BINNENLAND. der Regeering zijn gevlucht. De Bondsraad heeft de bataljons 38 en 39 aangewezen, zich in allerijl naar Tessino te begeven. Eene officieele mededeeling van den Bonds raad bevestigt, dat het arsenaal en het re- geeringsgebouw in handen zijn van de oproerlingen dat de staatsraden Castella en Gianella hunne gevangenen zijn, en dat het raadslid Rossi gedood is. De staatsraad Kuenzli is tot buitengewoon commissaris voor Tessino benoemd. Een voorloopig bestuur is in Tessino ge vormd. Eene volksvergadering verklaarde de leden der Regeering en van den grooten raad van hunne ambten vervallen. Naar gemeld wordt, zullen er zeer spoedig alge- meene verkiezingen worden uitgeschreven. Schiedam, 12 September 1890. Voor het te stichten kerkje te Hemsworth, in Engeland, is in dank aan ons bureau ont vangen Totaal der vorige giften f223. Door M. C. W. gekollecteerd in een bierkrans- 1-50 Per aangeteekenden briet uit Vlaar- dingen: Op hoop van navolging f 25. Van N. N- 1.— Kollekteer- of Prikkaarten zijn nog steeds aan ons Bureau te verkrijgen. Gisteren-avond omstreeks zeven ure had Gijsberta Wirxel, dienstbode bij den heer A. van der Burg aan de Noordvestgracht nabij de Spoelingbrug, het ongeluk by het overvaren, doordat zij den vaarboom wil de grijpen die haar ontschoot, te water te raken. Zij werd echter spoedig uit haar benarde positie gered door Miehiel Lemmers, die haar een haak toestak en met behulp van een boerenknecht op het droge bracht. Op de tentoonstelling der «Hollandsche Maat schappij van Landbouw" te Dordrecht is nog bekroond de beste vette os, ingezonden door den heer G. J. Wittkainpf, van Schiedam, met den ln prijs. Den 31n Augustus 11. zond onze vroegere stadgenoot, de weleerw. pater Jeen S. J., te Groningen, aan Z. M. den Koning voor ons Prinsesje een teekening en beschrijving van een veiligheidsgondel. Daarvoor ontving zew. dezer dagen de vereerende mededeeling, dat Zijne Majesteit met groote belangstelling het vernuftig uitgevonden ontwerp bezichtigd had en voor de fraai uitgevoerde teekening van den door zij neer w. ontworpen gondel hoogstdeszelfs dank liet betuigen. Bij Kon. besluit van den 9den September is bepaald, dat de gewone zitting van de Staten-Generaal op Dinsdag 16 September, des namiddags te één uur, in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, geopend wordt door eene koninklijke commissie, waartoe worden benoemd de ministers, hoofden van ministerieele departementen. Blijkens mededeeling in de Staatscourant is bij de zevende algemeene tienjaarlijksche volkstelling de werkelijke bevolking der pro vincie Friesland op 31 December 1889 geble ken te teMen 166,632 mannen, 168,926 vrou wen, totaal 335,558. bepalen dat een lid der Eerste Kamer, dat op het tijdstip zijner verkiezing geer.e »hooge en gewichtige openbare betrekking be kleedde of bekleed had", maar gekozen is op grond dat hij tot de hoogstaangeslagenen behoordeophoudt lid te zijn, wanneer hij niet meer onder de hoogstaangeslagenen voorkomt. De minister van binnenlandsche zaken meent, dat, indien de Staten der provincie iemand hebben gekozen, die slechts verkies baar was, omdat hij behoorde tot de hoogst aangeslagenen hun de gelegenheid moet worden gegeven eene nieuwe keuze te doen, zoodra de gekozene niet meer tot dien kring behoort. Het staat hun vrij dan dien per soon te herkiezen, op grond van zijn vroeger lidmaatschap der Eerste Kamer, doch dat lidmaatschap behoort niet vanzelf vast te staan. De zelfstandigheid der grondsla gen van benoembaarheid dient te worden ge waarborgd. De bezoeken van den minister van oorlog aan Alkmaar en Kampen staan in verband met de oprichting eener kadettenschool, waarvoor door die gemeenten aanbiedingen zijn gedaan. Reeds vóórgeruimen tijd deelden wij mede, dat het R. K. kerk- en armbestuur te Bata via een geldloterij, groot f 300,000, zou hou den ten behoeve van den wederopbouw der ingestorte kerk te Weltevreden. Wij ver nemen daaromtrent nader het volgende De trekking zal plaats hebben op 20 April 1891 en 200 prijzen bevatten tot een geza menlijk bedrag van f'165,000. Er zullen zijn 1 prijs van f 100,000, 1 van f20,000, 1 van f 10,000, 2 van 15000, 5 van f1000, 15 van f500, 75 van flOO en '100 van f50. 