos. van Raalte, trachtte, in strijd met het gevoelen van het Gisteren-middag werd op het kruispunt van den Rijswijkschen weg en het Hollandsch spoor te 's-Hage door baldadigen aan beide zijden van de baan met steenen geworpen naar eenen van Amsterdam komenden trein. Eenige ruiten werden verbrijzeld, gelukkig zonder iemand te kwetsen. Een paar dames, die in een der wagens gezeten waren, waren zoo ontsteld, dat zij bij aankomst aan het station uit den wagen moesten worden geholpen. Dezer dagen zijn van Amsterdam weder 33 Javanen met f5 vrouwen en één kind, met de boot van den West-Indischen mail dienst naar Suriname vertrokken. Zij zijn door de Nederlandsche Handel-maatschappij aangeworven, om in de West bij vel schillende cultuur-ondernemingen werkzaam te zijn. Venters met «socialistische prinsesseliede- ren" zijn eergisteren te Amsterdam in de Kalverstraat door een volksmenigte aange vallen. Zij vluchtten zoo hard zij konden naar het politiebureel in de Molsteeg, waar de agenten de heeren bewaarden totdat de me- 1 nigte was afgetrokken. Ook in de Damstraat Een treurig petroleum-ongeluk wordt uit Penzance (Eng. grs. Cornwall) bericht. Een moeder, die 's avonds hare kinderen een zevenjarig meisje en een kleinen jongen goeden nacht kwam kussen en toedekken, stiet door een onvoorzichtige beweging een brandende lamp omver, over het bed, waarin de kleinen lagen. In haar eersten angst o-reep de vrouw het vooraan liggend knaapje en droeg het weg. Toen zij een oogenblik later het meisje kwam halen, was het arme kind geheel door vlammen omringd. De moeder deed wanhopige pogingen om de kleine te redden, maar het gelukte haar niet, en zij viel, met ernstige brandwonden aan handen en aangezicht, bewusteloos op den grond. Een aantal buren, die op hare angstkreten kwamen toesnellen, brachten haar in veiligheid en bluschten den brand. Maar het arme meisje was toen reeds geheel ver brand. Te Berlijn werden in de vorige week proeven genomen met de overbrenging van operamuziek naar de zaal Urania dooi mid del van telephoon. Het succes was volledig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3