FEUILLETON. BINNENLAND. De Wraak van een Christen, ties aangenomenkoning dom Charlos moet als afgezet verklaard worden alle leden van het koninklijk gezin moeten Portugal binnen 48 uren verlaten; voor het standbeeld van Camoëns moet de republiek worden uitge roepen en de ministers Hintze, Ribeiro en Serpa Pimentel moeten wegens landverraad terstond in hechtenis genomen en ter be schikking gesteld worden. De republikeinen zijn dus zeer radicaal in hun plannen, en hoewel zij een weinig voor barig blijken te zijn in hun besluiten (want de koning is nog altijd niet afgezet) maakt men zich toch over hun woelingen blijkbaar zeer ongerust. Aan de Morning Post wordt uit Lissabon gemeld, dat twee Italiaan- sche pantsèrschepen naar Portugal zijn ver trokken, teneinde voor 't geval daar eene onyjtóhteling mocht uitbreken, de koningin- moeder Maria Pia aan boord te nemen. Maria Pia is, zooals men weet, de zuster van koning Humbert en dus eene Italiaansche prinses. SPANJE. Jl. Zaterdag is te Saragossa een katholiek congres geopend, dat tot de helft dezer maand voortduurt. Twee aartsbisschoppen, veertien bisschoppen en tal van andere geestelijken en voorname leeken nemen er aan deel. Op het program komt voor herstel van 's Pausen wereldlijk gezag; de toestand van den H. Stoel, het christelijke socialisme, de inmenging van de kerk in het openbaai on derwijs en de vrijstelling van seminaristen van den militairen dienst. Schiedam, 0 October 1890. De Toestand des Konings. Omtrent den toestand van Zijne Majesteit den Koning verneemt bet Dagblad v. Z.-Il., dat de ziekteverschijnselen blijven voortduren en het herstel langer op zich laat wachten dan zich liet aanzien. Het Utrechtsch Dagblad deelt het volgende mede jWij vernemen tot ons leedwezen, dat de toestand van Zijn Majesteit den Koning nog geen verbetering ondergaat. »De Zieke gebruikt niets dan melk en houdt voortdurend het bed. vDofheid en rusteloosheid wisselen elkan der af." Het Handelsblad meldt omtrent den toe stand van Zijn Majesteit den Koning nog het volgende. Er is niets geheimzinnigs in den toestand des Konings. Zijn Majesteit is bejaard. Nu en dan lijdt hij erge pijnen, maar de geest is nog even sterk als de wil. Zijner Mejes- Episode uit den tijd der Fransche revolutie 8) Naar het Fransch van Just Girard. Men ziet dus, dat burger Remi Toustain werkelijk een gematigd man was. Zijne toe hoorders waren ook van zijne meening en om die gematigdheid na te komen verbonden zij zich om voortaan de aristocraten van Auvrigny voortaan met rust te laten, tot den tijd gekomen was, dat het volk zich in al zijne macht en kracht zou vertoonen. Alleen de cycloop bromde, terwijl hij heen ging deze woorden tusschen zijne tanden »Ik zou er toch wel voor zijn, om er eens flink op los te kloppenEn hij zette zijne woorden kracht bij, door een kolossale kei steen, die op den weg lag, met één slag van zijn hamer tot poeder te verbrijzelen. Een ander persoon, waarover wij nog slechts teits zwager, de Groothertog van Saksen, die Zijn Majesteit een paar weken geleden bezocht, j verklaarde den Koning niet onveranderd j gevonden te hebben het oog was nog hel- j der, de stem was nog krachtig en Zijner j Majesteits belangstelling in vele zaken groot. Wij gelooven niet onbescheiden te zijn, als wij mededeelen, wat aangaande het be- i zoek van den Groothertog bij Zijn Majesteit bekend werd. De Koning wees op de Ko- ningin en zeide tot Zijn zwager»dat hij j God dagelijks dankte, Die hem zulk een goede, J verstandige gade gegeven had, die hem tot steun en raad was." Wij weten bovendien, hoe Zijn Majesteit groote belangstelling toonde en nog toont in de weldra op te richten Vereeniging, welke voor de belangen van ridders der Militaire Willemsorde wil zorgen. Zijn Majesteit las j de statuten en gaf, na eenige opmerkingen gemaakt te hebben, Zijn hooge goedkeuring er aan. I Wij hebben het grootste vertrouwen in den tact en het liefdevol gezond verstand der Koningin, in het gevoel van verantwoorde lijkheid en de kennis van Zijner Majesteits geneesheeren en in het plichtsbesef onzer Regeering. De heer Tindal heeft aan het N. v. d. D. een schrijven gezonden, waarin hij zich ver dedigt tegen de bewering van het llbl., als zou hij door zijn Open Brief aan het Ne- derlandsche volk en door zijn aandrang om audiëntie op Het Loo te verkrijgen »driftig" en «onbezonnen" hebben gehandeld. Als bewijs dat dit niet zoo is, merkt hij op, dat de aan- j vrage om audiëntie bij Z. M. den Koning niet dezer dagen, maar reeds in Mei jl. is geschied. Verder deelt hij mede, dat hij met anderen, «menschen met een helder verstand en een groot^iichtsbesef", zijn daad rijpelijk overwogen heeft. De Zutph. Ct. van den «Open Brief" van den heer Tindal gewagende, zegt: De zaak is delicaat, doch nu zij eenmaal ter sprake is gebracht op de wijze waarop de Amsterdammer goed gevonden heeft