FEUILLFTGN. De Wraak van een Christen, verwarring in het waterschapsbeheer zal brengen en krachtens onbestemde bepalingen •omtrent niet gedefinieerde waterstaatswer ken, op de bevoegdheid der plaatselijke be sturen inbreuk dreigt te maken. De heer R o e 1 1 achtte door de laatst voorgestelde wijziging den goeden weg in geslagen. De Minister van Waterstaat bleef voor de Regeering de macht vragen om kostbare werken b.v. kanaalwerken, te beschermen tegen vernietiging door toedoen van derden. Er wordt overigens feitelijk voortgegaan op den bestaanden weg. De Minister bleef bet amend, van de Comm. v. Rapp. nadruk kelijk bestrijden. Na langdurig debat werd het amendement van de comm. van Rapp. aangenomen met 67 tegen 16 stemmen. De heer Cre m e r zal den Minister van Koloniën interpelleeren over den oorlogstoe stand op Flores. Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp op de waterstaatswerken, werd het voorstel der Commissie van Rapporteurs om den Koning de bevoegdheid te geven binnen zekere wettelijke grens de maxima der hier te bedreigen straffen te bepalen na bestrijding door den Minister aange nomen met 58 tegen 24 stemmen. In art. 4 werd na debat gehandhaafd de aansprakelijkheid van den schipper voor de schade door alle opvarenden teweeg gebracht. De wetsontwerpen tot regeling der koop som van den Rhijuspoor werden goedgekeurd. Morgen zal de Kamer in de afdeelingen vergaderen. Men meldt aan de N. R. Ct., dat in den toestand des Konings weinig verandering wordt waargenomen, zoo min ten goede als ten kwade. De Koning houdt steeds het bed. Natuurlijk is op dien leeftijd de toestand zorgelijk. Wegens 's Konings buitengewoon sterk gestel evenwel, en na de ondervinding in het voorjaar van 1889, blijft men nog op herstel hopen. Het Dagblad voor Nederland ontving het volgende bericht uit Apeldoorn »De toestand des Konings is onveranderd, maar blijft zorgelijk het accommodatie-ver mogen van den geest is zwak. Van de in stelling van een regentschap is wel sprake, maar het kan nog zeer goed veertien dagen duren. Eerst zal een consult plaats hebben tusschen de geneeskundige autoriteiten, waarschijnlijk Maandag a. s. Aan de Konin gin is de beslissing daaromtrent overgelaten. De ministers ontvangen eiken dag een bulle tin van den geneesheer, op last der Konin gin, dus zijn zij geheel op de hoogte." Blijkens nader bericht van 's Konings ge zantschap te Londen aan den minister van buitenlandsche zaken is de Order in Council, Episode uit den tijd der Fransche revolutie. 11) Naar het Fransch van Just Girard. Een hevige ruk aan de schel van de bui tendeur der pastorie brak eensklaps het gesprek af. Een oogenblik daarna trad Clau dine, de oude- dienstmeid van den pastoor, met een ontsteld gelaat binnen en bood schapte dat een vreemdeling met een ongun stig uiterlijk haar meester en mijnheer Pla- nart wenschte te spreken. »>Engij hebt hem in dit verschrikkelijke weer buiten de deur laten staan zeide de pastoor op een verwijtenden toon. O, neen mijnheer, hij heeft mij de toe stemming gevraagd om zijn paard onderdak te brengen, en reeds vóór dat ik hem had geantwoord, is hij het binnenplein opgeloo- pen en naar den stal gegaan, ondanks de waarbij alle invoer van vee uit Nederland in het Vereenigd Koninkrijk wordt verboden, eergisteren 7 dezer uitgevaardigd en zou die »Order" gisteren, 8 October, in'werking treden. Tengevolge van dit verbod kan ook geen Nederlandsch vee meer in Groot-Brittannië en Ierland worden ingevoerd onder voor waarde van slachting aan de losplaats. (St.-Ct.) Aan het commissariaat van po'itie zijn als op straat gevonden aangegeven een gouden oorbel, het onderstuk van een bloedkoralen oorbel, een rood geruit kinderschortje, een bruin koralen halskettinkje, een zakje met f0.71^, een rood satijnen strik, een nieuw blauw boezeroen, een étui van een sigaren- pijp, een gouden medailjon gemerkt J. v. R., een militaire kleerklopper, gemerkt A no. 1301, een bloedkoralen oorbelletje, een kin derzak, een streng blauw katoen en een sleutel aan een koperen kettinkje. Heden-middag omstreeks half een is het vierjarig dochtertje van N. Gokke, wonende aan de Laan, al spelende in de Laansloot geraakt. De moeder, van dit ongeval ge tuige, stond op liet punt haar kind na te springen, toen de gaswerker David Storm haar daarin voorkwam door te water te gaan. Het mocht hem gelukken de kleine drenke linge behouden op het droge te brengen en aan de ontstelde moeder weder te geven. Voor de openbare herhalingsschool voor meisjes alhier hebben zich voor den nieuwen curcus 175 leerlingen aangemeld. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Enkhuizen, in plaast van wijlen den heer mr. D. Visser van Hazerswoude, zal plaats hebben op Dinsdag 28 October, en de her stemming, zoo die noodig is, op Dinsdag 11 November. Door de Ministers van Waterstaat en die van Oorlog is een prijs van f 1000 uitgeloofd voor dengerie, die vóór 1 December aanstaan de den besten hengst in de provincie Zeeland invoert. