Zaterdag 18 October 181 VERS O H IJ N T DAGE L IJ K S. 13e Jaarg. o. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN 0VEHZICHT. Prijs vit ei «lit Klad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Fra nco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 (Stsbl. no. 124 ifiïïBiïnMHa l>rijs der Advertentie» Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.I0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 17 October '90. Het nieuwe Portugeesclie ministerie heeft zich eergisteren voor de Cortes vertoond. He minister-president, de oude generaal ^brysostomo d'Abreu e S'ouza, las in de Fweede Kamer eene verklaring voor, waar- ln bij het optreden van het nieuwe Kabinet Ve''meldde en tevens mededeelde, dat de Kegeering de Volksvertegenwoordiging niet kon aanbevelen het tractaat met Engeland aan te nemen. Wilde de meerderheid der Hamer evenwel de bekrachtiging goedkeu- reih dan zou het ministerie het tractaat ten Uitvoer leggen, maar z. i. moest eerst eene wijziging van de overeenkomst voorafgaan, Waarbij de belangen van Portugal worden gewaarborgd. ïoen de minister-president dezelfde ver klaring ook in de Eerste Kamer aflegde, kad daar juist even te voren de mislukte kabinetslbrmeerder Martens Ferrao een plei- d°o gehouden voor eene voorwaardelijke be krachtiging van het tractaat. Alleen ten opzichte van enkele punten moest Portugal 2lch zijne instemming voorbehouden dezen konden later in eene nadere bespreking met Hngeland, waarbij Europa als scheidsrechter 2°u optreden, geregeld worden. Na deze lflet luide toejuichingen begroete redevoering Ham de minister-president het woord om het optreden van het nieuwe ministerie '•rede te deeleri. De progressisten en con- Servatieven legden zeer gunstige verklarin gen af ten opzichte van het Kabinet, waarin Dvee progressisten (ook de minister-president ls een gematigd progressist), twee conserva tieven en twee leden van de nationale partij zit- k'ng hebben. Des avonds werd eene ge meenschappelijke vergadering gehouden, Waarbij de voorzitter der Eerste Kamer het Koninklijk besluit voorlas, krachtens hetwelk he zittingen der Cortes worden gesloten. Het nieuwe ministerie schijnt nog niet geheel de hoop opgegeven te hebben, En geland tot toegeefelijkheid te bewegen. De zending van een buitengewoon gezant van koning Carlos zal gevolgd worden door het Hfvaardigen van eenen ministerieelen gevol machtigde naar lord Salisbury, teneinde eene verzachting van het tractaat te verzoeken, kien houdt zich echter overtuigd, dat deze zending tot niets leiden zalhet volk is er itevreden over eri beschouwt haar als eene hoodelooze vernedering. In die meening Wordt het volk nog versterkt door de repu blikeinen, die hoe langer hoe meer invloed °P de volksmassa verkrijgen. Buitendien dragen de berichten uit Mozambique het hunne er toe bij, om de opgewondenheid des volks te vermeerderen en als het waar blijkt, wat een depêche uit Madrid meldt, nl. dat Engeland besloten is, in zake de Zambesi, niet de minste concessie aan Portugal te doen, dan zal die opgewondenheid er zeker niet op verminderen, veeleer zal zij dan tot een uiterste worden opgevoerd, dat beden kelijk wordt zoowel voor het ministerie als voor de dynastie. Niet alleen met Portugal maar ook met Italië heeft Engeland in den laatsten tijd ernstige onderhandelingen te voeren. Die onderhandelingen betreffen het bezitrecht van de stad Kassala, in Soedan gelegen, welke als de sleutel tot de door Italië in Abyssinië en aan de Roode Zee bezette streken mag gelden. De Engelscbe onder handelaars te Napels, sir Evelyn Baring en sir Francis Grenfell weigerden deze stad aan Italië te laten of ze door Engeland te doen bezetten. Op 't oogenblik is zij in handen der Mahdisten. De Italianen heb ben nochtans groot belang bij liet bezetten van die