13e Jaar£. Zaterdag 27 September 1890. No. 3 V E U S C H IJ N T DAGE I, IJ K S. dO. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. frankrijk. O !*rijs Viin dit Blad Voor Schiedam pei' 3 maanden f 1.50 franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nomrners0.05 Eet anteursre.cht van ilen inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Sfs/tL no. 124. y>- l'rijs der Adverteiitiën Van 16 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. 0.60 »0.J0 billijke DUITSCHLAND. De Reichsanzeiger meldt, dat de nieuwe Wet voor invaliede arbeidslieden en tot on dersteuning der bejaarde werklieden stellig '"et Januari 1891 van kracht zal worden. Het officieele blad acht het naar eenerede- H.jke uitlegging der wet niet geoorloofd hare OO O 0 hitvoering nog langer te vertragen. Onder de talrijke vermoedens aangaande de redenen, waarom de minister van oor- '°g> Von Verdy du Vernois, aftreedt, is de hieuwste, dat hij niet genoeg geestdrift betoonde voor de sociale politiek des Keizers. De nieuwe Beiersche minister van eere- dienst, Von Muller, die reeds bij het bezetten van den aartsbisschoppelijken zetel van Bam berg waarvoor aanvankelijk prof. Schön- telder zonder verstandhouding met den H- Stoel was bestemd, doch waarvoor ver volgens met behoorlijk overleg mgr. Von Schurk benoemd is getoond had niet de voetstappen van wijlen Von Lutz te willen drukken, gaf' dezer dagen een nieuw blijk van de thans veld winnende betere gezind heid der Beiersche regeering tegenover de rechten der katholieke Kerk. Op eene petitie der oud-katholiekea om toekenning van bis schoppelijke rechten aan de door hun synode gekozen «bisschop", antwoordde hij, dat in Heieren een zoogenaamd bisschop der oud- katholieken slechts als een gewoon staats burger of'particulier kan worden aangemerkt, en niet het recht kan hebben de uiterlijke onderscheidingsteekenen van een katholiek bisschop te dragen. Meer en meer wordt verzekerd, dat 1 October de opheffing der socialistenwet zon der luidruchtige betoogingen zal plaats heb ben. De phantastische plannen voor feeste- bjke demonstraties, illuminatiesenz. ver dwenen zachtkens aan. Van de personen, die uit Berlijn verbannen zijn, hebben tot dusver slechts 26 hunnen terugkeer aangekondigd. Daarentegen worden, naar het schijnt, plannen gemaakt om spoedig een aantal socialistische dagbladen te stichten. De ministerraad heeft gisteren als den dag Waarop de buitengewone zitting der Kamers geopend zal worden, bepaald den 20n Oct. De Temps zegt, dat de regeering in don ministerraad het voornemen heeft aangekon digd, geen nieuwe tractaten te sluiten, wan neer die welke Frankrijk binden tot 1892, zijn afgeloopen. In den ministerraad heeft het denkbeeld de bovenhand verkregen, 0111 slechts een algemeen tarief' er op na te houden, met voorbehoud van eene behande ling als -bevoorrechte, welke zou worden toegekend aan de staten, die aan Frankrijk commercieele voordeelen toestaan. Het anti-slavernij-congres van kardinaal Lavigerie te Parijs is eergisteren-avond ge sloten met de aanneming van elf resoluties op het onderdrukken van den slavenhandel betrekking hebbende. Wij ontleenen aan die resoluties het volgendeDe anti-slavernij- beweging moet door nationale comités wor den gedreven, wier organisatie en werkzaam heid onafhankelijk zijn van elkander. Het Congres rekent vooral op vredelievende mid delen, hoofdzakelijk op de ijverige werkzaam heid der missionarissen. De nationale comités moeten zich beijveren de private medewer king en den vrijwjlligén steun, volgens de te Brussel aangewezen voorwaarden, op te wek ken. Het Congres geeft den door den Paus goedgekeurden wensch te kennen, dat jaarlijks een collecte voor de anti-slavernij-beweging worde gehouden. Het vestigt de aandacht der mogendheden op de gevaren, welke door