BINNENLAND. brordo den slag gevoelden, waarmee Gods Voorzienigheid hen trof, bewees de menigte van geloovigen, die Dinsdag 11. de plechtige uitvaart bijwoonden, aan God voor de ziele- rust van hun beminden Herder opgedragen. Toen om half zes het indrukwekkende kerk gebouw zijn hartroerende klokketonen de treu rende parochie doorzond, waren schip en beuken reeds grootendeels met biddende ge loovigen gevuld, die zich vereenigden met de naburige herders, de zeereerw. pastoors van Barber en Westpunt, die voor de rust van hun beminden medemissionaris het H. Misoffer aan God opdroegen. Ten zes ure kondigde het Requiem aeternam" der biddende schare aan, dat wel dra de zeereerw. pater Gregorius Willems op de plaats zou staan van hun Padre Bi- cento om de H. Geheimen voor hem te vie ren, die zoo menigmaal het onbloedig offer voor hen opdroeg. Stichtend was de godsvrucht der geloovigen onder het opdragen van dat H. Zoenoffer, vooral op het oogenblik dat allen zich nog nauwer met den Priester vereenigden en aan de H. Offerspijs deelnamen. Hun diep gevoel de smart vond weerklank in de rede, uitge sproken door den zeereerw. pater Constantius Srnitz, pastoor te Barber. Toen deze na H. Mis in woorden bracht, wat de droefheid hun belette weer te geven, Wien zij hadden verloren, hoe zijn plotselinge dood hen nog vermaant, om zijn deugd in hun gedrag te doen voortleven, hoe dit alleen hun rouw wet tigt, hun smart lenigt, toen hoorden zij hem aan onder gesmoord snikken en zuchten. Toch was het hen niet mogelijk hun smart langer te beheerschen, toen de eerw. pater Stephanus v. d. Pavert, pastoor te Westpunt, de laatste eer ging bewijzen aan den be minden medebroeder bij de katafalk deze toch bevatte het dierbaar gebeente niet. Met het laatste uRequiescat in Pacé" stierven ook hun laatste snikken weg en stil verliet ieder den tempel, waarvan iedere steen met een zweetdroppel van hun Padre Bicento voor hen werd geheiligd. Moge God, de gebeden van priesters en geloovigen hebben verhoorden den verdienst- vollen missionaris in den hemel hebben be loond voor deugd en arbeid en hem door deze onder zijn volk doen voortleven." R. I. P. Maandag jl. werd ook in de parochie van St. Rosa, St. Maria en St. Petrus te West punt plechtige H. Missen van Repuiem op gedragen voor de zielerust van den bemin den herder en gisteren kweet zich de paro chie van St. Jozef te Barber van dezelfde plicht uit dankbaarheid voor den onverge- telijken overledene. heer G. Van der Burg, diaken van 1, ;t semi narie Warmond, als sub-diaken, terwijl de eerw. heer F. Jansen, thelogant van War- j mond, de functie van ceremoniarius vervulde. Door het koorgezelschap werd onder de H. Mis de missa van Gounod verdienstelijk uitgevoerd. Bij Koninklijk besluit is-o. a. herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervangerin het kanton Scniedam, de heer mr. L. Reeser. Sedert 1885 is het getal ))Vergunningen" in het land met 5 pCt, verminderd. De opbrengst van den accijns en dus het verbruik van ge distilleerd is met 1 pCt. vermeerderd, doch aangezien de bevolking in denzelfden tijd met 4 pCt. is toegenomen, mag daaruit wellicht worden opgemaakt, dat het gebruik van ster ken drank over het geheel verminderde. Er zijn in ons heele land slechts 2 gemeen ten, waar geen vergunning aangevraagd of veileend is voor den kleinhandel in sterken drank, nl. Schiebroek en Herwarden. Volgens de Ilamb. Knrr. heeft de Rijks kanselier een definitief afwijzende beschik king genomen op het verzoek om bekrach tiging der overeenkomst tusschen de Zuid west-A frikaansche Kolonisatie-Maatschappij en de Engelsch-Nederlandsche groep Groll Co., betreffende de overdracht van rech ten op het bezit van een gedeelte van het zuid west-A frikaansche bescherm ingsge bied. Volgens Recht ooor Allen zal, met het oog op de algemeene Kamerverkiezingen een i weekblad verschijnen, De Strijd geheeten, dat beproeven zal eeue algemeene volksbeweging in het leven te roepen onder de leuze vóór- of tegen het algemeen stemrecht De heer Oudens, te Arnemuiden, is met de voorloopige regeling belast. Men meldt ons uit Delft fn liet begin van dit jaar wist een onbe kende zich toegang te verschaffen tot het de trein van 3 uur 29 min. hen naar de hoofdstad zou terugvoeren, die nauwelijks alle passagiers kon bevatten, en bijv. de Commissaris des Konirigs jhr. Schorer, be nevens twee leden van Gedeputeerden, de heeren Ferf en Druijvestein, zich genoopt zagen in een goederenwaggon te gaan zitten. (N. R. Ct.) Nu de geruchtmakende vergiftigingszaak van freule Smissaert aan de orde is, komen de gesprekken onwillekeurig wel eens op cfe verschrikkelijke geschiedenis, welke