stad, wijl zij daardoor hunne kolo niën in Abyssinië en aan de Roode Zee langs de westelijke grens tegen een aanval der Mahdisten en Derwisschen beveiligd achten. Om Italië niet geheel voor 't hoofd te stoo- ten, heeft Engeland ten laatste wel willen toestaan, dat Italië in geval van oorlog met bovenbedoelde volkstammen Kassala zou be zetten maar indien Egypte ter eeniger tijd weder aanspraak op zijne oude provinciën in Soudan zou maken, dan zouden de Itali anen terstond weder de stad moeten ont ruimen en haar aan Egypte moeten over geven, d. w. z. haar voor eene bezetting door Engeland, Egypte's voogd, moeten open stellen. De Italianen zouden dus eigenlijk voor de Eugelschen de kanstanjes uit het vuur moeten halen. Hoewel Italië alle re den heeft, om Engeland in Afrika te ont zien, blijft het de vraag, of het zich tot dit werk zal leenen. Dat de Engelschen eenmaal Kassala zullen bezetten, daaraan valt niet te twijfelen ter gelegener tijd zul len zij het nemen, om er met Ivarthoem en Soeakin een vesting-driehoek van te vormen, die hunne positie in Opper-Egypte onaan tastbaar zal maken. In Zweden hebben dezer dagen de ver kiezingen voor de beide Kamers plaats ge- had. Deze verkiezingen werden beheerscht door de handelsvraag freetrade of protectie. De uitslag is, dat er in de Eerste Kamer 100 protectionisten en 47 voorstanders van den vrijhandel in de Tweede 87 der eerst- en 141 der laatstgenoemden zitting hebben ge kregen. Bij gemeenschappelijke stemmingen der beide Kamers zouden er dus 188 vrij handelaars tegen 187 protectionisten staan. Hierbij moet echter in 't oog worden gehou den, dat er onder de protectionisten enkele zijn, die voor invoerrecht op voortbrengse len van nijverheid, maar tegen alle graan rechten zijn, en verscheidene andere totnog toe slechts voor invoerrecht op levensmidde len hebben gestemd, in de hoop dat nieuwe of verhoogde rechten op voortbrengselen van industrie eene vergoeding zouden opleveren voor de verhoogde kosten van productie, die het gevolg zijn van de invoerrechten op levens middelen. Men verwacht thans, dat deze protectionisten, nu daarop geen vooruitzicht blijkt te bestaan, met het stelsel van be schermende rechten niet meer zullen mede werken. lntus'rech blijkt het toch on miskenbaar, dat de zaak der protectie ook in het hooge noorden steeds meer terrein wint. Ook daar begrijpt men, dat het een zaak van vaderlandsch belang is, de voort brengselen van eigen nijverheid tegen de producten uit den vreemde te beschermen. Moge Nederland zich de handelwijze der Zweedsche wetgevers ten voorbeeld stellen DUITSCHLAND. De Berliner Börsenkurier zegt uit Parijs van goederhand te vernemen, dat geen en kele staat behoorende tot de Latijnsche mun tunie, er aan denkt, deze op te zeggen Frankrijk allerminst. De Bank van Frankrijk zal eveneens het contract met den staat nopens de aanneming van vijffrancstukken bestendigen. Naar men zegt, is de Eerlij nsche minister van openbare werken voornemens, op verlan gen van den Keizer,in de voorstad Lichten berg bij Berlijn, en in de nabijheid der noor delijke arbeiderskwartieren van Berlijn, om trent vierduizend woningen voor onderge schikte ambtenaren en werklieden te bouwen, en wel tot den prijs van gemiddeld 4000 mark per huis voor een gezin. De werklieden moeten 300 mark betalen om zulk een huis le krijgen en dan wekelijks 5 mark huur, waarin be grepen is de amortisatie. Tevens zullen, op verlangen des Keizers, de spoorwegtarieven tusschen Berlijn en de voorsteden ten bate der werklieden op de staatsspoorwegen zooveel mogelijk verlaagd worden. Het socialisten-congres te Halle heeft eene door Liebknecht voorgestelde resolutie aan genomen, volgens welke het voorstel om dadelijk over te gaan tot herziening van hef

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1