BINNENLAND. Als een der grootste factoren welke de sociaal-democratie heeft te bestrijden, wordt altijd het »Altaar" genoemd. Het beweren, dat de socialisten tegenover den godsdienst eene neutrale houding aannemen, zal dan ook niemand misleiden. Ook het liberalisme beweerde den godsdienst te eerbiedigen. Kerk en Godsdienst zouden evenwel in eene socialistische maatschappij onmogelijk zijn. Niemand zal zich op dit punt vergissen. EGYPTE. Uit Cairo wordt aan de Daily News ge seind, dat Baring in een interview verklaarde, dat de hervatting der 'Engelsch-Italiaansche onderhandelingen niet onwaarschijnlijk is; dit stemt overeen met directe dépêches uit Rome. Aan de Times wordt uit Soeakim gemeld, dat de toestand dagelijks verergertterwijl 30,000 zakken graan tegen drie dollars elk te Soeakim onverkoopbaar zijn, gelden zij te Dandoeb Tokar tusschen 30 en 50 dollars.- Desniettemin faalde de tactiek om de Mah disten door uithongering te onderwerpen vol komen. FRANKRIJK. De Kamer van afgevaardigden zal heden hare werkzaamheden hervatten. De opening der Kamer-zitting wordt met groote span ning tegemoet gezien, daar de radicalen terstond den aanval op het ministerie zullen beginnen. In den Zaterdag gehouden ministerraad verklaarde de minister van financiën, dat hij alleen na een vijandig votum der Kamer zal aftreden. De ministerraad besloot vervolgens eenige door de begrootingscommissie voor gestelde bezuinigingen aan te nemen, maar daarentegen andere te verwerpen. Volgens nader bericht zijn de ministers en de begroo tingscommissie het op dien grondslag met el kander eens geworden. In denzelfden ministerraad werd nog be sloten te bestrijden de spoedvereischende behandeling van Hubbard's voorstel, om den Senaat te doen verkiezen met algemeen stemrecht. ITALIË. Koning Humbert heeft Zaterdag het de creet tot ontbinding der Kamer onderteekend. De verkiezingen zullen in de tweede helft van November plaats hebben. Behalve te Turijn zal Crispi ook te Palermo eene rede voering houden. De Italiaansche gezant te Constantinopel, baron Blanc, heeft namens koning Humbert aan den Sultan verzekerd, dat Italië niet voornemens is, Tripoli te bezetten. PORTUGAL. Het nieuwe ministerie onderhandelt met een groep van Parijsche bankiers over het sluiten van eene groote leening. Er wordt gezegd, dat de Koning Zaterdag II. een schrijven heeft gericht tot den Duit- schen Keizer om zijne tusschenkomst te ver zoeken in het geschil met Engeland ten op zichte van de Zambesi. De Times meldt uit Lissabon, dat de mi nister van marine aldaar ongunstige berich ten van de Zambesi ontvangen moet hebben, die niet openbaar gemaakt worden. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt van 18 dezer geseind Vijftien Poolsche studenten zijn al hier wegens revolutionaire woelingen gevan gen genomen. De jongste maatregelen tegen de Joden, in het bijzonder hunne uitsluiting uit de school, ontmoeten bij vele hooggeplaatste per sonen ernstige bedenkingenNaar men zegt, zouden enkele grootvorsten, in de eerste plaats vorst Michaël, den Czaar geraden heb ben, met het oog op het oordeel van Europa, een einde te maken aan de draconische maatregelen tegen de Joden. Met voldoening wordt hier door verschei dene bladen geconstateerd, dat Rusland's in vloed in Perzië toeneemt. De Russische ge neraal Schreur, die met de organisatie van het Perzische leger belast is, verheugt zich in een grooten invloed op den Shah. EENE MOTIK In eene Vrijdag 11. te 's-Bosch gehouden vergadering van de voorzitters van al de katholieke kiesvereenigingenin Noordbrabant, is met algemeene stemmen, op één na, de volgende motie aangenomen »De Provinciale Bond der R. K. Kie- zersvereenigingen in Noord-Brabant «in aanmerking nemende: »dat het nu aan het bewind zijnde Minis terie, ondanks alle vriendelijke vertoogingen, ondanks de van alle zijden geopperde be zwaren en bedenkingen gemeend heeft de verantwoordelijkheid op zich te moeten nemen van het thans ingediende wetsontwerp tot legerorganisatie »dat bij de Memorie van Toelichting van genoemd wetsontwerp met geen enkel woord gewag wordt gemaakt van de allergewich tigste bezwaren, die van alle zijden tegen algemeenen dienstplicht en afschaffing der plaatsvervanging werden te berde gebracht, evenals bestonden die bezwaren niet, of als waren zij de moeite der wederlegging niet waardig «dat dus dit Ministerie, in plaats van de plaatsvervanging en andere vrijheden in zake militieplicht te bestendigen, de behandeling van een wetsontwerp mogelijk maakt, dat onuoodig der bevolking den zwaarsten, bijna ondragelijken last oplegt «dat toch, volgens het oordeel van den Bond geen reden aan te voeren is, dat de eigenaardige verdediging, die de gesteldheid van ons Vaderland eischl, zulke zware offers van de bevolking vordert en zulke inbreuk op de vrijheid wettigt; «dat een ander