No. 3785. 13e Jaarg. Dinsdag 16 September I860. V E R S C H IJ N T D A G li LJJ K S. Bureau: Boter straat, E 39. Prijs van dit Itlad: ALGEMEEN OVERZICHT. f 0.60 NIEUWE SCHIEDAMSCi Noor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van de* inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (S/sbl. no. 124.) 15 Sept. '90. De omwenteling in het Zwitsersche kanton 1 essino blijkt het werk te zijn der liberale partij, welke in het kanton de minderheid uitmaakt en daar zij niet langs wettehjken en wettigen wet haar doel kan bereiken, haar toevlucht heeft genomen tot het geweld. Blijk- is het gewapend verzet tegen de Re geering reeds geruimen tijd van te voren be aamd. De weigering van den Staatsraad om e vraag of grondwetsherziening noodig is aan eene volksstemming te onderwerpen, schijnt slechts de aanleiding geweest te zijn °m de beraamde verdrijving der conserva tieve regeering ten uitvoer te brengen. Het oproer brak uit in de hoofdstad van et kanton Bellinzona, den zetel der Regee- 11 "g. Geheel onverwacht werd daar Woens dag-middag de stormklok geluid. Dit was et sein voor de liberalen, die onmiddellijk te wapen liepen en het stadhuis en het ar senaal bestormden. De leden van den Staats raad, die de uitvoerende macht uitoefenen, pochten terstond een goed heenkomen en boden geen weerstand. Drie leden van den staatsraad werden gevangen genomen, één >Vlst te ontvluchten, en de vijfde, Respir.i, tegen wien de beweging vooral gemunt was, werd te Lugano, waarheen hij een uitstapje maakte, ten huize van den Burgemeester gevat. De Regeering werd terstond afgezet en een nieuw bestuur benoemd, bestaande Uit de heeren Simmen, Bruni, Lepori, Bat- taglini en Perruchi. Deze nieuwe le den van den Staatsraad namen terstond het bestuur over en begonnen met de ontbin ding van den Grooten Raad, de volksverte genwoordiging, waarin de conservatieven de meei derheid bezitten. Dat de revolutionaire beweging vooraf was voorbereid, blijkt wel U't den steun, dien zij ook in de andere steden van het kanton vond. Tegelijkertijd 'epen ook de liberalen in Lugano, Locarno e" eenige andere plaatsen te wapen en zette de conservatieve ambtenaren af. De beweging breidde zich dus terstond over het geheele Panton uit. Het VoorloopigBewind vaardigde aanstonds een decreet uit, waarbij de leden der con servatieve regeering in staat van beschuldi ging werden gesteld en een ander waarbij de nieuwe verkiezingen op Zondag 44 dezer Werden vastgesteld. Voorts werd last gege ven tot strenge bewaking van de telegraaf, °pdat de conservatieven geen hulptroepen Jan het platteland zouden kunnen oproepen. Gok werden de stations van de Gotthard-lijn, Prijs der Adverteiifiëii Van 16 regels Elk gewone regel meer»0.40 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. van Airoio tot Bellinzona, door de revolutio nairen bezet, die allen met geweer en bajonet gewapend zijn en, tot onderscheiding, roode linten om de hoeden dragen. Alle reizigers werden streng gemonsterd, en zoo zij als ver moedelijke helpers der conservatieven konden gelden, aangehouden. De grootste zorg der liberalen was ril., dat de overrompelde con servatieven het verjaagde gouvernement zouden kunnen herstellen, of gelijk zij het uitdrukken »niet in hunne nederlaag zouden be rusten en een »contra-revolutie" zouden be proeven. Alsof de plichtmatige zelfverde diging van het wettige gouvernement iets re volutionairs zou wezen 1 Dat laatstbedoeld gouvernement nog steeds door de regeering te Bern erkend wordt, bewijst de houding door den Bondsraad in deze aangelegenheid aangenomen. Aanstonds op het vernemen der tijdingen uit Tessino kwam dit staatslichaam in buitengewone zitting bijeen en aanstonds besloot het den heer Kuenzli als buitengewoon commissaris met twee bataljons (te zamen 1500 man) naar