FEUILLETON. De Wraak van een Christen, li 11\ i\ E IN L A i\ 1). partij-programma, ingetrokken wordt, en aan liet bestuur der partij wordt opgedragen, op het eerstvolgende congres een herzien pro gramma in te dienen. ENGELAND. Twee Britsche oorlogsschepen vertrekken naar Witu om eene bestraffing uit te lok ken van de moordenaars der Duitschers. üe Times levert een donderend artikel over h^t programma van het nieuwe Portu- geesche ministerie, welk programma door het blad »onnoozel" wordt genoemd. Tenzij de leden van het tegenwoordige Portugeesche kabinet bijdraaien of ontslagen worden, moet Engeland de voor Portugal zoo gunstige Zambesi-conventie als vervallen beschouwen. Geen Eugelschman zou daarvan verdriet hebben, en Zuid-Afrika zou jubelen. De Times waarschuwt Portugal, dat de British South- Africa Company gebruik kan maken van eene schoone gelegenheid om naar dé Zam besi op te rukken en de bètwiste oeverstre ken te bezetten. Dan zou liet Engelsche be zitrecht onherroepelijk vaststaan. Engeland kan niet langer de ydelheid en onredelijk heid dulden van^eene miniatuur-mogendheid, die niet gezind is, hare buitensporige pre- tentiën te laten vallen, maar tevens onmach tig om ze verwezenlijkt te krijgen. De regeering van de Vereenigde Staten heeft aan die van Italië doen weten, dat het aan wal brengen van veroordeelde Italianen in de Unie niet geoorloofd is. FRANKRIJK. De ministerraad heeft het verlangen van de begrootingscommissie overwogen om het budget door verdere bezuinigingen in even wicht te brengen. Het onderzoek heeft geleid tot de erkenning dat het riet mogelijk is, nieuwe bezuinigingen aan te brengen. Alleen kunnen eenige uitgaven ten bedrage van 2.200.000 fr achterwege blijven en daaraan zal voldaan worden. Minister Rouvierdeelde aan de begrootings commissie mede, welke nieuwe middelen door den ministerraad zijn vastgesteld. Hij zeide er aan te twijfelen, dat de commissie andere bezuinigingen zou kunnen vinden. Bardeau vroeg of de minister zou weigeren met de commissie mede te gaan bij het maken van meerdere bezuinigingen. Hierop antwoordde Rouvier, dathij meerdere verlagin gen op de begrootingsposten niet zou kunnen aannemen zonder in ongelegenheid te raken. ITALIË. Blijkens van de prefecten in verschillende provinciën ontvangen verslagen, maakt men zich ongerust voor moeilijkheden en onlus ten ten gevolge van het zonder werk zijn van groote hoeveelheden arbeiders. Episode uit den tijd der Fransche revolutie. 17) Naar het Fransch van Just Giiiard. Bij het ministerie van binnelandsche za ken is eene lijst samengesteld, uit welke blijkt dat tegenwoordig ui Lombardije hon derdduizend lieden werkeloos zijn in Pie- mont 6ü,000in de Romagna 150,000en in Zuid-Italië ongeveer 300,000. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de Grieksche synode besloot de kerken en scholen te sluiten, omdat de beslissing der Porte ten aanzien van het privilege van het Grieksche patriarkaat geene voldoening geeft ten opzichte van de scholen en de rechtsmacht der geestelijken. Alle orthodoxe Grieksche kerken te Constantinopel en in de provinciën, ook de Russische kapel, heb ben bevel ontvangen om te sluiten. Naar aanleiding van dit bericht der slui ting van de Grieksche kerken in geheel Tur kije wordt opgemerkt, dat deze sluiting in zoover van beteekenis is, dat de Patriark hierdoor wil te kennen geven, dat de Griek sche Kerk zich bevindt in een toestand van vervolging. Deze maatregel maakt het laatste verweermiddel der Grieksche Kerk uit, en is sedert den Griekschen vrijheidsoorlog niet gebruikt. De Patriark handelde zonder twij fel zóó op last van Rusland. ZWITSERLAND. Uit Tessino wordt gemeld, dat gisteren aldaar eenige kleine rustverstoringen hebben plaats gehad. Te Bellinzona werd een persoon doodgeschoten. Men gelooft, dat weldra eene gemengde regeering zal gewurmd worden, bestaande uit 3 liberalen en 2 conservatieven. Schiedam, 17 October 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 10 October. De Kamer heeft heden zonder hoofdelijke stemming aangenomen de wetsontwerpen tot bekrachtiging van de overeenkomst met den heer D. Croll, betrekkelijk de in richting van eene reparatiewed met dokge legenheid te Tandjong-Priok, en tot financieele regularisatie van de over dracht van den Rhijnspoorweg en van de afschaffing der rechten op het Noordzeeka naal. De heer Gleichman heeft zich voor behouden om bij de Staatsbegrooting het finantieel debat te voeren, waartoe laatstge noemde ontwerpen aanleiding gaven. Met 38 tegen 34 stemmen heeft de Ka mer verworpen een voorstel van den heer Borgesius om de wetsontwerpen be trekkelijk het plaatselijk belastingstelsel en de vaststelling van het cijfer der grondbe lasting dadelijk na afloop van het begroo- tingsonderzoek in de afdeelingen te brengen, in plaats van, zooals de centrale sectie