BLNNËNLAN 1). De Wraak van een Christen, FEU ILLET ON. I Haar erfgenaam riep ik met verwon dering uitmaar weet gij dan niet, dat mevrouw de hertogin een kind heeft nage laten Maar is dat kind, hernam hij met de meeste koelbloedigheid, niet eenige uren na zijne geboorte gestorven, en bij gevolg vóór zijne moeder? Zoo het na de moeder was gestorven, had het van haar geërfd, dat is waar, en gij, mijnheer, als zijn vader, zoudt dan van dat kind geërfd hebben, ten minste gedeeltelijkmaar in dezen stand van zaken Maar wie spreekt u over dat kind? viel ik in de reden. Weet gij dan niet dat er een ander kind uit ons huwelijk bestaat, dat op dit oogenblik in Frankrijk vertoeft? Daar ben ik volkomen onbekend mede; in dat geval hebt u slechts de geboorteakte of het doopbewijs van dat kind te toonen, wondde inboorlingen telden 150 dooden. Volgens tijdingen uit Madrid kondigen de Carlistische bladen een verkiezingsmanifest van don Carlos aan, dat binnenkort zal ver schijnen. Schiedam, 16 October 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 15 October. Het debat werd voortgezet over do motie van den heer Cremer luidende »de Ka mer, vertrouwende dat de Regeering elke gewelddadige aanraking met de bevolking van het eiland Flores, zoowel ten behoeve van een hernieuwd tin-onderzoek, als terzake van hetgeen heeft plaats gehad bij het vroe ger onderzoek, zal weten te beletten, gaat over tot de orde van den dag." De discussie, die nog tot laat in den na middag duurde, liep hoofdzakelijk over de vraaghad de Regeering het recht een on derzoek in het Rokka-gebied intestellen en dat onderzoek te steunen door een gewapend geleide. Door enkele sprekers werd de hou ding der Regeering verdedigd en betoogd, dat volstrekt niet bewezen is dat het Rokka- gebied onafhankelijk is. Door den heer Keuche nius, die het mede voor de Regeering opnam, werd als tegenmotie, de volgende gesteld »de Kamer, vertrouwen stellende in het beleid der Re geering tot beëindiging der geschillen met een deel der bevolking op Flores, gaat over tot de orde van de dag," welke motie even wel later weder werd ingetrokken. De heer Cremer wijzigde zijn motie zoodat deze daarna luidde »de Kamer, van oordeel zijnde dat in de gegeven omstandig heden de verdere mijnonderzoekingen op Flores behooren te worden gestaakt, gaat over tot de orde van den dag." Later werd hier nog tusschen gevoegdde mijnonder zoekingen in het Rokka-gebied, op Flores enz. In stemming gebracht werd deze motie verworpen met 59 tegen 26 stemmen, waar na zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen een motie van den heer R o 11 van den volgenden inhoud: »deKamer, akte nemende van deze verklaringen der Regee ring omtrent hetgeen haar wenschelijk voor komt met betrekking tot het mijnonderzoek op Flores, gaat over tot de orde van den dag." Heden te 11 u is de overeenkomst met David Croll aan de orde. Volgens de jongste door het Dagblad van Nederland ontvangen berichten houdt Zr. Ms. physieke toestand zich vrij goed, wordt hij door H. M. gevoed met de gewone vloeibare spijzen en is het eenige wat de Koning nu en dan nog doet met eigen hand het glas te grijpen, dat hem wordt aange- Episode uit den tijd der Fransche revolutie. 16) Naar het Fransch van Just Girard. boden. Soms schijnt het, dat hij H. M. nog herkent. Men meldt ons uit Apeldoorn Verbetering in den toestand van Z. M. is, helaas, geenszins te bespeuren. De aanvallen van het nierlijden herhalen zich somtijds in hevige mate. In de naaste omgeving des Konings acht men het sterke gestel van den Hoogen Lij der reeds dermate ondermijnd, dat het einde van den laatsten Oranjevorst niet verre meer zijn kan. Bij voortduring houdt men zich op het ergste voorbereid. RottNwsbl.) Van 17 October tot 17 November zal de dienst bij Zijn Majesteit den Koning op het Loo worden vervuld door de heeren kapitein J. E. N. baron Sirtenra van Grovestins, ad judant; kapitein' jhr. J. M. S. de Ranitz, adjudant en particulier secretarisJ. W. F. Ridder Iluyssen van Kattendijke, kamer- lieer; le luitenant J. H. F. graaf Du Mon- ceau, ordonnans-officier, referendaris van het Kabinet des Konings, en jhr. mr. P. H. Ge vers Deynoot. Naar stellig, in verband tot de verklaring door de Regeering in de Tweede Kamer afgelegd, wordt vermoed, is in den Maandag gehouden ministerraad besloten, om aan den Raad van State kennis te geven, dat, naar het oordeel der ministers, de Koning buiten staat is geraakt de Regeering waar te ne men. Gelijk men weet, moet nu de Raad van State, krachtens artikel 38 der Grondwet, een advies over die verklaring van den mi nisterraad uitbrengen. (D. v. Z.