Bü flit Nuk beloort een Bpoepel. 13e Ja a rg. Zondag 12 en Maandag 13 October 1890. No. 3808. VERSO H IJ IS' T D A GEL IJ K S. H ALGEMEEN OVERZICHT. Bureau: Boterstraat, E 39. NIEUWE SCHIEDAMSCH l'iijs vim dit Itlad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 I' raneo per post door gelieel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van (leu inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsbL no. 124.) Prijs der Advertentiëii Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 11 October '90. In de Spaansche stad Saragossa werd ^eze week een katholiek Congres gehouden, ('at behalve door kardinaal Benavides, aarts bisschop van Saragossa, die het voorzitter schap waarnam, door 4 aartsbisschoppen, 20 bisschoppen, honderden priesters enreligieu- 2eti en een groot aantal leeken, behoorende zoowel tot de carlistische als de alfonsisti- Sche partij, werd bijgewoond. Deze laatste omstandigheid gaf in 't begin een weinig wrijving, daar de aanhangers van ('e eene partij zich boven de andere be voorrecht achtten, doch de christelijke lietde beeft al ras ook hier gezegevierd en alzoo kon bet Congres zich in de gewenschte stemming dijden aan de gewichtige aangelegenheden, viie aan de orde waren gesteld. Daartoe be hoor en het herstel van 's Pausen wereldlijke Qiacht de toestand van den H. Vader te Ilornede noodzakelijkheid van de tusschen- boinst der Kerk in het openbaar onderwijs 'b' noodzakelijkheid van het beperken van ('e vrijheid van de drukpers en de vrijstelling ('ei' seminaristen van den militairen dienst. Wat het eerste punt betreft, heelt het Congres duidelijk verklaard, dat voor den I aus geene andere onafhankelijkheid moge- bjb is dan door een wereldlijk gezag. Zoolang B. daarin niet zal hersteld zijn, zal zijn loesturul onlioudhaar zijn en zullen de Katho- 'ieken b 1 ij v e n protesteeren. Volgens ee" bericht van de Engelsche Standard is bet Congres geëindigd met het aannemen van 1 notienwaarbij de onbeperkte gewetensvrij heid veroordeeld, en aanbevolen werd de con ti ole der Kerk over de scholen, eene betere Zondagsviering, vrijstelling van den krijgs dienst vooi' de seminaristen, de oprichting Vu" katholieke boekerijen in de kazernen en Van katholieke werktnansvereenigingen. Het Congres sprak tevens de wenschelijkheid uit, dat de bevoegdheid der Kerk om eigen dommen te bezitten, onbeperkt zij. De verwachting dat de ministerieele cri sis in Portugal met het aanbieden van de 'Jst der nieuwe ministers zou geëindigd zijn, 's n'et vervuld geworden. De Koning vond, dat er te weinig conservatieven op de lijst stonden en wees daarom de voordracht af. 0 eneraal d'Abreu e Souza legde toen na tuurlijk zijne taak neer, en dom Carlos droeg 'aar aanstonds over aan Luciano di Castro levens verzocht hij den heer Martens Fer- 1 ao de portefeuille van buitenlandsche zaken in het nieuw te vormen Kabinet te willen aannemen. Het schijnt, dat men aan liet hof opzet telijk de oplossing der crisis zoekt te ver tragen om eerst het groote struikelblok voor elk nieuw ministerie, het tractaat met Engeland, uit den weg te ruimen. Blijkbaar gelooft men in de hofkringen, dat de per soonlijke tusschenkomst van koningin Victo ria nog tot eene bevredigende schikking zal leiden en wil men daarom eerst den uitslag der bemoeiingen van 'sKonings buitenge wonen gezant afwachten. Intusschen schijnen ook andere Mogend heden zich aan de zaak gelegen te laten liggen. De Oostenrijksche aartshertog Karei Eugenius, .lie onlangs met een smaldeel de haven van Lissabon binnenliep, verzekerde den Koning nadrukkelijk, dat de Mogendheden der triple-alliantie er op bedacht zijn, om een oorlog tusschen Engeland en Portugal te