!3e No. 3812. am'tf. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Vrijdag 17 October 1890. o Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Itliui: Voor Schiedam per 3 maanden f\.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentie» Van 16 regels0.00 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVEBZICHT. DUITSCHLAND. Oe Reichsanzeiger behelst eene kabinets- 01 der, waarbij de oprichting bevolen wordt Va" een kolonialen raad,als adviseerend des kundig lichaam, toegevoegd aan de koloniale ^heeling van het ministerie van buitenland- sche zaken. Op het socialisten-congres te Halle behoudt bet »oude" element der partij de bovenhand tg van Oe jongere fractie, welke onder leiding die, Schippel en anderen een meer kracht- dadig optreden verlangt, is voorloopig over- v'e"geld en komt op het congres bijna niet aan het woord. Bebel, Singer en consorten bebben er natuurlijk zorg voorgedragendoor butvne redevoeringen van hun gedragelijn een z°° goed mogelijke gedachte te geven. Onder de buitenlandsche sprekers komt ook voor Do- Hiela Nieuwenhuis, van 's Graverihage. Deze ''et zich als volgt uit»Ik bedank het congres v°or de vriendschappelijke ontvangst, die ons ten deel is gevallen. Het is moeilijk in een Vreemde taal het woord te voeren, maar 'der is dit niet het gevalik gevoel mij niet a's een vreemdeling onder ulieden. Wij spreken één taal, die van den uit het hart °ntspruitenden groet uit Nederland, het land dör vrijheid en der revolutie Wij zijn stam- en geestverwanten. Wij zijn niet Bel- Serb Nederlanders, Duitschers, maar voor alles sociaal-democraten! (Bravo-geroep) In het verdere gedeelte zijner rede wekte Nieu wenhuis de Duitsche broeders onder herin nering aan het woord van Maratwaakt op e,t slaapt niet," op, om niet op hunne lauwe- ren te rusten, maar waakzaam te zijn, want gevaarlijker dan zijne vijandschap is ons de Vr'endschap van den vijand." »Wij Neder- "nders, zeide Nieuwenhuis ten slotte, zullen 0ri?en plicht doen, en mochten wij bezwijken, t°ch blijft ons vaandel onbesmet. Gij Duit- ®chers zijt onze broeders Leve de Duitschers Heve de internationale sociaal-democratie (stormachtige toejuichingen) de namiddagzitting van eergisteren 'achten de heer Jules Guesde en deFran- sclie afgevaardigde Ferroul de groeten over %an het congres van Rijssel eii van de soci- a'istische fractie uit de Fransche Kamer. De atgevaardigde Liebknecht betuigde zijn dank, gebruikte daarbij, evenals de vorige spre- hers> de Fransche taal. Daarop werd aoor ben heer Auer, lid van den Rijksdag, ver- s'ag over de partij-organisatie uitgebracht. ENGELAND. De British South-Africa Company spreekt 'et per telegraaf uit Lissabon verspreide bericht tegen, volgens hetwelk acht honderd van hare gewapende manschappen in Manica- land zouden zijn binnengedrongen. Volgens de laatste door de Company ontvangen tijdingen bevond zich hare tweede expeditie te Mount Hampden. Wederom is in het Engelsche leger een geval van muiterij voorgekomen, ditmaal op Guernsey, alwaar eergisteren het 2e batal jon van het East-Surrey-regiment weigerde op te marcheeren om scheep te gaan naar Indië. De houding der muiters was zoo dreigend, dat de hulp van andere troepen moest ingeroepen worden, om, onder be dreiging van te zullen schieten, hen te ont wapenen. De soldaten, die niet naar Indië wilden gaan, werden daarop met geweld op het gereed liggende transportschip overge bracht, dat spoedig koers naar Indië zette. De vervolgde Iersche afgevaardigden Dil lon en O'Brien zijn op de Fransche kust bij Luc sur Mer aan wal gestapt en te Parijs aangekomen, waar zij bij den bankier Raffa- lowitsch, schoonbroeder van O'Brien, zijn af gestapt. Zij vertrekken