BINNENLAND. alen raad onthielden zich van stemming bij de verkiezing van een nieuwen staatsraad. De Groote Raad benoemde een commissie van onderzoek naar het beheer van Scazziga en vereenigde zich met de conclusie van de meerderheid dier commissie om de leden van den Staatsraad niet voor Scazziga's wanbeheer verantwoordelijk testellen. Einde April nam de Groote Raad een besluit om de belastingen met 7 percent te ver- hoogen. Daarop begonnen deliberalenteagitee- ren en tevens het volk te bewerken voor eene grondwetsherziening en stelde den 9n Augus tus den Raad die herziening voor met meer dan 9000 stemmen. De Staatsraad meende ech ter reden te hebben, eerst die stemmen te verifieeren. De liberalen beweerden daarop, dat de grondwet geschonden was, en nog voor de wettige termijn was verstreken, maakten zij oproer en wierpen de regeering omver. Volgens nadere berichten uit JBellinzona is tusschen de vertegenwoordigers der radicalen en der conservatieven een vergelijk tot stand gekomen. De Bondscommissaris heeft be paald, dat den 5n October a. s. de volksstem ming over de grondwetsherziening plaats zal hebben. Schiedam, 16 September 1890. De nieuwe zitting der Staten-Generaal werd heden-middag ten één ure, in eene Vereenigde Vergadering der beide Kamers, door de Ministers, hoofden van ministerieele departementen, als Commissie van wege Z. M. den Koning daartoe gemachtigd, ge opend. De Minister-President, rnr. ZE. baron Mackay, zich voor den troon plaatsende, hield de volgende rede Mijne tleeren, De Koning, Wiens dierbaar leven dit jaar Gode zij dank, gespaard bleef, heeft ons op gedragen, deze zitting der Staten-Generaal te openen. 's Konings betrekkingen met de buiten- landsche Mogendheden zijn steeds van vriend- schappelijken aard. Met ingenomenheid is gevolg gegeven aan de uitnoodiging om deel te nemen aan de anti-slavernij conferentie te Brussel, getrouw aan de beginselen door Nederland als kolo niale mogendheid voortdurend gehuldigd en in toepassing gebracht, hebben 's Konings gevolmachtigden ernstig medegewerkt tot het beramen van maatregelen, die kunnen strekken tot bestrijding van den slavenhan del. De Regeering betreurt ten zeerste dat tot dusverre die conferentie niet heeft geleid tot het beoogde menschlievende doel. De min gunstige weêrsgesteldheid heeft de goede verwachtingen omtrent den oogst eenigermate teleurgesteldde veestapel ver keert in uitstekenden toestand. De teneinde gebrachte enquête betreffende den Landbouw heeft menige bijzonderheid aan het licht ge bracht, waarvan met vrucht gebruik kan gemaakt worden bij het overwegen van maatregelen ter bevordering van de belangen van dien voornamen tak van volkswelvaart. Eenige verbetering is merkbaar in den toestand van handel en nijverheid, terwijl de scheepvaart, vooral die ter zee, zich aanmer kelijk heeft uitgebreid. Uwe goedkeuring zal gevraagd worden voor de, met eenige stoombootmaatschappijen gesloten, overeen komsten ten einde een versnelden maildienst met Nederlandsch Indië te bevorderen. Ook dit jaar hebben in verschillende deelen des lands werkstakingen plaats gehad, van Regeeringswege is door afdoende maatrege len gewaakt tegen verstoring der openbare orde. Aan de Staatscommissie, ingesteld bij de wet van 19 Januari 1890 (Staatsblad no. 1) is, behalve voortzetting van den arbeid der parlementaire Enquête-Commissie, opgedra gen bij haar onderzoek na te gaan in hoe verre in de onderscheiden takken van nijver heid behoefte bestaat aan officiëele organen tot vertegenwoordiging van de belangen der arbeiders en tot oplossing van tusschen hen en de werkgevers gerezen geschillen. De in den zomer van dit jaar te Amster dam gehouden tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen en het daaraan verbonden congres, door particulier initiatief tot stand gekomen, geven der Regeering eenen zeer gewaardeerden steun in hare pogingen om verbetering in den toestand te brengen. Bij de reeds aanhangige wetsontwerpen, welker behandeling een groot deel van Uwen beschikbaren tijd zal vorderen, zullen nog enkele andere gevoegd worden, waarvan de indiening, reeds vroeger toegezegd, tot nog toe vertraging heeft ondervonden. Voorts zullen weldra aan Uwe goedkeuring worden onderworpen eenige fmanciëele maat regelen in verband staande met verschillende in het afgeloopen zittingjaar tot stand ge komen wetten. De toestand van 's Rijks geldmiddelen laat toe de gemeenten te hulp te komen zonder de Rijksinkomsten te ver sterken. Nevens de reeds aanhangige ont werpen, het belastingwezen betreffende, zullen wetsvoorstellen tot herziening van de perso- neele belasting en van den zoutaccijns Uwe aandacht vorderen. Op spoedige behandeling van het in de vorige zitting ingediende ontwerp tot rege ling van den krijgsdienst wordt prijs gesteld. Weldra zal U een wetsontwerp, de ten uit voering dier regeling noodige