de uitbreiding van zekere Mahomedaansche sekten voor de beschaving en de vrijheid der zwarten ontslaat, en drukt den wensch uit, dat van de goederen der naar Afrika gezonden missionarissen geen rechten worden geheven. Het Congres zal maatregelen nemen om de misbruiken bij de aanwerving van vrije arbei ders tegen te gaan. Het looft 20.000 fr. uit, het geschenk van een ongenoemde, voor het beste populaire werk over de slavernij. Bin nen twee jaren zal een nieuw congres wor den belegd. De Kamer van afgevaardigden zetelt thans reeds een jaar en van verschillende kanten wordt de vraag gesteld, wat zij in dien tijd heeft gedaan. Het antwoord is zeer ontmoedigend. Zelfs een republikeinsch blad als de XIXe Siècle moet de vraag met een beslist niets, beantwoorden. De conserva tieve Soleil geeft het zelfde antwoord en doet uitkomen, dat alles bij het oude geble ven is, ondanks alle beloften en plechtige verklaringen aan de stembus. Geen hervor mingen, nuttig voor land en gemeente, zijn aangebracht, maar wèl is de vervolging van den godsdienst voortgezet. Daarin munt de nieuwe Kamer evenzeer uit als de oude. Het gebeurde te Vicq, waar men met geweld een katholieke school bezette, om er neutraal onderwijs te doen geven en weerlooze vrou wen werden gewond, herinnert aan het bloe dige schandaal van Chateau villain. E11 men is thans op het punt alle liefdadigheidsinstellin gen, welke de godsdienst in het leven riepj op brutale wijze te berooveu. De republiek heeft haar karakter niet verloren. Zij toont zich vervolgziek en is onvruchtbaar als altijd. Men acht de schade, aangericht door de overslroomingen, welke onlangs plaats had den, op 75 millioen franken. Veertig personen zijn er bij verdronken. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Weenen wordt van 25 dezer geseind: De algemeene uitslag der verkiezingen voor den landdag in de districten van Beneden- Oostenrijk is, dat er 5 liberalen en 15 anti liberalen gekozen zijn. In vier districten ko men anti-liberalen in de plaats van libe ralen. I11 Moravisch Ostrau is eergisteren eene werkstaking uitgebroken, welke zich reeds over een belangrijk deel van he district heeft uitgebreid. Er zijn 5CJ0 mijnwerkers, die de bepaling van den werkdag van acht uren eischen. Het district is door militairen bezet. ROME. Rome is dezer dagen opnieuw getuige geweest van een gruwelijke schandaal. In het begin dezer maand had een jongmensch van 17 jaar het ongeluk gehad te verdrin ken, terwijl hij zijn broeder trachtte te red den die door den Tiber werd medegesleept. Het lijk van den ongelukkige, die het slacht offer werd zijner broederliefde, werd eerst twee weken later teruggevonden. Men wilde het eene plechtige begrafenis gevende dagbladen deelden dag en uur daarvan mede en wekten op tot een talrijke deelneming. Op het oogenblik nu, dat de treurige stoet zich in beweging zou stellen, had een uiterst pijnlijk tooneel plaats. De vrienden van den overledene, die naar het schijnt tot de een of andere vrijdenkers-vereeniging behoorde, eischten, dat liet kruis van de lijkkoets zou verwijderd worden. De familie verzette zich daartegen. Er ontstond ten aanhoo- ren van de geheele menigte een uiterst levendige gedachtenwisseling, doch toen het lijk het sterfhuis verliet, prijkte het kruis nog op de lijkkoets. Bij de Tiberbrug gekomen, vernieuwden de vrijdenkers hun aanslag, klommen op de lijkkoets, rukten het kruis er af en wierpen het in 't water. De verontwaardigde volksmenigte protesteerde luidkeels tegen dit schandaal en stond op het punt den bedrijvers er van een gevoelige les te geven, toen de gendarmen tusschen beiden kwamen. Zelfs liberale bladen hebben hunne ergernis ever deze profanatie te kennen gegeven. De Paus, toen hij van het voorgevallene

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1