13e Jaarg. Woensdag 8 October 1890. o No. 3804. V E R S C H IJ N T D A G E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCH I'rijs van dit Eilad: Noor Schiedam per 3 maanden /'1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud de/er courant ia ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 Stsblno. 124 s) iKajrav::v>;fei't;Si(nlia l'rijs der Advertentiën: '4 Van 16 regels0.60 A Elk gewone regel meer. »0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. II. AMERIKA. Fe Amerikaansche tariefwet is Maandag ln werking getreden. Te New-York was 'et Zaterdag-avond aan het douane-kantoor buitengewoon druk. Het aantal beambten ^Vas versterkt en tiet kantoor bleef tot mid dernacht open. De laatste stoomboot, die v°lgens het oude tarief binnen kwam, was de Etruria van de Cunard-liin. Reeds doen zich fl ue gevolgen der wet gevoelen. In Pennsyl- vunië dreigt een crisis in staal en ijzer. Den 3n October is de heer Mc. Kinley uit Washington teruggekeerd naar zijne woon plaats, Canton, in Ohio. Den man, wiens naam in de laatste maanden op zoo veler bppen is geweest, was een schitterende ont vangst bereid. Een stoet ter lengte van een Hujl (zegt een correspondent van de limes begeleidde het rijtuig, waarin hij zich van bet station naar zijne woning begaf. De straten waren schitterend geïllumineerd. In antwoord op een adres van welkom, hem aangeboden, zette Mc. K.nley de voortreffe- 'Jkheid van de naar hem genoemde tarief- ^vet uiteen. De Times verneemt uit Santiago, dat Har- "'and, uitgezonden om te bewerken dat Chili de vordering van Dreyfus tegen Peru met 'acht zal ondersteunen, zijne geloofsbrieven aan den president van Chili overhandigd heeft met eene toespraak, welke aanving met dreigementen maar eindigde met lof tuitingen. De President gaften antwoord, dat 'uots de bestaande vriendschappelijke be dekkingen tusschen Frankrijk en Chili kan Verstoren, maar tevens dat de vorderingen van Dreyfus streng onpartijdig onderzocht zullen worden. DUITSCHLAND. De Reichsanzeiger maakt een besluit der «egeering bekend, waarbij generaal von Kal- enbornStachau benoemd wordt tot mi- 'uster van oorlog en generaal Verdy du Ver- "°is uit die betrekking wordt ontheven. De Keizer heelt afgezien van onderhande- "gen over de benoeming van een bisschop Van Straatsburg en de kenze aan den Paus overgelaten. Kanunnik Winterer heeft veel ans tot bisschop verheven te worden. Deze 's de geleerde geestelijke, wiens prachtige 0 e op het Luiksche congres gehouden, a om bewondering heeft gewekt. Onder de Polen heeft het veel genoegen veroorzaakt te vernemen, dat de Keizerin, on angs een bezoek brengende aan het j Flisabethshospitaal te Breslau, aan het eener arme Poolsche vrouw stilhield en bed zich in dezer moedertaal met haar onderhield. Niemand wist dat keizerin Auguste-Victoria het Poolsch machtig was. De zieke heeft nu liet gasthuis verlaten en reisgeld van de Keizerin ontvangen. Zaterdag op het naamfeest van keizer Frans Jozef woonde deze in de dorpskerk van Muerzsteg (Oostenrijk) eene H. Mis bij. Niet alleen de katholieke koning van Saksen, maar ook de protestantsche keizer van Duitschland was daarbij mede aanwezig. HET OOSTEN. Uit Cairo wordt aan de Times gemeld, dat de Egyptische regeering de voorstellen van Turkije aanneemt betreffende het af schaffen van vrijpassen voor artikelen van doorvoer, waar tegenover de Porte zich ver bindt alle uitvoerrechten tusschen de Turk- sche havens onderling, op te heffen. Volgens de Daily News heeft de Porte het plaatselijk brievenverkeer te Constantinopel opgeheven, onder voorwendsel dat ;daardoor samenzweringen gemakkelijker werden ge maakt. PORTUGAL. De Koning