13e Janrg. Zaterdag; U October 1890. No. 3807. V E R S C H IJ N T D A G E E IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. O NIEUWE SCHIEDAMSCHE Trijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden /'1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van (leu inhoud ilerer courant is ver zekerd volgens de Wet van 23 Juni 1881 (Stsbi. no. 124.} Trijs der Advertentie» Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 10 October '90. Het schijnt, dat de ministerieel e crisis in Portugal thans haar einde genaderd is. H'ijkens een telegrafisch bericht uit Lissabon Vvas de kabinetsformeerder, generaal d' Abreu e Souza, gisteren-ochtend bij den ontslagen Minister-president Serpa Pimentel en zou hij 2|ch in den middag naar het kasteel Cintra begeven, waar dom Carlos nog altijd ziek Hgt, om den Koning de nieuwe lijst van mi nisters aan te bieden. Intusschen heeft het weinig gescheeld of °°k d' Abreu e Souza was niet in het samen stellen van een nieuw ministerie geslaagd. Het blijkt, dat er in Portugal eene partij bestaat, die de zaken tot het uiterste zou Willen drijven en zelfs niet voor een staats greep zou terugdeinzen. Deze partij zoo beweert men vindt een krachtigen steun 'n de Koningin, eene dochter van den graaf Van Parijs, die haren politieken invloed tegen over die des zieken Konings stelt. Het mis lukken van de kabinetsformatie van Martens rerrao wordt aan dezen invloed geweten, en °°k generaal d' Abreu zag zich verplicht den Koning te doen weten, dat hij zijne taak 2°u nederleggen, indien er geen einde ge- Maakt werd aan de persoonlijke tusschen- komst der Koningin en de kuiperijen van bet hof. Dit schijnt geholpen te hebben a'thans de generaal blijkt met het samen stellen van een ministerie gereed te zijn ge komen. Het kan zijn, dat de Koningin het goed bedoeltmaar twijfelachtig is het, dat ook bare invloed de dynastie van den dreigen den ondergang zal redden. Het volk kan bet den Braganza's niet vergeven, dat het bun niet gelukt is, in de onderhandelingen Met Engeland betere condities voor Portugal te bedingen. De »vox populi" in Portugal blijft onverstoorbaar herhalen Wanneer Kugeland ons berooven wil kan het dit doen Maar nooit zullen wij den roof door het on derteekenen van een tractaat wettigen men kan ons daartoe niet dwingen, en wij zullen bet niet doen." Het standpunt is zeker va derlandslievend en fier, maar Portugal's po sitie wordt er niet beter door. Hit schijnt ook de Koning te begrijpen, er- daarom heeft hij nog een laatste po- §Mg aangewend om een schikking te tref- ben. Een buitengewoon gezant des Konings ls naar Balmoral vertrokken, waar koningin Doch hoe gaarne ook de Victoria vertoeft. Koningin de Portugeesche dynastie van den °ndergang zou willen redden, schijnt haar eerste minister lord Salisbury toch met de openbare meening rekening te moeten hou den, te meer daar men te Londen de dy nastie der Braganza's toch verloren acht, en men in koloniale kringen zelfs niet ongaarne het uitroepen der republiek zou zien, tegen wie men zonder komplimenten zou kunnen optreden. De dagen van het Huis Bra- ganza schijnen inderdaad geteld te zijn. Het was blijkbaar de vrees voor het Vati- caan, die Crispi's redevoering te Florence beheerschte. Het Vaticaan, ziedaar de vij and zoo is ongeveer de zin van 's heeren Crispi's rede. Niet Oostenrijk, neen, want dat is als 't ware voor Italië geschapen maar het Vaticaan, dat voortdurend tegen het koninkrijk Italië intrigeertDie vrees voor het Vaticaan dreef Crispi indertijd naar Frie- drichsruhe, waar hij met Bismarck de aan sluiting van Italië bij Oostenrijk en Duitsch- land bewerkte, welke alleen ten doel heeft een optreden van deze mogendheden ten gunste van den Paus te beletten. Duur deed de ijzeren kanselier Italië den vriendschaps dienst dien hij hetzou