Burgerlijke Stand. s— IbZ?'9"" .'S GEMENGDE BERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. Handelsberichten. Wanneer men dan den bril gebruikt, wordt men aan de cogen die rust en dat gemak gewaar, welke men terecht conservatie-hulp kan heeten doch woidt de bril bij den aan vang der bezigheden gebruikt, dan zal bij lang en aanhoudend zien door den bril het zelfde ongemak bespeurd worden, als op het laatst zonder bril werd gevoeld. Wanneer men den bril een bepaalden tijd op gehad heeft, dan legge men hem weder af, het oog zal dan wel in de eerste oogenblikken niet in staat zijn goed te zien, doch zeer spoedig daarna zal men ondervinden, dat men even goed als met den bril kan zien. Zo#- doende worden de oogen van de vermoeie nis hersteld en gevoelt men minder behoefte aan den bril. Het is een waarheid hoe meer men aan de brillen gewent, des te grooter wordt de behoefte, des te spoediger is de begeerte naar een scherperen bril, en zoo vervalt men van den hulpbril tot een, die een sterker prikkeling in de oegen doet ont staan. Een al te sterke prikkel op een ge zond oog geeft een onaangename en nadee- lige aandoening, eveneens als wanneer men eer. al te sterk verplicht voorwerp beschouwt. Glazen, die zulks veroorzaken, kunnen voor de oogen van geen nut zijner kunnen ge vallen voorkomen, dat een sterke prikkel op het oog of op het netvlies noodig isdoch dit is maar in enkele gevallen. Deze onderrichtingen zijn inzonderheid voor diegenen van het grootste belang, die voor het eerst zich bedienen van den bril. Wan neer dezen den bril zes maanden gebruiken, ben ik er zeker van, dat zij weder langen tijd zonder bril zien zullen, wel te verstaan degenen, die men vERzichtig noemt. Wat de verdere conservatie-brillen (conserve) betreft, velen gelooven, dat vlak geslepen glazen de oogen versterken en, als zij goed en sterk zijn, voor zwakte behouden. Terecht merken vele oogheelkundigen echter aan, dat de vlakke glazen de oogen niet kunnen verster ken, noch bewaren voor zwaktezeker is het, dat hij, die goede, gezonde en sterke oogen heeft en gebruikt maakt van een bril met vlakke glazen, om het gezicht voor zwakte te hewaren, al zeer spoedig overgaat tot een bril of lorgnet, die de voorwerpen doet ver- grooten of verkleinen. Aldus wordt de bril al zeer snel behoefte en verzwaktdikwijls zeer goede, sterke oogen. Die conservatie-brillen, namelijk eenvoudige glazen, die de oogen bedekken, zijn wel eens geschikt voor reizigers, om het stof van de oogen te weren alsmede om teergevoelige oogen voor wind te beschutten, voor koren molenaars bij het scherpen van de steenen, om het inspringen van kleine brokjes steen te beletten, voor koper- en ijzerdraaiers, enz. Men kan de vlak geslepene, groene of licht blauwe glazen met voordeel gebruiken voor degenen, die ziekelijke, gevoelige oogen heb ben, teneinde den te sterken indruk van het natuurlijk of kunstlicht, of van het vuur of van de sneeuw op de gezichtszenuwen te verminderen, vooral bij den helderen zonne schijn op het dorre zand of op sneeuw, of wanneer men eensklaps uit een duister in met die zorg kunnen belasten uwe kinde ren, waarvan enkelen, naar ik meen, onge veer even oud zijn als het mijne, zullen zijne makkers, zijne broeders zijn, en gij, gij zult zijn voedstervader zijn. Neemt gij dit aan vroeg de hertog, terwijl hij hem de hand drukte. O, mijnheer, riep vader Planart uit, ter wijl hij diens hand greep en die met kussen en tranen bedekte, hoe kan ik u danken voor dit bewijs van