!3e Janr£. Woensdag; 22 October 1890. No. 3816. VERSCH IJ NT DAG E LIJ K S. o o Bureau: Boter straat, E 39. ALGEMEEN 0VEEZICHT. E COURA Prijs van itit Bind: Noor Schiedam per J maanden /'1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht vau ilen inhoud dezer courant is ver zekerd volgens tie Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124-) '^•MQsS Prijs der Advertent iëii Van 1—6 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 1 ssssuasawoBBZBa^ma AFRIKA. Naar de Times uit Zanzibar verneemt, zond admiraal Fremantle een schip naar Lamoe, om een onderzoek naar den moord der Duitschers te beginnen. Een krachtig optreden wordt voorbereid, waartoe des noods geheel het Engelsche eskader naar Witoe zal stevenen. Berichten van de Zambesi bevestigen, dat de Engelsche kanonneerbooten Herald en Mosquito dien stroom opvoeren, vergezeld Van den oorlogsstoomer Redbreast, benevens eene vloot van kano's en lichters. Re Por- fogeezen protesteerden vergeefs. De Portu- geesche regeering vernam, dat eene expe ditie van de Britsche Zuid Afrika-compag- nie Moetassa bezet heett. BELGIË. De geheele uitslag der gemeenteraadsver kiezingen schijnt geene belangrijke verande ring in de verhouding der partijen te bren gen. De liberale zoowel als de katholieke partij schrijft zich-zelve de overwinning toe. Te Brussel zijn de 16 kandidaten, d.e door de gematigde liberalen en de radicalen ge steund werden, bij de eerste stemming met groote meerderheid gekozen. Er moet her stemd worden tusschen twee sociaal-demo craten en 1 radicaal aan de eene, en drie gematigde liberalen aan de andere zijde. Te Mechelen hebben den geheelen Zater dag-nacht lievige vechtpartijen plaats gehad tusschen de liberalen en Katholieken, die van kiesvergaderingen terugkeerden. Bij de ver kiezing was de burgerwacht onder de wa penen. Te Gent werd een katholiek kandidaat, de keer Heijnssens, die van zijn stemrecht ge bruik maakte, in het stembureau uitgejouwd en beleedigd. DU1TSCHLAND. De Keizer heeft een bevel uitgevaardigd, dat ter gelegenheid van den 90n verjaardag van den generaal-veldmaarschalk graaf Moltke, op Zondag 26 dezer, daags te voren in alle scholen het onderwijs moet stilstaan en een schoolfeest moet worden gevierd. De minis ter van onderwijs is met de uitvoering van dit besluit belast. Er worden langzamer hand overal groote toebereidselen gemaakt voor het vieren van Moltke's 90n geboorte dag. De Post brengt het geheimzinnig be richt, dat de Keizer voornemens is den grij zen veldheer eene eer aan te doen, zooals nog nooit een Pruisisch onderdaan te beurt gevallen is. Men is ook zeer nieuwsgierig welke houding Bismarck bij dit feest zal aan nemen. Het socialisten-congres te Halle heeft nog een eigenaardigen nasleep. De daar ver schijnende General-Anzeiger heeft gemeld, dat er te Halle tusschen eenige Duitsche leiders der partij en de Fransche afgevaar digden geheime afspraken gemaakt zijn. üe voorzitter van het Congres, Singer, heeft dit j verontwaardigd tegengesproken, en vervol- 1 gens is op eer.e navergadering van 2000 socialisten besloten, dat de Anzeiger dood verklaard moest worden. Niemand zou er zich op abonneeren, niemand er in adver- teeren of op andere wijze van het blad ge bruik mogen maken, of ook zaken mogen doen met iemand die er in adverteert. FRANKRIJK. Voor den aanvang der Kamerzitting op gisteren heeft de minister-president De Frey- cinet eene langdurige bijeenkomst met de voornaamste republikeinsche partijleiders gehad, waarin deze verklaard hebben, dat de meerderheid alle mterpellatiën ot voor stellen afwijzen zal, die eene ministerieele crisis in het