-H.) De verkiezing van een lid voor de Provin ciale Staten van Zuid-Holland in het hoofd kiesdistrict Oud-Beijeriand, in de plaats van wijlen den heer mr. A. Van Weel, is bepaald op 12 November aanstaande. Door het Bestuur der Katholieke Congres sen en Comité's in Italië wordt een oproe ping gericht tot de geheele Katholieke wereld, om het gouden bisschopsjubilé van Z. H. den Paus op den 19 Februari 1893 te vieren In een schrijven van den 22 Sept. II., in antwoord op een schrijven van dat Bestuur, heeft kardinaal Rampolla o. a. gezegd, »dat de H. Vader niet ongevoelig kon blijven voor den ijver, door het comité ontwikkeld en een oorspronkelijke akte van identiteit, behoorlijk bekrachtigd, die zijn bestaan be vestigt op een later tijdstip dan liet overlijden van mevrouw de hertogin. Dan zal ik alle beschermende maatregelen staken, die ik voor de belangen van mijn cliënt verplicht ben te nemen. Maar mijnheer, hernam ik, ik heb de papieren, welke gij vraagt niet in mijne handen; nochtans kan ik u op mijn eer be vestigen, en ik geloof wel dat zulk een be vestiging van een hertog en pair van Frank rijk van gewicht is, bevestigen, zeg ik, dat er nog een kind van mevrouw de hertogin van Auvi ignv leeft, dat alleen recht heeft op de erfenis. Voorzeker, mijnheer, hervatte hij op een beleefden, maar koelen toen, als mensch geloof ik u volkomenik zou zelfs niet eens een verklaring onder eede van u noodig hebben, eene eenvoudige toestemmende bevestiging uit uwen mond zou mij voldoende zijn, maar als man van de wet, heb ik iets anders noo dig dan woorden, ik moet beschreven rech ten hebben. Maar die beschreven rechten bezit ik nietik ben te overhaastig uit Frankrijk vertrokken om er aan te denken ze mede te nemen; en bovendien, wie zou toen ge- om de geloovigen voor te bereiden voor d0 viering van zijn bisschopsjubilé, zoo het Go1' mocht behagen zijn leven tot dien tijd '0 verlengen; dat, zoo Z. H. den eeiie" kant gewoon, is aan den eeuwigen Herd01 der Kerk alle hulde te bieden, die ZijnSte- dehouder wordt gebracht, hij van den and0' ren kant geen der vormen afwijst, in we'ke in onze dagen de banden van liefde en eerbied kunnen toegehaald worden, welke de goed® geloovigen met hun algemeenen Vader vei'' binden." Wij begroeten deze tijding met onuitspr0' kelijke vreugde, hopen dat God den Pa1'5 dien heerlijken dag zal laten beleven, e" sporen de Katholieken aan, van nu af dag0' lijks tol God tot dat doel te bidden. (Msb.l Ter wille van den vrijen invoer van on0 levend vee in Engeland, is de invoer en de doorvoer van het Duitsche vee door Neder land verboden geworden en heeft dit de route genomen over eenbuitenlandsche havenplaats waar het geslacht wordt en geëxporteerd- Thans, nu die vrije invoer voor ons i'1 Engeland heeft opgehouden, zou het nu ni0' wenschelijk zijn, vraagt de Arnh. Ct., da' onze Nederlandsehe Regeering direct vrij0" doorvoer verleende van het Duitsche ve0 om dit langs de korst mogelijke route onz0)' spoorweglijnen te doen vervoeren naar Ro'' terdarn, wat daarvoor de aangewezen slacht plaats en uitvoerhaven naar Engeland is- Het zou strekken in het belang van onze0 handel en nijverheid. Het vervoer der Duitsche schapen ge schiedt thans over Antwerpen en kan we' dikwijls 4 a 10.000 stuks per week bedrage"- Voor een paar jaar geschiedde dit transport over Rotterdam. De Indépendance Beige meent te wete"» - dat de Regeering van den Congo Staat aa" alle Mogendheden, die aan de anti-slaverni) Conferentie te Brussel hebben deelgenomen» concibiante voorstellen heeft gedaan m0t betrekking tot het vraagstuk van de invoer rechten. Van andere zijde ontving genoemd blad d0 verzekering, dat de internationale commissi0 tot nadere behandeling van het tarief vo0' den Congo door het bureau der Conferenti0 tegen den 5n November te Brussel is bijeen geroepen. De regeering van den Congo-staat is be reid, haren eisch tot heffing van invoerrech' dacht hebben, dat ik ze ooit noodig zo" hebben? Het zou mij heden zeer moeilijk Vallen mij die stukken te verschaffen, omda'» zooals gij w «et, wij uitgewekenen, verbanne" zijn verklaard; onze brieven worden aan d0 grenzen aangehouden, en die welke aan o"'. zijn geadresseerd, ontvangen wij niet, slechts zeer moeielijk. - Hebt gij sedert korten tijd tijding011 van uw kind ontvangen - Om redenen, ciie ik u heb ontvouwd» heb ik er sinds mijn komst in Duitschla"1' geen enkele ontvangen, dat is gedurende me01' dan zes maanden. Welnu, mijnheer, sprak hij op keT"' achtigen toon, terwijl hij zijn woorden af stootte, ik had dus gelijk u te zeggen, da' een man der wet zich slechts met oorspron kelijke bewijzen kan tevreden stellen; wa"' gij zelf kunt u, geheel ter goeder trouW» bedriegen, als gij bevestigt dat het kind» geboren uit uw huwelijk met mevrouw d0 hertogin van Auvrigny, geboren baronnes®0 van Blenheim, levend is, of zelfs dat h0' zijne moeder heeft overleefd, om aldus eW genaam te kunnen zijn, 't zij voor hem ze"» 'tzij voor zijne vertegenwoordigers. Volg0"3 uw eigen bekentenis zijn er zes maande" verloopen sinds gij tij duigen over hem heb'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2