B I N N E N L A i\ 1). is impopulair. Daarbij verkeeren de finan ciën in slechten toestand. De republikein- sche partij is in den laatsten tijd sterk toe genomen door de omwenteling in Brazilië. Zij bevat zelfs vele geestelijken. Er worden nieuwe pogingen aangewend door de Por- tugeesche regeering tot het sluiten van eene leening bij het Comptoir d'Escomptete Parijs. De maarschalk De Mac-Mahon is bezigde laatste hand te leggen aan zijne gedenk schriften. Zij beginnen met de verovering van Algiers, en omvatten de belangrijkste militaire en staatkundige gebeurtenissen, se dert dien tijd in Frankrijk voorgevallen. Er worden van het handschrift vijf gewaar merkte afschriften gemaakt, die aan me vrouw De Mac-Mahon, aan hare drie zonen en een gehuwde dochter ter hand zijn ge steld, terwijl de auteur zelf het echte stuk behoudt. PORTUGAL. In cijfer-dépêches is te San Sebastian bericht ontvangen, dat er onlusten uitgebro ken zijn te Lissabon. Na eenige charges weid de orde hersteld. Volgens een van particuliere zijde ontvan gen telegram zouden eenige artilleristen zich bij de oproermakers hebben aangesloten, maar dit bericht is niet bevestigd. De Times behelst een telegram uit Lis sabon, volgens hetwelk de minister van bui- tenlandsche zaken zijn ontslag genomen heeft wegens het verzet tegen het traetaat met Engeland. Nader wordt nog uit Lissabon gemeld De samenstelling van het ministerie zal ge wijzigd worden. Serpa Pimentel zal waar schijnlijk de portefeuille van buitenlandsche zaken krijgen. De oplossing van de crisis zal moeite kosten. ROME. De gezondheidstoestand van Paus Leo is voortreffelijk. Z. H. gaat iederen dag in den tuin wandelen en verleent, zooals altijd in den zomer, minder audiëntiën. Gedurende de atgeloopen week liet hij zich nauwkeurig op de hoogte houden van de beraadslagin gen van het Luiksch congres, waarin hij veel belang stelde. Bijzonderlijk worden in het Vaticaan de redevoeringen van Mgr. Korum geprezen. In officiëel-Italiaan- sche kringen is men zeer ontstemd, dat het congres zich ook met de Romeinsche kwes tie heeft bezig gehouden. De onderhandelingen van den Russisclien zaakgelastigde, den heer Iwolski, met denH. Stoel worden nog steeds voortgezet. Een punt van ernstige overweging maakt thans uit de be noeming van den katholieken metropolitaan, die den titel van aartsbisschop van Mohilow zal dragen. De schismatieke metropolitaan had er zich tegen verzet, dat bedoelde ka tholieke prelaat den titel van aartsbisschop van St. Petersburg zou voeren. Wat men met zekerheid van deze onderhandelingen weet, is dat de Russische regeering reeds een kandidaat voorden metropolitaan-zetel van Mo hilow heeft doen voordragen, maar dat de H. Stoel, hoewel de voorgestelde prelaat in alle opzichten een eerbiedwaardig pries ter is, geneigd zou zijn een anderen te kiezen, dien hij voor de aartsbisschoppelijke waardigheid meer geschikt acht. Vandaar dat er nog steeds over deze zaak onder handeld wordt, hoewel men toch eene spoe dige beslissing tegemoet ziet. De anti-clericalen van Rome en der voor naamste steden van Italië zijn voornemens den aanstaanden twintigsten verjaardag der bezetting van de Eeuwige Stad met buiten gewone drukte te herdenken De Regeering zal hen volgens hare gewone inconsequentie laten begaan, zoo lang hunne manilestatiën zich tegen Kerk en Paus richten, maar houdt zich gereed om ze te beteugelen, zoodra zij zich tot het terrein der politieke beweging uitstrekken. SPANJE. Uit Madrid wordt van 16 Sept. gemeld Een verschrikkelijke brand is dezen nacht in het oude en beroemde Alhambra te Grenada uitgebroken en het vuur heeft een groot gedeelte van dit onvergelijkelijk gebouw vernield. De brand is begonnen in een be dienden-kamer, van daar verspreidde hij zich over de prachtige balkons, die langs het gebouw zijn aangebracht en tastte vervolgens het inwendige van dit meester werk aan. Op het eerste alarm snelde de verschrikte menigte toe en stelde alle pogingen in het werk, om het vernielend element in zijn vaart te stuiten. Het vreeselijk nieuws maakt ook diepen indruk te Madrid. Volle dige bijzonderheden ontbreken nog, maai de ramp schijnt onherstelbaar te zijn. ZWITSERLAND. De Bondspresident heeft gisteren gewei gerd den gouverneur van Tessino, die te Bern was aangekomen, audiëntie te verlee- nen. Ressini houdt vol met iedere tege moetkoming aan de radicalen te weigeren. Bij zijne terugkomst te Bellinzona werd Ressini toegejuicht. De leiders der Katho lieken hebben besloten het herstel te eischen van het oude regime en de inhechtenisneming