FEU ILLFTON. De Wraak van een Christen, Generaal inVereenigde Vergadering bijeen te roepen op Dinsdag 28 October a. s., des na middags ten twee ure met uitnoodiging aan de leden der beide Kamers zich op dat tijd stip in de vergaderzaal van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal te vereenigen. De leden van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal zijn ter vergadering bijeenge roepen tegen Maandag 27 October a. s., des avonds om half negen uur. Het is gebleken, dat het streven van eenige werklieden hier ter stede, om een algemeen ondersteuningsfonds voor zieken en ouden van dagen op te richten, bij de meesten hunner vakgenooter. bijval heeft gevonden. De talrijke menigte, die Maan dag-avond de zaal van het Stationskoffiehuis vulde, was daarvoor het overtuigend bewijs. Nadat de tijdelijke voorzitter, de heer P. Slavenburg, het doel der bijeenkomst had uiteengezet en een opwekkend woord tot algemeene deelneming had gesproken, las hij het ontwerp-reglement voor, waaruit o. a. blijkt, dat het streven is door samenwer king van velen den zieken en ouden werk man goed te kunnen ondersteunen, en dat alleen lid kunnen worden werklieden van het mannelijk geslacht, die den leeftijd van 23 jaren hebben bereikt en die eene ver klaring van een geneeskundige kunnen over leggen, waaruit blijkt, dat zij niet door ziekte of onzedelijk leven van het lidmaat schap zijn uitgesloten. Omtrent de contributiën en uitkeeringen is het volgende bepaald. Het kapitaal zal worden gevormd door wekelijksche contributiën van 10 cents. Voorloopig zal als ziekengeld wor den betaald f3; bij overlijden van een lid zal aan diens vrouw of kinderen worden uitgekeerd een bedrag van f'20, verminderd met het aan ziekengeld genotene, terwijl jaarlijks acht leden, door het lot aangewe zen, zouden worden gekocht in het Alge meen Nederl. Werkliedenfonds, waardoor zij aanspraak krijgen op eene uitkeering op 60- jarigen leeftijd van f 100 in eens, en na vol doende kapitaal-vorming pensioenen zouden worden verstrekt. Naar aanleiding van deze bepalingen ont stond eene langdurige beraadslaging, vooral naar aanleiding van het niet jaarlijks uitkee- ren van gelden aan de leden in tegenstelling met de gewoonte bij de vakfondsen. De voor zitter poogde echter reeds in zijne inleiding het voordeel van deze opterichten vereeni- Episode uit den tijd der Fransche revolutie. 20) Naar het Fransch van Just Girard. Ik twijfel in 't minst niet aan uw goede meening, mijn waarde Couriet, hernam de hertog, en ik zie daarin niets dan een ver klaarbare vrees en een bewijs van uwe voor zichtigheid Maar ik geloof, zeide hij na een oogenblik nadenkens, dat er een middel zou zijn om het bezwaar, dat gij daar terecht opperdet, te voorkomen. Kent gij de onder- aardsche gangen van het kasteel, mijnheer pastoor? Ik ken, zooals iedereen in het dorp, de zoogenaamde feeëngrot en enkele onder- aardsche gangen, die sinds vele jaren dienen voor de delving van het ijzererts, dat bestemd is om de hoogovens te voeden; maar ik be ken dat ik nooit de nieuwsgierigheid heb gehad om in het diepste dier gangen door te dringen, noch om de werkplaats van den Valschen Munter te bezoeken, zooals men in de volkslegende die plaats noemt. Over die gangen wilde ik ook niet ging boven de reeds bestaande vakvereeni- gingen in 't licht te stellen. Door de laatster, worden volgens hem de krachten versnipperd en het doel bij het oprichten- dezer veree- niging is door vereende krachten meer nut te stichten. Velen verklaarden zich dan ook voor het streven en de hoofdbepalingen van het fonds bij het sluiten der vergadering hadden zich twee-en-zeventig werklieden als lid doen inschrijven. Wij willen van onze zijde gaarne onze in stemming betuigen met de gedachte, die aan de oprichting dezer vereeniging ten grond slag ligt, nl. dat de werklieden in hunne nooden en behoeften zelf trachten te voor zien door eene onderlinge samenwerking, welke eene welwillende medewerking van de patroons niet uitsluit. Of de nieuw opge richte vereeniging daartoe het geschikte mid del is, laten we aan de werklieden-zelf ter beoordeeling over. Zeker is het, dat zij zich voor alles uitsluitend tot het doel dat zij zegt te beoogen, moet bepalen. Volgens berichten uit Luxemburg zou, in geval weder een regentschap moet worden ingesteld, hertog Adolf van Nassau niet persoonlijk naar het groothertogdom komen, maar de heeëdiging plaats hebben voor een commissie uit de Kamer, die zich daartoe naar 'shertogs verblijf Königstein zou be geven. In de vergadering van de centrale katho lieke kiesvereeniging in het district Enkhui zen is voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, op 23 dezer, kandidaat ge steld de heer W. Bos, burgemeester van Oud dorp en lid der Provinciale Staten van Noord- Holland. Blijkens eene mededeeling in de Tijd is de vergadering van de voorzitters der Noord- Brabantsche kiesvereenigingen, waarin