BINNENLAND. li aan het bestuur moest blijven tot na de algemeene verkiezingen op 15 Oct. aanst. De opwinding door een en ander gewekt, is des te grooter, daar het blijkt, dat de ra dicalen van Tessino, behalve te Bellinzona, zich ook nog op andere plaatsen van het kanton aan allerlei buitensporigheden hebben over gegeven. Te Lugano werd de woning van Reali, een van de leiders der conservatieven, geplunderd. O. a. werd er een portefeuille met 700 francs en andere kostbaarheden gestolen. In andere kantons heett het ge beurde in Tessino een slechten indruk uit geoefend, en de liberalen en radicalen van Freiburg schijnen niet ongeneigd het voor beeld van hun geestverwanten te Bellinzona te volgen, terwijl een radicaal blad in Aargau er op aandringt, dat men met een vrijkorps de radicalen in Tessino zal gaan steunen. Welk een eerbied voor wet en vrijheid Schiedam, 24 September 1890. De Burgemeester van Schiedam, gelet op de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland van den 12 September j 1., A, No. 2615/1 (2de Afd.) brengt bij dezen ter kennis van de daarbij belanghebbenden lo. dat de verlof gangers der militie te land van de lichtingen van 1886, 1887 en 1888, van het Regiment Grenadiers en Jagers, en van het 4e en 7e Regiment Infanterie, niet behoorende tot de lotelingen, bedoeld bij art. 3 van het Ko ninklijk Besluit dd. 16 December 1887, no. 18, onder de wapenen worden geroepen voor de hierna vermelde tijdvakken: de lichting van 1886, van 13 October tot 25 October 1890; de lichting van 1887, van 3 November tot 15 November 1890en de lichting van '1888, van 17 November tot 29 November 1890en 2o. dat de verlofgan gers, gevestigd in gemeenten vanwaar zij niet in een dag hun garnizoen kunnen be reiken, niettemin zich eerst op den dag voor de opkomst bepaald, op marsch behoeven te begeven en den volgenden dag zoo vroegtij dig mogelijk bij hun korps zullen moeten aankomen. Wordende de betrokken verlofgangers ver wittigd, dat zij zich, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof mede genomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, op het bepaalde tijdstip, des namiddags voor vier uren, bij hunne korpsen moeten bevinden dat zij zich echter vooraf ter Gemeente-Se cretarie moeten vervoegen, zoowel tot het doen afteekenen van hun verlofpas als tot het ontvangen van de passage-biljetten en daggelden voor zoover zij daarop aanspraak hebbendat de verlofganger, die aan de op roeping niet voldoet, als deserteur zal wor den behandeld en dat hij, die, wegens ziekte of gebreken, op den bepaalden dag niet onder de wapenen kan komen, daarvan moet doen blijken door eene ter Gemeente-Secretarie over te leggen geneeskundige verklaring, terwijl zoodanige verlofganger voorts verplicht is zich, na zijne herstelling, bij zijn korps te vervoegen, teneinde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. En dat, na deze openbare kennisgeving, ieder milicien hierin betrokken, geacht wordt van zijne verplichting kennis te dragen, waardoor hij gehouden is, zonder verdere oproeping, aan de voorschreven opkomst te voldoen en derhalve later geene onwetend heid ten deze zal kunnen voorwenden. Blijkens een van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië ontvangen telegram, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 104.200 pikols. Eene suppletoire begrooting van Oorlog is ingediend naar aanleiding van de veran deringen in de organisatie der infanterie en de vesting-artillerie, noodig voor de gevor derde uitbreiding der kaders in verband met het heschikbaar komen van 7 lichtingen mi liciens. De noodige hoogere uitgaven worden opgewogen door besparingen op andere arti kelen. O. a. wordt ook f 18.000 uitgetrokken voor de uitbreiding van de kazerneering te 's-Hertogenbosch, en zulk ter uitvoering van het algemeen plan van kazerneering. Het aantal stellen legergoed zal in overeenstem ming worden gebracht met dat van het aan tal getranslormeerde geweren. Blijkens den in het Ned. Tijdseiir. voor Geneesk. opgenomen staat van opgaven, be treffende de sterfte en de geboorten in eenige groote gemeenten in de maand Juli 1890, was de verhouding der overledenen tot 1000 inwoners in een jaar teAmsterdam 18.3, Arnhem 17.2, te Dordrecht 18.1, te 's-Gravenhage 21.4, te Groningen 28.6, te Haarlem 16.2, te 's-Hertogenbosch 31.2, te Leeuwarden 16.8, te Leiden 22.6, te Maas tricht 22.1, te Rotterdam 17.9, te Utrecht 15. Uit Berlijn wordt ons geseind, dat de Deutsche Ost-Africa linie, waarvan de heer Woerman directeur is, hare schepen van Hamburg naar Afrika, voortaan Amsterdam zal laten aandoen. Indien wij het telegram wel begrijpen, schijnt de directie te Rotter dam ongenoegen te hebben gehad. Heden vernemen wij tevens, dat de Ocean Steamship Com pang (Holt's Line) te Liver pool, te beginnen met 1891, een geregelden 14-daagschen dienst zal openen tusschen Holland en Ned.