Ministerie zich wel zal wachten, wederom een wetsontwerp op zich te nemen, dat zoozeer indruischt tegen den aard, den vrijheidszin en de waarachtige be langen van het Nederlandsche volk en dat zooveel beweging in den Lande heeft verwekt; «dat men van dit Ministerie had mogen verwachten van de behandeling van zulk een wetsontwerp bevrijd te blijven, te meer nog daar dit Ministerie wist dat dit onderwerp scheuring en tweespalt tusschen de regeerings- gezinde partij zoude veroorzaken «Spreekt als zijne overtuiging uit, dat ver dere samenwerking tusschen dit Ministerie en de Staten-Generaal ongewenscht moet ge acht worden. «Besluit van deze zijn zienswijze met vol komen eerbiediging van ieders vrijheid, over tuiging en onafhankelijkheid, kennis te geven aan de katholieke leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal." De Tijd zegt aan het eind van eene be schouwing over deze motie «Wij eindigen met den wensch, dat het alsnog aan de Kamerleden moge gelukken de dreigende breuk te voorkomen en de eenheid der Rechterzijde te bewaren. Van katholieke zijde alleen echter valt geen uit redding te verwachten blijven alle antire volutionaire Kamerleden de gedragslijn vol gen, hen door dr. Kuyper in de Standaard voorgeschreven blijft bij hen de doode let ter van het Program van hun leider als de hoogste wet gelden, boven het waarachtig belang der natie en de zegepraal van hun chris telijke beginselen, dan voorzien wij een toe komst rol onheil en verwarring, en dan zul len noch het woord van invloedrijke leiders, noch de grootst mogelijke meegaandheid en toegevendheid van de katholieke afgevaar digden in de Kamers, noch het woord van de regeeringsgezinde pers krachtig genoeg blij ken om de in 1888 verkregen meerderheid te handhaven. Schiedam, 20 October 1890. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de gewichtige Pauselijke Encycliek, waarvan wij in ons algemeen overzicht een uitvoerig uittreksel geven. In deze encycliek zegt Z. H. de Paus o. a Het voornaamste wapen, waarvan de vijanden der Kerk zich bedienen, is de pers de Katholieken moeten dus wederkeerig dit wapen gebruiken en iederen steun aan de ongodsdienstige bladen weigeren. Naar aanleiding van dit verheven Pause lijk woord, waarbij de H. Vader opnieuw het hooge belang der katholieke pers in het licht stelt, nemen wij de vrijheid onze courant bij voortduring in de wel willende medewerking van alle Katho lieken, zoo geestelijken als leekeu, aan te bevelen immers de katholieke pers ver mag dan eerst hare groote roeping in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, in haren vollen omvang te vervullen, als zij op de al gemeene medewerking der Katholieken reke nen kan. Dat dan allen ons steunen, zooveel zij kun nen. Die zich verheugen mogen in het bezit van geestesgaven, waardoor zij in staat zijn voor de katholieke pers te arbei den, zullen zeker ons blad in belangrijkheid doen winnen, door hunne bijdragen bij ons in te zenden. Maar ook zij, die ons korte belangrijke mededeelingen verstrekken, zul len ons voor het doel dat wij beoogen, krachtdadig helpen. Ieder kan gewis in zijnen kring ter ge legener tijd wel iets ter bevordering der katholieke pers doen. Daartoe moet ook vooral worden gerekend het weren van de liberale of quasi-neutrale bladen in de huis gezinnen waar ze nog gevonden worden, en de aanbeveling van het katholieke blad. Aldus onze courant in de welwillende medewerking van alle Katholieken aanbeve lend, beloven wij van onzen kant ook al het mogelijke te doen, om het groote doel dat wij met Onze uitgave beoogen, te bereiken. Zondag-ochtend omstreeks lüj ure werd de godsdienstoefening in de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie letterlijk ver stoord door het uitlaten van stoom aan de bierbrouwerij van de firma J. M. van der Schalk Co., aan de Westvest alhier. Zou dat uitlaten van stoom zoo wordt al gemeen gevraagd niet op een anderen tijd kunnen geschieden dan dien, welke voor de godsdienstoefeningen in genoemde kerk is bestemd Heden-ochtend is de logger Harmonie II, van de «Zeevisscherij Schiedam," weder ter haringvangst vertrokken. Naar men wil, zou de Vereenigde zitting der beide Kamers van de Staten-Generaal, noodig te worden zoo de Ministerraad, na 't advies van den Raad van State, mocht voorstellen om te verklaren dat de Koning buiten staat is geraakt de Regeering waaF te nemen, tegen het begin van de laatste week dezer maand worden belegd. Den 21n November e. k. viert de Congre gatie der Broeders van de Onbevlekte Ont vangenis van Maria, waarvan de hoofdzetel te Maastricht is gevestigd, haar 50-jarig be staan. Van del3onderhoorigehuizen, benevens het moederhuis te Maastricht, zijn er 12 uit sluitend gewijd aan onderwijs. Eén is er voor weezen en één voor doofstommen. De Con-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2