vertrouwen Ronduit, ik heb er u over willen spreken, maar ik durfde het u niet te vragen. Maar, mijnheer de hertog, merkte mr. Couriet aan, gij hebt ons belooft, mijnheer pastoor en mij, deel te mogen uitmaken van de hoede, waaronder gij uw dierbaar pand vertróuwdet, en nu zie ik niet in, wat wij zouden kunnen doen,- want mij dunkt dat vader Planart met de geheele zaak belast is. Een weinig geduld, mijn vriend, gij zult ook uw taak krijgen, en het zal niet de gemakkelijkste noch de minst hachelijke zijn. Ik heb u de bewaring toe te vertrou wen van al de familiebewijzen, van alle stukken, die de burgerlijke staat en de afkomst van mijn kind bevestigenik ver trouw u mijn testament, waarin ik u als een een licht vertrek treedt. Ja, dan zijn deze brillen voor de oogen zeer nuttig. De witte glazen kunnen in dit geval dat nut niet doen. M. VAN DER HOEK, gezichtkundige, Schiedam. Het meisje, dat te Roden is overleden pnder eenigszins verdachte omstandigheden is Grietje Johanna Hellinga. Zij woonde, zooals nader is gebleken, niet bij haren oom en tante, doch bij hare moeder, de wed. K. Hellinga, en haren broeder. De moeder is in hechtenis genomen en naar Assen over gebracht. Gisteren is gevankelijk naar het huis van arrest te Almeloo overgebracht een 14-jarig meisje dat bekend heeft te Masle, gemeente Hellendoorn, twee boerenhuizen met schuren, die eergisteren aldaar zijn in asch gelegd, in brand gestoken te hebben. Ook moet een huis, dat voor ongeveer een maand in die zelfde buurt verbrand is, door haar zijn aangestoken. Donderdag-avond had een persoon uit Westzaan het ongelnk, op korten afstand van den steiger te Velsen van eene met hout beladen vlet in het water te vallen. De omstanders deden alle pogingen om den ongelukkige te redden, doch vruchteloos hij verdween in de diepte. Vrijdag ochtend is zijn lijk op dezelfde plaats opgevischt. Hij laat eene vrouw met 6 kinderen achter. Woensdag-morgen had in Prinsenhage een trouwplechtigheid plaats, waarbij bruid, brui degom en de ouders van het paar min of meer onder den invloed verkeerden van spi ritualiën. Pas waren de ceremoniën ten raad- huize afgeloopen of op de Markt, een ruime kampplaats, Jwerd men zelfs handgemeen, zoodat de politie moest komen om de vech tenden te scheiden, en die vervolgens de oude luidjes inrekende. De dienaren van Herman dad, die zeker medelijden hadden met het jonge paar, wiens huwelijksbootje reeds zoo door een storm werd bewogen, liet bruiden bruidegom stilletjes huiswaarts keeren. Tot op zekere hoogte gekomen, ging alles wel doch nabij hun nieuwe woning, werden zij overmand door den slaap, zeker tengevolge van het gedronken vreugde-bitter, dat beiden niet verder konden en zich op den grond ter ruste begaven, om wellicht te droomen over do genoegens van den eersten huwelijksdag. In een bierbrouwerij te Maastricht daalden gisteren drie werklieden in een groot bier medevoogd over mijn kind benoem, want ten allen tijde moet men met den dood rekening houder., en vooral in tijden, zooals wij beleveneindelijk stel ik mij voor om u eveneens een som gelds ter hand te stel len, die gij zult uitzetten op de wijze, die u het zekerste en het voordeehgste voorkomt, en waarvan de rente tot de opvoeding en het onderhoud van mijn kind zal strekken. Maar, mijnheer, hernam vader Planart, ik heb ook bijna tienduizend francs onder mijn beheer, die ik voor de inbeslagneming heb ontvangen, en die ter uwer beschikking zijn. Dat weet ik, mijn vriend. Welnu, die som zal bij die