Zaterdag naar New- York. FRANKRIJK. De voorzitter der begrootings-commissie heeft gisteren een onderhoud gehad met de ministers Rouvier en de Freycinet, en hun het verlangen der commissie kenbaar ge maakt om het evenwicht der begrooting voor 1891 niet door belastingen, maar door bezui niging te verkrijgen. De Freycinet beloof de, zonder zich tot iets te verbinden, dat hij naar middelen om zou zien tot bereiking van dit doel. Tegen den minister van financiën, den heer Rouvier, zijn in den laatsten tijd zeer ernstige beschuldigingen, ingebracht door een republikeinsch journalist, den heer Charles Laurent, die onlangs een nieuw blad te Parijs heeft opgericht, de Jour. Zooals men zich herinneren zal, was het ook de heer Laurent, die drie jaren geleden tot de hef tigste aanvallers van den heer Wilson, den befaamden schoonzoon van den ex-president Grévy, behoorde. Laurent verwijt Rouvier, dat hij door de staatsfondsen te doen lijzen en dalen millioenen in den zak heeft gestoken. Hij moet daarbij geholpen zijn door machtige bankiers. Tot dusver heeft de minister deze ernstige beschuldiging, welke groote sensatie in Pa rijs heeft verwekt, noch niet op afdoende wijze weerlegd. De heer Laurent tart de Regeering eene vervolging tegen hem in te stellen, opdat het volle licht over deze zaak moge opgaan. De heer Rouvier schijnt daar evenwel geen grooten lust in te hebben. De redacteur van de Jour heeft althans nog geene dagvaarding betreffende deze zaak ont vangen. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt geseind, dat de Cortes verdaagd zijn tot Januari. De hoofden dei- conservatieve partij hebben in eene bijeen komst besloten tegenover het nieuwe kabi net eene welwillende en tegemoetkomende houding aan te nemen. De nieuwe ministers hebben eergisteren den eed afgelegd en daarna hun ambt aan vaard. De toestand des lands blijft hoogst ernstig. In alle streken des lands neemt de opgewondenheid toe over het opstoomen van Engelsche kanonneerbooten op de Zambesi en de Lissabonsche pers spuwt vuur en vlam tegen Engeland. Voor het ministerie-gebouw hadden eergisteren reeds demonstraties plaats, welke aan het kabinet niet veel goeds voor spellen. Naar men verneemt, zal het nieuwe minis terie het tractaat niet weer bij de Kamers indienen, maar het voor een onbepaalden tijd laten liggen. De Engelsche regeering blijft intusschen eischen, dat het vóór 1 November worde geteekend. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat in verscheidene gouvernementen aan de Jood- sche gemeenten reeds aanschrijvingen zijn gezonden, inhoudende dat het den Joden ver boden is, zich verder aldaar op te houden van den len Januari a. s. af. In het bijzon der moeten de Joder. in Sewastopol tot land verhuizing gedwongen worden. Volgens berichten uit St. Petersburg is aan 50 luthersche predikanten, die de »Rus- sificeering" der Oostzee-provinciën moeilijk heden in den weg legden, de bezoldiging ingetrokken. In verscheidene kazernes te St. Petersburg, Moscou, Kieff en Nyninovogorod zijn nihilistische proclamaties gevonden. SPANJE. Terwijl de jeugdige koning Afonso te San Sebastian gisteren een rijtoer deed in een door twee muilezels getrokken wagen, wer den deze dieren plotseling schuw, tengevolge waarvan het rijtuig omviel. De Koning bleef evenwel ongedeerd. Uit Manilla wordt gemeld, dat de Spaan- sche oorlogsschepen, die uitgezonden waren om het Carolinen-eiland Ponape te tuchtigen, het dorp Mutalani hebben gebombardeerd. De troepen begaven zich aan wal en rich ten een bloedbad onder de inboorlingen aan. Zeven Spanjaards werden gedood en 19 ge- NIEUWE S Het auteursrecht van Hen inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1