No. 3797 J V E R S C H IJ N T D A G E L IJ K S. 13e Jaarg:. Dinsdag 30 Seplember 1890. o Bureau: Boterstraat, E 39. afiE^ ï'v.if.V 0.60 0.10 ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs van dit Blad: Vooi' Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inbond derer courant is ver zekerd volgens de Wet vau 28 Jnui 1881 Stsblno. 124.} »r«n?k Prijs der Adverteniii'ii Van 1-6 regeis Fik gewone regel meer. Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. lijke AMERIKA. De Gemengde Commissie van den Senaat en het Huis van afgevaardigden der Ver. Staten is het eens geworden over de tarief- wet. Voor bindgaren heeft zij het invoer recht bepaald op 7/s dollarcent per pond, voor suiker boven no. 10 holl. stand op dollar cent per pond, terwijl suiker beneden no. 16 holl. stand geheel vrij blijlt. De Sugar-trust en de raftinadeurs pruttelen eenerzijds en de noordwestelijke bindgarenfabrikanten anders- zijds, maar het zal hun allen niet baten. Volgens Times en Standard stelt de com missie voor, de wet, met het oog op de nog onderweg zijnde mailbooten, eerst op 6 Oct. iti werking te doen treden, terwijl de be palingen voor de suiker eerst op 1 Maart zouden gelden. Keurt nu het Congres het compromis der Gemengde Commissie goed, Wat zoo goed ais zeker is, dan is het woord aan president Harrison, die voor zijn veto recht nog tien dagen tijd heeft' Daar hij echter reeds van zijn buitenplaats te Cresson naar Washington is overgekomen, twijfelt men niet, of zijn goedkeuring zal wel on middellijk volgen. Met het oog op de tariefwet worden nog steeds groote hoeveel heden vee, graan en andere producten uit Canada ingevoerd. Daar te lande maakt men zich trouwens bijzonder voor de toekomst bezorgd. Eene voorgenomen verlegging van Canada's handel naar de Bahama-eilanden zou geen toereikend aequivalent bieden voor bet verlies van den uitvoer naar de Ver eenigde Staten. Meer dan ooit wordt dan ook in Canada de noodzakelijkheid verkon digd der afscheiding van Engeland en der opneming onder de Staten der Amerikaansche Unie. De Germania, die zich voor de toekomst van Europa s handel zeer ongerust maakt, wijst vooral op de verbazend snelle ontwik- beling der Vereenigde Staten, die in het be gin dezer eeuw nauwelijks 3 millioen, en thans, volgens de jongste volkstelling, reeds G5 millioen zielen tellen. Alleen in de laatste tien jaren is dus het bevolkingscijfer weder met 30 pCt. toegenomen, terwijl in de groote steden de aanwas nog veel sterker geweest ts. De Bondshoofdstad Washington telt thans 230,000 zielen, New-York 1,027,000 Chicago 1,100,000, Philadelphia (thans voor het eerst door Chicago voorbij gestreefd) 1,040,000, Baltimore 434,000, Boston 418,000 Nieuw- Orleans 246,000, Cincinnati 306,000, Milwau kee 200,000, Detrois 197,000, Minneapolis 209,000, San Francisco 300.000. Neemt men hierbij in aanmerking dat de handel der Vereenigde Staten, die reeds in 1880 tot 18 milliard dollars gestegen was, sedert een nieuwe vlucht genomen heert en nogmaals nemen zaldat Europa jaarlijks 5 A 6 milliard aan leger en vloot verkwist en bovendien 3 a 4 millioen menschen in de kracht huns levens aan den arbeid ont trekt, dan meent de Germania be hoeft het wel geen verder betoog, dat de thans aangekondigde handelsoorlog voor het onderling verdeelde Europa allermoorddadigst moet worden. DUITSCHLAND. De beweging die door de Kreuzzeitung op touw was gezet, om Von Moltke bij zijn 90n verjaardag een fonds aan te bieden, vindt niet het onthaal dat men er zich van hadvoorgesteld. De Duitsche liberale ver- eeniging te Leipzig heeft eenparig de vol gende motie aangenomenDe vereeniging respecteert in veldmaarschalk graaf Moltke een eerbiedwaardig tegenstander, maar zij moet weigeren hem op zijn 90n verjaardag bijzondere eer te bewijzen, die den verte genwoordiger bij uitstek van het militairis