13e Jaara:. Zaterdag 13 September 1890. No. 3783. V E R SCHIJN '1' DAG E IIJ li S. algemeen overzicht. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Advertentiën: O Trijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud de/er courant ia ver- volgens de Wet van 2s Juni 1881 (S/s/,L no. 124.) Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. e Senaat der Amerikaansche Unie heeft na 'd"K(lurige discussie met 43 tegen 29 stemmen de tariefwet van den heer Mc. VUl aangenomen, waarbij de invoerrech- en tot ee,;e bedenkelijke hoogte worden Potdieven. feitelijk wordt met deze wet een 'even-oorlog met de oude wereld geopend. e door den Senaat genomen beslissing is rp"S ^00r Furopa van het hoogste belang. e 1 ew-York is men voor het onmiddellijk y" Werking treden der wet beducht. Men opt echter dat de toepassing nog eenigen Za' Wotl'eu verschoven. o'gens de Times wordt de wet nu ver- oden naar eene commissie, bestaande uit even 'eden van het Huis van afgevaardig- |eu eu den Senaat. Beide lichamen zijn het egmsel eens over het nemen van maat- 'eo«leu tegen landen, die van de Ameri- aansche producten hoojte invoerrechten hef- 16 n V'eceprocity amendmentsmaar daar tjl'u vei'schil van meening bestond over de "oven, heeft de Senaat lagere rechten aan genomen dan het Huis van Afgevaardigden. °lgens een brief uit Buenos-Ayres in Temps is de staatkundige toestand in oentmië, na de omwenteling en na het a Heden van president Celman, veel ver end. De partij der tory-republikeinen> 1 iaiis aan het bestuur, bestaat uit de rijkst# e.u knapste mannen des lands, die op eer- 'jke wijze de orde in de financiën trachten le herstellen. DUITSCHLAND. e Keizer heeft voor de stoomboot op het 'otoria-Nyanza-meer eene bijdrage van mark voor zich doen inschrijven. Gis pen is hij in gezelschap van de Keizerin Uharlottenburg naar Breslau gereisd tei hij woning van de oefeningen van het 5e en 6e legerkorps in Silezië. Ken comité, dat zich te Berlijn gevormd 'eelt ter verspreiding van brochures en klei nere geschriften over de sociale kwesties, die Uians aan de orde van den dag zijn, heeft een naamlest uitgevaardigd, waarin het de ar beidende klasse en de burgerij aanspoort Z1ch rond den keizerlijken banier te scharen en eenprrig de sociale politiek van den Kei- Zer te steuneu. Aangezien het manifest echter slechts onderteekend is door »het comité" weet men niet of men met eene hoekl.andelaarsspeculatie heeft te doen. ■Lien In October zal de brochure verschij nen met een oplaag van 500.000 exemplaren men beweert, dat zij van de hand van den nati- onaal-liberalen afgevaardigde Oechelhauser is. ENGELAND. De pogingen, door verschillende invloed rijke personen aangewend om eene schikking tusschen de werkstakers en de dokmaatschap pij te Southampton tot stand te brengen, zijn mislukt. Den geheelen avond zijn er eergisteren wanordelijkheden voorgevallen. De infanterie heeft verscheidene straten met de bajonet moeten doen ontruimen. De gewapende macht bewaakt de dokken. De werkstaking in Nieuw-Zeeland is mis lukt. Vele werklieden hebben den wensch te kennen gegeven om den arbeid te hervatten. Met de scheepswerken te Brisbane is dit mede het geval. FRANKRIJK. De altijd nog voortdurende onthullingen over het Boulangisme in vele dagbladen be ginnen het publiek te vermoeien, en de nieuwsgierigheid vermindert. Jules Simon zegt in Le Temps, dat het vernederend is voor de Franschen dat Boulanger geen staats greep waagde, maar vertrouwde dat het algemeen stemrecht hem eene meerderheid geven zóu. De hertogin