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht lo. Het vroegere vaarwater aan den lin keroever der Boven-Merwede beneden Wou- drichem van en naar de Maas tegen over Gorichem, is vervallen. duisternis, als iemand die nauwkeurig de inrichting van het huis kent, hetgeen mij wel een weinig verdacht voorkwam. Wel! mijn God, 'tis eenvoudig iemand uit den omtrek, dien gij niet hebt herkend laat hem aanstonds binnen komen, want het is te koud om buiten te blijven." Claudine opende de deur maar keerde aan stonds terug. »Daar komt hij den trap reeds op. ik zeide u wel, dat hij het huis kende.jMijnheer," zeide zij tot den vreem deling, »wees zoo goed binnen te komen." Toen ging zij heen al brommende: »En ik weet zeker dat hij niet uit deze landstreek is, want ik ken iedereen, drie mijlen in het rond, en ik heb dat gelaat nimmer gezien." Dezen indruk maakte bij den eersten aan blik de vreemdeling ook op de drie personen, die in de kamer van den pastoor vereenigd waren. Het was een man met een meer dan middelmatige gestalte, getooid met een hoed met breeden rand, dien hij afnam zoo dra hij den drempel overschreed maar zijn gelaat bleef nog grootendeels verborgen onder een kolossale platte pruik, die in plaats van 2o. De uiteinden der aldaar onder water uitgebouwde werken aan den linkeroever, tusschen Woudrichem en den strekdam aan den linkeroever tegenover de haven van Gorinchem, worden door vier groene tonnen aangewezen. 3o. Het licht staande op dien strekdam zal, te beginnen met den nacht van 30 Sep tember op i October 1890, niet meer wor-* den ontstoken. St.-Ct De commissie van rapporteurs voor het reeds lang aanhangig wetsvoorstel van den heer Bahlmann ster voorziening in den kwij nenden toestand van sommige takken van landbouw" heeft na kennis genomen te heb ben van de Memorie van Antwoord, haar eindverslag uitgebracht, waarin zij enkel te kennen geeft, dat door de gewisselde schrif turen de openbare beraadslaging over het voorstel genoegzaam is voorbereid. De Tweede Kamer heeft nog geen besluit ge nomen over de behandeling van het ont werp. Een Duitsch blad, de Berlijnsche Post, geeft over onze jongste manoeuvres, in het oosten des Lands gehouden, een critiek, die nogal iets verschilt met het geroep van vol daanheid over onze legerkrachten, dat een deel der Nederlandsche pers bij gelegenheid van die operation ten beste gaf. Ziehier wat het blad schrijft: »In bijna alle Européesche Staten hebben thans groote manoeuvres plaats, en ook Ne derland wil daarin niet achter blijven. Waar schijnlijk om de meening te weerleggen, door jhr. Tindal in brochures geuit, dat een uit het kosten aanrukkende vijand zich bin nen vierentwintig uur van de Nederlandsche hoofdstellingen kan meester maken, werd tot gronddenkbeeld in deze oefeningen genomen, dat een Duitsch leger over Gronau in Twen te wilde vallen. Dit leger zou bij Haaks bergen op een kleine troepenmacht stuiten, die de opdracht had den vijand in den strijd om terrein-voorwerpen zoo lang op te hou den, totdat genoegzame versterking was aangerukt. Ofschoon de te volgen weg en de de marschtijd van het vijandelijk leger nauwkeurig waren voorgescheven, verscheen het toch zoo verrassend snel, dat de kom- mandarit der verdedigingstroepen slechts met de bewering»dat dit niet aanging", kon beginnen. Ook de andere manoeuvre ongelukken, die voorvielen, zullen aan de Russische en Fransche officieren, die de ma noeuvres bijwoonden, geen grooten dunk van de slagvaardigheid der Hollandsche troepen hebben gegeven." in een staartje te eindigen, naar het ge bruik dier dagen, op zijn hals en schou ders neerhing en maar nauwelijks van voren was geopend om een gedeelte van het gelaat vi ij te laten. Die haartooi was algemeen in gebruik bij de boeren van den lagen Elzas, en vooral bij de wederdoopers, maar het overige van zijn costuum verschilde weer aanmerkelijk daarmede het bestond uit een lang kleed, dat tot over de knieën neerhing, en waarvan de kraag, die van bontwerk was voorzien, was omgeslagen, zoodat de kin en de mond van den vreemdeling geheel ver borgen waren, waardoor men bijna niets anders zag dan zijn neus, een gedeelte van zijn voorhoofd, dat met diepe rimpels was doorploegd, zijne oogen, die levendig schit terden, maar wier blikken toch een zekere melancholie uitdrukten, en eindelijk een zware, grijzende knevel, waarvan de punten in het hoofdhaar verwarden, dat over de wan gen hing. Dit alles bijeopgenomen gaf dezen persoon, zooals Claudine reeds gezegd had, een zeer slecht uiterlijk, maar dit duurde slechts ee»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2