me zou gelden. Ook in Duitschland blijkt dus de beweging tegen het overdreven mili tairisme steeds meer veld te winnen. Een waarschuwend voorbeeld gewis voor andere staten, die dat militairisme zouden willen in voeren In de zaal der Harmonie te Berlijn werd Zaterdag-avond door de Duitsche koloniale vrienden ter eere van Carl Peters een groot feest gegeven. Er heerschte eene sterke unti-Engelsche stemming in de vergadering, waaraan de voorzitter, de vrij-conservatieve afgevaardigde Cunei, in eene uitvoerige rede en onder grooten bijval uitdrukking gaf. Hij zeide o. a. dat Duitschland, hoewel met Engeland op vriendschappelijken voet, zich daarom nog niet alle onbeschaamdheden be hoeft te laten welgevallen. Daverende, bij val.) Duitschland moet op zijne rechten blijven staan. Eenige honderd telegrammen ter begroeting, ook van Duitschers uit Ne derland en België, waren staande de verga dering ontvangen. In een iïauas-telegram uit Rome wordt het bericht dat kardinaal Rampolla wegens moeilijkheden met de Pruissische regeering in de Posener bisschopskwestie zou aftreden, beslist tegengesproken. Verder wordt daarin nog gemeld, dat de Pruisische gezant bij het Vaticaan met den Weener nuntius onder handelt over de kerkelijk politieke vraagstuk ken en met name over den terugkeer der geestelijke orden in Duitschland. Eene be slissing zal eerst genomen worden, nadat de heer Von Schlöszer nogmaals een samenkomst heeltgehadmet den kardinaal-staatssecretaris. FRANKRIJK. De ministeraad heeft, op voorstel van den heer Yves Guyot, minister van Openbare Werken, 300,000 frs. beschikbaar gesteld voor de noodlijdenden bij de overstroomingen in het Zuiden van Frankrijk. Gelukkig is nu einde lijk de Rhone begonnen te vallen. Te Avig non bijv. zijn de straten weer droog. Meer dan 3,000,000 gulden zal noodig zijn om de wegen en bruggen te herstellen. Daarbij komt dan nog de onmetelijke schade aan hui zen en eigendommen toegebracht. In 't ge" heel zijn omstreeks 30 personen verdronken. Ook zijn geheele gezinnen onder ingestorte huizen bedolven. De verwoesting is het grootst langs de Ardêche. Een menigte fa brieken en andere huizen en de meeste brug gen werden vernield, en duizenden menschen zijn binnen 24 uren geheel verarmd. Een kud de van 1200 schapen werd nabij Avignon door den stroom medegesleept. Bij Remoulins vond men, nadat het water een weinig gezakt was, een omnibus in een boom hangenIn vele fabrieken, waar alle werktuigen bedorven werden, zijn eer. menigte arbeiders werkeloos. In het Gard-departement is een aantal zijde- fabrieken verwoest. Enz. enz. De conservatieve pers keurt over het alge meen het schrijven van den graaf van Parijs aan den heer Bocher, waarin hij zijn gedrag in zake de boulangistische campagne recht vaardigt, goed. Wij verwachten een derge lijk schrijven, zegt o. a. de Univers. Volgens ons gaat het blad voort heeft de graaf van Parijs gedaan wat hij moest doen. De invloed van den heer Boulanger heeft voor de rechterzijde niet datgene opgeleverd, wat men ervan verwachtte. Ware die invloed evenwel tegen de rechterzijde gericht ge weest, dan zou hij in tegenovergestelden zin van veel meer beteekenis geweest zijn. De graaf van Parijs heeft dat gevaar bezworen, en de conservatieven hebben reden hem hier voor dankbaar te zijn. Het bondgenootschap met Boulanger is dus niet vruchteloos ge weest. En waarom zou men zich er over schamen? Zoolang de heer Boulanger minis ter van oorlog en bevelhebber van het 13e legerkorps was en derhalve slechts een gene raal die politiek dreef, hebben de conserva tieven en katholieken hem krachtig bestre den. Maar na dien tijd was hij nog slechts een politiek man die eenvoudig zijn burger recht. uitoefende,'toen hij herziening der grond wet eischte. De mannen der rechterzijde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1