heeft generaal Abrenesonza, die tot de gematigde progressisten behoort, opgedragen een ministerie van een verzoe nend karakter te vormen, wijl de heer Mar tens Ferrao de opdracht om een ministerie te vormen, niet heeft kunnen volbrengen. De reden waarom de lieer Martens in de ka binetsformatie niet geslaagd is, is dat de pro gressisten voor hunne medewerking zulke hooge eischen stelden, o. a. de afschaffing der laatste besluiten van het ministerie-Serpa Pimentel, 'dat de conservatieven daarin niet konden toestemmenen eene geheel gereed ge maakte combinatie daardoor weder uiteen spatte. De economische toestand in bet. land wordt intusschen hoogst ernstigaan de banken is geen goud meer voorhanden, en de geheeie industrie staat stil. De verjaardag van den Koning en de Koningin is onopgemerkt voorbijgegaan het heet wegens den ge zondheidstoestand van dom Carlos slechts de regeeringsgebouwen waren 's avonds geïllu mineerd. Er schijnt in stilte een zwaar onweder onder het volk te broeien, dat met het oog op zijn handel verlangt, dat er een einde aan de crisis kome. ROME. Kardinaal Hergenröther, wiens gezond heidstoestand reeds geruiinen tijd ernstige bezorgdheid inboezemde, is Vrijdag-avond in het klooster Mehrerau in Vorarlberg over leden. Een der grootste geleerden van zyn tijd, een de" ijverigste en gelukkigste strij ders voor de H. Kerk, verdwijnt met het verscheiden van dezen doorluchtigen Kerkvorst van het tooneel. Mgr. Hergenröther werd den 15 September 1824 te Wurzburg geboren. Hij studeerde te Rome, werd in 1850 doctor in de godge leerdheid en privaat docent te Munchen, in 1852 professor in het kerkelijk recht en de Kerkgeschiedenis te Munchen. Overal toonde hij zich een licht der wetenschap, een steun pilaar van het geloof, een toonbeeld van godsvrucht en talrijke ijverige en degelijke priesters zijn door Hergenröther tot hun be keering opgeleid. In 1879 werd de emi nente leeraar tot kardinaal verheven. Veel heeft mgr. Hergenröther gedaan, om de heerlijke rol der Kerk door alle eeuwen heen te doen kennen en eerbiedigen. Op historisch gebied verwierf hij zich een groote vermaard heid en zijn «Kerkgeschiedenis" is wereld beroemd. Een ander hoofdwerk van dezen vruchtbaren schrijver is sPothius, patriark van Constantinopel," waarin het leven van dezen ongelukkigen grondlegger van het Grieksche schisma nauwkeurig beschreven wordt. De groote verdienste van Hergenröther blijft echter zijn krachtige en gelukkige strijd tegen het optreden van den apostaat Döllinger c. s. Dat deze bieden geen al te groot onheil onder Duitschland's Katholieken hebben kunnen aanrichten, is zeker op de eerste plaats te danken aan den thans ont slapen kardinaal. Zijne ziel raste in vrede ZWITSERLAND. In het kanton Tessino had eergisteren de aangekondigde volkstemming plaats over de grondwetsherziening. De uitslag was, dat van de 25000 kiezers die opkwamen, 11723 zich voor en 11704 zich tegen de herziening der grondwet verklaarden. In zes districten is de uitslag onbekend. De einduitslag zal dus van 50 stemmen afhangen. De orde is ner gens gestoord. Zooals men weet, wordt met de herziening niets anders dan eene wijzi ging van het kiesstelsel beoogd. De twee groote wapens van onzen tijd. Onder dit opschrift bevat de Osservatore Romano het bekende orgaan van het Va- ticaan, een zeer belangrijk artikel. Daarin wordt gewezen op een interessante levens beschrijving van den eminenten leider der Centrumpartij, welke onlangs in een buiten- landsch blad verscheen en waarin, zooals de Osservatore zegt, zeer terecht werd opge merkt, dat een der voornaamste middelen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1