FEU ILLETON. BINNENLAND. De Wraak van een Christen, Kerknieuws. Rechtszaken. Schiedam, 1 October 1890. Omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning kunnen wij nog mededeelen, dat de sedert Zaterdag ontstane malaise het gevolg was van' verstoring van het zenuw stelsel, tengevolge van symptomen van terug keer der nierziekte. Bij de gehouden con sultatie waren de geneesheeren getroffen door het flink uiterlijk van Z. M. Men ver wacht dan ook spoedige hervatting van de gewone werkzaamheden. Dr. Vinkhuijzen meende zonder bezwaar naar Den Haag te kunnen terugkeeren, en heeft geen dag be paald voor de hervatting van zijne bezoeken op Het Loo. Met genoegen vernemen wij, dat blijkens een heden uit Tilburg ontvangen telegram een der koeien, door de Schiedamsche Spoe- lirigvereeniging op de Landbouwtentoonstel ling aldaar ingezonden en met spoelingmeel gemest, met een eersten prijs isbekroond. Ook het spoelingmeel wekt veel belangstelling en werd een tweeden prijs waardig gekeurd. Voorzeker is een en ander een ware vol doening voor de Schied. Spoelingvereeniging voor de vele moeiten die zij zich geeft om haar product alom te doen bekend worden. Wij wenschen haar geluk met dezen ge- wenschten uitslag barer ijverige bemoeiingen. De jaarlijksche Groote Korps- en Perso- neele Kolfwedstrijd, uitgaande van den Natio- nalen Kolfbond, zal dit jaar gehouden worden in de Sociëteit »De Vier Eenen" te Spanbroek, op 6 en 7 October a. s. Ook Schiedam zal daaraan deelnemen, of schoon in zeer beperkte mate, wijl slechts drie kolvers daarheen zullen gaan. Het late tijdstip waarop deze wedstrijd wordt gehouden, en de vrees voor onvoldoende ruimte en logies, schijnt velen terug te houden. Naar wij vernemen, is tot prior van het St. Dominicus-klooster te Nijmegen gekozen onze vroegere stadgenoot, de zeereerw. zeer- gel. pater J. V. de Groot, sacr. theol. bac calaureus. In de hoewel degelijke, maar toch eento nige voeding aan boord onzer oorlogsschepen in zee zal met 1 Januari a. s. verbetering worden gebracht. Op de zeereizen zal nl. op enkele dagen der week stokvisch met rijst, boter en mosterd, of hutspot en vleesch uit blik aan de bemanning worden verstrekt. Episode uit den tijd der Fransche revolutie, Naar het Fransch van Just Girard. III. Eenige trekken uit liet leven van Remi Toustain. 5) Men begrijpt de verwondering en de droef heid van den braven pastoor van A.uvrigny, toen M. Couriet hem den uitslag van zijne zending bekend maakte. Hij vermoedde het bestaan van het kwade wel, maar hij kon niet denken, dat het reeds zoo ernstig en zoo uitgebreid was en wat er aan te doen bij den huidigen stand der zaken? Geheel Frankrijk werd als 't ware beroerd door een geheime beweging, zooals aan een uitbarsting van een vulkaan voorafgaat. Men sprak slechts over het omverwerpen van bestaande misbruiken, van eene vergadering der algemeene Staten, men betwistte de In de plaats van den hoofdopzichter bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschap pij den heer W. Van Doorn, 'die van Haar lem naar Nijmegen wordt overgeplaatst, is benoemd, ter standplaats 's-Gravenhage. de heer H. Tol, thans hoofdopzichter voor wer ken in constructie bij die maatschappij, aan wien het toezicht op weg en werken wordt opgedragen van de lijnen AmsterdamRot- terdam, Haarlem Uitgeest, Velsen IJmui- den en Haarlem Zaudvoort. Weder heeft te Pernis een diefstal plaats gehad, thans van eene partij gehakt hout, op de werf van schipper A. Koster. In zake den ton wdiefstal zijn door den burgemeester twee personen gehoord. (JV. R. Ct.) I 1 De instructie in zake Aafje Knijpers is gesloten. Men zegt, dat de behandeling dezer zaak zal geschieden met gesloten deuren. De verwijzing naar de terechtzitting heeft echter niet plaats gehad. Maandag-avond te halt negen werden de Bredanaars opgeschrikt door het luiden der brandklok, en bleek het weldra dat de looierij van den heer J. Laurijssen, in de Valken straat, in lichte laaie stond. Tot eer der brandweer moet gezegd worden dat zij reeds te negen uur den brand meester was. De looierij, die verzekerd was, is echter geheel uitgebrand. (Tijd.) Het 350-jarig bestaan der Sociëteit van Jezus werd Zondag II. in de kerken der eerw. paters Jezuïeten plechtig gevierd. Ie Maastricht nam ook de burgerij aan de feestviering deel door het uitsteken der vlaggen. Des avonds werd den eerw. paters Jezuiëten eene serenade gebracht, georganiseerd dooi' de Katholieke Reeren- vereeniging aldaar, welke na afloop onder muziek een optocht met fakkellicht door de stad hield. De socialisten maken in den laatsten tijd ijverig propaganda in Zuid-Limburg. Onder leiding van den bekenden