der leden van de voorloopige regeering. Er heerscht levendige opwinding in Tessino, doch de orde is nergens verstoord. Ook te Lucern was aan Ressini eene hartelijke ontvangst bereid. Hij werd door de menigte toegejuicht en door zijne vrienden aan het station omarmd. Er hadden betoo gingen plaats ten gunste der vorige re geering. Schiedam, 18 September '1890. Bij kon. besl. van 17 Sept. is jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, voor het tijdperk der tegenwoor dige zitting. H. M. de Koningin ontving Maandag-middag, tusschen twee en vier uur, achtereenvolgens een tiental dames uit Apeldoorn en omstre ken, bij zich ten paleize. Ten einde de mid dagrust van Z. M. den Koning niet te storen, reden de rijtuigen het voorplein van het paleis stapvoets op en af. Te vier uur maakte II. M. Haar gewonen wandelrit. Prinses Wilhelmina was reeds een half uur vroeger uitgereden, vergezeld door hare gouvernante, miss Winter en natuurlijk ook door haar getrouwen «Swell." Van wege het departement van waterstaat is men thans op de rivier van Rotterdam tot zee bezig met meten en peilen, ten einde met juistheid te weten of, en waar er ver- ondiepingen zijn ontstaan of stroomverlegging heeft plaats gehad. In de openingsrede van de Staten-Gene- raal is gisteren een wetsontwerp aangekon digd betreffende eene »met eenige stoom boot-maatschappijen gesloten overeenkomst ten einde een versnelden maildienst met Ned.-Indië te bevorderen." Deze overeen komst is gesloten met de stmv.-maatschappij «Nederland" en de «Rotterdamsche Lloyd" en heeft ten doel de verzekering van de geregelden wekelijkschen maildienst beurte lings over Genua en Marseille. Tot dusver bestond alleen een contract met de «Neder land" voor een 14-daagschen maildienst en werden de brieven om de andere 2 weken met de «Rotterd. Lloyd" verzonden. Nu is ook de verzending met de booten van laatst genoemde maatschappij bij contract geregeld, en daarmede de wekelijksche verzending ver-' zekerd. Tegelijkertijd bevat de overeenkomst een regeling tot het verleenen van premiën voor grooteren spoed. De inrichting van de bestaande kazernes te Zutfen en te Nijmegen voor de opneming van tijdelijk ongeschikte Indische militairen, zal in het derde kwartaal van dit jaar ge reed komen en waarschijnlijk zal spoedig daarna, derhalve nog vóór het einde van het loopende jaar, geleidelijk kunnen worden overgegaan tot de oprichting van het korps, voorshands in dier voege, dat zij kan gelden als eene proefneming, na welker welslagen een blijvende regeling zal te treffen zijn. Er zullen kurken helmhoeden ter beproeving naar Indië worden gezonden en de nieuwe beschrijving van kleeding en uitrusting van het Indisch leger zal moeten wachten op de uitkomsten van die beproeving. De «Vereen ging van koepokinrichtingen in Nederland" heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, met een adres waarin zij betoogt lo. dat het nut en de goede werking der koepokinenting boven alle redelijke bedenkin gen zijn verheven 2o. dat schadelijke gevolgen der vaccine slechts bij zeldzame uitzondering zijn aan te wijzen, en dezen kunnen worden voor komen 3o. dat zonder verplichte vaccine (direct of indirect; pokken-epidemiën zich periodiek zullen vertonnen 4o. dat de opheffing der verplichting niet kan leiden tot bevordering der vaccina tie, en oo. dat dus geen grond betaat tot wijziging van art. 17 der wet van 1872. Aan de verslagen van het Hdsblad omtrent de Veiligheids-tentoonstelling te Amsterdam, ontleenen wij het volgende omtrent eene eigenaardige inzending Voor wij nu de galerij verlaten, werpen wij nog een blik op de statistieken van de Assurantiemaatschappij tegen Brandschade De Nederlanden van '1845 te Zutphen, kan toor te AmsterdamSophiaplein, hoek Kal- verstraat. Onder meer is er een belangrijke statis tiek van brandoorzaken in verband met de bedrijven, uitgeoefend in de door brand ge troffen panden. Deze statistiek schijnt ons te meer inte ressant, omdat zij, zoover wij weten, de eerste van dezen aard is, welke door een brandverzekeringmaatschappij hier te lande wordt gepubliceerd. Door de groote verscheidenheid en de vele combinatiën van bedrijven schijnt het ondoenlijk voor elk bedrijf het aantal verze kerde risico's en de daarop verzekerde som te stellen tegenover de brandgevallen en de schaden. Tengevolge hiervan leidt deze statistiek niet tot eenig absoluut resultaat, maar bij vergelijking van de verschillende onderdee- len toch tot belangwekkende relatieve uit komsten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2