gevoegd worden, waarover mr. Couriet beschikt, en de rente zal strek ken om het verblijf van mijn zoon ten uwent te bekostigen. Wat u betreft, mijnheer pas toor, ik behoud voor u de gewichtigste taak. Zoo vader Planart belast is voor zijn lichame lijke opvoeding en mr. Couriet de opdracht heeft voor zijue tijdelijke belangen te waken, u mijnheer pastoor, u verzoek ik u met de voeding zijner ziel en zijn geestelijke ont wikkeling te willen belasten. Leer hem vooral vroegtijdig den godsdienst kennen en beoefenen, want zij alleen kan hem zonder reservoir om het te zuiveren. Er had zich eehter in het vat zulk een hoeveelheid kool zuur ontwikkeld, dat de arbeiders onmiddelijk bewusteloos nederstortten. Een werd dood opgehaald, doch de beide anderen zijn gered. Door het onvoorzichtig omgaan met lucifers vatten de kleederen ran een 8 jarig meisje te Mechelen (Limburg) vlam. In een oogwenk stond het kind in brand. Er kwam spoedig hulp opdagen, doch het kind verkeert in bedenkelijken toestand. Volgens mededeeling aan de Semaine mè- dicale van 15 dezer breidt de cholera zich te Aden en omstreken niet uit, dank zij de krachtige maatregelen door de havenautori teiten genomen. Sinds 2 October zijn daar geen verdachte gevallen meer waargenomen daarentegen vermeerdert de ziekte te Aleppo en te Orfa en wordt van uit laatstgenoemde plaats Klein-Azië bedreigd en door Aleppo vooral Syrië. De Raad van State vergaderde gisteren en heden in volle vergadering in verband met door het ministerie genomen maatregelen ter voorziening in de waarneming dei re geering. De commissie voor de ardeids-enquète be gon heden in het gebouw der Tweede Kamer bet onderzoek naar de toestanden der mid delen van verkeer en der spoorwegen. LONDEN, 18 October. De Times meldt uit Lissabon, dat de minister van marine aldaar ongunstige berichten van de Zambesi ontvangen moet hebben, die niet openbaar gemaakt worden. GEBOREN: 18 October. Gerardus Johannes Jacobus, zoon van G. J. J. Mulder en B. C. Zondag, Singel. Willem Frederik George Lodewijk, zoon van W. F. G. L. Koning en D. Burki, Broersvest. Cornelia Jacoba Liduina, doch ter van G. J. A. Mulder en J. Denies, Kort landstraat. BEURS TE SCHIEDAM, 18 Oct. 1890. Makelaars f12. Moutwijn, Commissie fl2. Verhandeld: fll5/» tot 'U. Stemmingbeter- Jenever f 17.50 Ct. per Heet. Amst. proef f 18.75. morren het verval van zijne familie doen verdragen en als dat verval slechts voorbij gaand is, en hij op zekeren dag den rang herneemt, dien zijne geboorte hem toekent, dan heeft hij nog den godsdienst noodig om niet in de gevaarlijke verleidingen van den rijkdom te vervallen. Welnu, vrienden, gij weet nu wat ik van uieder in 't bijzonder ver wacht. Ik behoef niet te vragen of ik op u kan rekenen, want ik zie uw antwoord op uw gelaat en in uwe belangstelling. Gij zoudt er zelfs bij kunnen voegen, zei de pastoor, dat wij het als eene be- leediging zouden beschouwen, als gij ook maar een enkel oogenblik aan ons twij- feldet. Ja, mijnheer de hertog, ik neem de verbintenis aan, in mijn naam en in dien mijner beide vrienden, wij zullen al onze krachten, al onzen ijver aanwenden om waar dig aan het vertrouwen, dat gij in ons stelt, te beantwoorden. Dank, goede vrienden, dank, hernam de hertog, terwijl hij hen vertrouwelijk de hand drukte ik verwachtte niets minder van u. Nu wij bet over de zaak eens zijn, zul len wij gaan slapen, als u het goedvindt, en morgen de bijzonderheden der zaak regelen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6