BIJVOEGSEL behooremle S)ij de van Zondag 19 en Maandag 20 Oct, 1890. Binnenlandsche Berichten Ingezonden. FEU IL LET ON. Het eenige onjuiste in het bericht van de Rott. Ct. was, dat de kommandant der zeemacht zich niet tot den minister van Marine, maar tot den go .verneur-generaal beeft gewend, en dat dus zijn rapport niet direct, maar, natuurlijk, toch wel aan den genoemden minister is gezonden. De Wraak van een Christen, NIEUWE SCHIED1MSCHE COURANT Vervolg.) De Haagsche Courant verzekert ten stel ligste dat het bericht, dat de kommandant der zeemacht in Indië een rapport ingediend heeft over den ellendigen toestand van onze vloot aldaar, volkomen waar is. Een Japansch hoofdambtenaar bevindt zich thans in Nederland om de groote verkeers wegen te onderzoeken. Het voormalige Rhijnspoorstation, te Rot terdam, is met overgang van die Maatschappij aan den Staat ook van naam veranderd en draagt thans den naam Station-Maas. Het blijkt aan het IV. v. d. D., dat het onlangs medegedeelde plan betreffende het Park van Zorgvliet, bij Den Haag, tot heden oog niet ter kennis is gekomen van de ei genares, de groothertogin van Saksen, aan wie ook hieromtrent nog geen voorstel is gedaan. De Gemeenteraad van Leiden heeft benoemd tot Gemeente-ontvanger mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers, wethouder dier gemeente. Een geneesheer van den ouden stempel schrijft ons Nu het tijdperk der verkoudheden in ons vochtig klimaat weder aanbreekt, kunnen wij niet genoog aanbevelen 4. Oefening en versterking der longen door dagelijks nu en dan diep adem te halen. Episode uit den tijd der Fransche revolutie. 18) Naar het Fransch van Just Girard. Toen ik te Parijs aangekomen was, had !k Frans naar Chateau-Thierry gezonden om tojjn zoon te gaan halen, daar ik mij niet wilde blootstellen op dien weg, waar ik zoo goed was bekend, dat mijne vermomming mÜ niet voldoende verborgen zou hebben. Den volgenden morgen was hij terug, en bracht mijn kleinen jongen mee, gezond, welwarend en gansch verheugd, dat hij met zijn goeden vriend Frans mocht reizen, dien hij dadelijk had herkend, ofschoon hij hem sedert ruim zes maanden niet had gezien. Wat mij betreft, het arme kind herkende mij niethij ontving mijne liefkozingen met een koelen ernst; 'tis waar, terwijl ik hem omhelsde, kon ik mijne tranen niet weer houden, want hij herinnerde mij aan zijne moeder, op wie hij treilend gelijkt. De huisdokter zal hieromtrent geraadpleegd, zeker gaarne een bepaald voorschrift geven, gewijzigd naar den physieken toestand van het individu. 2. Rechte houding, met het hoofd opwaarts geheven en de borst vooruit, zoowel bij het gaan als bij het zitten, zoodat de borst nooit gedrukt wordt. 3. Het dragen van niet al te dik wollen ondergoed en daarbij bijzondere zorg voor het matig warm houden van de voeten en van de nek- en borstspieren. 4. Eene warmte tusschen de 60» en 65» Fahrenheit, nooit daarboven, in alle vertrek ken of zalen, waar personen huisvesten of bijeenkomen. 5. Het vermijden van plotselingen over gang uit al te warme zalen of vertrekken in de koude lucht of in tochtige gangen. 6. Het aanbrengen van luchtververschings- toestellen (b.v. de archimedische schroefven- tilator), waar dit slechts eenigszins mogelijk is. D.J Naar wij vernemen, moet de rechtbank in raadkamer geweigerd hebben, rechtsingang te verleenen, met verwijzing naar de open bare terechtzitting, in zake Aafke knijpers. De officier van justitie moet van deze be slissing verzet hebben aangeteekend bij het hof.Wanneer dit college de beslissing der rechtbank bevestigd, moet de rechtskundige raadsman van mej. K. voornemens zijn een actie tot schadevergoeding in te stellen tegen die dagbladen, welke het woord «gifmengster" bezigden. In aansluiting met, en niet onwaarschijn lijk in verband hiermede, zijn gisteren, op j last van den officier van justitie, door den ambtenaar van politie belast met de recher che de portretten van mej. Kuijpers, die op het parket waren ingeleverd, en die gediend Mijn brave notaris liet mijn