dit te doen, gedoogt de waardigheid van de Regeering haast niet meer er het zwijgen toe te doen zij is verplicht met een me disch rapport voor den dag te komen, waar door die voor haar zoo bedenkelijke geruch ten worden gelogenstraft. Onze stadgenoot, de heer P. S. Exler, heeft Vrijdag 11. met goed gevolg het eerste natuur kundig examen aan de universiteit te Am sterdam afgelegd. Omtrent de inzending der Schiedamsche Spoelingvereeniging op de Landbouwtentoon- terloops hebben gesproken, doch dien wij ook moeten leeren kennen, is mijnheer Grospin, de directeur der smelterijen, die sedert zijn laatste huurceel met den graaf, geheel voor den eersten persoon doorging. Grospin was een bedreven werkman en ijverig industrieel. Sinds hij aar. het hoofd der smelterijen stond had hij deze aanmerke lijk uitgebreid, en zijn vermogen had met die uitbreiding gelijken tred gehouden. Vroeger, onder den ouden directeur, slechts een een voudig klerk, had hij door zijne handigheden de opmerkzaamheid getrokken, en bij den dood zijns meesters had vader Planart hem aan den hertog voorgesteld als volkomen in staat hem te vervangen. De voorspraak van den algemeenen bestuurder werd ondersteund door dien van den pastoor, die zijn goed ge drag en godsdienstige beginselen prees. Eenmaal aan het hoofd der smelterij, be ijverde Grospin zich, om de genegenheid van den hertog te verwerven en zich direct met hem te verbinden, zonder tusschenkomst van den bestuurder. Maar toen hij eenmaal zijn langdurige erf stelling te Tilburg lezen wij in de Noort- brabanter het volgende »De Schiedamsche Spoelingvereeniging was )ok waardig vertegenwoordigd. Zij had een ieve vitrine opgericht, wel-is-waar een kleine, doch waartoe zou een groote dienen, als er slechts voor één artikel reclame behoeft te worden gemaakt. Zij had gedroogde spoe ling, die slechts met water behoeft te worden aangemaakt, en geperste spoeling in den vorm van gewone lijnkoekendat het vee er belust op was, bleek op het terrein gretig hapten er de beesten in, voor wie deze spoeling een lekkernij scheendat het vee er wèl bijvaart, getuigen de vette Schiedamsche koeien, die aanwezig waren en dan ook bekroond werden." Aan de voorzitters der commissiën tot her ziening van de belastbare opbrengst der on gebouwde eigendommen in de verschillende schattingsdistricten, is thans onder dankbe tuiging eervol ontslag verleend. Te rekenen van 1. dezer is bij de Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Maatsch.een ver volg in werking getreden op het tarief voor het vervoer van bestelgoederen, geld- en geldswaarden levende dieren van kleine ge stalte, honden en gevogelte, in lokaal ver keer der maatschappij,bevattende gewijzigde vrachtprijzen. Het stoomschip Coen, aangebouwd voor rekening der Nederl.-Indische paketvaartmaat- schappij, heeft bij den Zaterdag ter reede van Tessel gemaakten proeftocht volkomen aan de gestelde eischen voldaan. Het schip liep 121 mijl per uur. De heer dr. Schaepman heeft het bestuur der Nederlandsche werklieden-vereeniging te Brussel doen weten, dat hij door eene ernstige ongesteldheid verhinderd is, de tegen morgen avond aangekondigde voordracht te houden. Dientengevolge en met het oog op 's Konings toestand, is het feest uitgesteld. Het in werking treden der spoorwegrege lingen op 15 October zal voorloopig geen ver andering brengen in de verschillende bestaan de tarieven voor het vervoer van reizigers, goederen, levende dieren, voertuigen enz., noch in binnenverkeer bij de verschillende spoorwegmaatschappijen, noch in binnen- landsch rechtstreeksch of internationaal ver keer. Voor de abonnementen in binnenverkeer is een bijzondere regeling getroffen, die door middel eener circulaire ter kennis van be langhebbenden wordt gebracht. pacht had verkregen, beschouwde hij zich eenigszins als eigenaar der fabriek en hij meende zijn ouden beschermers niets meer verschuldigd te zijn. Hij brak daarom nog niet geheel met hem at, want hij had liefst met niemand kwestie, maar hij handelde in t vei - volg geheel op eigen gezag, zonder het oordeel zijner oude bescnermers in te winnen. Zoo ook met het huren der nieuwe werklieden. Hii had alleen gelet op hun bekwaamheid en niet op hun geloof en hunne zeden, en toen vader Planart en de Pastoor hem dit onder het oog brachten, antwoordde hij, een voudig «Maar wat wilt gij dan, ik heb niet anders kunnen doen, ik had noodzakelijk werklieden noodig om mijn fabriek te drij ven indien gij andere voor mij kunt vinden even bekwaam en die katholiek zijn, wil ik ze gaarne aannemenintusschen ben ik wel genoodzaakt deze te houden." Grospin behoorde tot de lieden, die, wan neer zij eenmaal op weg tot fortuin zijn, niets ontzien om hun doel te bereiken. Het geld was zijn God en wat de politiek betreft, hij heulde met de partij die het meest zijne

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2