FEUILLETON. BINNEN L A N 1). De Wraak yan een Christen, Tweede Kamer definitief kandidaat gesteld de heer mr. J. Levy. Men schrijft ons uit Het Loo Elke brave vrouw zal haar man bij ziekte verplegen zooveel zij kan, maar meh hoort uit hooge kringen soms zoo vreemde noten kra ken omtrent huiselijke verstandhouding, dat het bijna als een bijzonderheid klinkt te ver nemen, dat de Koningin tegenwoordig niet wijkt van het bed des Konings, behalve de enkele uren, die de geneesheeren haar voor een beweging in de buitenlucht voorschrijven. Het is der Koningin aan te zien, dat zij een zware taak te vervullen heeft. Haar ijzersterk gestel doet haar bestand zijn te gen veel vermoeienis en inspanning, maar zorg en arigst hebben ook op het sterkste gestel hun invloed. De Koning gebruikt geen voedsel, dan ge voerd door de Koningin, die hem de ver sterkende middelen, altijd in vloeibaren vorm met een eierlepel tusschen de lippen brengt. Schijnbaar verminderen de lichaamskrachten des Konings niet of slechts weinig, ook ver moeden de doktoren, dat de zieke weinig pijn lijdt. De Hooge Patient ligt echter doorgaans in een toestand tusschen waken en slapen, niet bewusteloos, maar loom en mat, on verschillig voor wat er om hem heen ge beurt. Slechts bij wij.en komt er een helderder oogenblik, maar dan ook is de geest onmiddellijk weer werkzaam en vree zen rle doctoren van die tijdelijke opgewekt heid of opwinding nog meer kwaad dan van de wezenloosheid, waarin de Hooge Lijder kort daarna weer vervalt. Om het Loo is het thans nog stiller en eenzelviger dan ooit. (IV. v. A.) Regentschap De Raad van State is Vrijdag en Zaterdag in volle vergadering bijeengekomen, in ver band met maatregelen tot voorziening in de waarneming der Regeering. Zeer waarschijnlijk zullen de Staten-Gene- raal dus weldra in vereenigde zitting worden opgeroepen om, evenals in het begin van het vorige jaar, te beslissen of instelling van een regentschap noodig is. Wordt deze vraag bevestigend beantwoord, dan komt de waar neming van het koninklijk gezag tijdelijk aan den Raad van State, welke binnen een maand een wetsontwerp moet indienen om in het regentschap te voorzien. De Tindalvergadering van de radicale kies- vereeniging «Amsterdam" zal waarschijnlijk nog een staartje hebben. Tegen den werk man Krekel, die zich op die vergadering on eerbiedig uitliet over den Koning en o. a» gezegd heeft»De Koning heeft ons Volk aan de galg geholpen," wordt door de justitie een vervolging ingesteld. Verschillende ge tuigen waaronder mr. Treub en de verslag gevers der pers, worden gehoord. Volgens de Indépendance komt het be middelende voorstel, dat de regeering van den Congo-staat aan de mogendheden, die aan de Brusselsche conferentie deelgenomen heb ben, gedaan heefi, hier op neer, dat het inkomende recht van 10 pet., waarin alle regeeringen behalve de Nederlandsche toe gestemd hebben, alleen voor vuurwapens gehandhaafd zal worden. Voor een aantal andere artikelen wordt het recht verminderd tot 3 k 6 pet. Eeiiige artikelen v orden geheel vrijgesteld. Lijnwaden, waarin door Nederlandsche firma's veel handel cedreven wordt, zouden in het bijzonder bevoorrecht worden. Ook zullen de importeurs in be paalde gevallen bevoegd zijn een bepaald bedrag, in plaats van een recht ad valorem te betalen. De Tijd ontving uit Rome de volgende mededeeling Z. Ern. kardinaal Lavigerie, die zich sinds eenige dagen te Rome bevindt, is reeds twee maal in langdurige audiëntie ontvangen door Z. H. den Paus, welke de kwestie van de be strijding van den slavenhandel in alle bijzon derheden met hem besproken heeft. Ik meen u als zeker te kunnen melden, dat de kar dinaal nieuwe pogingen in het werk heeft gesteld, teneinde Z. H. te bewegen een brief te richten aan den koning der Neder landen, inhoudende de bede, dat ook Neder land tot de onderteekening van het eindpro- tocol der Drusselsche conferentie moge toe treden. Ik verneem, «.lat de H. Vader nog geen beslissing genomen heeft, doch dat hoogst waarschijnlijk door hem aan het verzoek van den kardinaal geen gevolg zal worden ge geven. Uit Berlijn kwam Vrijdag het bericht, dat op initiatief van den Keizer lo. een vier duizendtal arbeiderswoningen buiten Berlijn zullen gebouwd worden, en 2o. de spoorweg tarieven voor deze arbeiders zouden worden verlaagd. uitlevering van Castioni worden door den Zwit- serschen consul-generaal te Londen voort gezet. Castioni is gisteren opnieuw voor de Lon- densche rechtbank van politie verschenen. Zijn advocaat zeide, dat hij voornemens was getuigenissen uit Zwitserland aan te voeren, ten bewijze dat het misdrijf tot de staat kundige misdrijven behoorde maar indien de rechter mocht beslissen, dat dat niet het geval was, zou de aangeklaagde bewijzen, dat hij niet de man is die de daad bedre ven heeft. De advocaat Woodfall, optre dende voor de Zwitsersche regeering, zeide dat de getnige, die de identiteit van den beklaagde kan bevestigen, opgeroepen is. De verdere behandeling der zaak werd acht da gen uitgesteld. De radicalen in Tessino, niet tevreden met Respini's bereidwilligheid om na de ver kiezingen voor de Constituante af te treden, dringen opnieuw bij den Bondsraad aan, dat liij weder afgezet worde, opdat de Bonds- commissaris Kuenzli de verkiezingen zou kun nen leiden, in het belang der radicalen natuurlijk Schiedam, 21 October 1890. Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië van 18 October, wordt degouvernements-koffleoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 95,460 pikols. Blijkens bericht van den consul-generaal te Christiania is de invoer van vee uit Ne derland in Noorwegen verboden. St.ct.J Het politie-reglement door den gemeente raad van Oud Beierland vastgesteld, waarbij onder meer verboden was het uitsteken van vlaggen zonder toestemming van Burge meester en Wethouders, heeft de goedkeu ring der Regeering niet kunnen verwerven. In een der afdeelingsvertrekken van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is Vrij dag van wege de Commissie voor de Ar beiders-Enquête het getuigenverhoor aan gevangen in zake het onderzoek betreffende de verkeersmiddelen en de spoorwegen. Door de liberale kiesvereeniging te Enk huizen is voor de verkiezing van een lid der Episode uit den tijd der Fransche revolutie. 19) Naar het Fransch van Just Girard. VIII. Een bezoek aan de onderaard,sehe ge welven van liet kasteel. De geheim houding van juffrouw Claudine. Den volgenden morgen begaven zich de notaris en de bestuurder tijdig naar de pas torie. Zij vonden den hertog en den pas toor in de kleine salon, reeds wachtende op hunne komst. Men vatte het onderhoud van den vorigen avond weder op, en trad in al de bijzonderheden betrekkelijk de uitvoering van het plan van den hertog van Auvrigny. Men kwam overeen, dat de hertog en vader Planart, met de vrouw van dezen laatste, den anderen morgen, langen tijd voor zonsopgang naar Bourbonne-les-Bains zouden vertrekken, dat slechts op vier mijlen afstands van Auvrig ny ligt. Daar zou het kind aan de handen van zijn nieuwe pleegouders worden toe vertrouwd en de hertog zou met zijn getrou- wen Frans den terugkeer naar Zwitserland ondernemen. Op die manier zou niemand te Auvrigny noch de aankomst, noch het ver trek van den voormaligen landheer bemerkt hebben. Men besloot nog dat het kind zou door gaan, althans gedurende zekeren tijd, voor den zoon van een neef van Planart, die langen tijd in het dorp Serqueux had gewoond, dicht bij Bourbonne-les-Bains, en die, na zijne vrouw verloren te hebben, met zijn oudsten zoon was vertrokken om zich in Bourgogne, in de omstreken van Maijon te vestigen; maar zich niet met den jongste kunnende belasten, zou hij dien tot aan zijn tiende of twaalfde jaar bij zijn neef laten. Alles wat dien neef uit Serqueux betrof was waarheid, behalve, dat hij niet alleen zijn oudsten zoon maar ook den jongsten met zich had medegenomenmaar deze laatste bijzonderheid was in het land niet bekend. De hertog stelde den notaris dus een som gouds van zestig duizend francs ter hand, die hij in zijn valies had geborgen. Op de op merking van mr. Couriet, dat hij een gedeelte van dat geld had moeten behouden voor zijne reiskosten en om in den vreemde te kunnen leven, antwoordde de graaf, dat men zulk een groote som gelds in klinkende munt, niet over de grenzen zou latendat hij slechts het noodige voor de reiskosten bij zich zou hou den wat zijne behoeften in Duitschland be treft, de wisselbrieven die zijn notaris te Parijs hem had verschaft, zouden daar verscheiden jaren in kunnen voorzien: «Want voegde hij er glimlachend bij, ik voer daar ginds niet meer den staat van een grooten heer ik ben op dit oogenblik niets meer dan een eenvoudig soldaat in het leger der vorsten, en geheel mijn personeel bestaat uit mijn getrouwen Frans. Ik wilde zelfs, hernam hij op meer ernstigen toon, dat ik u groo- ter sommen kon nalaten. Inderdaad, wie weet? het is wellicht het eenige overblijf sel dat mijn zoon zal bekomen van de uit gestrekte erfgoederen zijner vaderen. Ik ben overtuigd, zoo de revolutie niet in haar loop wordt gestuit, dat de inbeslagneming der goederen van de uitgewekenen weldra in verbeurdverklaring zal veranderd zijn men zal ze bij de nationale domeinen voegen, en ze verkoopen om zich geld te verschaffen, want eene revolutie kost veelveel meer dan het koningschap. Maar laat ons de politiek ter zijde laten, en tot de zaak terugkeeren. Zoodra ik in Duitschland terug zal zijn, zal ik, met be hulp der stukken, waarvan ik mij heb voor zien, den roof van het moederlijk erfdeel mijns kinds pogen te verijdelenmaar ik zal in die zaak met een sterken tegenstan-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2