bewijzen, betalen. Voort durend gaat Italië gebukt onder de enorme militaire lasten, die zijne toetreding als Driltc irn Dunde het ten plicht stelt maar dat alles beteekent volgens Crispi niets, mits slechts de kuiperijen van het Vaticaan verijdeld worden. Uit vrees voor het Vaticaan is hij, de aarts-revolutionair en oud-republikein, een koningsgezinde geworden, wantde repu bliek zou Italië aan de knechtschap van het Vaticaan overleverenHet zijn inderdaad fraaie beginselen, die de eerste minister van Italië belijdt, en wel moet hij van de duur zaamheid van het nieuwbakken rijk over tuigd zijn, dat hij zulk een kleingeestige vrees voor eene zedelijke macht als het Vaticaan aan den dag legt. Inderdaad, wanneer het Roma Inlangïbele, het onaantastbare Rome, voor Italië zulk een groote waarheid is, waarom zich dan voor de toekomst zoo be angst gemaakt? In het Zwitsersche kanton Tessino blijft de toestand nog steeds zeer ingewikkeld. De radicalen beweren wel, dat met 117 stemmen meerderheid de kwestie der grond wetsherziening in hunnen zin is beslist, maai de conservatieven geven dit nog zoo aan stonds niet toe. Immers het kanton Tessino heeft een wet, welke bepaalt, dat voor elk referendum of volkstemming de volstrekte meerderheid van alle uitgebrachte stemmen gevorderd wordt, d. w. z. de nietigverklaar - de biljetten moeten ook mede geteld wor den. Dit nu is bij deze volkstemming niet gebeurd. Maar de Bondsraad, die in 't ge heim met de revolutie heult, is den vrienden te hulp gekomen, door het referendum gel dig te verklaren. Intusschen, indien nu uit gemaakt is, dat de grondwet zal herzien worden, hoe zal die herziening geschieden zonder regeering. De Bondsraad aarzelt nog altijd het wettige gouvernement te herstel len, hoewel het volk door ondubbelzinnige betoogingen die herstelling eischt, en deed het den zin van den rijkscommissaris Kuenz- li, dan zou het de conservatieve regeering zelfs in 't geheel niet herstellen. De conser vatieven geven intusschen den moed niet verloren. De kantonnale president, de heer Respini, die men zoo gaarne van het tooneel zou dringen, zeide nog dezer dagen »Onze partij acht zich allesbehalve verslagen zij zal haren tegenstanders toonen, dat zij vol kracht en leven is, en dat al hare leden ge reed zijn tot den strijd voor hunne beginse len en de waarachtige belangen des lands." Deze mannelijke taal zal gewis op het eind besluit van den Bondsraad haren invloed doen gelden. FRANKRIJK. De toestand van den heer Mermeix, den schrijver der Coulisses du Boulangisme, die onlangs in een tweegevecht gewond werd, is zeer hachelijk. De koorts neemt toe en de geneesheeren bezochten den patiënt eergis teren vijfmaal. Er schijnt weinig hoop te bestaan op het behoud van zijn leven en zelfs melden sommige bladen, dat Mermeix reeds is overleden. De Figaro deelt dit echter nog niet mede en weet alleen te zeg gen, dat de toestand van den lijder gevaarlijk is. Ook de XlX'ème Siècle spreekt het doods bericht tegen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Na een samenzijn van ongeveer een week hebben eergisteren-middag de keizer van Oostenrijk en Duitschland van elkander af scheid genomen. De hoftrein met de beide keizers en den koning van Saksen kwam te kwart over vier van Radtner aan het station Klem-Reifiing aan. De keizers verlieten daar den trein en namen zeer hartelijk van elkander afscheid. Keizer Wilhelm zette om 4 uur 20 rnintten zijn reis over Praag voort, terwijl keizer Frans Jozef met de overige jachtgasten te 4 uren 25 minuten naar Wee- nen vertrok, ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft besloten, dat de re geering in Tessino blijft opgedragen aan den rijkscommissaris, totdat alle protesten tegen den uitslag der stemming zullen zijn onder-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1