voorkomen. Mochten zij ook kunnen be letten, dat eene kleine natie door eene groote verongelijkt wordt AMERIKA. Uit Washington wordt van gisteren ge seind De schatkist heeft bepaald, dat goe deren, die volgens het nieuwe tarief vrij zijn van invoerrechten, en die op grond van het vorige tarief in entrepot zijn, vrij daaruit kunnen worden genomen. Door het in werking treden der Mac. Kin- ley-wet worden bijna alle Europeesche Jan den in verschillende takken van handel en nijverheid getroffen. Nederland lijdt vooral op den invoer van tabak, verduurzaamde levensmiddelen, papier en manufacturen. Het zwaarst wordt Frankrijk getroffen, voor hetwelk een uitvoer van omstreeks 250 mil- lioen frcs. per jaar zoo goed als afgesneden wordt. De Financial Newsverneemt, dat er eene partij in de Argentijnsche republiek tracht den thans te's-Gravenhage verblijf houdende generaal Mitre te bewegen, het president schap te aanvaarden. De redactie hoopt, dat de pogingen daartoe zullen slagen, daar dit het vertrouwen in Argentinië's stabiliteit zeer vermeerderen zou. DUITSCHLAND. De Keizer is Donderdag-middag ongeveer half drie weder te Berlijn teruggekeerd in gezelschap van den rijkskanselier en ver scheiden hoofdofficieren, die hem tot Cum- mersdorf, waar hij de schietoefeningen had bijgewoond, waren tegemoet gereisd. De Keizer begaf zich onmiddellijk naar het ko ninklijk slot. Te Griinenberg, in Silezië, beroemd om zijne groote lakenfabrieken, heeft wegens stilstand van zaken in de weefnijverheid tegenover een groot aantal arbeiders de op zegging plaats gehad van het werkcontract. Te Eschwege in Hessen hebben alle groote sigarenfabrikanten hunne werklieden den dienst opgezegd wegens geschillen met hen. Dergelijke lock out's, tot dusver in Duitschland onbekend, zullen waarschijnlijk in andere nijverheidsstakken wel spoedig navolging vinden. Graaf Moltke heeft de uitnoodiging des Keizers aangenomen, orn den 26n October, zijn 90n verjaardag, te Berlijn aan het hof te komen doorbrengen. Verschillende Krieger- vereinen schreven reeds vergaderingen uit om te overleggen, op welke wijze hem hun hulde gebracht zou worden. ENGELAND. De voornaamste ijzerfabrikanten te Glasgow voorzien binnen een maand nog geen oplos sing van het geschil. Het verwekte groote sensatie, toen gisteren te Londen bekend werd, dat van de twaalf beklaagden in het staatsproces van Tipperary de twee voornaamste, namelijk Dillon en Obrien, ontbraken. Het openbaar ministerie requireerde onmiddellijk inbeslagneming van den gestelden borgtocht van 2000 voor beiden, benevens uitvaardiging van bevelen tot hunne aanhouding, nadat gebleken was, dat beiden voortvluchtig waren. Aan deze beide eischen werd voldaan. Het blijkt, dat de twee Iersche afgevaardigden profiteerden van eene verdaging der terechtzittingen, 0111 Woensdag via Waterford aan boord te gaan vart de Havre-stoomboot naar New-York, zonder door detectives te worden achtervolgd. Het orgaan der nationalisten, de Star, juicht over den Hater der regeering, zeggende dat de nationale liga den geconfiskeerden borg tocht wel zal terugbetalen. Volgens nader bericht uit Londen is er een bevel tot aanhouding uitgevaardigd tegen Obrien en Dillon. RUSLAND. De Czaar heeft den vorst van Monteno- gro een oorlogsschip geschonken, dat bin nenkort in de haven van Antivari zal aan komen. Dit strijd tegen het Berlijnsch trac taat, volgens hetwelk Montenegro geen oorlogsschepen mag bezitten, geen oorlogs- vlag voeren en geen oorlogsschip, ook geen vreemde, in zijne wateren mag toelaten. ZWITSERLAND. De Zwitsersche Stendenraad heeft met 22 tegen 17 stemmen de besluiten goedgekeurd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1