13e Jaarg. Zaterdag 4 October 1890. No. 3801. VERSCHIJNT DAGELIJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit IClad "Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertentie» Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. DUITSCHLAND. Het reeds aangekondigde collectief schrij ven der Pruisische bisschoppen over de so ciale kwestie is verschenen. Het is een hoogst gewichtig stuk, in vier hoofdpunten ver deeld, en wijst in aansluiting bij 's Pausen schrijven aan den aartbisschop van Keulen op de groote beteekenis van den hedendaag- schen strijd en de plichten der Katholieken om den arbeid te beschermen. De hou ding van het Centrum en de katholieke Congressen in Duitschland worden grootelijks geprezen, maar in verband met de verschil lende gevoelens op het Congres van Luik "Wordt nadrukkelijk geprotesteerd tegen de uieening dat öf de kerk alleen öf de Staat alleen de sociale kwestie zou kunnen oplossen. Uit, zeggen Hunne Doorl. Hoogw., is een een zijdige opvatting, welke voor goed moet wor den opgegeven. Alles aan particulier initiatief of »aan den strijd om het bestaan" te wil len overlaten, gaat nog minder aan. Daarom spreken H. D. Hw den wensch uit, dat vóór alles, door gerechtigheid en welwillendheid, deze noodzakelijke samenwerking tusschen Staat en Kerk zich mogen versterken, en dat alles wat de eenheid zou kunnen ver storen, worde verwijderd gehouden. ENGELAND. Blijkens berichten uit Glasgow bestaat er Weinig hoop op het treffen van eene scb:k- k;ng in het bestaande geschil tusschen de e'genaars der hoogovens en hun werkvolk. Men verzekert dat aan bijna al de hoog ovens in Schotland de arbeid zal worden ge staakt. Beide huizen van het congres te Was hington hebben eene motie aangenomen, Riet de strekking den president der Unie Rit te noodigen, om met Engeland en Mexico 'R onderhandeling te treden, opdat de immi- S''atie van Chineezen in Canada en Mexico Verboden worde. FRANKRIJK. De Univers maakt brieven openbaar, door kardinaal Lavigerie gericht aan den honing van Nederland, waarin hij dezen, R>et een beroep op zijne eer als christen en °P het geluk van zijne dochter, verzoekt last geven, dat de Nederlandsche regeering hot protocol van de Congo-conferentie te Drussel mede onderteekent. Be apostolische vicaris in Fransch New foundland heeft den Paus verzocht als scheids- Rechter op te treden in hetvisscherij-geschil Djsschen Engeland en Frankrijk. De Paus hoeft zich daartoe bereid verklaard, indien hij door de beide partijen vormelijk hiertoe wordt aangezocht. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De onlangs te Rhonstock aangeknoopte onderhandelingen ter verbetering van de handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije zijn sedert onafgebroken voortgezet, daar van beide kanten het stre ven bestaat, om ten aanzien van verscheiden punten tot overeenstemming te geraken be treffende de wederzijdsche handelspolitiek, voordat het beslissende jaar 1892, waarin de triple-alliantie ten einde loopt, een aanvang neemt. De bemoeiingen strekken vooreerst om een tractaat voor liet tarief mogelijk te maken. De Hongaarsche minister van financiën deed in zijn verslag over den financieelen toestand uitkomen, dat de tegenwoordige dienst niet minder gunstig zal zijn dan die van 1889. De hoeveelheid gemunt geld, welke in kas is, is zoo groot, dat 28 milli- oen florijnen in circulatie kan worden ge bracht. De geldvoorraad wordt gebruikt om leeningen met te hoogen interest te con- verteeren. Zóó zijn 7 millioen schatkistbil jetten terugbetaald. De toestand der staats financiën is geheel geconsolideerd. De Re geering zal streng er tegen waken, dat de geiden, waaraan de staat behoefte zou heb ben, verkregen worden door nieuwe lee- ningen. De staatsfinanciën verkeeren in zoo goe den staat, dat men niet behoeft bevreesd te zijn voor financieele gebeurtenissen, welke zich zouden kunnen voordoen. De regeering zal weldra belangrijke verklaringen geven ten aanzien der regeling van den koers der waarden. De regeering zal voortgaan eene stipte voorzichtigheid te betoonen. Dit verslag door den Minister vtii de Kamer van afgevaardigden uitgebracht, werd met toe juichingen begroet. PORTUGAL. De ministerieele crisis begint thans kare oplossing te naderen. Senhor Martens Ferrao, Portugeesch gezant bij den H. Stoel, was, zooals men weet, reeds terstond na de mis lukkingen van Serpa Pimentel en d' Abreu Sousa met de samenstelling van het nieuwe Kabinet belastmaar hij had te Rome nog vele zaken te regelen, afscheid te nemen en ook vooral nog de Italiaansche regeering eri de gezanten van Oostenrijk en Duitschland te raadplegen over het Engelsch-Portugeesch conflict. Men beweert zelfs dat er sprake is geweest van scheidsrechterlijke uitspraak door den Paus, doch dat de kardinaal-staats secretaris Rampolla hiertoe geen termen voiid, waar het een reeds gesloten tractaat geldt, zoodat er eigenlijk tusschen de gou vernementen of contractanten zeiven geen officieel geschil bestaat. Hoe dit zij, Martens is nu eindelijk te Lissabon gearriveerd en had daar eergisteren-avond reeds een langdurig on derhoud met de senhores Luciano Castro en Barros Gomes, leiders der progres- sistische partij, en eergisteren heeft hij met verschillende personen onderhandeld over de vorming van een Kabinet uit mannen, die tegenover het in dato 20 Aug. met Engeland gesloten tractaat nog geen antecedenten hebben en dus geheel vrij zijn. Volgens de progressistische Novidades hoopte Martens morgen met de kabinetsformatie gereed te komen, en zul len dan met hem in het Kabinet vermoede lijk optredensenhor Pedro Carvalho (de conservatieve voorzitter der Kamer van af gevaardigden) als minister van financiën, senhor Telles Vasconiellos (voorzitter der Pairskamer) als minister van justitie, en ge neraal d'Abreu Sousa, als minister van oorlog. De overige titularissen worden nog niet genoemd. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt van gisteren geseindNa eene beraadslaging, welke verscheidene dagen heeft geduurd, nam de Nationale Raad met 97 tegen 35 stemmen het voorstel der meer derheid van de commissie aan, dat gesteund werd door een verklaring van den Bonds raad. Dit voorstel luidt, dat, iioe ook de uitslag der verkiezingen op den 5n dezer moge zijn, de regeering van Tessino zal wor den hersteld, wanneer de bezwaren uit den weg geruimd zijn. In Tessino-zelf "verergert ondertusschen de spanning tusschen de beide partijen. Het radicaal gemeentebestuur van Lugano, de plaats waar de gewapende opstandelingen ongehinderd zijn bijeengekomen, heeft zich niet ontzien om eene allerschandelijkste wets verkrachting te bedrijven. In de kathedraal zou eene plechtige Mis van Requim plaats hebben voor de rust der ziel van den ver moorden staatsraad Rossi. Het gemeente bestuur heeft deze godsdienstige plechtigheid verboden, onder voorwendsel dat bet.eene vermomde politieke beweging was, die aan leiding tot wanordelijkheden zou kunnen ge ven (van de zijde der radicalen en bezette de stad toet drie kompagniën infanterie en een escadf'e.n dragonders. De katholieke jongelingsvereeriigiug te Lugano heeft daarop O NIEUWE SCHI Het auteursrecht van (teil inhoud dezer courant is ver- zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.'} l -'IliHllilHIIllim

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1