11e prijs van het lot isflO. (T.) Het Handelsbl. weet mede te deelen dat van wege het Dag. bestuur van Rotterdam eene officiëele uitnoodiging is gericht, om een bezoek aan die stad te mogen ontvan gen van H. M. de Koningin en li. K. H. de Prinses, doch dat eergisteren bij den Bur gemeester een telegram is ontvangen, waarbij namens de Koningin voor deze uitnoodi ging bedankt wordt. Als reden daarvoor wordt opgegeven gebrek aan tijd. Volgens een bericht uit Rotterdam aan den Zuidhollander moet 11. M. de Koningin wel voornemens zijn geweest, om met prinses Wilhelmina een bezoek aan Rotterdam te brengen, zoo zelfs dat de leden der manege reeds een vergadering hadden gehouden tot het nemen van maatregelen voor het vor men van een eerewacht. In verband hier mede waren bij het gemeentebestuur reeds inlichtingen ingewonnen, of de merkwaar digheden der stad in één dag waren te be zichtigen. Wellicht dat het antwoord van het gemeentebestuur aan II. M. aanleiding heeft gegeven te berichten, dat zij wegens gebrek aan tijd van het bezoek moest afzien. De burgemeester van Arnhem brengt ter kennis van de ingezetenen, dat hem door H. M. de Koningin is opgedragen Hoogstder- zelver dank te betuigen voor de hartelijke ontvangst van Hare Majesteit en H. K. H. prinses Wilhelmina der Nederlanden bij het bezoek aan deze gemeente op 9 dezer ten deel gevallen. Door de Regeering is eene wijziging voor gesteld van art. 96 der kieswet, teneinde te Uit nadere bijzonderheden over de ont vangst van 11. M. de Koningin en het Prin sesje te Arnhem blijkt dat ook aan het St.-Elisabeths-Gasthuis door de eerw.-overste aan de vorstelijke bezoeksters een prachtige bouquet werd overhandigd, 't welk H. M. met een vriendelijke buiging heeft aangeno men. De weesmeisjes van het Burger-Wees huis en van het Gesticht Insida Dei boden eveneens bouquetten aan. Vooral op Bronbeek heeft H. M. door haar beminnelijkheid ieders hart gestolen. De Koningin bezocht ook de ziekenzaal en onder hield zich daar belangstellend met de kranken. Een Franschen kolonialen invalide, die zoo goed als blind is, las zij een gedeelte voor uit een Fransch bladvoor allen had zij een opwekkend woord over. Geen wonder, dat het bezoek iets langer duurde dan op het programma stond. Uit Arolsen wordt gemeld, dat de erfprins van Waldeck, de broeder van onze Koningin, bij de veldoefeningen in Silezië ziek is ge worden. Z. Hoogh. lijdt aan gewrichtsrheu- matiek. De hofarts Manuel is bij den zieke ontboden. Het leger des heils heeft ook te Vlaardin- gen na veel moeite eene lokaliteit gevonden tot het houden van bijeenkomsten. WoensJag-avond had onder leiding van kapt. De Jong de eerste bijeenkomst plaats. Ruim 300 personen waren aanwezig. Be halve eenig gejoel bij den aanvang vóór het lokaal, liep alles zonder ongeregeldhe den af. Na korte ongesteldheid is gisteren te Brielle overleden mr. P. van Andel, wet houder dier gemeente en lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland. H. M. de Koningin en II. K. H. de Prinses brachten gisteren hun aangekondigd bezoek in de residentie. Nabij het Rijnspoorstation en op het perron was een dichte menigte bijeengekomen die de Vorstelijke personen recht hartelijk begroette. Aan den trein wer den de Vorstelijke personen verwelkomd dooi den Groothertog van Saksen die, evenals de hertogin van Mecklenburg, hunne Vorstelijke verwanten omhelsde. Hooggeplaatste hofdig- nitarissen, de minister Mackay en Ruys, de commissaris des Konings en de Burgemeester maakten in de wachtkamer hunne opwachting. De Koningin en de Prinses maakten daarop een rijtoer naar Voorburg, welks bevolking van hare sympathie tloor vlaggentooi en door luide toejuichingen deed blijken. Daarna werd het voor de Kroonprinses bestemde paleis op den Kneuterdijk (vroeger door Kroonprins Willem bewoond) bezichtigd. Aan het Koninklijk paleis in het Noordemde wachtte eene talrijke, juichende menigte de Koningin en de Prinses af. Baron de Constant Rebec- que begroette daar de Vorstelijke personen. Voor het paleis in het Noordeinde deed een detachement veld-artillerie dienst, dat den Groothertog bij zijne komst de militaire honneurs bracht. Voor den aanvang van het déjeuner was er receptie. De Koningin en de Prinses verschenen herhaaldelijk aan het venster om de opgetogen menigte tevreden te stellen, die niet ophield met hare juich kreten. De Prinses wuifde herhaaldelijk de menigte met hare hand toe. In de rijk ver sierde Witte zaal van het paleis werd het déjeuner met het gouden servies opgediend. Na de lunch reden de Koningin en de Prinses naar Scheveningen. Daar werd har telijk afscheid genomen van de Vorstelijke ver wanten, die inmiddels vooruitgereden waren,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2