in 1883 de gemoederen zoozeer schokte. Wij bedoelen de misdaden van Mie Van der Lirden, de Leidsche gifmengster. Sedert dien tijd leeft zij in de gevangenis te Gorcum. Iemand, die bij de ontdekking van deze misdaden eene groote rol heeft ge speeld, deelde dezer dagen mede, dat die vrouw Van der Linden vermoedelijk honderd en vier menschen vermoord heeft, maar slechts omtrent vier gevallen heeft zij eene volledige bekentenis afgelegd. In de gevangenis, waar zij, zooals het reglement voorschrijft, driemalen per dag aangesproken moet worden door de bewaaksters, tracht men nog steeds haar eene volledige bekentenis te ontlokken, maar zij weigert iets te zeggen, dat licht zou Runnen verspreiden. j)j Ruim 40 werkgevers, te Assen, hebben zich verbonden om alleen die leerlingen in dienst te nemen, welke een getuigschrift kunnen overleggen, dat zij de lessen op de lagere school getrouw hebben bijgewoond. Wie dit echter niet kunnen toonen, zullen het aan hun ouders te wijten hebben, dat zij daar ter stede althans, niet gemakkelijk een betrekking zullen krijgen, of bij een ambacht geplaatst worden. (R. ]V.) Schiedam, 22 September 1890. Voor het te stichten kerkje te Hemsworth, in Engeland, is in dank aan ons bureau ont vangen Totaal der vorige giften f 253.85 Van N. N., ter eere van het H. Hart, tot zekere intentie - 2.50. Kollekteer- of Prikkaarten zijn nog steeds aan ons Bureau te verkrijgen. Ter gelegenheid van zijn vertrek naar Nederlandsch Oost-Indië werd Zondag II. dooi den weleerw. pater C. van der Heijden, S. J., in de parochiekerk van O. L. Vrouw Vi sitatie alhier eene plechtige Hoogmis opge dragen. Bij deze plechtigheid assisteerden de weleerw. heer J. D. M. Meijer, priester van het seminarie, als diaken, en de eerw. dak van eene woning, staande onder de ge meente Vrijenban, door aan de dienstbode te vertellen, dat hij door den huisheer was ge zonden om de gebreken aan het dak op te nemen. Hij maakte zich meester van eene portemonnaie inhoudende f 4.50, uit een dei- zolderkamers van eene naburige behuizing, welke hij, door over de dakgoten te loopen, had bereikt. In den laatsten tijd is die manoeuvre onder die gemeente en te Delft, doch zonder resul taat tot nu toe herhaald door een persoon, oud naar gissing 20 jaar, blond haar, kleine blauwe oogen, neus en mond gewoon, aan komende blonde knevel, gewone lengte, ge kleed met dichtgeknoopte zwarte korte jas, grijs geruite broek, op vele plaatsen hersteld, grijs wollen das, zwart zijden pet met 2 dito kwastjes en bottines met, knoopjes, (N. R. Ct.) Het uitgeven vau retourbiljetten tusschen de eindstations is op den Westlandschen stoom tramweg met zoo goeden uitslag bekroond, dal de directie heeft besloten, voortaan der gelijke biljetten ook voor de tusschenstations verkrijgbaar te stellen. Een belangrijke tarief vermindering is daarvan voor het reizend publiek, gevolg, zoowel in de eerste als in de tweede klasse. Uit Amsterdam meldt men ons, dat er Za terdag zoovele toeschouwers van daar de ma noeuvres bij Bussum hijwoonden, dat toen Ned. R.-K. Volksbond. Bij het bestuur van den Ned. R-.K. Volks- bond te Rotterdam is het volgende schrijven ingekomen, waarvoor men ons plaatsing ver zocht Rotterdam, 13 Sept. 1890. Mijne Ileeren, Bestuurders en Leden, Bij missive van 7 Sept. II. werd mij door het geacht bestuur en het ledental van den Ned. R.-K. Volksbond, afd. Rotterdam, de vraag gesteld of de aanbieding van het eere-lidmaatschap dier afdeeling mij welkom was. De bescheidenheid zou van mij vergen, dat ik geen eere-lidmaatschap aan nam, aangezien mijne geringe krachten niet toelaten, dat ik mij door verdietisten zulk een titel waardig make, dan op gevaar de grenzen der bescheidenheid te overschrijden, zeg ik. uit volle borst»jaik neem uw voorstel aan," nog meer, ik ben er u dank baar voor en waarom eenvoudig omdat ik er trotsch op ben deel uit te maken van dat bewonderenswaardig lichaam, genaamd Ned. R.-K. Volksbonddien Bond, mijne heeren, die geen kindschheid gekend heeft, maar die volwassen geboren werd op liet oogenblik, dat de Voorzienigheid zich daartoe had voorbehoudenimmers de vlucht, die dit werk genomen heeft, en de geestdrift, waarmede het door alle goedgezinden be groet werd, getuigt voldoende, dat do tijd gekomen was hulde aan liet initiatief van eenige wakkere mannen, wier doorzicht en moed ons de rijpe vrucht in den schoot deed vallen. De Ned. R.-K. Volksbond, mijne heeren, behoef ik het u te zeggen, is een schoon werk, nog meer het is een nuttig werk neen, het is een allernoodzakelijkst werk Ik verheug mij dus, dat die Bond reeds vijf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2