BNit Maaier Mirt een Biivoepel. 13e Jaarg. Zondag 28 en Maandag 29 September 1899. No. 3796. V E R S C H IJ N T DAGE L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURS Prijs viin dit Klad Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 1' ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van tien inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.} Prijs der Advertentiëu: W&ffik Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meerO.-i 0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Schiedam, 27 September 4890. Vrijhandel of Bescherming? Dat de ons omringende landen steeds meer °P bescherming van eigen handel en nijver heid bedacht zijn, treedt door allerlei feiten Uit den laatsten tijd telkens opnieuw in 't l'cht. Een kort bericht van den Parijschen Temps leerde ons gisteren, dat Frankrijk voornemens is, zijne tractaten met onder scheidene staten, die in 1892 ten einde loo- Pe|i, niet meer te hernieuwen, maar er slechts een algemeen tarief op na te houden, uaet uitzondering alleen voor die Staten, Welke wederkeerig aan Frankrijk commer- Cleele voordeelen bieden en diensvolgens op den v°et van bevoorrechte natie zullen behandeld Worden. A oor ons land is dit bericht voorzeker van 'let hoogste belang. Ook ons handelstrac- taat met Frankrijk loopt in 1892 ten einde, en wij zullen dus tegenover de Fransche lepubliek in eene geheel bijzondere positie komen. Immers commercieele voordeelen hebben wij aan Frankrijk niet te bieden Wy hebben niet eens een algemeen tarief, z°odat wij van zelf ook geene uitzondering, hie eene bevoorrechting mag heeten, kunnen toestaan. Het wapen dat de Fransche re- Publiek tegen ons keert, kunnen wij dus Zelf niet hanteeren. Hier treedt dus een gebrek in onze handelswetgeving in 't volle licht. Wij behoeven een algemeen tarief, 0ln ons tegen de naburige natiën, die ons 'uet betzelfde middel bestrijden, te kunnen verweren. Het zal dus voor onzen minister van financiën zaak zijn, door eene herziening en verhooging der douane-tarieven den weg voor een algemeen tarief te banen. Bij het steeds toenemend protectionisme der °ns omringende landen, is dit een gebieden de eisch. Het stelsel van den freetrade te blijven handhaven, terwijl onze naburen zonder onderscheid van politieke richting zich als volbloed protectionisten doen kennen, is de grootste dwaasheid die men zich op han delsgebied denken kan. Zoo men al niet van het eene uiterste in het andere wil vervallen, hehooren wij minstens het stelsel van den fairtrade jn te voeren, dat ons door het in Werking stellen van een algemeen tarief de gelegenheid zal openen, uitzonderingen te maken voor die natiën, welke Nederland we derkeerig op den voet der meest begunstigde natie behandelen. Een voorbeeld van bescherming van eigen handel en nijverheid biedt ook aan het vrij- handelsgezinde Nederland bet protectionis tische Amerika. De leer van Monroë Amerika voor de Amerikanen", blijkt in den laatsten tijd in Amerika steeds meer toepassing te vinden. De Mc Kinley-tariefwet beoogt niet anders dan de bescherming van Amerika's eigen handel en nijverheid. Of zij daarin niet al te ver gaat, en wellicht ten koste van den verbruiker den groothandelaar zal beschermen, zal de uitkomst 't best leeren. Het is dan ook niet de wet-zelf, maar het beginsel, dat er aan ten grondslag ligt, 'twelk wij Nederland ten voorbeeld willen stellen. Intusschen wat bovenbedoeld inconvenient betreft, kan men zich gerust op den prak- tischen zin der Yankees verlaten. Iloe pur sang protectionisten zij zijn, zullen zij niet door eene verkeerd begrepen protectie de belangen der consumenten benadeelen en aldus per saldo in plaats van weldaad malaise in het land brengen. Een bewijs van hun praktischen zin gaven zij nog dezer dagen in den loop der onderhandelingen over de tarieven