Tessino te zenden. Vrijdag-middag is Knenzli met deze troepen te Bellinzona aangekomen, waar hij met geestdrift door de bevolking werd ontvangen. Onmiddellijk daarna heeft hij de besluiten van het Voorloopige Bewind be treffende het in staat van beschuldiging stel len der leden van het omvergeworpen gou vernement en het uitschrijven der algemeene verkiezingen nietig verklaard. Ook het Voor- loopig Bestuur zelf wordt niet door hem erkend, maar als buitengewoon commissaris heeft hij zelf de teugels van het bewind in handen genomen. Den liberalen heeft dit krachtig optreden den schrik om het hart geslagen wèl blijven zij nog steeds een drei gende houding aannemen, maar het blijkt toch dat zij minstens wat te vroeg victorie gekraaid hebben. De kooplieden en bankiers te New-York en in andere steden der Amerikaansche Unie blijven nog steeds tegen de onmiddellijke inwerkstelling der tariefwet. Mc. Kinley protesteeren, voornamelijk op grond van het gevaar een zoo groot bedrag voor rechten plotseling te moeten vinden in een slecht voorziene geldmarkt. Zij hopen, dat de ge mengde commissie van 14 leden, die daartoe het recht heeft, nog wijzigingen in hun geest zal aanbrengen, maar dit wordt niet waar schijnlijk geacht. De heer Seligmann is door hen naar Washington afgevaardigd om de zaak te bepleiten. Tot dusver is de wet, gelijk die door den Senaat is aangenomen nog niet gedrukt. Daar de Senaat 464 amendementen heeft aangenomen, is dit wel I noodig om den juisten inhoud der verschil lende bepalingen te kunnen beoordeelen. Indien het Huis van afgevaardigden ver leden week nog het ontwerp naar de com missie heeft verzonden, kon de commissie van 14 leden heden (Maandag) haren arbeid aanvangen. Met het oog op de aanhangige geschillen verwacht de correspondent van de Standard te New-York, dat de commissie ten minste 10 dagen noodig zal hebben, zoodat de wet eerst over 14 dagen door den President kan worden geteekend. Ook vol gens de correspondent van de limes te Philadelphia worden nog krachtige pogingen in 't werk gesteld om de in werking treding der tariefwet tot na 1 October uit te stel len, teneinde de markt wat te verlichten, behalve het uitstel voor de declaratie van goederen uit het entrepot is totnogtoe geene wijziging van belang vermeld. DUITSCHLAND. Men komt te Berlijn meer en meer tot het inzicht, dat de bijeenkomst tusschen den Czaar en den keizer te Narva toch niet op zoo verblijdende wijze eindigde, als officieel beweerd werd. Als kenteekenen daarvan wor den twee feiten aangevoerd vooreerst dat keizer YVilhelm eergisteren op den naamdag van den Czaar geen toost op diens gezond heid uitbracht, en verder dat de Czaar in antwoord op het telegram van gelukwensching uit Moskou op demonstratieve wijze deed uit komen, dat hij in de gevoelens welke Mos kou bezielen, de stemmen van geheel Rus land ziet. Opmerkelijk is het ook, dat door Ham- burgsche correspondenten juist nu officieus het bericht gelanceerd wordt, dat het in 1392 eindigende drievoudig verbond reeds nu voor de verdere vijf jaren is verlengd geworden. FRANKRIJK. Voor het door kardinaal Lavigerie uitge schreven anti-slavernij-Congres dat 22 dezer te Parijs zal geopend worden, hebben de Italiaansche comité's reeds zeven gedele geerden aangewezen: een uit Milaan, één uit Palermo, twee uit Napels, en drie uit Rome. Laatstgenoemden zijn prins Rospi- gliosi, de kommandeur Tolli en de ridder Gi- monetti. Het getwist tusschen de boulangisten wordt hoe langer hoe erger. De hertogin van Uzès had eenige dagen geleden gezegd, dat zij generaal Boulanger geld gegeven had om iemand om te koopen, die goede dien sten daarvoor bewezen had. Blijkbaar werd daarmede Rochefort bedoeld. Thans heeft Rochefort geantwoord, dat hij nooit iets ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1