-Indië. De firma Meijer Co. alhier sedert verscheidene jaren reeds voor deze maatschappij werkzaam, treedt ook voor deze nieuw te openen lijn als agent op. Bovengenoemde maatschappij, die volgens Lloyds eene vloot van 44 booten telt, voerde sedert de laatste 12 jaar hier veel Deli-tabak aan. Buitendien zal door de Deutsche Dampf- schijf Rhederei in liet begin van Jan. '1891 eene geregelde maandelijksche vaart van Hamburg naar Java worden geopend met vier nieuwe booten, die Amsterdam zullen aandoen om zoowel passagiers als lading over te nemen. (Hand.) De heer Du Toit, de gewezen superinten dant van het onderwijs in de Transvaalsche Republiek, is van zijn Europeesche reis te Pretoria teruggekeerd. Den 25n Aug. is de heer Du Toit weer in zijn woonplaats aan gekomen. Het Rottei damsch Sanatorium is reeds zoo ver gereed, dat de opening er van op Zater dag a. s. des namiddags is bepaald. De beide volgende dagen zal het voor genoodigden ter bezichtiging opengesteld zijn. Gisteren-middag 41/* uur ontstond er brand in het watten magazijn op de bovenste ver dieping van het pand aan de Hoogstraat te Rotterdam, waarin het magazijn van ge maakte kleeren van de flH. Peek Clop- penburg is gevestigd. In minder dan vijf minuten stond de geheele zolderverdieping in lichte laaie. Spuiten 11, 10 en 4 waren het eerst op het terrein en behaalden de premiënverder werkten nog spuiten 1, 2, 3, 8, 12, 13, 14 en stoomspuit No. 1. Door de werking van deze spuiten was men den brand, die zich zeer ernstig liet aanzien, te vijf uur meester. Eenige spuiten bleven ech ter nog eenigen tijd doorwerken, omdat de massa stoffen, die op den zolder lagen, nog smeulden. De schade, vooral waterschade, is aanzienlijk. Ten omstreeks 10| uur is het pand weder op nieuw begonnen te smeu len en was ten omstreeks 11^ uur door de werking van spuit 10 gebluscht. Naar Het Vad. verneemt, zijn er plannen in bewerking voor de stichting te 's-Hage van een geheel nieuw en grootsch opera- on komediegebouw, op het terrein van Bosch- lust, aan den Bezuidenhoutschen Weg. De bedoeling zou zijn, dit gebouw, naar het ont werp van den architect Van Liefland uit te voeren, door een particuliere onderneming met stedelijke hulp te doen voltooien en verder, ook in overleg met het Gemeente bestuur, ter vervanging van den Stedelijken Schouwburg te exploiteeren. Men meld aan de Avondpost van Maandag 11. uit Wassenaar Naar aanleiding van het verzet des bur gemeesters, tegen het ontslag des gemeente opzichters door den raad gegeven, ontstonden gister-avond alhier ernstige ongeregeldheden Men wierp met steenen, waarvan er een den burgemeester in den rug trof. Bij het terugdrijven van de ontevredenen met blanke sabel, werd een persoon doodelijk in de zijde gewond. Heden zijn troepen aan gevraagd. In de raadszitting van morgen wordt de zaak aan de orde gesteld. Nader wordt omtrent de onlusten te Was senaar nog gemeld, dat gisteren eene ver sterking van het personeel der te 's-Graven hage gevestigde Rijksveldwacht naar Wasse naar werd gedirigeerd. Zij behoefde echter geen dienst te doen. Alles bleef lustig. Men schrijft uit Poelofarendsveen van 21 September Gisteren geraakte het vierjarig zoontje van den heer Font ine, directeur van het Rijks- telegraafkantoor, al spelende te water. De heer F., die van uit zijn kantoor het onge luk zag, snelde in vliegende haast naar de plaats des onheils, en had daarbij de voldoe ning zijn kind te redden, maar moest hiertoe zelf een gewichtig offer hrengeneen zijner beenen nh, dat tusschen de planken eener stoep bekneld raakte, brak boven den enkel. Spoedig toegeschoten hulp verloste hem uit zijn benarde positie. Ook had hij het voor recht bijna onmiddellijk door twee genees kundigen onder behandeling te worden ge nomen, die weldra er toe besloten een gips verband aan te leggen. Terwijl dit alles plaats had en de geheele buurt met deelneming het gemelde ongeluk besprak, verdronk vlak daarbij het vierjarig dochtertje van II. v. d. Zw. Den heer Frans, geneesheer alhier, die spoedig ontboden en aanwezig was, mocht het niet gelukken, de levensgeesten der kleine weder op te wekken. En, om de maat vol te meten, had dien eigen dag een kind van G. v. V. het ongeluk, in de Nieuwe-Wetering te water te geraken, dat met levensgevaar door zijn broer werd aan wal gebracht. (11. N.) De tentoonstellingen volgen elkander te Am sterdam op. Reeds was de veiligheidstentoou.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2