met Frankrijk. De Fransche repu bliek maakte moeilijkheden omtrent den in voer der Amerikaansche vleeschwaren. Nu zeiden de Amerikanen nietindien gij den invoer van onzen beef belet, zullen wij den invoer van uwe wijnen zóó bemoeilijken, dat het met een verbod gelijk staat. Neen, echt praktische lui als de Yankees zijn, zeiden zij tot de Fransche bewindsliedenmaakt het ons mogelijk onze vleeschwaren ten uwent in te voeren, dan zullen wij van onzen kant den invoer van uwe wijnen ten onzent door een verlaagd tarief bevorderen. En op dien grondslag komt het vergelijk waar schijnlijk tot stand. Het blijkt dus, qu'il a des accomode- ments, althans met de Amerikanen. Waarom zouden zij ook niet met andere natiën zijn te treffen. Ook Nederland zou zich daarom trent met zijne naburen kunnen verstaan. Wij behooren geen would-be protectionisten te zijn, die de protectie zouden willen door drijven, ook daar waar zij een geheel ander resultaat zou opleveren dan hetgeen wij er mede beoogen. Maar zeker moet het hoogst onverstandig genoemd worden, waar andere landen in hunne handelswetgeving wapenen vinden om ons op 't hevigst te bestrijden, niet op middelen van verweer bedacht te zijn. Eene gelegenheidspolitiek, die in maat regelen van reciprociteit haar grootste kracht vindt, komt ons voor in de bijzondere positie waarin wij ons bevinden, voor Nederland het beste te zijn. 27 Sept. '90. In Engeland blijft de beweging onder de werklieden nog steeds aan de orde van den dag. De strijd tussclie.i werkgevers en werk nemers is tegenwoordig bij de Engelsehen in vollen gang. Bijna geen land wordt zoo zeer door werkstaking geteisterd als Enge land. De resoluties op het jongste congres der Trades Unions ten gunste van den 8- urigen werkdag aangenomen, heeft bovendien op de patroons een zeer onaangenamen in druk gemaakt, en de kolenhandelaars hebben daarop geantwoord met een formeele oorlogs verklaring aan de Unions. Op een deze week te Londen gehouden bijeenkomst, waarbij 170 handelaars tegenwoordig waren, hebben zij een resolutie aangenomen, waarbij zij zich verbinden geen werklieden die tot de Trades Unions behooren, te gebruiken, iederen keer dat hun dit wenschelijk zal voorkomen. Bo vendien zal geene verandering in den huidigen loonstandaard worden gebracht ondanks het mokken der ontevredenen. Men gelooft dat een der eerste gevolgen dezer resolutie zal zijn eene algemeene werkstaking onder de leden der Unions. Dat de Engelsche werklieden zich nog wel door gezonden zin en overtuigende redenen laten leiden, bewijst het gebeurde op eene werklieden-meeting in Hydepark, waar de socialisten totaal fiasco hebben gemaakt. Nadat zekere Chapman, onder een roode vlag staande, het thema »weg met de kapitalisten, dood aan de tirannen" had uitgewerkt, niet zonder protesten van de vergadering, nam een werkman, M. Gormack geheeten, het woord. Hij waarschuwde zijne medearbeiders tegen het socialisme, dat slechts oproer wil verwekken en munt slaan uit den nood van werklooze arbeiders, en spoorde hen aan, den wettelijken weg te bewandelen tot verbetering van hun lot. De aanwezigen scheurden daarop de roode vlag in stukken, terwijl Chapman de plaat poetste. Daarna werd eene resolutie aangenomen, om de regeering te verzoeken maatregelen te nemen in het belang der duizenden werklooze arbeiders van Londen. Behalve de arbeiderskwestie blijft ook de Iersche kwestie voor Engeland nog steeds de question bruiante. Op verschillende plaatsen in Ierland zijn in de laatste dagen weder arme onvermogende pachters uit hunne ho. - ven gezet. Soms gingen die uitzettingen met geweld gepaard. Te Mount Bolton in het graafschap Waterford moesten de gerechts dienaars tot eene formeele bestorming van eene pachthoeve, welke ontruimd moest wor-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1