invoerings- en overgangsbepalingen bevattende, worden aan geboden. Bovendien zullen U wetsontwerpen berei ken op de verveningen en tot regeling der bevoegdheid om als officier of als machinist dienst te doen aan boord van koopvaardij schepen. De Verrichtingen van de zee- en land macht in Nederlandsch Indië kunnen weder niet anders dan met grooten lof vermeld worden. Beider roem werd verhoogd dooi de jongste wapenfeiten in Edi. Van de zee macht wordt op nieuw veel inspanning ge vorderd voor de afsluiting van een groot deel der kust van Atjeh, die wegens de besten diging van het verzet tegen het Nederlandsch gezag noodig is geoordeeld. Mag de economische toestand in onze In dische bezittingen over het algemeen niet onbevredigend genoemd worden, teleurstel lend voor het Bestuur en de inlandsche be volking zoowel als voor particuliere onder nemers is de door ongunstige weêrsgesteldheid veroorzaakte buitengewoon geringe koffie- productie op Java in dit jaar. Een zeer voor zichtig finantieel beleid is meer dan ooit ge boden. Niettemin zal met kracht de hand kunnen gelegd worden aan de uitvoering van irrigatiewerken, terwijl Uwe beslissing zal worden ingeroepen om den verderen aanleg van spoorwegen op Java te bevorderen door het verleenen van rentegarantie aan conses- sionarissen. De beschikbare overschotten van vroegere dienstjaren maken het mogelijk het geraamd tekort op de in te dienen be grooting te dekken, zonder tot eene geld- leening ten behoeve van Nederlandsch-Indië over te gaan. Gods onmisbare zegen ruste op Uwen arbeid tot bevordering van 's Lands belangen. In naam des Konings verklaren wij de zitting der Staten-Generaal geopend. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brengen in herinnering, dat ook in deze gemeente aan jongelieden van 17 jaar tct aan den mililie-plichtigen leeftijd gelegenheid zal worden gegeven om lo. zich practisch in den wapenhandel te oefenen en 2° zich theoretisch voor te bereiden tot den graad van milicien-korporaal. Zij, die van die gelegenheid wenschen ge bruik te maken, behooren zich voor 28 Sep-^ tember a. s. daartoe aan te melden op het bureau van den kommandant van de schutterij alhier. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente gelet op art. 56 der verordening op de Brandweer van 18 Juni 1880, brengen ter kennis, dat in de plaats van J. Mulder, overleden,en N. G. YVouterlood, naar elders vertrokken, zijn benoemd tot B r a n d m e e s- t e r s aan de brandspuit no 1 W. A. Hoek J a c z en aan de brandspuit no. 9H. W e n d t. Den 24sten Sept. a, s. zal aan het depar tement van waterstaat worden aanbesteed het verleggen van den strekdam vóór den bovenmond van het Hartelsche gat, aan den linkeroever van Botlek, tusschen de kilome- terraaien 152 en 153, ter verbetering van de Nieuwe Maas beneden de Oostpunt van Ro zenburg. De raming is f 27,600. Oplevering uiterlijk 150 dagen na den dag, waarop de schriftelijke order lot aanvang aan den aan nemer is uitgereikt. In de Parijsche Monde is een schrijven opgenomen van een geabonneerde te Am sterdam, waarin eraan herinnerd wordt, dat het op 27 dezer 350 jaren zal zijn geleden, dat Paus Paulus II de Bul Regimini mili- tantes Ecclesiae uitvaardigde, waarbij de sociëteit van Jezus werd opgericht. De inzen der uit den wensch, dat de redactie de geloovigen zal aansporen op dien gedenkdag hun communies en gebeden aan God op te dragen, ten einde den triomf der Kerk te verkrijgen en het herstel der Jezuïeten-orde in de landen, waaruit zij gebannen is. De Monde sluit zich geheel bij dit denkbeeld aan. »De gebeden der Katho lieken", zegt het blad ten slotte, »zullen niet overbodig zijn, opdat zij voornamelijk in Frankrijk zoo vrij worden alsin Holland." Naar men verneemt is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een agent van de bankrereeniging Grün, te Amsterdam, wegens het verkoopen van valsche loten te Rotterdam. (IV. R. Ct.) Gisteren-namiddag omstreeks half vijf is op de Katendrechtsche veerstoomboot van den heer Bohré te Rotterdam, een droevig O ongeluk gebeurd. De Keulenaar Mannheim lag, aan de Rot- terdamsche zijde, te veel nabij de gewone ligplaats van de veerstoomboot. Toen deze laatste rakelings langs den Keulenaar pas seerde, werd de verschansing der stoomboot ingedrukt, waardoor zes passagiers dei- stoomboot, op een bank zittende, voorover vielen. Vrouw Van VI., wonende te Katendrecht, moeder van zes kinderen, kwam daarbij zoo ongelukkig terecht dat zij met den hals in een ijzeren pen van de kajuitsdeur viel. Zij kon slechts met moeite daaruit getrokken worden en bloedde in korten tijd dood. Een van de twee kinderen, die zij bij zich had, is mede gewond terstond naar het ziekenhuis gebracht. (IV. Ct.) Gisteren is van de werf van II. Boot en Zoon te Vrijenban met goed gevolg te water

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2