de be kende motie werd gesteld, voorafgegaan door eene vertrouwelijke bespreking van de politieke zaak tusschen de Noord-Brabantsche afge vaardigden ter Eerste en Tweede Kamer en de bedoelde kiesvereenigingen eene omstan digheid, die het gewicht der handeling van den Noord-Brabantschen kiezersbond zeker niet doet verminderen. Jhr. Jos. de la Court heeft bij circulaire aan de R. K. Kamerleden en aan eenige redactiën van dagbladen bekend gemaakt, spreken. Heeft uw voorganger u nooit ge sproken over de gemeenschap, die er bestaat tusschen den grafkelder in uwe kerk en de oude gewelven van het kasteel Neen, hij heeft mij er nooit over ge sproken. Dat verwondert mijwant hij is het, die mij dit geheim vóór meer dan twintig jaren leerde kennen, en ik had hem gelast het ook mede te deelen aan zijn kapelaan, wanneer die komen zou, want het was eenigen tijd voor uwe benoeming tot deze betrekking. Nu herinner ik mij, inderdaad, dat ik hem heb hooren spreken van een geheim, dat hij mij moest toevertrouwen; maar hij heeft altijd verzuimd dat te doen. Eerst toen hij door den aanval van beroerte, waar aan hij is overleden, getroffen was, heeft hij mij een sleutelbos ter hand gesteld; toen raakte hij den spraak kwijt en deed ver- geefsche pogingen om mij het gebruik daar van aan te duiden. Na zijn dood heb ik die sleutels op alle sloten in de kerk en de pas torie gepast, maar ik heb geen enkel slot gevonden, dat met die sleutels kon geopend worden. Toen dacht ik, dat die sleutels wel betrekking konden hebben op het geheim waarover hij gesproken had; maar na de vruchtelooze pogingen, die ik gemaakt had, het onwaarschijnlijk achtend het geheim te dat de ééne stem in de vergadering van den Provincialen Bond van R. K. kiesveree nigingen in Noord-Brabant tegen de bekende motie uitgebracht, de zijne is geweest. Toch heeft hij gemeend de motie onder protest mede te moeten onderteekenen, wijl bij zich als voorzitter verplicht achtte, een wettig genomen besluit der vergadering uit te voe ren, en het weglaten van zijn naam wellicht aan afwezigheid zou worden toegeschreverf. »De motie werd aangenomen", zegt de heer De la Court verder, smet negen tegen één stem, terwijl de afdeeling Tilburg niet was vertegenwoordigd. sStaande de vergadering heb ik uitdruk kelijk geprotesteerd tegen het besluit, ter wijl ik verklaarde den maatregel, door den Bond genomen, bepaald af te keuren." Ten einde sonjuiste gevolgtrekkingen te voorkomen", meende de heer De la Court wel te doen, aan een en ander publiciteit te verleenen. Het feit, dat de afdeeling Tilburg niet vertegenwoordigd was, moet ongetwijfeld verklaard worden uit de omstandigheid, dat de heer W. P. A. Mutsaers, die president is der afdeeling Tilburg, tevens lid is van de Tweede Kamer. Later werd de motie door den vice-president der afdeeling Til burg, den heer F. L. van Spaandonck, mede onderteekend. {Tijd.) In de jongste vergadering der Provinci ale Staten van Limburg hield de heer Eug. Regout een rede, waarin hij zich kras tegen onze Regeering uitsprak wegens haar ver onachtzaming der Limburgsche belangen. De voorstellen tot hervorming van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, gepaard met de instelling van eene afzonderlijke af deeling »Spoorwegen," welke het technisch en dienstbeheer in zich zal vereenigen, kun nen spoedig worden tegemoetgezien. De nieu we tarieven van vervoer op de spoorwegen, noodig na het in werking treden der spoor wegovereenkomsten, zijn thans in onderzoek aan het Departement. Het Bat. Nieuwsblad meldt dat het oor logsschip Bali op de reede van Oleh-leh ondermijnd is door witte mieren en bin nenkort naar Soerabaia zal stoomen ter re paratie. ontdekken, heb ik mij daarmee niet meer bezig gehouden. Maar gij hebt die sleutels toch bewaard Hier zijn ze, zei de pastoor, terwijl hij een lade van zijn secretaire open trok. Ha, zooveel te beter, zei de hertog, ter wijl hij ze nauwkeurig onderzochtja, ze zijn het welNu, mijn waarde Couriet, hebt nu geen vrees meer voor de aan u toevertrouwde panden. Ik zal u een plaats wijzen, waar zij veilig zullen zijn tegen alle nasporingen der beambten van de schatkist en van het revolutionnaire gouvernement. Breng ons eerst naar de sacristie, zeide bij tot den pastoor, en laten wij ons ieder var. een fakkel voorzien." Toen zij door een gang die met de pastorie gemeenschap had in de sacristie waren ge komen, deed de hertog de fakkels ontste ken, en liet de pastoor een diepen kast openen die was uitgehouwen in een dikken muur, welke behoorde tot de uiterste ver sterkingen van het oude slot. Deze kast was rondom met houtwerk beschotende hertog lichtte, niet zonder eenige moeite, een der paneelen aan den linkerkant uit; toen verscheen een deur waarvan liet slot met behulp van een der sleutels van den bos werd geopend. Zij gaf toegang tot een trap, waarmede men in de crypte of on-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2