socialist W. Vliegen, te Maastricht, een geboren Gul- penaar, zal den 4n October een nieuw soci alistisch orgaan verschijnen, tot titel voerende De Volkstribuun^^. Burger Vliegenneeft een drukkerij in de Stokstraat te Maasticht geopend. T ««■QrHJOCKsao»""1" -- HELLEVOETSLUIS. Onder voorzitter schap van m^IL Ph. De Kamer heeft de Centrale vergaiSts Plaats ge,iad van de geestelijkheid, den adel en het koningschap hunne rechten. Sommigen zagen slechts heil in zulke veranderingen, anderen, die verder zagen, vreesden er voor, dat, wanneer men het maatschappelijk gebouw zou aanraken, dit geheel omvergeworpen zou worden, en in plaats daarvan slechts ruïnen zou op richten. Nog anderen eindelijk, en tot dit getal behoorde de eerwaarde abbé Lefranc, meen den, dat men vóór alles door hartelijke ge beden de hulp van God moest inroepen, en, voor het overige, op Zijne wijze voorzienig heid moest vertrouwen. Bovenal meende hij, als pastoor, die met de zielszorgen is belast, alles veil te moeten hebben voor zijne kudde en wanneer zijne krachten niet bij machte waren om de besmetting geheel en al af te weren, hij ten minste zijne onbe smette schapen moest behoeden. Bij een brand geeft men soms ook het aangetaste prijs, om het overige te behouden. Voor de godsdienstige propaganda, die de protestanten, welke zich inde gemeente had den gevestigd, zouden kunnen maken, maak te hij zich niet erg ongerust, daar hij zeer ?iberale kiesvereeniging »Voorne Putten" tot het stellen van twee kandidaten voor het lidmaatschap der Staten van Zuid-Holland, ter vervulling der vacatures, ontstaan door het bedanken van den heer De Kanter en het overlijden van den heer Van Andel. De keuze is gevallen op de heeren J. W. Hein, van Rockanje, en C. M. Loeff, notaris te Zuidland. IJMUIDEN. Het stoomschip Clan Mac- gregor, bestemd naar Port Natal, kwam gis teren-ochtend te zes uur in zee met een diepgang van 74 decimeter, zijnde dit de grootste diepgang van scnepen tot heden hier gepasseerd. MAASTRICHT. De stand der Maas is reeds geruimen tijd lager dan hij in jaren is geweest. Van de Maasbrug ziet men ver schillende plaatsen, tot de bedding behooren- de, die geheel droog liggen. Als gevolg van dezen lagen waterstand zijn de meeste be woners van de voorstad Wijk zonder drink water, daar de putten geheel droog zijn. Z. D. Hw. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemdtot kapelaan te Zandberg den weleerw heer J. P. J. Sneltingtot assistent te Hengelo (U.) den weleerw. heer F. A. De Laatte Beest den weleerw. heer heer G. Vergouwte Lettel den weleerw, heer J. M. Van Angeren, en te Wijk-bij- Duurstede den weleerw. heer J. Uytte- waal. Z. D. Hoogw. de Bisschop van Haarlem heeft benoemdtot kapelaan te Vlaardingen den weleerw. heer J. L. Th. Waterreus tot kapelaan te Limmen den weleerw. heer B. J. Schrandt, die kapelaan was te Nibbix- woude, en tot kapelaan te Oude Tonge den eerw. heer A. G. Van den Berg die 15 Augus tus 11. priester is gewijd. Z. D. Hoogw. Mgr. Godschalk, bisschop van 's Hertogenbosch, heeft benoemd tot pastoor te Tilburg, parochie Korvel, den zeereerw. heer H. Brouwerstot secretaris van het bisdom den zeereerw. heer A. Da- men tot kapelaan te Grave den weleerw. heer P. M. Swagemakerstot pastoor te Boerdonk, onder Erp, den weleerw. heer H. J. Achterbergh tot kapelaan te Leende den weleerw. heer Goossens, en tot professor aan het seminarie te St.-Michielsgestel den weleerw. heer L. Reniers, priester van het seminarie. Zaterdag stond voor de rechtbank te Arn hem terecht de 15-jarige J. W. v. d. B., goed wist, dat geen zijner parochianen, zelfs zij, die de meeste lauwheid voor hun gods dienst aan den dag legden, er niet aan dachten eene andere te omhelzen. Van den anderen kant wist hij ook, dat die protes tanten er al heel weinig voor ijverden om proselieten te maken. Het meerendeel hun ner was niet meer gehecht aan hun gods dienst dan Re my Toustain aan den zijne, en hun voorgewende Zondagspreek bij Remy was slechts een vertooniug, om vrij te kun nen vergaderen en zich met heel iets an ders dan met godsdienst bezig te houden. Maar meer waren te vreezen de spotter nijen tegen den godsdienst, het uitlachen dergenen, die dezen gestreng beoefenden, den hoon tegen de jongelieden van beider lei sexe, die godsdienstig waren en weiger den deel te nemen aan hun spelen en vermaken, die door de kerkelijke wetten zijn verboden. Men weet hoeveel macht het oordeel der menschen op sommige zwakke zielen heeft. Daardoor lieten vele jongelieden zich door de raadgevingen en treurige voorbeelden van makkers van hun leeftijd overhalen zij be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2