heeft bepaald, na het aanstaand reces. De Kamer heeft daarna in de afdeelingen het begrootingsonderzoek voortgezet. De Tweede Kamer is heden uiteengegaan met het voornemen den llen November de werkzaamheden te hervatten, behoudens het geval dat in het laatst van de maand de beide Kamers in vereenigde veigadering mochten worden bijeengeroepon, met het oog op maatregelen ter voorziening in de waarneming der regeering. Op raad van mijne schoonmoeder, raad pleegde ik mannen der wet. Allen stemden daarin overeen, dat zij zeiden, dat de zaak zich zeer ernstig liet aanzien; en dat als de baron eenmaal in het bezit der erfenis was, het uiterst moeilijk zou zijn hem daarvan te doen afzien. Hij had klaarblijkelijk gerekend op de moeilijkheden, waarop ik zou stuiten om mij in het bezit te stellen der stukken die vereischt werden om het bestaan van mijn kind te bevestigen, en misschien ook, zooals een hunner mij opmerkte, op de ge beurtenissen der Fransche revolutie, te mid den waarvan dit kind verdwenen kon zijn; want, naar den loop die de revolutie nam, de inhechtenisneming van den koning te Varen nes en zijne gevangenschap sedert zijn terug keer naar Parijs, was hetzeker,dat Duitschland en Pruisen, volgens het verdrag van Pilnitz aan Frankrijk den oorlog zouden verklaren. De verbondene legers zouden waarschijnlijk Frankrijk binnen rukken door Champagne, om naar Parijs te trekken; de landstreek, welke zij doortrokken, zou aan alle ram pen van een inval blootstaan. Mijn zoon bevond zich juist op den weg, welke de ver bonden troepen zouden volgen, en was het dan met mogelijk dat hij kon omkomen, dat hij kon opgepakt wordenin één woord dat hij kon verdwijnen, vooral wanneer een invloedrijk persoon bij die verdwijning be lang had om zijn geroofd erfdeel te ver zekeren? »Die laatste waarschijnlijkheid deed mij sidderen. Het stuitte mij echter tegen de borst om zulk een laagheid van den baron van Blakestein te veronderstellen maar had men hem ook belasterd, het was daarom niet minder waar dat mijn kind, zoo het bij zijne min bleef, aan al de veronderstelde ge varen zou blootstaan. Van toen af was mijn besluit tot vertrek genomen, en ik besloot Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebrachteen j portemonnaie met f0.20 en aangegeven als verkeerd bezorgd op de Lange Haven een antimacasser. De werken aan de Kalkhaven te Dordrecht, waarvan Maandag de aanbesteding plaats had, zijn gegund aan den heer II. Wienhoven, alhier, de 3 perceelen gecombineerd, met de diepste fundeering, voor f 80.600. De Commissie, belast met voorstellen be trekkelijk de brandweer voor de Rijksge bouwen, heeft dezer dagen een rapport aan den Minister van Waterstaat ingezonden en heeft zich daarna ontbonden. Voortaan zijn ook de postkantoren, in plaatsen waar de directeur tevens met het telegraafkantoor is belast, aangewezen voor de aanneming en uitbetaling van telegra fische postwissels, op denzelfden voet als de postkantoren in plaatsen, waar een Rijkste legraafkantoor is gevestigd. Den 15den dezer eindigde de gesloten vischtijd naar zalm en kunnen de zegenvis- scherijen haar werkzaamheden weder aan vangen. De meeste visscherijen zullen even wel stil blijven liggen, daar de zalm bijzon der schaarseh schijnt te zijn. Het Dagblad van Wiesbaden deelt, in strijd met vroegere berichten mede, dat hertog Adolf van Nassau het regentschap over Lu xemburg, indien hij daartoe geroepen wordt, zal aanvaarden, maar dat hij zich in geen geval vóór den dood van Z. M. den Koning der Nederlanden naar Luxemburg zal be geven. Van onderscheiden meubelfabrikanten kon den wij de verblijdende mededeeling verne men, dat de industrie, door hen beoefend, op dat oogenblik in een hooge mate van om alles te trotseeren om hem aan de ge varen die hem bedreigden, te onttrekken. Vóór iets te ondernemen, wilde ik nog de tusschenkomst van de ministers des Keizers en verscheidene invloedrijke personen aan het hof te Weenen beproeven, in de hoop van het rijkskamergerecht een uitstel van de rechterlijke inbezitstelling van den baron te verkrijgen. Ik werd overal met de grootste beleefdheid, maar tevens met een ijskoude onverschillig heid ontvangen. Na betuigingen van oprechte deelneming gaf men mij te verstaan, dat de raad niet in deze omstandigheden kon voor zien en dat de wet moest gehandhaafd wor den. Ik begreep, onder al die schoone woorden, dat, hoewel de baron van Blake stein persoonlijk weinig achting genoot, hij tot een machtige familie behoorde, en dat men er niet boos om keek, dat de groote eigendommen mijner vrouw weder aan een Oostenrijksche familie vervielen, in plaats van in de handen van een vreemdeling over te gaan. Ik begreep eindelijk al de ellende en bitterheid, welke dien naam van vreem deling met zich medebracht, en vooral mijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2