Zwitsersche reispas nog door de Fransche overheid be krachtigen en wij vertrokken langs den weg over Troyes en Langres, denzelfden langs welken wij gekomen waren. Ik zorgde er voor in dezelfde herbergen te overnachten, waar wij op de heenreis ook hadden ver toefd, en waar ik gezegd had, dat wij voor zaken naar Parijs gingen en weldra weer naar ons land zouden terugkeeren. Op die manier vermeden wij alle verdenking en gingen wij inderdaad voor vreemdelingen door, te meer daar wij samen voortdurend Duitsch sprakenen wanneer wij Fransch wilden spreken, deden wij dat met een sterk Hoog- duitsch accent. Aldus kwamen wij te Bourbonne-les-Bains aan, waar ik Frans met het kind heb ach tergelaten, en ik ben alleen hier gekomen. En waarom viel vader Planart in, hebt gij ze niet met u medegebracht Ik zou met zooveel genoegen uw kind hebben gezien en den braven Frans de hand hebben ge drukt, dien ik als een vriend, als een broe der bemin, ofschoon ik hem niet ken. Ik zal het u zeggen, mijn waarde Planart, en dan zult gij het tweede deel van mijn plan vernemen, voor de uitvoering waar hebben bij het onderzoek naar den verkoop van zinkwit bij handelaars in verfwaren en tot herkenning van de verkoopster, aan de respectieve eigenaars terugbezorgd. T Het onweder, dat Donderdag-avond over een groot gedeelte van ons land vrij hevig heeft gewoed, heeft op vele plaatsen schade en ongelukken veroorzaakt. Verscheidene woningen, molens, schuren enz. werden door den bliksem getroffen. Te Hindeloopen sloeg de bliksem in den pas gerestaureerden to ren een begin van brand werd door het krachtig optreden der brandweer spoedig gebluscht. Ook te Koudem trof het hemel vuur den toren der hervormde kerk, zonder echter brand te veroorzaken. Over de conservatie-brillen. Conservatie-brillen zijn bestemd voor hen die ontwaren, dat hunne oogen niet meer in volle kracht zijn, gelijk zij vroeger waren, en de voorwerpen, om dezelve goed te zien, verder van hunne oogen moeten verwijderen inzonderheid bij aanhoudend lezen en schrij ven. Voor dezulken is een bril wel goed, doch alleen zoodanig een, die niets vergroot noch verkleint, maar enkel verheldert en wel op den afstand, waarop men zijne be zigheden behoort te verrichten. Als men dan daardoor rust en aangenaam heid aan de oogen gevoelt, mag men dezelve veilig conservatie-brillen noemen, en ik ben er zeker van, dat in geval de brillen gebruikt worden zooals het behoort, dezelve de oogen in hooge mate in stand houden en voorver der verval behoeden. Teil eerste moet men dezelve niet dade lijk bij den aanvang van de bezigheden voor de oogen plaatsen de oogen moeten zoolang zonder bril blijven, totdat eene verandering aan de oogen en in het zien bespeurd wordt, hetzij dat de letters ineenvloeien, hetzij men een pijnlijke drukking in het oog gevoelt. van ik op uwe hulp, en op die van mijn heer pastoor en mr. Couriet heb gerekend. Ik heb u dan gezegd, dat toen ik mijn kind bij zijne min liet weghalen, dat het mijn doel was hem op een plaats te brengen, waar hij veilig was tegen de rampen, die een inval onvermijdelijk met zich zal sleepen, en hem onder de hoede te laten van personen, in wie ik mijn volle vertrouwen kan stellen. Welnu, vrienden, de plaats welke ik bedoel de, is juist deze de personen aan wie ik het allereerst dacht, zijt gij-zelven." De hertog zweeg een oogenblik om te zien welken indruk dit vertrouwen op de aan wezigen maakte. Hun gelaat drukte niets uit dan een vrij natuurlijke verwondering, gemengd met een weerhouden voldaanheid en den wensch om het eind van die verkla ring te vernemen. De hertog vervolgde dan ook dadelijk «Ja, vrienden, aan uwe han den heb ik besloten dat kostbare pand toe te vertrouwen, en ziehier het deel, dat ik wensch, dat ieder uwer op zich zal nemen. Mijn zoon heeft nauwelijks zijn derde jaar bereikthij heeft dus de zorgen eener vrouw noodig, die over hem waakt als eene teedere moeder. Uwe vrouw, Planart, die ik als eene goede huisvrouw ken, zal zich

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5