leven zouden kunnen roepen. In de Kamer van afgevaardigden gaf de heer Alype het verlangen te kennen om de regeering te interpelleeren over het koloniaal bestuur en over het gebeurde in Dahomey. Hij stelde voor de beraadslaging hierover te bepalen op Zaterdag aanst. De minister Rou- vier drong aan op onmiddellijke behandeling der begrooting. De Kamer heeft daarop de beraadslaging over de interpellatie-Alype ge opend en de door het ministerie goedgekeurde eenvoudige orde van den dag aangenomen. De heer Goussot interpelleerde vervolgens de regeering over de maatregelen, die zij denkt te nemen tegen het drijven der Boulangisten. De minister Constans antwoordde, dat indien op vervolgingen werd aangedrongen door een van de vrienden der regeering, deze de vraag ernstiger zou overwegen. Op het oogenblik zou eene vervolging alleen nut hebben voor de Boulangisten. In den loop der beraad slaging voegde Deroulède aan Reinach toe, dat deze de knecht is van iedere richting die aan het bewind is. Op voorstel van den voorzitter werd deswege over Deroulède de censuur uitgesproken. De eenvoudige orde van den dag werd ten aanzien der interpel latie aangenomen. Vervolgens was aan de orde Hubbard's wetsvoorstel om de leden van den Senaat door het algemeen stemrecht te doen be noemen, waar de voorsteller dadelijk behande ling voor vroeg, welke werd toegestaan. Na door De Freycinet en Chautemps bestreden te zijn, werd het voorstel met 246 stemmen tegen 197 verworpen. HET OOSTEN. De Servische regeering heett den ex-ko ning Milan een jaarlijksch pensioen van 660.000 francs aangeboden als hij voorgoed het land uitgaat. Volgens een telegrafisch bericht uit Sofia zou prins Ferdinand heden naar Philippopel vertrekken, waar groote toebereidselen voor zijne ontvangst gemaakt worden. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Weenen wordt van gisteren geseind In wèl-onderrichte kringen wordt beweerd, dat er nog vóór het nieuwe jaar eene Duitsch- Oostenrijksche conferentie plaats zal hebben over het vestigen eener tol-eenheid. De politie heeft eene bekendmaking uit gevaardigd, waarin het trampersoneel voor ongeregeldheden gewaarschuwt wordt en de strengste maatregelen tot instandhouding der orde aangekondigd worden. De stadhou der graaf Kielmatisegge heeft geweigerd eene deputatie van tramweg-beambten te ontvangen. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt van gisteren geseind De politie heeft te Novotcherkask een nieuwe fabriek van valsche banknoten ontdekt en die tot een bedrag van twee mil- lioen in beslag genomen. Te Warschau is een strafgeding ingesteld tegen de kooplieden Holtzberger, Rittenber- ger en Kahano wegens smokkelarij op groote schaal. Met behulp eener geregelde bende van grensagenten en door het omkoopen van machinisten der WarschauWeenen Weichsel spoerwegbaan hebben zij verbazen de hoeveelheden zijden stoffen over de Rus sische grens gebracht. De aangeklaagden zijn voorloopig na het stellen van een waar borg van 400.000 roebels op vrije voeten gelaten. De processtukken zijn 600 folio vellen in omvanghet aantal opgeroepen getuigen bedraagt 214. Het bericht in de Daily Chronicle omtrent een aanslag op het leven van den Czaar ge durende diens jongste reis van Warschau naar St. Petersburg, wordt namens de re geering verklaard uit de lucht te zijn ge grepen. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt van 20 dezer geseind: Een zekere Motta heeft voor den rechter van instructie verklaard gezien te hebben, dat Castiorii den staatsraad Rossi doodge schoten heeft. De onderhandelingen over de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1