d'Uzes ontkent de juistheid van eenige uitdrukkingen in den interview met een redacteur der XlXe Siècle, die ant woordt dat het artikel vóór de publicatie aan de goedkeuring der hertogin werd on derworpen. Jollivet zegt dat de brieven over het Bou langisme, gepubliceerd door Paris, afkomstig zijn van Lamouroux, die na de vlucht van Boulanger Kabinetskoerier was tusschen Bou langer en graat Dillen, en toen brieven heeft kunnen verduisteren. Lamouroux beweerde dat Boulanger hem geld had beloofd voor dekking van een voorschot van 2000 frs., waarvan Lamouroux slechts de helft terug kreeg. Hij dreigde reeds vroeger met het openbaar maken van stukken als het voor schot niet werd uitbetaald. Jollivet zegt dat de brieven in Paris juist zijn en Mackay wel degelijk aan het Boulangisme geld gaf afkomstig van de prinsen van Orleans. Ook baron Hirsch gaf een millioen. Martineau, Parijsch Kamerlid, heeft ten behoeve van de hertogin d'Uzes het geld, voor de verkiezing van Boulangisten ver kregen, gestort. RUSLAND. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubilaeum als gouverneur van Moskou, heeft de Czaar aan prins Dolgorukoff zijn eigen portret ge schonken en dat zijns vaders, keizer Alex ander II, beide in brillanten gevat. Nog nooit is in vollen vredestijd zulk een ontzaglijk leger bijeen geweest als op het oogenblik in Rusland zich met de groote manoeuvres van Rowno bezig houdt. Werd vroeger het getal van 40.000 niet overschre den, thans staan daar 180.000 man in het veld, die worden aangevoerd door de gene raals Gourko en Dragomirow, de knapste oorlogsmannen van Rusland. De eerste on derscheidde zich, zooals men zich misschien nog herinnert, door de inneming van de Shipka-pas, en de tweede door het overtrek ken van den Donau in den Russisch-Turk- schen oorlog. Die manoeuvres schijnen een dubbel doel te hebben vooreerst om aan Europa te toonen, dat men gereed is en vervolgens om indruk te maken op Oos tenrijk, dat voor Rusland altijd een »sta in den weg" is voor de verwezenlijking zijner plannen in het Oosten. Naar aanleiding van den naamdag des Keizers zijn er talrijke decoraties verleend. De Russische militaire attaché te Parijs, ge neraal Fredericks, o. a. heeft de Stanislaus- orde le klasse gekregen. SPANJE. Volgens de statistiek zijn er 3472 personen door de cholera aangetast, waarvan 1787 met doodelijken afloop. I11 geheel Madrid heerschen de pokken. Volgens de Engelsche bladen heeft don Carlos aan zijn voornaamsten agent in Span je, den markies Ceralbo, instructies gegeven ten opzichte van de organisatie der Carlisten voor de aanstaande algemeene verkiezingen, die in den loop van dezen winter zullen plaats hebben. Hij zou besloten hebben, dat de Carlistische kandidaten voor 25 kies- vereemgingen zullen optreden, en wel in de Baskische provinciën, in Navarra, Arregon, Catalonië en de provincie Valencia. Blijkens berichten uit Tanger is de Sultan van Marokko noordwaarts opgerukt naar Zemour. Zijn broeder Houley Osman heeft het Berberen-hoofd Raman gevangen ge nomen. ZWITSERLAND. In Tessino zijn onlusten uitgebroken in gevolge eene weigering der Regeering om de vraag aan eene volksstemming (referen dum) te onderwerpen, of de constitutie, waarvan 10.000 adressanten herziening vroe gen, al dan niet herzien zal worden. Te Bellinzona is {het regeeringsgebouw overrompeld drie leden der Regeering zijn gevangen genomen, de directeur van bin- nenlandsche zaken is door een revolverschot door den hals gedood en de overige leden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1